20 lik Diş Çekimi Sonrası Kanama ve Ağrılar Ne Kadar Sürer ?

20 lik diş çekimi

20 lik dişler problemli ve sorun yaratan dişler olarak sürekli gündeme gelmektedirler. Problemli olmayan ve sorun çıkarmayanlarda olmasına rağmen tecrübe ile sabit çoğu problemli olan bu dişlerin en kalıcı ve kesin çözümü diş çekimi olarak görülmektedir. 20 lik dişlerde ise diş çekimi kolay olmayan bir işlem.. acı, ağrı ve kanamalar 20 lik diş çekimlerinde sıklıkla görülen etkiler..

20 lik dişlerin ağız sağlığı açısından önemi nedir ?

Ağız sağlığı açısından önemi az olan ve en son çıkan 20 lik dişler 3. büyük azılar olarak adlandırılırlar. Bu dişler genellikle 17-30 yaşına kadar çıkma eğilimi göstermektedirler. 20 lik diş problemlerinin en genel olanı çıkmak için kendilerine çenede yeterli yer bulamayıp gömülü olarak kalmalarıdır. Gömülü olarak kalmaları ise bir çok problemi beraberinde getirmektedir.

20 lik dişlerin ağızdaki konumu nasıldır ?

20 lik dişler yetişkin insanlarda altta iki ve üstte iki olmak üzere 4 adet bulunurlar. Fakat ağızda hepsi gözükmez gömülü olarak kaldıklarından dolayı bir kısmı yada 20 lik dişlerin ucu gözükür. Diğer bölümleri ise yer darlığından dolayı diş etinin altında çeneye gömülü olarak yada yada farklı yönlere doğru sürülmüş bir şekilde varlığını sürdürürler. Diş çekimlerinde hekimin kararı çok önemlidir. Eğer hekim dişinizin daha sonra problem yaratacağını görmüş ise kararı çekilmesi yönünde olacaktır.

20 lik dişlerin çıkardığı sorunlar nelerdir ?

20 lik dişlerin çıkarmış oldukları sorunlar çeşitli faktörlere göre değişir. Çenenin boyutu dişin gömülü kalmasına, dişin süreceği yön dişin diğer dişlere baskı kurması ve ağrılara neden olması, dişin hapse yapması, dişin çürümesi gibi bir çok değişen faktöre bağlı olarak problem ve problemin boyutlarıda değişmektedir. 20 lik dişiniz hiç bir zaman ağrı problemlerine neden olmasa da diğer dişleriniz her zaman bir tehdit altında olacaklardır.

Çenelerimiz niçin giderek küçülüyor ?

Önceki insanlar sert gıdalar nedeni ile daha fazla çiğneme kuvvetine ve daha fazla dişe ihtiyaç duyarlardı. Bu nedenle çene yapıları da geniş olurdu. Şimdiki nesilde ise beslenme alışkanlıklarımız değişti ve yumuşak besinlerle beraber çiğnemek için çok büyük kuvvetlere gereksinim kalmadı. Bu nedenle fazla dişe ve geniş bir çeneye de gerek kalmadı. Çene yapısı ve ağız yapısı giderek küçülmektedir.

Diş çekimi sonrasında kanamaların oluşması

– Diş çekimi sonrasında oluşan hafif kanamalar normaldir.

– Diş çekimi sonrasında şiddetli kanamalar yok denecek kadar azdır. Olması durumunda diş hekiminize veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

– Diş çekimi sonrasında doktorunuzun uygulayacağı gazlı bezi yarım saat kadar ağızda tutmanızda fayda vardır ve gargara yapmayınız.

– Diş çekimi sonrasında sızıntı şeklinde kanama ve tükürüğünüzü boyayan kan olabilir. Bu normal kabul edilir. Bilgi için diş hekiminize başvurabilirsiniz.

Diş kanamalarının devamında yapılması gereken öneriler

– Diş hekiminin koymuş olduğu gazlı tamponu yarım saat kadar daha ağızda tutunuz. Kanama var ise doktorunuzun vereceği ikinci tamponu çekim yerine bastırmaya devam edebilirsiniz.

– Çekim sonrasında 4 – 6 saat kadar süre ile sızıntı şeklinde kanamalar yine görülebilir.

– Çekim sonrasında dinlenmeniz ve başınız yüksek bir yastıkla yukarda uyumanız önemlidir.

– Diş çekimi sonrasında özellikle sıcak yiyeceklerden kaçınınız ve en az iki saat kadar bir şeyler yememeye özen gösteriniz.

– Alkol ve sigara gibi alışkanlıklarınızı 24 saat kadar kullanmayınız.

– Yüksek ağrılar ve kanamalarda doktorunuza başvurunuz.

Diş ağrısı ile ilgili diğer öneriler

Acısız, Ağrısız, Kanamasız Diş Tedavisi
Diş Ağrısı Evde Nasıl Geçirilir ?
Diş Eti Şişmesi, Diş Eti Ağrısı, Diş Eti Kanaması, Diş Eti Tedavisi
Baş Ağrılarınızın Sebebi Diş Hastalıkları Olabilir
20 lik Diş Çekimi Sonrası Kanama ve Ağrılar Ne Kadar Sürer ?
Diş Çekimi Sonrasında Ağrı
Hamilelik Sonrası Diş Ağrıları
Ağrıyan Dişe Ne Yapılmalı ?
Yirmilik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?
Diş Ağrıları, Şiddetli Diş Ağrısı ve Diş Ağrısı Tedavisi
Diş Hekimi ve Diş Ağrıları Hikayesi
İmplant ağrılı ve acılı bir yöntem midir?
İmplant diş tedavileri ağrılı bir süreç mi ?

702 Yorum

Yorum Yaz

rana

Merhabalar benim ağzımda kapanış bozukluğu var üst iki 20 lik dişim çıktı alttaki 20 lik dişlerimin biri çıktı. Ben tel tedavisi görmeyi planlıyorum. Acaba tel takılmadan önce 20 lik dişlerim çekilsin mi yoksa 20 lik dişlerimin çekilmesi benim için problem midir ?

Uzman doktor

Zaten ortodontik tedaviye başlamadan önce 20 yaş dişlerinizin çekilmesi daha doğru olur. Daha sonra tedaviye olumsuz etkisi olmaması için bu şekilde olması gerekir.

busra

hocam 6 gun once dis cektrdim gomulu 20 lik etrafinda elimi srunce koku yapiodu o yuzden cektrdim 6 gun oldu bu 3 gundur kotu bi tat var szce normal mi yaradan dolayi olabilir mi yara kapandikca qecer mi doktorum cene cerrahisi deil sordum bilmiyorum dedi

fahrettin

Merhabalar ben dişçiye başka bir sorun için gittim. Ağzınızda 20 lik dişiniz var dediler ve dişimi çektiler. Çekilen dişime baktım gayet sağlıklıydı ve bu durum beni bir hayli sinirlendirdi. Sanki 20 lik dişimi değilde normal dişimi çekmişler gibiydi acaba bunu nasıl anlarım ?

Uzman doktor

Merhabalar fahrettin bey bu durumu şöyle anlayabiliriz. Çekim yarasının iyileşmesini takiben ağız kokusu şikayetiniz geçtiyse kaynak doğrudur. Ama 20 lik dişler genellikle iyi fırçalanamadığı için kokuya sebep olacağı düşüncesiyle çekilebilir de. Diş sağlam bile olsa iyi fırçalanamayan bir bölgededir, o yüzden çekilmiş olabilir. Geçmiş olsun

göksel

Merhaba 20 lik çekimi yaptırıcam acaba hastanede olabiliyor mu yani devlet hastanelerinde ve bu durumu yeşil kartım karşılar mı ? Birde özel muayenehanelerde 20 lik diş çekimi ücreti ne kadardır. Bunu öğrenebilirmiyim ?

Uzman doktor

devlet hastanelerdeki sistem hakkında bilgim yok. muayenehanelerdeli fiyatlar hakkında yorum yapmak fiyat farklılıklarından dolayı pek mantıklı olmayabilir.

Ali

merhaba benım 4 gun once 2 nci kez 20 lik dişimi çektırdım ilk ne gore cok kolay gectı ama hocam agrılar ısee 2. gunden sonra daha sıddetını artırdı ve cenem ve kulagımda agrılar hıssetmeye basladım acaba normal mı hocam

Uzman doktor

İlk günlerde ağrıların ve çenede baskıların olması normaldir. Basit ağrı kesici ilaçlarla bir kaç günü geçiriniz.

Ali

karnımı duzenlıı doyarımıyorum sevdıgımm yıgecıklerı yıgemdıgım ıcındee cok sınırlerımm bozuluyo hayataa bakış acımm degıstı 4 gunde resmen hersey zehır oldu hocam da ne kadar surucek bu ezıyet

Ali

dikişlerımm patlamıs hocam oyuzden agrıı ve ıylesme suresı uzarmı acaba kendı dr yoktu stajyer arkdslar ılgılendıı net bısey solemedıler ayrıca tekrar da dıkıs atmadı ufak bı uyusturcu bı parca koydu cekılen araya

onur

merhaba. 1buçuk gün önce(dün öğlen) 20lik dişimi çektirdim. bu sabah ağzımda kanla uyandım. 24 saati geçtiği için ağzıma geleni tükürmeye başladım fakat sürekli -çok afedersiniz- balgamımla beraber kan ve pıhtı gelmeye başladı. doktorumun önerisi takibinde tekrar tampon yapıp gündüz de tükürmedim. şimdi ise kırmızılıktan çok koyu kahverengimsi renk var yalnız balgamla tükürük ağzımdan ziyade boğazımdan geliyor gibi. sebebi başka olabilir mi? ne yapmalıyım?

Uzman doktor

İlk bir iki gün olması normaldir. Kanın boyama etkisi çok fazla olduğundan sızıntı şeklinde de olsa tükürüğünüzü boyuyacaktır.. Devamı halinde doktorunuza başvurmanızı öneriyorum.

onur

ayrıca hala ağzımda koku ve bozuk tat hissediyorum

melek

Ben de yirmilik disimi cektirdm hic zor olmadi dikis bile atmadilar nedeni
ni ogrenebilirmiyim?

Uzman doktor

Eğer yirmilik dişinizin çıkış yönü düzgünse diğer dişleriniz gibi rahat bir şekilde çekilmiştir.

seda

2 gün önce dişçiyegittim dişim ağrıyodu 4 te 1 i çürümüş kenarından 20 lik dişimmiş çekilmesi gerekiyomus suan antibiyotik kullanıyorum dişim içine gömük değil normal diş gibi duruyo fakat dikiş falan çok korkuyorum kimi kolay diyo kimi zor diyo çekimine sizin görüşünüz nedir doktor bey

Uzman doktor

Eğer yirmilik dişinizi gömülü değil ise görünüşü diğer dişleriniz gibiyse çekimide diğer dişleriniz kadar kolay olacaktır. Merak etmeyin korkacak bir şey olmadığını söyleyebilirim.

tuba

Ben bugun 20 lik disimi cekdirdim fakat 7 saat sonra sonra sigara ve yarim bardak ilik kola ictim ve dikislerde var bu ne gibi sorun olusturabilir merak ediyorum

Uzman doktor

Yaranızın daha geç iyileşmesine, dikişlerin tutmamasına, kanamanızın olmasına neden olur..

seda

ben sali gunu azi disimi cektirdim intahap vardi aqumentin 1000 g. verdi ama halen daha agrilarim var diger yanindaki dislerde sizlama yapiyor napmam gerekiyor.

emine

doktor bey ben tam 6 gün önce sol tarafın altlı üstlü 20 lik dişlerini aynı gün çektirdim. gündüz iş temposundan belkide ağrıyı çok şiddetli hissedemiyorum ama gece özellikle o tarafıma dönersem çok acı veriyo. ağrı kesici içmeden uyuyamıyorum. bu durum acaba normalmidir?(köyde çalıştığım için tekrar dişçiye gidemedim.)

Uzman doktor

İlk günlerde bölgede ağrıların olması normaldir. Özellikle çenede baskı olabilir. Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları kullanın. Eğer ağrılar geçmesse doktorunuza tekrardan başvurun.

gamze

merhaba bnde bugün20lik dişimi çektirdim çok kolay geçti. sabah 9da oldu ama şuan hala bi kan sızıntısı var gibi. ve dr. antibiyotik başlattı. kendi ağrı kesicimi kullanabileceğimi sözyledi naprosyn. ama bu kanı daha fazla yutmamak için ne yapabilirim.

Uzman doktor

Kanın tükürüğü boyama etkisi çok fazladır. Sızıntı şeklinde kanamalar ilk 48 saat boyunca görülebilir. Çok fazla kan akımı durumunda diş hekiminize yeniden başvurun.

burak

Hocam 20 lik disimi dun cektirdim am a ondan oncesinde disimde iltihap vardi banana zinnat 500 mg Verdi ve 4. Gun cektirmeye gittim. . Gayet guzel cekti disimi ilk gun kan geldi ve kesti agrida fazla yqsamadim agri kesici kullandim am a ertesi gun yanagim sisti .. eczacima bas vurdum iltihap olabilir dedi ve anti biyotigi kullanmami onerdi .. agrim Yok hafif dis etlerimde sizlama var oda beni rahatsiz etmiyor … am a yanagimin sismesi beni endiselendirdi .. daha onceden iltihap vardi 3 gunluk ilac sonrasi dis cekimi noemalmi .. yapmam gereken bise varmi ?

Uzman doktor

Yapmanız gereken bir şey yok.. İlk bir kaç gün hafif dereceli ağrı çenede baskı olabilir. Yemek yerken zorlanabilirsiniz. İlk 2-3 gün şişmede görülebilir. Devamı halinde doktorunuza başvurunuz.

burak

Allah razi olsun hocam

enes

bugün 16.30 da 2 tane 20 yaş dişlerimi çektirdim. alt çenemde hafif öne doğru kayma var 20 yaş dişleriyle bi alakası varmı

Uzman doktor

Çene bölgesinde ağrı olabilir. Size çenede kayma gibi gelebilir. Bu durum size rahtsızlık veriyorsa tekrardan doktoronuza danışabilirsiniz.

Handan

Hocam 5 gün önce sağ alt taraftaki 20’lik dişim çekildi, dikiş atıldı, günler geçtikçe ağrısı diner diye beklerken aksine ağrılarım artıyor. Şiş duruyor, her gün ağrı kesici alıyorum, baş ağrısı yapıyor.5 gün olmasına rağmen afedersiniz tükürdüğümde hafif kanama olabiliyor. Bu durum normal midir? Ayrıca dikişleri aldırmak için en uygun zaman ne zamandır? Şimdiden teşekkürler.

Uzman doktor

Tekrardan diş hekiminize gözükmenizi öneriyorum. Bölgede iltihaplanma olabilir.

melek

benim 20 lik dişim röntgen çektirdim ve yamuk çıkmaya başlıyo şu an şu ana kadar hiçbir şekilde ağrım olmadı ama diş doktorum ameliyatla alınması gerekiyor dedi sizce yaptırmalı mıyım hiçbir ağrım yokken ayrıca çok korkuyorum bu işlemden

Uzman doktor

Diş doktorunuza güvenin gerekli gördü ise alınması gerekiyordur.

nur

merhabalar,dün sol alt tarafımda çıkan bir dişi çektirdim ama 20 lik diş olup olmadığınıda tam anlayamadım çeneme dayanmıştı artık yamuk çıkmıştı yaklaşık bir sene kadar da duruyodu orda öyle.1 hafta önce doktora gittiğimde iltihap kapmış iltihabdan dolayıda cok fena bir ağrı başlamıştı antibiyotik verdi onu kullandım bitince gel çekelim dedi.dün çektirdim acaba bunun aslı nedir doğru bişey mi yaptırdım yoksa ne olması gerekiyodu bilgilendirirseniz sevinirim???

Uzman doktor

20 lik dişinidir. Gömülü olarak çıktığından dolayı apse yapmış ve doktorunuz doğru bir karar vererek dişinizi almış.. Sorun yok.

mustafa

20 lik dişimi 24 saat önce cektirdim ve sızıntı şeklinde kanama devam ediyor. Bu normalmi ne yapmam gerekiyor?

Uzman doktor

Normaldir 48 saat sızıntı şekilde kan oluşabilir.

emine

19 şubat ta yirmilik dişimi çektirdim çekilen yer karardı mı desem morardımı desem birden iğne saplanır gibi ağrı oluyor ne yapmalıyım
[suan tarih 26 subat]

Uzman doktor

zamanla geçecektir.

merve

Merhabalar 2 gün önce 24 şubatta 20 lik dişimi çektirdim. çok kolay bi çekimdi doktorum antibiyotik bile yazmadı ağrı kesici ve gargarami zamanında kullandım fakat bir buçuk gün sonra dilimle hissedebilecegim şişlik oldu. aşırı ağrısı yok ama rahatsız ediyor. acaba dişim iltihaplandimi yoksa bu sivilce gibi şişlik normal mi ? şimdiden teşekkürler.

Uzman doktor

Eğer konuyla ilgili ağrı vs. bir durum endişesi içerisine girerseniz doktorunuza yinede gösterebilirsiniz.

Erenay

Merhaba ben 17 yaşındayım. 20 lik dişim 13 yaşındayken çıktı. Doktorum aldırma mı istiyor ileride daha çok baskı yapıp düzgün olan dislerimin bozulabileceğini söyledi. Şuanlık bir ağrım yok yinede doktorumu dinleyip aldırmalımıyım ?

Uzman doktor

Evet kesinlikle doktorunuza güvenmelisiniz. Aldırılması gerekiyorsa aldırın doktorunuzun teşhisi doğrudur.

demet

Merhaba ben 10 gun once 20 lik disimi cektirdim doktorum antibiyotige gerek yok dedi fakat hala cok agri cekiyorum agri kesicisiz duramiyorum(bi-profenid) bu durum normalmi agrisindan dolayi cekimden 4 gun sonra gittim birsey yok dedi iyilesmenin agrisiymis boyle bir sey olabilirmi? Saygilar…

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında bu tür ağrılar olabilir. Çenede baskı ve sızıntı şeklinde kanama.. Kontrol amaçlı başka bir diş hekimini de muayene olabilirsiniz.

gorkem

Hocam merhabalar.1 gün önce kirik 20 ilk dizimi çektirdin.dilimle rastgele dokundum sanki parca kalmis boylu boyunca tirtikli doktorum hepsini çektiğini söyledi ama basbaya parca var.yoksa banami öyle geliyor.ve agrim var.antibiyotik kullanıyorum.40 dk ya yakin ugrasti acaba cekemiyecegini anlayip biraktimi.bana yardimci olun hocam lütfen yanitibizi bekliyorum

Uzman doktor

Muayene etmeden bir şey söylemek doğru değil fakat büyük bir ihtimal size öyle geliyordur. 20 lik diş çekimi sonrasında ağrılarınız olabilir.

ozlem

Pazartesi gûnü gömülü diş ameliyatı olacağım.bebeğim 10aylık ve emziriyorum.çene cerrahım Pen-os adında bir antibiyotik yazdı.çocuk doktorumuz emzirmeyle alakalı pen-os sorun olmaz dedi ama endişeliyim.sizce ne yapmalıyım?teşekkür ederim

Uzman doktor

Diş hekiminizin ve çocuk doktorunun onayı almıssınız herhangi bir sorun olacağını zannetmiyorum.

burhan

Merhaba 2 gun once 20lik disimi cektirdim doktor kemikle beraber yapisik oldugunu ve kemigide kirarak cikardi sinirim bozuldu ama bana normal denildi cenemi acamiyorum agri var sizce normalmi

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında bu tür ağrıların olması normaldir. Özellikle çenede bir kaç gün ağrılar hissedilebilir. Bir kaç gün içerisinde bu ağrılarınız bitecektir.

burhan

Acil cvp ne olursun herkes bisey soyluyor piskolojimi bozdular

ahmet

mrb hocam. benim 20’lik diş çeneye gömülü diş hastanesinden sevk alıp özelde ameliyat olabilir miyim. sgk karşılar mı ücreti

burhan

Hocam dis agrisi degilde disi cekerken kemikle yapisik oldugu icin kemigi kirip disle cekmis sorun olurmu amacim bunu oggrenmek ve cenem tam acilmiyor

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında çenede ağrılar olabilir. Fakat kemiği kırık dişi çekme sorusunu tam olarak anlayamadım. Biraz açarmısınız ?

özkan

20 lik dişimi 1 saat önce çektirdim dikiş felan yapmadı. ama ağrı çok var. bu çok sürermi????

Uzman doktor

20 lik çekimi sonrasında sızlamaların olması normaldir. Çok sürmez ertesi gün birşeyiniz kalmayacaktır.

hasan battal

merhabalar ben 20 lik dişimi çektireli 1 hafta oldu 3 tanede dikiş attı doktorum ama hala ağrı devam ediyo ve kulağıma ve çeneme vuruyo normal mi??iyi günler doktorum

Uzman doktor

Tekrardan doktorunuza giderek kontrolünüzü yaptırınız.

Özge

Mrb hocam bn 19 yaşındayım 2 gündür 20lik diş ağrısı çekiyorum dün doktora gittim çekilmesi gerek dedi şuan dişim apse yapmış konuşamaz durumdayım antibiyotik verdi ve 20lik dişimin çıktığı arka çenemde 1 implant 2 kanal tedavili dişim var çektirmelimiyim ? Çok ağrım var

Uzman doktor

Mutlaka dişinizden kurtulmalısınız. İlaçlarınızı kullanmaya devam edin.. Daha sonra çektirin.

kdrkzl

Mrb hocam 23 öncelikle ağzımda şöyle bir problem vr üst dişlerim alt dişlerimin önüne geçiyor sebebini çene darlığı olarak biliyorum birde sağ alt bölgedeki 20 lik dişim yaklaşık 2 aydır sürekli şişip iniyor ve beni rahatsız ediyor ne yapmam gerekiyor?

Uzman doktor

20 lik dişinizde iltihaplanma var bu nedenden dolayı bir an evvel bir diş hekimine gidip 20 lik dişinizi çektirmeniz gerekmektedir. Diğer sorunuza gelince bir ortodonti uzmanından yarım almalısınız.

kdrkzl

20 lik dişi çektirdikten sonraki iyileşme aşamasında ne gibi sıkıntılar yaşanır ve kaç günde iyileşebilirim

Uzman doktor

20 lik diş sonrasında bölgede ağrı ve çene bölgesinde ağrı olabilir. Bir kaç güne kadar normal yaşantınıza geri döneceksiniz.

ozlem

Hocam ben pztsi ameliyat oldum.sag alt ve sag üst 20lik diş çekildi ve şuan dikişler var.ben nezaman katı yiyecekler yiyebilirim.agzımı tam açamıyorum.tşkrlr

Uzman doktor

Yirmilik diş çekimi sonrasında bu tür ağrılarınızın olması normal ertesi günde çene ağrısı çekebilirsiniz. Ertesi gün yine sıvı şeyler tüketmeye çalışın çeneye fzla yüklenmeyin. 3 günden itibaren normale dönecektir.

Emir

Merhabalar bende geçen hafta üst sağ gömüldü yirmilik dişimi çektirdim dıkışlı oldu inanılmaz 4gün yüzüm şişti ağızımım kenarı yırtıldı 20 dk bir buz koymama rağmen bir şey farketmedi şişti . Bugün dikişleri aldırdım bir doku sarkmış diğerlerini aldığımızda yontacakmış dedi bu dememek ? + kendisi diş cerrah değil fakat alt sağ dişim kemiğe yakın ve haftaya onu alıcak acaba normal bir diş hekimi yapabilir mi bu tür çekimleri ? Ne yapmalıyım ?

Uzman doktor

Bu tür işlemlerin çene cerrahisinin yapması daha doğru fakat doktorunuz çekemeyeceği bir diş olsa zaten sizi yönlendirirdi..

dilara

Dün yirmilik dişimi çektirdim dikiş atıldı.Dün 10 dakıkada bir buz tuttum ilaçlarımı içiyorum.Bu sabah hiç ağrım yoktu ancak akşama doğru yine ağrımaya başladı ve şişti.Dün şişlik yoktu.Buz koymaya devam etmelimiyim?bu ağrılar ne kadar sürer.Bide ağzımı tam kapatamıyorum dişim damağıma değiyor.

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında ağrılarınız olur. Doktorunuzun vermiş olduğu ağrı kesici ilacınızı kullanabilirsiniz. 2-3 gün içerisinde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Ağrılarınız devam ederse doktorunuza danışın..

gamze

meraba 20lik disim bir hafta once agridi bademcigime vurdu antibiyotik kullandim ve 3gun once cektirdim suan yine ağrım bademcigime vuruyo ve çekilen disin yerinden pis bi sivi ağzıma dağılıyor ne zman düzelir sizce tuzlu şu ile gargara yapsam orayi kuruturmu

Uzman doktor

Mutlaka doktorunuza yeniden görünmelisiniz.

sadık

merhaba.. 2 hafta once 20 lik dişim cekildi.. fakat ağrısı bir turlu gecmıyor 1 hafta boyunca sabah aksam iğne vuruldum.. simdi ise antibiyotik ve ağrı kesici hap kullanıyorum fakat gecmedi., gece uykum dan uyandırıcak kadar şiddetli bir ağrı.. ve dilimin yarısı uyusuk.. sizce bunlar normal mi ne önerirsiniz..

Uzman doktor

Bu normal değil işlemi yapıan doktora tekrardan görünmenizi tavsiye edicem..

coskun

Mrb doktor bey 20 lik gomuk dişimi pazartesi gunu çektirdim bugun günlerden çarşamba ym 2 gün olmuş sigara içsem herhangi Bi zararı olur mu ?

ozlem

Hocam dikişlerimi bu perşembe aldırtcam.ama nedense sag alttaki dikişler acilmış ve et sarkıyor gibi hissediyorum.dikislerin açılma ihtimali var mıdır?

Uzman doktor

Hayır sorun yok kontrolünüze gidin..

hakan

Hocam 8 gün önce 20lik dişimi cektirdim.1bucuk saatte cekildi dişim.ilk 3 gün şiddetli ağrilarim oldu.kanamalar 1-2 gun once kesildi ama disin oldugu damakta sürekli sızlama gibi ağrilar var bu hic kesilmeden devam ediyor.ayrica cektirdigim dişin yanindaki dişlerde zaman zamn agriyor.ne yapmaliyim

Uzman doktor

Bu durum normaldir. Bir kaç gün devam edebilir. Eğer ağrılarınız artarsa mutlaka diş hekiminize başvurmalısınız.

gamze

Hocam yukarda da yazımı paylaşmıştimm şimdilik ağrı gecti ince ince o kötu koku devam ediyor ilerde bi sorun olurmu doktora hala gitmedim şehir dışındayım ne yapmalıyım. Gitmem şart mi bu durumdada?

Uzman doktor

Eğer koku yada kötü tat geliyorsa mutlaka doktorunuza gidin..

Buket

Merhaba hocam bugün yirmilik dişimi çektirdim çürüktü çekerken bir parçada kemik geldi bişey olmaz dediler dikiş atıp gönderdiler çektireli 10 saat oldu 3 tane ağrı kesici aldım bu arada boğzım şişti kulağım da ağrıyor bu kemik kırılması normalmi hiç başınıza geldimi iyileşirmiyim cevaplarsanız çok sevinirim sanki bu ağrı hiç geçmicek gibi

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında ağrılar mutlaka oluşur. Doktorunuzun tavsiyeleri dışına çıkmayınız.

selçuk

hocam geçen cumartesi 20 lik dişimi çektirdim bugün perşembe hala ağrısını çekiyorum şişti şişi indi gibi ama sabahları özellikle ağrıdan uyuyamıyorum sürekli ağrı kesici kullanıyorum ne yapacam şaşırdım:(

Uzman doktor

Diş hekiminize görünmenizi öneriyorum. Bu ağrılar bu kadar sürmemelidir.

Güner

Merhaba hocam 2 sene once çekilen 20 lik disimin olduğu bölgede bir haftadir aci var dogru düzgün yemek yiyemiyorum. Parmağımla dokununca da acıyor acaba nedir? Geçer mi kendi kendine?

Uzman doktor

20 lik dişinizin olduğu bölgede olması çekilen 20 lik dişinizden dolayı bu ağrıların oluştuğu anlamına gelmemektedir. Onun yakınındaki bir dişte iltihaplanma vardır. Geç kalmadan doktorunuza giderek bunu durdurmalısınız.

Gizem

Hocam 1 hafta önce gömülü 20lik diş ameliyatı oldum yukardada arkadaşımın dediği gibi kemik kırılarak yapıldı ikinci gün şişti 3 gün sürdü 1 hafta oldu hala hafif şiş dikiş yerim hem acıyor hem hafif ağrı var 1 hafta olmasına rağmen normalmi bu acı ağrı antibiyotik gargara hepsini düzenli kullandım

Uzman doktor

Tekrardan doktorunuza danışın ve kontrol ettirin ağrıların uzun sürmesi iyi değildir.

Mervee

MErhaba ben gömülü yirmilik dişimi çektirdim zorlu bir ameliyattı şikayetim çenem arada şişiyor ve ağzıma kötü tat geldiği içindi. Ameliyat ile diş çekildi hepsi tamam ama şuanda çenemi çok fazla açamıyorum doktorum sıcak havlu önerdi bana mısın demiyor:( ve ağzıma kötü koku ve tatlar geliyor nedeni ne olabilir ameliyat olalı 10 gün oldu

Uzman doktor

Eğer kötü koku ve tat geliyorsa mutlaka doktorunuza yeniden görünmelisiniz.

Gökçe

Hocam 1 hafta oldu 20lik diş ameliyatı oldum geceleri hala ağrıyor sızlar gibi acıyorda dayanılmıcak gibi değil ama hafifte olsa 1 hafta olmuş acıması ağrıması olurmu ?

Uzman doktor

Hafifte olsa olur. Eğer şiddetli ağrı hissediyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

ERKAN YILMAZ

hocam oncelikle iyi gunler..cuma gunu 20lik dişimi aldırcam ama agrım devam ediyor ilaclarımı kullanıyorum bi sıkıntı olurmu bu agrıyla gitsem

Uzman doktor

Daha önce sdoktora gittiniz mi ? Büyük ihtimal dişiniz apse yapmıştır. Önce doktorunuz apse kurutucu ilaç verecek ilaç tedavisi sonrasında dişinizi çekecek beklemeyiniz.. Doktorunuza bir an evvel gidiniz.

nilgün

merhabalar benim 20 lik dişim çekilecekti 6 ay önce ancak hastanede çene cerrahı olmadıgı için doktor cekmek istemedi dediki eğerki kökü içerde kalırsa acil müdahale edemeyiz dedi filimde 20 lik dişimin kökü yamuk oldugu görünüyordu.ve dişimin ağrısı geçsin die durumu kurtarmak adına kanal tedavisi yapıldı.ancak 6 ay sonra agrım başladı şimdi çekilmesi gerekecek ancak korkularım var.ilk önce direk cene cerrahınamı gitmeliyim yoksa endodondistte gideyim kendisimi beni yönlendirsin bilemedim .yardımcı olurmusunuz sayın doktorum

Uzman doktor

Çene cerrahisine gidebilirsiniz. Sizi muayene etmesini sağlayın önerilerini dikkate alın.. Büyük ihtimal dişinizin alınması gerek..

mihriban

Hocam merhaba bir hafta önce yyirmilik disim çekildi normal ama zor bi çekim oldu agrilarim gecmiyo enfeksiyon kapmis dedi doktorum antibiyotiğe basladik ama yine gecmiyo siz ne onerirsiniz

Uzman doktor

Antibiyotik tedavisini devam ettirin ve diş bakımınızı ağız hijyeninize özen gösterin doktorunuz gargara verdiyse onu kullanmaya devam edin..

Melek

Merhaba, benim 4 tane 20 lik dişim de çıkmış durumda hatta sol 2 tanede çürük var. Ortodonti tedavisine başlayacağım. Hepsini çektirmem gerek biliyorum ama hepsini aynı gün çekilir mi ?

nilgün

teşekkür ederim sayın doktorum.direk çene cerrahına gideyim yani tamam teşekkür ederim saygılarımla.peki

nilgün

aradım ancak çene cerrahisine gidilmeden önce diş hekimine gidilmeliymiş gerekirse o yönlendirecekmiş.arkadaşlar izmirde olupta konak diş hastanesinde güleryüzlü eli hafif bir doktor tavsiye edebilirmisiniz.(eğerki doktor ismi vermek yasak değilse)ya çok korktum zaten zor giden birisiydim .birde azarlayan doktora denk gelirsem diye cok korkuyorum

gamze

Merhaba ben pazartesi gunu yirmilik disimi ameliyatla aldirdim. fakatt bugune kadar agzima surekli bir seyler akiyo iltihap olmasindan korktm 2gun once doktora gosterdim normal o kadar olur dedi.. o akinti ayni zamanda koku yapiyor.. dikisten dolayi mi oluyo ne zaman bu akintidan kurtulurum acaba

Uzman doktor

Bu tür durumlar 20 lik diş çekimi sonrasında normaldir. Eğer devam ederse yeniden doktorunuza danışınız.

Alper

Sigara içtim bişimi olur diyen arkadaş bende çektirdim 2 20lik dişimide ameliyattan yaklaşık 3 dakika sonra sigara içen biri olarak bir sorun olmadığını söyliye bilirim 7 saat çok beklemissin kardeş 😀 ben 7 saat sigarasız kalsam gider adam öldürürm 😀

Uzman doktor

Alper bey yorumunuzu onaylıyorum fakat bu tür davranışların ne kadar yanlış olduğunu okuyuculara göstermek için onaylıyorum.. Yapmış olduğunuz davranışınızın sağlık açısından ne kadar yanlış olduğunu sizde biliyorsunuz. Yaşınız daha genç olabilir ve yaralarınız iyileşebilir, fakat yaşınız ne kadar genç olursa olsun bölgede muhakkak tam iyileşme gözükmeyecektir. Bu durum hemen ertesi gün karşınıza çıkmayacak ki çok kısa süre içerisinde olumsuz sonuç veren hastalarımız oluyor. İleriki yıllarda bu durumun sonuçları ile ilgili sıkıntılarınız başlayacaktır. Her zaman gülmeniz dileğiyle.

mehmet

merhaba..diş hekimliği fakültesine gittim.dişimin ağrıdığını ve kulağımında ağrıdığını söyledim..muayene ettiler..20 lik dişimin ağrıyan dişimi çürüttüğünü ve çekilip daha sonra da çürük dişime dolgu yapılacağını söylediler..acaba gerekli işlemler yapıldıktan sonra dişimin ağrısıyla beraber kulağımın ağrısı da geçer mi? şimdiden teşekkür ederim..

Uzman doktor

Evet diş ağrılarınız kulaklarınıza vurmaktadır. Bu nedenden dolayı ağrılarınız olmaktadır. Eğer bu konuda da muayene olmak isterseniz bir kulak burun boğaz uzmanına danışabilirsiniz.

hüseyin

dün ameliyat oldum 20 lik dişten buz uygulamama rağmen çok fena şişti ve ağrı yapıyo bademciklerde şişti ne yapmalıyım

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında bu tür durumlar gözükebilir. Merak etmeyin bir kaç güne iyileşeceksiniz.

Burcu

Merhaba. Ben iki yil once 20lik disimi cektirdim. Ilk gun daha dogrusu ilk gece cok agri cektim agrilarimin azalmasiyla ikinci ucuncu gun odem olusmaya basladi 4 5 gun sonra indi. Suan diger disim de problem yasatmaya basladi cerrahi mudahale gerektiriyor. Ayni problemleri yasarmiyim diye cok korkuyorum. Özellikle agri ve sislik konusunda

Uzman doktor

Diğer dişinizde çekiminize bağlı olarak bölgde ödem oluşmuş bu durum diğer dişinizin çekiminde de gözükecek diye bir durum söz konusu değildir. Dişinizi çektirmediğiniz durumlarda daha büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer doktorunuz 20 lik dişiniz alınması gerekiyor diyorsa aldırmanızda fayda vardır. Gecikmeyiniz geçmiş olsun..

merve

Merhaba 20 lik disim gomuluydu ve 2 gun once cektirdim agrim ve yanagim sisti
bugun 3 gunum agzimi açamıyorum yutkunurken bile canim yaniyo antibiyotik gargara ve agri kesici iciyorum siskinlik nezamn gecer acaba bugun 3 gun oldu ve hic bi degisiklik yok.

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında bu tür problemlerin olması normaldir. Ağrılarınız olacak bir süre sonra bir probleminiz kalmayacak..

Fatih

Meraba. Ben 6 sene önce ortodontik tedavi gördüm. Doktorum 20’lik dislerin çıktığı zaman aldırmak zorundasın demişti. Diğer dişlere baskı yapmaması için. Sorum şu kesinlikle aldırmak zorundamıyım. Ayrıca 4 ünü birden alıyolar mı? Yatılı okuduğum icin teker teker uğrasamam. Bide tamamen iyilesme süreci ne kadar ?
Teşekkürler şimdiden.

Uzman doktor

20 lik dişlerinizin alınması gerektiğini söylüyorsa doktorunuz alınması gerekiyordur. 4 ünün birden bir günde çekilmesine dayanamazsınız. aralıklı olarak çekilmesinde fayda vardır.

hasan

Yirmilik dis cektirdm de. Yanliz nezamn su icecegimi bilmiyorum. Yardimciolurmusunuz

Uzman doktor

Su içebilirsiniz. Yemekte yiyebilirsiniz. Sorun yok..

Asmin

Merhaba, bugün sol alt 20 lik dişimi aldırdım fakat dişlerden uzak olan tarafta biraz parça kaldı doktorum bunun sorun olmadığını asla ağrı sızı ve sıkıştırma yapmayacağını söyledi ama ben genede korkuyorum sizcede bir sorun olmaz mı

Uzman doktor

Doktorunuza güvenin gerekli müdahaleyi gerçekleştirmiştir.

Gizem Demircan

Hocam merhaba 20 lik dişimi çektirdim Gömülü azı dişim di dikişlerimi bir hafta sonra aldıracağım o zamana kadar ağız bakım ve yiyeceklere nasıl dikkat etmeliyiz teşekkürler

Uzman doktor

Bölgede yemek artıkları kalabilir. Yemek sonrasında mümkün olduğunca ağzınızı çalkalayınız. Normal diş bakımınızı yine günlük olarak yapınız. Ağız garagarasını kullanınız.

Fatih

Ne kadar aralıklarla ? Bi gün felan mı ?

bade

Mrblar, pazartesi günü 20 lik dişimi çektirdim dikiş atıldı.Bugun cuma hala sızıntı şeklinde kanama var bunun dışında herhangi bir şikayetim yok fakat bu sızıntı 5.gun normal midir

Uzman doktor

Sızıntı şeklinde kan gelebilir. Kanın tükürüğü boyama etkisi çok yüksek olduğunuzdan dolayı bu renklenmeler normaldir. Bir kaç gün sonra normale döner.

evin

20lik disimi bugun cektim ve daha uc tane dahada 20likdisim cekilck buuc yirmilk disi bir gunde ceksm sonrasinda cok agrim olurmu ve bu agri kac gun surer i tamamen iyilesme sureci kac gundur

Uzman doktor

20 lik dişlerinizi aynı gün çekilebilir. Fakat buna doktorunuz karar vermesi gerekicektir. Ayrı ayrı çekilmesi daha uygun olur.

merve

Hocam merhaba, benim 20lik dişim dudak sinirime yakınmış, doktor alt dudakta kalıcı uyuşukluk olabileceğini söyledi. Ne yapmalıyım sizce, tavsiyeniz nedir?

Uzman doktor

20 lik dişiniz alınırsa bölgede kalıcı bir uyuşukluk olabilir. Bu nedenle bir çene cerrahisine başvurmanız gerekir. Yapılan muayene sonrasında gerekli tedaviniz için karar alınacaktır.

Ufuk yıldız

Merve hanım ameliyatınızı oldunuz mu herhangi bir sıkıntı oldumu bizde bu hafta gideceğiz çok tereddüt ediyoruz

nilgün

çok şükür sol alt 20 lik dişimi sprun olmadan cektirdim şuan 5 gün oluyor.hiiiç kanamam olmadı şükür ancak diş etim çok ağrıyor sabah öğlen aksam agrı kesici içmekteyim.ancak midemde ki yaralar sonucu ağrı kesici içmemeliyim ancak dayanamıyorum mecbur kalıyorum.sayın doktoorum sorun şudur anestol denen krem dışardan sürdüğümde işe yarar bir çözüm olurmu.maksat ağrı kesici içmeyi azaltmak.saygılarımla.

Uzman doktor

Bu tür maddeleri bilmeden ve doktor kontrolü olmadan kullanmamanız gerekir. Farklı tepkiler gösterebilir. Bu konuda doktorunuza danışmalısınız.

nilgün

diş eti ağrısı için antibiyotik kullanılırmı 20 lik diş çekildide etim ağrıyor

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında bu tür ağrıların olması normaldir. Özellikle çene bölgesinde ağrılar hissedebilirsiniz. Eğer ağrılarınız devam ederse doktorunuza görünmenizi öneriririm.

nilgün

anladım sayın doktorum teşekkür ederim

Uzman doktor

Rica ederim iyi günler geçmiş olsun dileklerimle..

deniz

Mrb hocam ben perşembe günü 20 lik sağ üst dişimi çektirdim bugün hafif şişlik ve ağrı var sizce normal mi

birce

bugün 20lik diş çekimim oldu 12 saat geçti kanamalarım azalmaya yeni başladı fakat tükürüğüm yeşilimsi ve sulu kanlı gelmeye başladı neden acaba ?

Uzman doktor

Bu durum 20 lik diş operasyonlarından sonra normaldir. Bir kaç güne kadar ağrılarını geçer ve normal sağlığınıza geri dönersiniz.

furkan

Hocam ben 18 yaşındayım 20 lik disim cikti. Normal diye düsünüyordum. Ama bi sure sonra agrilar basladi. En sonunda da sol yanagim sisti ve siddetli sekilde agrilar devam etti. Doktora gorundum. Antibiyotik gargara verdi kullanmaya devam ediyorum. İyi oldugunda gel cekelim dedi. Dikis filan deyince cok korktum acikcasi. Zor bir operasyon mu? Ve benim futbol turnuvalarim var. Yani dislerimi cektirdigim gunden sonra turnuvalarda oynamam sıkınti olur mu?

Uzman doktor

Olmaz. Herhangi bir sıkıntı yok merak etmeyin antibitikleriniz kullanın ve daha sonra dişinizi çektirin..

nilgün

teşekkürler

Uzman doktor

Rica edirim.. Geçmiş olsun

Ayşe

Merhaba, 6 gün önce gömük yan yatan 2 lik dişimi çektirdim. Dikişle alakalı ilk günden bugüne hiç dayanılmayacak ağrım olmadı. Fakat ısırdıgım için ağzımda cok yara oldu. Dr. ilk gün antibiyotik vermedi. Şikayetim olunca 2 gün sonra verdi. İçmeme rağmen gittikçe artan, kulağıma kadar vuran bir ağrım oldu. Dr daha yeni gargara verdi ve antıbıyotıgı 1 kutu daha ıcmemi söyledi. Dikişlerimi de çekimden 2 hafta sonra alacak. Penisiline alerjim oldugu için 2. kutu augmentın 1000mg içmek istemiyorum. İçmesem sorun olur mu?

Uzman doktor

Bunu sizi tedavi eden doktorunuza sormanız gerekir. Muayene etmediğim içinyanlış yönlendirmek istemiyorum. Lütfen kusura bakmayın. Geçmiş olsun.

Hacer

Hocam 9 aylıkhamileyim.sol üstte 20 lik dişimi çektirdim.ama hâla ağrılarım devam ediyor.kulağım ve başıma vurdu.damağımda bembeyaz ne yapmam gerekiyor?

Uzman doktor

Tedavisiyi hamilelik sonrasında bırakmalısınız. Doğum uzmanınızın gözetimi alında ağrı kesici ilaç alabilirsiniz.

onur

agzımdan amaliyat oldum ön dişlerim agrıyor bu agrılar ne adar sürer

Uzman doktor

Ağrı kesici alabilirsiniz. Bir kaç gün bu şekilde ağrılar hissedebilirsiniz. Daha sonra normal sağlığınıza döneceksinizdir.

Ayşe

3 günüm olacak kan yutuyorum sıkıntı yok ama doktorum şişiyor sürekli yüzüm tanınmaz halde bu normal mi sol altlı üstlü çektirmiştim

Uzman doktor

İltihaplanma olabilir. Tekrardan diş hekiminize görünmenizi öneririm..

EZGİ

hocam 2 gün önce 20lik dişim ve onu yanındaki diş çekildi ikiside kemik içinde olduğu için dikiş atıldı yanağım ve dudaklarım hala şiş ve hiçbirşey yiyemiyorum dün yutkunurken bile ağrım vardı şuan o geçti bu ağrılar ne kadar daha sürücek

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında bu ağrıların yaşanması normaldir. Diş hekiminiz ağrı kesici vermiş olmalı.. Bu ağrı kesicilerle bir kaç günü geçireceksiniz. Normaldir.

Buse

merhaba.20 lik dişlerimin ağrısına dayanamıyorum.Üst traftan bir tanesi çekildi onda hiç problem yaşamadım.Alttaki 20liklerim uç vermeye yakın olduğunu söylediler ama çekilen filmde iki 20liğimin önünden de sinir geçiyormuş ve bunun biraz tehlikeli olduğunu söylediler.Çekilirken yaşanan herhangi bir problemde ağızda uyuşma ve hissiyat azlığı olacağını söylediler.Bende o anda ne yapacagımı şaşırdım ve vazgeçtim.Yaklaşık 3-4 ay geçti ve şu sıra neredeyse diş uç vericek ve inanın bütün günümü etkiliyor.Başka cerraha bu hafta sonu göstericem ama yine de aklımda şüphe kaldı ne yapmam lazım?Bu durum ne kadar riskli? Teşekkürler…

Uzman doktor

Başka bir diş hekimi de aynıları söyleyecektir. Bir çene cerrahına başvurmanız gerekir.

osman

mrb ben 7 saat önce 20lik dişimi cektirdim ama cekim 1 2 dk sürmedi acaba cekildimi cekilmedimi diye soracaktım nerdeyse… hani böyle kolay gecmişken cekim sigara icmemde sıkıntı olurmu bu saatten sonra..

Uzman doktor

En az 3 gün yararnın iyileşmesi için sigara içmemenizi öneririm. Kolay çekildiyse kökte bir sorun yoktur. Diğer dişleriniz gibi bir kök gelişimine sahip olduğu için 20 lik dişiniz normal diş çekimi gibi tamamlanmıştır.

osman

mrb 26 yaşındayım ben 7 saat önce 20lik dişimi cektirdim ama cekim 1 2 dk sürmedi acaba cekildimi cekilmedimi diye soracaktım nerdeyse… hani böyle kolay gecmişken cekim sigara icmemde sıkıntı olurmu bu saatten sonra..

ferhat

Ben yeni 20lik disimi çektim ve o yere marzuk sprey sıkıyorum
bir şey olur mu
bide 3. Gün oldu hala agiriyor ve boşluk büyük ne yapmalym

Uzman doktor

Doktorunuzun önerileri dışına çıkmayınız. 20 lik diş çekimi sonrasında ağrıların olması normaldir. Ağrı kesici ve doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanınız..

farukcan

Merhaba doktor bey,
20’li yaş dişlerimden biri tamamen büyüdu,hiç bir sorun yaşamadım,sol üstte ikinci 20’li yaş dişim çıkmaya başladı.Fakat dün hiç bir sorun yokken bugün yeni dişimin üstünde kırmızı bir et parçası sarkıyor.Yeni dişimin büyümesi daha tamamlanmadı.Sarkan küçük et parçası kendiliğinden kopacak mı, diş hekimine başvurmam gerekli mi?

Uzman doktor

Zamanla düzeleyecektir kendiliğinden fakat bölgenin temizlenmesine çok dikkat etmelisiniz. Bu durum iltihaplanmaya neden olabilir.

omer

Hocam 20lik dişimi 4 gün önce çektirdim. Fakat geceleri uykumdan uyandıracak kadar cok yogun bir agrı hissediyorum. Ağrı kulağıma ve bademciğime kadar vuruyor. Ağrı kesici ve antibiyotik kullanıyorum. Ağrı kesiciyi kullandıktan 5-6 saat sonra yine yogun bi ağrı oluşmaya başlıyor. Bugün doktoruma gittim pek birşey yok dedi. Ağzımı serum ile yıkadı, yarın yine serum ile yıkayacağız dedi. Perşembe günüde dikişleri alacağını söyledi.Bu ağrı ne zaman gecer acaba?

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında bu tür ağrıların oluşması normaldir. Ağrı kesicilerle günü geçireceksiniz.

selin

merhaba benim alt sağ çenemdeki 20 lik dişim çene sinirime çok yakın olduğunu söylediler. herhangi bi sorun olmasın diye ameliyathanede almalarının iyi olduğunu söylediler peki eğer sinirlere herhangi bir müdahale olduğunda ne tür sıkıntılar yaşayabilirim ? kalıcı bir hasar oluşurmu ağız yapımda?

tahir

hocam 17 aralıkta 20 diş çektirdim sançısını 15 gün çektim yaklaşık dört ay oldu 20 diş çekilen yerde derin bir çukur ve sızı var bir diş hekimine görüktüm 20 diş önündeki dişi çürütmüş çekilmesi lazım diyor bende ondan oldugunu zannetmiyorum bu agrı 20 dişin çekildigi derin çukurdan oldugunu zannediyorum sizce ne yapmalıyım

mehmet

merhaba..3 hafta önce sağ alt 20lik dişimi çektirdim..doktorun verdiği ağrı kesici antibiyotik ve gargarayı kullandım..antibiyotik bitince diğer ilaçları kestim..herhangi bir sorun yoktu..herşey gayet güzel gidiyordu..2 günden beri şişlik ve ağrı var..doktora gittim doktor diş ile yanak arasında gıda kalıntısından dolayı enfeksiyon olabilir dedi ama ben temizliyorum..doktor enjektörle 20 lik dişin çekilen yerinden iltihap çekmeyi denedi ama birşey gelmedi..acaba sorun ne olabilir?

Uzman doktor

Muayene olmanız gerekiyor. Bu şekilde bir şey söylenmesi doğru değildir.

mustafa

Hocam benim diş filminde 20 ilk dişin duruşu yukardaki gorselle ayni bu tip bir dişin çekilmesi muhakkak gereklimi sizce çekim islemi zorlayici olurmu

Uzman doktor

Eğer ağrınız yada sızınız yoksa sorunda yoktur. İleride olabilir mi ? bu soru işareti muayene edebilseydim yada röntgeninizi görebilseydim daha ayrıntılı bir yorum getirebilirdim. Geçmiş olsun.

murtaza

hocam 20lik disim sürekli sisiyor ve bogzima kulagima vurdu sol alt disim üst disim ve sag alt disim cok siddetli agriyor bi kutu antibiyotik bitirdim bir faydasi olmadi ne yapmaliyim

Uzman doktor

Diş hekiminize gidin bölgede iltihaplanma oluşmuş.. Ağrılar diğer dişlerinize de vuruyor. 20 lik dişinizin alınması gerekiyor.

Seda

Merhabalar ben 5 gun once 20 lik disimi cektirdim 2 dikis atildi ilk uc gun pek agrimadi hatta cektirdigimin 3. Gunu gittim iyilesmeye baslamis dedi bugun 5. Gun agrimaya basladi buz koyunca biraz rahatliyorum.doktoru aradim agri kesici kullan gecer dedi.sizce ne yapmaliyim?simdiden tesekkurler

Uzman doktor

Diş çekimi sonrasında ağrı görünebilir. Doktorunuzun tavsiyelerine uyunuz.

selin

hocam ben de bugün 20lik dişimi çektirdimm. Kolay bir işlem oldu tam gömülü değildi zaten.fakat dişimin çekildiği tarafta bademciğim çok şişti ve çok ağrıyorr yutkunamıyorum sizce normal midir? bilgilendirirseniz sevinirim

Uzman doktor

Evet diş çekimine bağlı olarak ağrılar olabilir. Bir kaç güne durumunuz düzelecektir.

iyi günler hocam dün 20 lik dişimi çektirdim doktor dikiş attı kanamam halen devam ediyor ağrım yok ama yanağım şişti yarın işe gidicem yarına kadar şişik inermi yada inmesi için ne yapabilirim.

Uzman doktor

Yanağınızıa buz uygulaması yapabilirsiniz. Bir kaç gün içerisinde ağrılar ve şişlik geçecektir.

hasan

Hocam yirmili k dişi m kandilin den kırıliyor ve yarısı kırılm is halde ameliyat gerekir mi

Uzman doktor

Ameliyat gerekli olmayabilir. Eğer diş kökünüz normal diş kökü gibi ise kolaylıkla 20 lik dişiniz alınabilir. Eğer diş kökü yatay konumdaysa o zaman cerrahi bir diş çekimi işlemine gereksinim duyulabilir. Ama mutlaka dişinizi aldırın..

rabia

merhabalar ben 17 yasindayim ve
5 gun once yirmilik ameliyati oldum.sag alt ve ustu aldirdim. ust tarafta sikinti yokta alt tarafta kanama var hala ve ufak agrilar , kanamanin olmasi normal mi? iltihap kaptiysa eger nasil tedavi gorulur? tekrar ameliyat mi?

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında kanmaların olması normal fakat bu kanamalar en az 3-4 gün sürebilir. Kanın tükürüğü boyama etkisi fazladır sızıntı şeklinde kanma varsa bu normal sayılır. Ağrılarınızda olabilir. Di hekiminize bu konuda tekrar danışabilirsiniz. Geçmiş olsun.

emel

merhabalar ben tam 4 kez 20 lık dıs çıkardım ve hepsınde uc kısımları normal bır sekılde (dılımle dokunabılecegım ) sekılde cıktı fakat bırtanesının çıkan bır parçası kırılıp curume yaptı suan doktordan randevumu aldım muayne gunumun gelmesını bekliyorum curuyen 20 lık dışın cekılegını syledıler ama damağın yarılmasıdıkıs fılan benı korkutuyor ne denlı zor olur yada kolay bır yonu varmıdır yardımcı olabılırmısınız ???

Uzman doktor

20 lik diş ameliyatları sırasında herhangi birşey hissetmeyeceksiniz. Ağrınız olmayacak. Faka ameliyat sonrasında çene bölgesinde ve bölgede ağrı olabilir. Bu ağrılar çok şiddetli değil ağrı kesicilerle geçirebilirsiniz. Doktorunuz gerekli bilgileri size verecektir. Geçmiş olsun işlemi geciktğirmeyin bir an evvel gerçekleştirin..

nur

Ben 3 gün önce alt cenemdeki 2. 20 lik disimi çektirdim dieri yani ilk zorluk cikarmadan çabuk iyileşmiştı ama ilk çekilen alt sol daki dış öncesinde çok zorluk la şişlik bir ay geçmemiş di ama alt sağ yani şimdi çekilen disimde bir ay yine aynı süre hiç bir problem olmadı ama cektirdigim günden beri 3 gün oldu şişlik.inmedi sürekli ağrıyor ve ıçerde bariz bi iltihap var ne yapmalıyım???.. :/

Uzman doktor

Yeniden doktorunuza görünerek iltihap kurutucu ilaç almalısınız.

Faruk

Merhabalar hocam ben bugün aaat 13 de 20lik diş ameliyatı oldum hala kanamam var tükrükle beraber bu normalmidir

Uzman doktor

Normaldir. Çekim sonrasında sızı şeklinde kanamalarınız ve hafifte olsa ağrılarınız olur.

zeynepp

Merhaba,8 gün önce sağ alt 20lik dişim alındı.kökü derin olduğundan zor bir ameliyattı.ilaçlarım bitti.ağrıya dayanabiliyorum ama dilimdeki uyuşukluk korkutuyor beni.iğnelenme şeklinde.su içerken ameliyat yeri değil dilim ağırıyor.bu durum kalıcı mıdır ? çok endişeliyim..

Uzman doktor

Bazı operasyonlarda sinirler bölgeye çok yakın olduğundan dolayı sinirlerde zedelenme olabiliyor. Bazıları durumlarda bu uyuşukluk geçerken bazılarında ise kalıcı oluyor. Bir diş hekimine görünmenizi öneririm..

özge

Iyi gunler. 20 yasindayim 3 senedir 20lik dis sancilari cekiyorum. Bir haftadir cok sidditli agrim var surekli agzimda yaralar cikiyor. Bir sene once rontgen cektirdigimde doktor cenemde yer oldugunu ve dislerimin duzgun cikmakta oldugunu soylemisti agrilar normal cekmeye gerek yok demisti ama bu agrilara artik katlanamiyorum ne yapmaliyim??

Uzman doktor

Yeniden diş hekiminize başvurarak durumunuzu belirtiniz. Kontrol edilmeli gerekiyorsa diş alınmalıdır.

naz

Merhaba saynın doktor,iki ay önce 20lik dişimi çektirdim,normalbir şekilde iyileşti ancak bir haftadır çekilen diş yerinde bir şişlik oluştu bezelye gibi ve zaman zaman patlayıp içinden iltehap akıyor. ne yapmam gerekir?

Uzman doktor

İltihaplanma oluşmuş mutlaka doktorunuza görünün doktorunuz gerekli müdahale yapacak ve iltihaplanmayı kurutacaktır. Bunu geciktirmeyiniz.

Merhaba sayın doktor,iki ay önce 20lik dişimi çektirdim,normalbir şekilde iyileşti ancak bir haftadır çekilen diş yerinde bir şişlik oluştu bezelye gibi ve zaman zaman patlayıp içinden iltehap akıyor. ne yapmam gerekir?

UZMAN

Mrb. Dr. 3 gun önce 20’lik dişimi çektirdim bayabi hissizlik yapılmasına ragmen cekimde acı hissettim devamında yanagımda şişmeyle beraber agrılar devamlı oluyor 3. güne giricem !

Uzman doktor

Ağrıların olması normaldir. Bir kaç güne kadar ağrılarınız dinecektir.

oğuzhan

Disimin cekilmesinden iki gun sonra dikislerin oldugu bolgeyi isirdim uyurken. Dikislerimde biraz yirtilma var gibi gorunuyo ne yapmaliyim…

Uzman doktor

Bir şey yapmanıza gerek yok biraz daha dikkatli olun yerken içerken zaten eğer alınacak dikişler kullanıldıysa dikişleriniz alınacaktır..

SSena

Cumagunu sağ alt 20lik cektirdim.iltihap vardı Antibiyotik sonrasında aldılar.Sadece doktorun dediğine göre diğer 3unu de 1hafta arayla alalım dedi.fakat benim disim geç uyusuyor cuma günü çekilirken 5 kere iğne yaptı yinede zor uyuştu.ağrılı geçti.simdide korkuyorum.Doktorun dediğine göre üstteki biri gömülü diğeri de uç vermiş.ilk sorum her hafta bir tane 20lik aldırmanin kötü sonuçları nedr?Gömülü dişin alınması geciktiginde ne gibi sonuçlar olabilir?bir de tam 2 gündür sigara kullanmıyorum . Kaç gün icmemek gerekiyor? Teşekkürler simdidn

Uzman doktor

ne kadar uzun içmezseniz o kadar iyi.. Yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesi için sigarayı mutlaka kullanmayınız. Aynı zamanda sigara bölgede iltihap oluşmasına neden olabilir. 1 hafta aralıklarla acılara dayanamıyorsanız 2 – 3 hafta yada 1 aylık aralıklarla alınabilir. Eğer ağrı, apse vb. durum yoksa bu zaman bir aya kadar bile uzatılmasında fayda vardır. 20 lik diş çekimi sonrasında sızıntı şeklinde kanamalar olabilir, ağrılar olabilir, çene bölgesinde baskıdan dolayı ağrılar olabilir, yemek yiyemeyebilirsiniz. Bir kaç gün sigara imediğiniz düşünüldüğünde 1 hafta sonra yeniden sigara içmeyeceksiniz. Eğer haftada bir aldırırsanız bir ay boyunca sigara içmemeniz kesinlikle önerilir. Bu durumda sizi sıkıntıya sokabilir. O nedenle aylık periyodlarla yada 3 haftalık periyodlarla alınması daha doğrudur. 20 lik Diş Çekimi Sonrası Kanama ve Ağrılar Ne Kadar Sürer ? bu konumuzuda inceleyebilirsiniz.

remziye

hocam merhaba ben yirmilik dişimi çektirdim gömülüydü dişim.iki gündür baya bi kanamam var hocam bide o boşlukta pıhtılaşmış bi kan birikintisi var onu temizlemem mi lazım. fırçada kullanamıyorum ağrımdan dolayı ne yapmam lazım hocam teşekkür ederim

Uzman doktor

20 lik dişinizin çekildiği bölge ile oynamayınız ve temizleme işlemi yapmayınız. 20 lik diş çekimi sonrasında sızıntı şeklinde kan gelebilir. Bu normaldir.

kübra

Merhaba. Ben 2 ay önce 20lik diş ameliyatı oldum ve çeneme şuan dokununca sanki damarlarımı çekiyorlar gibi ağrı oluyor bunun geçmesi için ne yapabilirim

Uzman doktor

Tekrardan diş hekiminize görünün ağrıların bu kadar uzun süreli olmaması gerekir.

kübra

Ama benim dişimin çekildiği yer değil ön dişlerimin olduğu yerdeki çeneme dokununca ağrı oluyor yüzümü falan silerken çok ağrı çekiyorum doktorum bana ameliyattan önce o ağrıyan bölgeden için riskli ömür boyu o kısmı hissetmeyebilirsin demişti biraz araştırdım sinirlerin zedelenmiş -olabileceği yazıyordu ilaçla tedavisi mümkünmüş bana önlenebileceğiniz ilaç varmı

Uzman doktor

Buradan ilaç verilemez. Öncelikli olarak tedavi olmalısınız. Daha sonra durumunuza göre tedavi yöntemleri belirlenir.

sümeyye

merhaba doktor bey ben 20 lik gömülü dişimi aldırdım 1 hafta sonra dikişlerimi de aldırdım ancak dikişlerin olduğu yerdeki diş etlerim parça parça yani diş ile et arasında boşluk olmuş bu normal mi yemek yerken o boşluğa yemek kaçıyo dolayısıyla rahatsız ediyo

Uzman doktor

Evet bir kaç güne kadar bölge iyileşecektir. Bu süre içerisinde bölgeyi temiz tutmaya gayret gösteriniz.

sezgin

merhaba 10 gün önce 20 lik dişim çekildi. Fakat dikiş atılmadı. bu konuda da bişe söylenmedi. Öyle ki dişin çıktığı yerde kocaman bir oyuk var. yemek kırıntılarının içeride kalması sonucu fena ağrılar başlıyor. Suyla çalkalayıp rahatlamaya çalışsam da soğuk su daha fazla ağrı yapıyor. Kulağımda bile ağrılar oluşmaya başladı. bu saatten sonra kanal tedavisi veya dikiş mümkün mü? yardımcı olursanız sevinirim

Uzman doktor

Hayır.. Dişiniz zaten çekilmiş durumda bir ka zaman sonra bölge kendiliğinden kapanacaktır. Bu süre içerisinde bölgenin iyi bir şekilde çalkalanması ve temizlenmesi gerekmektedir.

Xalid

Ben Disimi cektirdikden 4 gun sonra siskinlik ve agrilar var doktor ben napa bilirim

Uzman doktor

Ağrıları için ağrı kesici kullanabilirsiniz. Şişlik ise bir kaç gün içerisinde geçecektir.

murat

Merhaba, 1 Mayıs 2014 te özel hekimde 8 nolu dişim(20lik diş) çekildi ve dikiş atıldı( Ameliyat değil). İlk bir kaç gün kanaması ve ağrısı olsa da ” apranax ” isimli ağrı kesici ve doktorumun yazdığı antibiyotik sayesinde dün ( pazar ) günü ağrılarım neredeyse kesildi. Merak ettiğim konu şu; konuşmak, yemek-içmek öksürük,hapşırık, esnemek gibi durumlarda dikiş bölgesinde acılarım oluyor. Ve dikiş yerinde dilime sürekli bir şeyler takılıyor. Bunlar dikiş ipi mi ? Eğer öyleyse bu ipleri aldırmam gerekiyor mu yoksa kendisi atar mı ? Teşekkürler.

Uzman doktor

Kendisi atar.. Doktorunuza da bu konuda danışabilirsiniz. Belki sizi yeniden görmek isteyebilir. Diş çekimi sonrasında ağrılarınız olacaktır. Bir kaç gün içerisinde bunlarda geçerek normal yaşantınıza geri dönüş olacaksınız.

Xalid

Benim sorumu neden cevablamiyorsunuz doktor?

Uzman doktor

Sizin sorunuz nedir ? Cevaplamış olabilirim..

cemre

doktor bey dün çektirdim apse yapmiş demişti doktor 17 yasindayim erken çikti diyo herkez hepsi çikmiş ama sag alttakini çekti doktor simdide bogazimda beze var kulaklarim agriyo ve çok agriyo ne yapmam lazim

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında bu tür durumların ve ağrıların görünmesi normaldir. Bir kaç gün içerisinde ağrılarınız tamamen bitecektir.

cansu

Doktor bey merhaba, bugün (07 Mayıs 2014), saat 10 da sağ alt yirmilik disim cekildi. Işlem 20dakika civari sürdü ve oldukça kolaydı. Ancak doktorum ne bir ağrı kesici ne de antibiyotik verdi sadece 1 hafta sonra dikislerimi aldirmam için gelmemi soyledi.ben apranax ictim agrilarim icin ama icime dert oldu. Neden antibiyotik ya da agri kesici vermedi?

Uzman doktor

Gerek görmemiştir. Dişiniz noral diş gibi alınmış. Eğer ağrılarınız olursa basit ağrı kesici ilaçlarla geçiştirebilirsiniz.

sevda

iyi akşamlar hocam ben geçen hafta pazartesi gömülü köpek dişi ameliyatı oldum. gömülü dişim büyük bir kist oluşturduğu için kemiğimi eritmiş bir kaç çene cerrahına danıştım kimi 1 dişinin çekilmesi gerekiyor kimiside 4 dişinin birden alınması gerekiyor dedi. Dişlerimi kaybetmek istemiyordum. Ameliyatımı özel diş hastanesinde ağız ve diş cerrahı doçent yaptı. önce kanal tedavisi uygulandı dha sonra Operasyon yaklaşık 2 saat sürdü. sonrasında çok acı ağrı hissetmedim düzenli olarak haplarımı kullandım. şeffaf damaklık kullndm 1 hafta ve bu pazartesi dikişlerim alındı. benim merak ettiğim konu ön 2 dişimde arada sızlamalar oluyo bu normal bir durummudur acaba. Doktoruma sordum dikişlerden sonra 1 hafta sonra sızlamaların devam edecek sonra geçeck dedi. sigarada kullanıyorum acaba bundan mı kaynaklanıyor. hayırlı akşamlar hocam

Uzman doktor

Sigara kullanılması yaralan iyileşmemesi yada geç iyileşmesine neden olmaktadır. Doktorunuz muhtemelen sizi uyardı fakat siz kullanmaya devam ettiniz. Ameliyat sonrasında sızlamalar olabilir bu normaldir. Önemli olan ağrıların devamlı olmamasıdır. Yapılacak kontrollere kadar ağrılarınız sızlama şeklinde devam eder. Doktorunuz yine kontrollerinizi gerçekleştirecektir. İlerleyen dönemlerde eğer dişlerinizde sorun yoksa bu sızlamalar geçecektir.

mustafa

Merhaba suan 20lik dis cikartmaktayim ve agzimi tamamen kapatamiyorum.
Yanagimi sisirdi ustelik yanagimi isiriyorum surekli agrilar on dislere kadar vuruyor.
Ve bazi dislerimdede hafiften oynamalar oluyor agrilari suan icin agri kesicilerle durduruyorum cikan disimde sivri gibi cikiyor bide sanki cikan dis ortadan catlamis gibi ne yapabilirim.
Yemek yiyemiyor agzimi acamiyor vede yutkunamiyorum yutkundugum zaman bogazima vede kulagima kadar agrilar hissediyorum ne yapabilirim ?
Bilgi icin simdiden tesekkurler.

Uzman doktor

Bu dönemi bu şekilde ağrı kesici alarak geçirebilirsiniz.

mustafa

Tesekkur ederim.

derya

20 lik dis ameliyatı oldum yuzum cok sis buz ile uydulama yaptim ama durum hep ayni cok agrim var gomulu dis alimi cok kotu

Uzman doktor

Evet şişleriniz olabilir. Ağrılarınız ve şişleriniz bir kaç güne kadar geçecektir. Ağrı kesici ve buz tedavisi uygulamasına devam ediniz.

veysel

Merhaba hocam..Ben 2 gün önce 20 lik dişimi çektirdim ve çok zor bir işlem oldu hatta doktor dişimi kesti 2-3 parçada çıkarttı..o an çok kanamam oldu..ve 4 dikiş atıldı..dişimin çekildiği ilk iki gün antibiotik ve ağrı kesici iğne kullandım ve bu günde hapa başladım….fakat çok canım yanıyor ve çenem çok şişti 2 gün geçmesine rağman sızıntı şeklinde kanamam oluyor…Acaba çene cerrahınamı gözükmem gerekiyor..bu acı ve şiş beni çok tedirgin ediyor..

Uzman doktor

Operasyon sonrası iyileşme süreci 1 ila 2 hafta arasındadır.1 hafta son bulmadan çekim çevresindeki ödem dağılmayabilir. ağrı ve gözle görünür şişlik yoksa merak etmeyin.sabırlı olun.
geçmiş olsun

mahmut

Merhaba ben 6 mayıs salı günü sağ alt 20 lik dişimi ameliyatla aldırdım. Birkaç gün ağrım oldu ama şimdi ağrım yok ancak çok şiddetli ağız kokusu var( ağzımda iltihaplanma gözükmüyor) ne yapmam gerekli şimdiden teşekkürler

Uzman doktor

Mehmut bey ağız kokusu sebepleri ; diş çürükleri, 20 yaş dişleri, dişeti hastalıkları gibi .. Sadece diş çürüğü koku sebebi olarak yalnız değildir çoğunlukla. Ancak 20 lik diş çekimi sonrasında da koku olur. 1 hafta 10 gün beklemenizde fayda vardır.

aslı

Hocam merhaba 1 hafta önce 20lik dişimi aldırdım ve dikiş attılar dün dikişlerimi aldırmayı unuttum doktorda 4 gün sonra gelecekmiş hastaneye dikiş yerimde acılma var ve yara tam kapanmamıs dikiş yerinde de sarımsı renk var iltihap olabilir mi dikişlerimi

Uzman doktor

Hayır herhangi bir sorun yok görmeden söylüyorum ama doktorunuz geldiğinde dikişlerinizi alacaktır.

dilara

Aciiil hocam yirmilik dişimi cektireli 4 gün oldu.yurt dışına yeni geldim dil bilmiyorum doktor sadece iltihaplı dedi ama yinede çekti dişi 4 tane dikiş attı sanırım ama antibiyotik vermedi dikişler alincak da demedi.agrim hala var bogazlarim kulağım dahi zonkluyo.ve en önemlisi ağzımı açamıyorum çenem acıyor.allah aşkına acil cevap bekliyorum delirmek üzereyim

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında ağrıların olması normaldir. Ağrı kesici alın bir kaç güne kadar birşeyiniz kalmaz.

kerim

Merhabalar hocam benim dislerim uyusmuyor o yuzdende cekmiyorlar. bu agrilar beni oldurecek ne yapmamiz gerekiyor.

Uzman doktor

Kerim bey eğer dişlerinizde enfeksiyon varsa enfeksiyonun tam geçmediği durumlarda yeterince anestezi oluşmayabilir. ilaç kullanımı gerekebilir

Başak

Merhabalar, ben bugün saat yarım gibi yirmilik dişimi çektirdim, çekerken kökünün küçük bir parçası çıkmadı içeride kaldı, doktorum birşey olmayacağını onun zaten çene kemiği ile bütünleştiğini söyledi. Birşey olur mu? Doğru mudur ?

Uzman doktor

Başak.. o kalan kök parçası eğer iltihaplı değil ise herhangi bir problemle karşılaşmama olasılığınız yüksektir. Ancak dişi çektirmeden önce orada bir iltihap vardıysa, o zaman bu kök parçası ilerde o bölgede akut yeni bir iltiahp gelişmesine neden olabilir.

Mehmet

Merhaba Doktor bey,

Ben 13.05.2014 öğleden sonra saat 4 gibi sol üst 20’lik dişimi çektirdim.Doktorum 20’lik dişinde çürüme başlamış dolguylada kurtarabiliriz çekebilirizde dedi.Daha evvelden çürüyen 20’lik dişlere dolgu yapıldığını hiç duymadım ayrıca bu dolgu yapılan diş tekrar çürüme yapar mı diye sordum dişin yüzeyleri farklılık gösterebildiği için çürüyebilir bunu bilemem dedi.Bende dolgu yaptırmaktansa çektirmek istedim iki kere masraf ve ayrı zamanlarda çifte acı yaşamamak için oda çekelim o zaman dedi çektirdik.Hafif sızıntılar oluyor ve burdaki yazılardan okuduğum kadarıyla dikişte atıldığını yazmış cogu insan dikiş hangi durumlarda gereklidir ? Üst 20 lik alt 20 liklere göremi bu dikiş operasyonuna karar kılıyorsunuz ? Bir sorum daha var! Dişimi çektirdikten 2-3 saat sonra bir tane 6 saat sonrada bir tane daha sigara içmiş bulundum bilmeden.Doktorumda beni bu konuda hiç uyarmadı bu ne gibi bir sorun teşkil eder.Bazı yazılarınızda şimdi anlamassınız ama ilerleyen zamanlarda acısı çıkar tarzında bilgilendirmede bulunmuşssunuz.Degerli tıbbi bilgilerinizle bizleri aydınlatabilirseniz çok sevinirim.Teşekkür ederim…

Uzman doktor

Bir hastanın yazısına karşılık o devap verilmişti.. Sigaranın içilmesi yaraların iyileşmemesine veya geç iyileşmesine neden olmaktadır. Eğer 20 lik dişiniz normal diş çekimi gibi yani cerrahi bir müdahale olmadan çekilde ise doktorunuz dikiş atmaya gerek duymamıştır.

Başak

Dişim çekilmeden önce röntgen çekildiğinde çürük yada iltihap gibi birşey olmadıgını söylemişti doktor. Bugün üçüncü gün ve ağrı yemek yiyemeyecek kadar devam ediyor. Normal mi ?
Teşekkürler

Uzman doktor

Diş çekimi sonrasında ağrıların olması ve hafif sızı şeklinde kan gelmesi normaldir.

gizemm

Merhabalar..ben 22 yasindayim ve 20lik dislerimi aldirmam gerekiyormus. Daha sonra da tel taktirmak istiyorum
Fakat dislerimin yapisi genis degil.ve dislerim ozellikle alt ondekiler birbine girmis durumda.tel sonuc verir mi? Bir de 20lik disimin koku duz degilmis.cok zorlamor miyim?? 🙁

Uzman doktor

20 lik dişiniz cerrahi operasyonla alınması gerekebilir. Röntgen filminiz varsa daha net bir şey söyleyebilir. Ortodontik tel tedavisi ile dişlerinizdeki çarpışıklıklar giderilecektir.

gizemm

Zorlanir miyim* yazacaktim

Başak

Dişim çekileli 4 gün oldu ağrılarım devam ediyor, dikişlerim varken dişi mi fırçalayabilir miyim ? Bir zararı olurmu ?

Uzman doktor

Çekilen ve dikişli olan yer haricinde diğer bölgelerde fırçalama işlemini yapabilirsiniz.

harun

Merhaba hocam 20 lik dişimi çektireli 48 saat olmasına rağmen hala tükürmügümden kan geliyor yüzümde şişlik var normal su bile içerken yutkundugumda ağrı var doktorum ağrı kesici ve antibiyotik verdi kullanıyorum ama sorun devam ediyor ne yapmalıyım

Uzman doktor

Harun bey.. Antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlarınızı kullanmaya diş hekiminizin önerilerini yerine getirmeye devam ediniz. 20 lik diş çekimi sonrasında yukarıda söylemiş olduklarınızın hepsinin görünmesi normaldir.

Merve

hocam merhaba,20lik dişim sinire yakın gözüküyor.selçuk üniversitesi diş hekimliği fakultesinden doç.dr çekicek..fakat beni çok tedirgin eden geçici yada kalıcı uyuşuluk olayını söyledi..Ailem çekilmesinden taraf değil,fakat Hekim ön dişleri çürüteceğini söyledi..Sizce ne yapmalıyım? gönül rahatlığıyla gidip çektireyim mi? bu uyuşukluk olayı kaç kişiden bir olur

Uzman doktor

Merve hanım diş hekiminiz aklı ve çekilmesi gerektiğini söylüyorsa mutlaka çektirmelisiniz.

ahu

Merhaba doktor bey, ben de 2 gün önce 20lik dişimi çektirdim, gayet sorunsuz oldu fakat şu an biraz ağrı ve ağız kokusu problemi oluştu. Bundan dolayı antibiyotik kullanmam gerekir mi? Yoksa birkaç güne geçecek bir durum mudur?

Uzman doktor

Ahu hanım… Sanırım çekilen dişinin boşluğunda çekim sonrası iltihap oluşmuş. Çekimin yapıldığı yere başvurmanı öneririm. Çekim yerindeki iltihabi doku hekim tarafından uzaklaştırılabilir ve / veya antibiyotik kullanımına başlanabilir. Sağlıklı günler dilerim.

tuba

Hocam merhaba benim 20lik disim curudu ve kirildi sadece kenarlarda kaldi doktor cekersem kirilabilir cerrahi islemle daha rahat olur dedi… fakat bende korku olustu zor bir islemmidir ..bilgilendirirseniz sevinirim

Uzman doktor

Hayır kırıldığından dolayı böyle bir öneride bulunmuş ve doğru cerrahi işlemle alınması daha doğru olacaktır.

Seyfi

Hocam hayırlı işler sağ alt tarafdaki 20 lik dişim den dolayı çenem açılmıyor bu durum da ise dişimi çektiremiyorum yemek yiyemiyorum 🙁 tavsiyeniz nedir ?

nisa

Merhaba
20 lik dişlerini aldıralı 2 gün olacak 4 diş birden alındı ağrım yok ama yüzüm şiş bu normal mi acaba

Hamza

2gün önce çektirdiğim 20 lik dişte hala ağız yıkarken kan var şu an şişik durumda acaba bu normal midir

Uzman doktor

Bu durum diş çekimi sonrasında normal kabul edilir. Bir kaç gün sızlama şeklinde kan olabilir. evam etmesi durumunda doktorunuza başvurabilirsiniz.

merve

bn 2 hafta once yırmılık dısımı cektırdım ancak kırılmıs kalanını amelıyetla cekecegz dedı.ne kadar surer nasıl olur bılgı verebılır mısınz

kenan

20 lik dis cekimi yapildi 24 saattir kaniyor bu daha nekadar surer bu kan kaybindan hayati tehlike olurmu?

Uzman doktor

Kenan bey.. 20 lik diş çekimi sonrasında sızıntı şeklinde kanamanız olabilir. Bir iki güne kadar bu geçecektir.

yasin

merhaba. ben bugün 20 lik dişimi çektirdim agrım oldugunda agrı kesici aldım ve faydalı oldu fakat yüzümde şişlik olurmu bunu merak ediyorum birde ne zaman katı yemekler yiyebilirim. şimdiden teşekkürler.

alioğuz gülboy

20 lik diş le alakalı muayene olmak ve çektirmek istiyorum diş tedavisine karşı aşırı bi fobim var bana nasıl yardımcı olabilirsiniz.

Uzman doktor

Bu konuyu okumanızı öneririm.. Diş fobisi olanlar için yapılan yeni bir tedavi yöntemidir. http://www.distedavi.com.tr/dis-hekimi-fobisi-artik-bitiyor.html

Pınar

Mrb 20 lık dısım 1 hafta once sıstı ve cenemı bıle acamıyordum hekım cekılıcek dedı bugun cekıldı kolay oldu ama ılk sorun arattıgındda ondekı dıslerım sıkısıyor gıbıydı bugun cekıldıkden sonrada bole hıssedıyorum sebebı nedır baya sıkısma hıssı var tşk ederım sımdıden

özlem

merhaba hocam ben alttaki yirmilik dişimi çektirdim sonrasında çene ve dudak kısmında uyuşuklu ağrı kaldı ve geçmiyor 1 buçuk sene oldu bunun tedavisi nedir lütfdn yardımcı olabilirmisiniz teşrkkürler

Uzman doktor

Özlem hanım.. Nasıl bir çekim gerçekleşti bilmeden yorum yapılamaz. Diş çekimi sırasında buradaki sinirler zarar görmüş olabilir. Bu tür durumlar kalıcı uyuşukluğa neden olabilir. Üniversite dişhekimliği fakültesi cerrahi bölümünde muayene olsanız yerinde olur.

özlem

slm hocam evet sinirler zarar görmüş ve içerisinde diş parçası kalmış filmini çektirmiştim ben yurt dışında yaşıyorum inanın çok kötü bir durum beni çok rahatsız ediyor bazen dudağımda yara oluşuyor uzunlamasına yarılıyor sivilce çok çıkıyor uzmanınada göründüm burda ama bans beklememi söyledi ama geçmiyor bi çaresi yokmu ilaç tedavisi yada vitaminlerle şindiden teşekkür ediyorum inşaallah bi çaresi vardır

ayşe

Hocam bir hafta boyunca cenem ağrıdı Dr gittim 20 lik dişin çekilmesi gerektiğini söyledi dış filmi cektirdim kökünü sağlam olduğunu dişin üst tarafının çürük olduğunu belirti Dr çekti dışı antibiyotik verdi ilk gün baygın yattım ikinci gün ateş sıtma dahiliye Dr na gittim d işte abse ve gribal enfeksiyon olabilir antibiyotik devam dedi 2 gün daha bekledim ağrılar çoğaldı bugunde dış Dr uma gittim yarayı kanational temizledi sizde kürdan la kanatın ağrısı geçer hızlı iyileşir dedi alveyo olmuş dedi lütfen yorumlarınızı bekliyorum ne yapabilirim agrilardan psikolojik bozuldu

Emre

hocam 20 lik dişim yan çıkmış çektirmem lazımıs doktor dedii Acaba agrıyomuuu ya çektirdigim zamann:(

Uzman doktor

Emre bey diş hekiminiz dişinizin çekilmesi gerektiğini söylüyorsa çektirmenizde fayda vardır.

meraba bu 20lik diş çekerken çene kitlenmesi gibi risk varmı.çektikten sonra kaç gün sonra iyleş ve artık hür oluruz

Uzman doktor

Okan bey.. Bu durum dişinizin durumuna ve sinirlerin dişinize olan yakınlığına bağlı olarak değişmektedir. Fakat endişelenmeyiniz diş hekimliği alanında her türlü soruna çare vardır.

meraba 20 lik diş çekimi esnasında çene kitlenmesi gibi risk varmı.bide çektikten kaç gün sonra iyleşmiş olur hür oluruz

müge inci

Hocam mrb ben bugün saat 3buçukta dişçiye girip 6buçukta çıktım.şıan saat 10buçk we herşey norml görülüyo… röntgen çekildi we sonrasnda sağ alt 20lik dişm çekildi. Doktorum bana 5dk sonra ağzındaki pamukçuğu çıkartabilirsin dedi ama siz yukarda en az yarım saat kalsın diye yazmışsınız bi aksi durum yok ilaçlarımoda içtim hafifçe kanamalar war ama sürekli yutma halindeyim we yine başka soru doktorm gargara werdi fkt siz yine yukarda gargara yapmayınz demişsinz ben yaptm nolck peki şmdi? Yanağım şiş we dikiş falan yok

Uzman doktor

Müge hanım hafif ağrılarınız ve sızlama şeklinde kanamanız olabilir. Bunun dışında herşey normalse tedirgin olabileceğiniz herhangi bir durum söz konusu değildir.

ali

Hocam merhabalar .. 2 gün önce 20lik gömülü üst dişimden ameliyat oldum ve ilk gün gece yatmadan önce yutkunurken agzıma yoğun kan ve pıhtı geldi.Daha sonra pıhtıyı cok emmemek için yutkunmamaya çalıştım ve yattım.Sabah kalktıgımda ise ağzımdan kan akmış olduğunu gördüm ve o gün öğleden sonra başlayan şiddetli ağrım oldu.Bugün 3.güne geçtik uyandığımda ağız kokusu ve kötü bir tat var ama ağrı yok ayrıca bu 3 gün içinde antibiyotik (1000mg) ve gargaramı düzenli bir şekilde kullandım.Şu an bir şeyim yok ama ilk gün pıhtıyı yuttğum için,2.günki ağrı ve bugunkü koku için iltihaplanmış olabilir mi ? Teşekkürler ..

Nermin

Merhabalar bugün 20 lik dişimi çektirdim normal bir diş çekme operasyonu gibiydi ve kolaylıkla kökü ile birlikte çıktı ama aklıma şu soru takıldı normalde 20lik diş diş ameliyatı şeklinde geçip dikiş atılması gerekmiyor mu?Birde 3 saat geçmesine rağmen iğne vurulan yerler hala uyuşuk sebebi ne olabilir?

kenan

Hocam mrb.benim 20 lik disi cekeli 2 gun oldu gun boyu hic bir sikayetim yok ama gece cekilen yer dahil butun dislerim agriyo uyuyamiyorum soguk su iciyorum 5 sn ye agri kesiliyor sonra tekrar devam ediyor bu normal mi ne yapmaliyim simdiden tskler hocam

gülbahar

Hocam ben bu 3 ay bi zaman oldu randevu bir türlü düşüremedim hastanelere Kliniklerde cerrahi bir işlem olduğunu söylüyor 4 adet 29 lik dış çıkıyor ama yer olmadığı için bir türlü çıkmıyorar ağrılarım baya artmaya başladı yukaridakiler dışa dönük ve kemiğin içindeler ne yapmam gerekiyo bilmiyirum

Uzman doktor

Gülbahar hanım. Mutlaka bu işlemi yapabilecek bir merkez vardır.

gülbahar

Aşırı bir derecede korku da war

Uzman doktor

Korkularınız daha sonraki ağrılarınız kadar olmayacaktır. Geciktirmeniz durumunda ağrılı ve sancılı gecelerin sizi beklediğini unutmayınız.

nilse

mrb.ben 2 gün öne sağ üst 20 lik dişimi çektirdim gömülü değildi ve aynı gün de sağ azı dişlerime derin dolgu [kuafaj] yaptırdım 2 gündür çok agrım var dayanamıyorum sizce bu agrılarnormal mi? bir de hangi dişim ağrıyor onu bile ayırt edemiyorum çünkü o bölge tamamen ağrıyor..

sevinc

Merhaba ben 17 yasindayim 3 gun once sag alt ve ust 20lik dislerimi cektirdim cignememk gerektiren hicbir sey yemiyorum bugun de yine yemegin yaninda pipetle kola iciyodum dikisimden kucuk bi ip parcasi agzima geldi bi problem var midir? Cogu kisi iyilestigi icin dikisi kendi kendine attigini soyluyor herhangi bir kanama yok su an

aslı

merhaba, 48 saat önce gömülü dişim ameliyatla alındı zor bi amelıyat olmadı tek dikiş var hala şişlik var ve hala sulu yemek yiyebiliyorum ağzım cok zor açılıyor. ne zaman katı şeyler yameye başlarım ağrı yok ama acı var bu ne zaman geçer teşekkürler. kolay gelsin.

Uzman doktor

Diş çekimi sonrasında ağrılarınız olabilir. Özellikle çene bölgesinde bir baskı hissedebilirsiniz. Bu durum 2-3 güne kadar geçecektir.

özlem

Merhaba ben 23 yaşındayım 4 gün önce sol alt 20lik dişimi çektirdim dikiş atldı doktorum yarı gömük bir diş oldugunu soyledi agrılarmn olabilcegini normal olduğunu soyledi fakat geceleri uyandrcak kadar şiddetli ağryo 12 saatte bir almam gerektigini söyledigi agrı kesiciyi ben 12 saat icinde 3 tane alıyorum bugun dördüncü gün nezaman geçicek bu ağrı yemek bile yiyemiyorum 🙁

Uzman doktor

Ağrılarınız bir hafta kadar sürebilir. 20 lik diş çekimi sonrasında bu tür ağrıların oluşması normaldir.

Ece

Hocam merhaba ben uc gun once sol ve sag alt 20lik gomulu dislerimi aldirdim fakat hala agzimda kanamalar oluyor ozellikle sabah uyandigimda yastikta. antibiyotik gargara ve agri kesici kullaniyorum.ilk gun tukurmemem gerektigi soylendi ben de yapmadim fakat su anda sadece sivi seyleri pipetle icebiliyorum o bile kanama yapiyor.ayrica asiri bir sislik mevcut ve sol yanagimda morarma. Bunlar normal midir ?

Uzman doktor

Ece hanım 20 lik diş çekimi sonrasında şişme ve ağrılarınız, sızıntı şeklinde ise kanamalarınız olabilir. Geçmemesi durumunda diş hekiminize başvurunuz.

Aycan

Yaklaşık 5 saat önce 2 tane 20lik dişimi çektirdim çok şiddetli ağrı var bu kadar ağrıması normal mi

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında ağrıların olması normaldir. Siz iki adet çektirmissiniz. Ağrılarınız daha fazla olacaktır.

recep

20lik dişimin küçük bir operasyonla alınmasını söylediler peki hocam bizim çalışma şartları riskli rapor vereceklermi benimde 20 tane çekilecek dişlerim var

Uzman doktor

Recep bey. Doktorunuz rapor verebilir.

serkan

20lik dişimi ameliyatla çektirdim ağzımda dikiş var ve ağzımı açamıyorum nasıl açacam ağzımı

Uzman doktor

Serkan bey.. 20 lik diş çekimi sonrasında bölgede ve çene üzerinde baskıdan dolayı açılma ağrılı olacaktır. Bu bir kaç gün içerisinde geçecektir.

ÇAĞLA

MERHABA HOCAM, ORTODONTİ TEDAVİSİ OLACAĞIM. 20LİK DİŞLERİMİN ALINMASININ TEDAVİYİ DAHA OLUMLU ETKİLEYECEĞİNİ SÖYLEDİLER. 4 DİŞİM DE GÖMÜLÜ, ALTTAKİLERİN DE ÇENE KEMİĞİNE BİTİŞİK OLDUĞUNU SÖYLEDİLER. DOKTOR 2 GÜN ARAYLA ALALIM DEDİ, HEPSİNİ AYNI ANDA ALDIRSAM OLUR MU ACABA? GENEL ANESTEZİ YAPARLAR MI? AMELİYAT YAPILIRKEN BİR ŞEY HİSSEDİYOR MUYUZ? KESİ ÇOK BÜYÜK OLUYOR MU?

Uzman doktor

2 gün ara ile hatta bir hafta ara ile alınmasında fayda vardır. İşlem sırasında kesinlikle ağrınız ve sızınız olmuyor. Kesi işlemleri var mı yokmu onu bile bilmeyeceksiniz. Lokal anestezi ile yapılan işlemdir. işlemden sonra uygulanan anestezinin etkisi geçtikten sonra bölgede hafif ve orta şiddetli ağrılarınız olacak çenenizde baskı hissedeceksiniz.

tunahan

Ben 20 iuk dişimi çektireli 5 gün oldu ama çok fazla daha ağrımaya başladı ne yapabilirim? Yardımcı olurmusunuz?

Uzman doktor

Tunahan yirmilik diş çekimi sonrasında ağrılarınız olur ve bu ağrılar zamanla hafifler. Ağrılarınız devam ederse doktorunuza görünün.

Aslı

Hocam benimde sağ alt yirmilik dişim çıktı hem ağrı yapıyor hemde bir dişimi öne bir dişi de arkaya doğru kaydırdı. Dişlerimin şekli bozuldu. Çene cerrahisinde çektirmem gerekiyormuş önümüzdeki hafta çektireceğim fakat çektirdikten sonra bu yanık dişler eskisi gibi olur mu yoksa tel mi taktırmak gerekir

Uzman doktor

Aslı hanım.. Bu durum konusunda bir ortodonti uzmanına muayene olmalısınız. Bu konuda tedavi edilmeden net birşey söylenmesi doğru olmaz. Zamanla dişleriniz boşluk olacak bölgeye doğru kayabilir diye birşey söylebilirim fakat yinede dediğim gibi bu durum tedavi sonrasında tesbit edilecektir.

Kerem (24)

Merhaba bugün özel hast. gittim bayramdan sonra 20lik dişim çekilecek. 2 günden beri sağ en alt bölümünde ağrı vardı sızıntı zonklama vs kurtulucam büyük ihtimalle.
Çekimden sonra gıda alımım nasıl olmalı ?

Uzman doktor

Çekim sonrası doktorunuz size bilgilendirecek gerekli ayrıntıları size aktarıcaktır. Genellikle 2-3 saat bir şey yenmemesi yönündedir. Bu hastanın durumuna göre değişir ve bu konudaki en iyi bilgiyi doktorunuzdan alırsınız.

fatma

merhabalar ben ortodonti tedavisi görüyorum 2 hafta oldu takılalı 2 hafta sonra da 20 lik diş ameliyatım var bi sorun olur mu ?

Uzman doktor

Fatma hanım.. Hayır ortodonti uzmanınız gerekli tedavi yöntemini uygulamıştır. Fakat 20 lik diş çekiminden ortodonti uzmanınızın haberi yoksa ve diş çekimini başka bir uzman uygulayacaksa bu durumda doktorunuzu bilgilendirmenizde fayda vardır.

Ceren

Hocam ben ortadontik tedavi görüyorum 5 aydır ancak alttaki gömülü yirmilik dişlerin cekilmesi gerekiyormuş. Sizce tel tedavisi sürerken diş çektirmek sorun yaratır mı ?

Uzman doktor

Ceren hanım bu konuda ortodonti uzmanınızı bilgilendirmeniz ve görüşleri doğrultusunda hareket etmenizde fayda vardır.

Ayşe

Merhaba hocam ben 24 yasindayim.pazartesi gunu sag alt ve ust 20 lik dislerimi ameliyatla aldirdim.ilk gun kanama olmustu ama ikinci ve ucuncu gun hic kanama olmadi.ama dun ve bugun tekrar cok hafif sizdirma seklinde kanamaya basladi.disimi fircalayip gargara yaptktan sonra ve sabah kalkinca tukurdugumde hafif sizdirma seklinde kan geliyor ve agzimda da tadini hissediyorum.ilk bi hafta sizdirmasi normal diye okudum ama benim ikinci ve ucuncu gun hic olmayip dorduncu gunden sonra basladigi icin korktum da acaba dikisler de gevseme olmus olabilir mi.yoksa normal midir.bugun besinci gunundeyim.tesekkur ediyorum.

Ayşe

Hocam onceden soru sormustum ama bi kac sorum daha olacak. 24 yasindayim 5 gun once sag alt ve ust 20 liklerimi aldirdim. ameliyat bolgesinin oradaki disleri fircalamamin bi zarari varmidir.dikislerime zarar veririm korkusuyla o tarafi cok fircalayamiyorum da.gargara yapiyorum ama o tarafi fircalamadigim icin temizlenmemesinden korkuyorum.sizce ne yapmaliyim.bir de sisligim azalmasina ragmen cenemi hala cok acamiyorum.yemek yemekte zorlaniyorum.cenemi zorlamamak icin yumusak gidalarla cok fazla cignememeye calisarak besleniyorum.acaba artik diger normal yiyeceklere gecmelimiyim.cenemi alistirmalimiyim cignemeye.cunku bu sefer de cignemedigim icin kaslar tembellesir mi diye korkuyorum.yoksa zorlamamaya devam etmem daha mi iyi ? K.bakmayin biraz uzun oldu ama aklima cok takiliyor bunlar.cevaplariniz icin simdiden cok tesekkur ediyorum.

Uzman doktor

Ayşe hanım 20 lik diş çekimi sonrasında baskıdan dolayı çene bölgesinde bir ağrı olabilimektedir. Bu ağrılar 1-2 hafta devam edebilir. Diş fırçalama konusunda bir süre bu bölgeye fırça değmemesine özen gösterin ve gargara ile bu bölgeyi temizlemeye çalışın geçmiş olsun.

Uzman doktor

Ayşe hanım 20 lik diş çekimi sonrasında baskıdan dolayı çene bölgesinde bir ağrı olabilimektedir. Bu ağrılar 1-2 hafta devam edebilir. Diş fırçalama konusunda bir süre bu bölgeye fırça değmemesine özen gösterin ve gargara ile bu bölgeyi temizlemeye çalışın geçmiş olsun.

Melike

5 saat önce üst sol 20lik dişimi çektirdim. Çekimi çok zor oldu diş kökünün biri sağ tarafa biri sol tarafa dönmüş durumdaydı ve çekildikten sonra dikiş atılmadı. Çekilen dişimin olduğu taraf komple ağrıyor tüm dişler ve diş etim. Yanağımdada şişlik oldu, ağrı kesici aldım ama ağrım pek dinmiyor. Ağrılarım ne zaman geçer ve diğer dişlerimin ağrıması normal mi?

Ayberk

Benim 20 lik dişimin birtanesi çekildi ve dikiş atıldı 1 hafta sonra dikişlerim çıkacak dikişler çıkartırken acırmı ?

Uzman doktor

Ayberk hayır acımaz merak etmeyiniz.

Ayberk

sorumu cevapladığınız için teşekkür ederim peki dikişleri çıkartırken uyuşturcaklar mı şimdiden teşekkürler

nur

20 lik dişimi çektirdim 2.gününde boğazım yutkunurken cok acıyor bu normal mi ?

irem

merhaba,benim 20 lik dişlerim daha çıkmadı, panoromik film çektirdim geliş yönü düzgün yani yukarıya doğruydu.acaba diyorum ben 20 lik dişlerimi çektirmesem ,onların önündeki dişleri çektirsem(çünkü çürük her ikisi de)o dişlerin yerine gelir mi ve ne kadar sağlıklı olur bu durum ?teşekkürler .

Uzman doktor

İrem hanım Öncelikli olarak çürük dişlerinizin tedavisini gerçekleştiriniz. 20 lik dişlerinizin durumu hakkında veya nasıl gelişecekleri konusunda bilgi sahibi olabilmek için tedavi olmalısınız.

nur

Merhaba ben 5 gun once 20 likdisimi cektirdim ersi gun boyun kaslarimda agri basladi ve kanama vardi.3 gun doktoruma tekrar gittim hic bisey yok normal dedi simdi boynumun. Agrisi gecti fakat kanama halen devam ediyor bu normal mi gercekten

Uzman doktor

Nur hanım 20 lik diş çekimi sonrasında sızıntı şeklinde kan gelebilir. Kanın tükürüğü boyama etkisi fazla olduğundan size bu çok kan akıyormuş gibide gelebilir Fakat bu durum 1 hafta kadar sürecektir. Devamı durumunda doktorunuza yeniden başvurunuz.

merve

Merhaba, 2. 20’lik dişimi çektirdim. Çektireli 6 gün geçmesine rağmen alt çenemi hala açamıyorum, bunun nedeni ne olabilir, ?

Uzman doktor

Merve hanım çekim sırasında uygulanan baskı sonrasında ağrılara ve çenede (açılmama, ağrılı olma, çenede baskı) neden olmaktadır. Bir iki haftaya kadar ağrılarınız en aza inecektir.

nevzat

merhaba ben 3 gün önce 20 li,k dişimi çektirdim 2 gün pek ağrı sızı olmadı ama bugun yanagım tamamen şişti ce ağzımı hiç acamıyorum tekrar hastaneye gittim bakamadıgı için kas gevşetici verdi çok şiddetli ağrım var yanağımda ne yapabilirim

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında ağrı olması normaldir.

Taha

Merhaba uzman doktorum , tel tedavisi için gittiğim özel bir diş kliniğinde sağ alt çenemde kist tespit edildi . Paça alımı sonrası 20’lik yaş dişim çekildi. Ameliyattan sonraki 3.günümdeyim ağızımın içinde et parçasına benzer kanlı bir şey var . Ne olduğunu anlayamadım dilimle dokunduğumda bir aci veya başka bir şey yok bunu tükürmem mi lazım yoksa ne yapmalıyım

Uzman doktor

Taha.. 20 lik diş sonrasında boşalan bölgedeki et parçası olabilir.

tugrul

merhaba bugun 20’lik dişimin birisini çektrdim hekimim 3 gün sonra diğer 20’liğim için randevu verdi bu normal mi? agzımı acamıyorm suan nasıl cekicek, güvenmelimiyim ?

Uzman doktor

Tuğrul bey 20 lik diş çekimi sonrasında ağrıların olması normaldir. Eğer ağrılarınız geçmezse diğer haftaya diş çekiminizi erteletebilirsiniz.

ebru k.

Sag alt ve ust yirmi yas dislerimi ayni gun aldirdim ve ben tel tedavisi de gordum tellerim ciktiktan 5 gun sonra da yirmilik dislerimi aldirdim ve benim ayni zamanda da seffaf plak takmam gerekiyor bugun ikinci gunu ve dikislerim kaniyor plagi taktığı m zaman

Uzman doktor

Ebru hanım doktorunuza bu konuda danışmanız daha sağlıklı olacaktır 20 lik dişler çekildikten sonra sızıntı şeklinde kanama yapabilir. Fakat durumunuzu tam olarak bilemediğim için doktorunuzdan tavsiyeleri almanızı öneriyorum.

ebru k.

Ne yapmam gerekiyor yirmilik yas dislerimi aldirali iki gun oldu dikislerimde kanama var ve yemek yerkende zorlaniyorum plagi takmali miyim taksam dikise ne gibi zarari oluyor anlamadim gitti

mehmet

merhaba ben 2 gün önce 20lik alt dişimi çektirdim , kafama takılan bir şey var çekim sonrası olusan bosluga yemek yedigimizde ister istemez yemek artıgı birikebilir , bunun için ne yapacaz bu ilerde koku yapar mı ? teşekkürler.

Aslan

Merhaba, hafta başı 20 lik dişim zorlu bir operasyonla çekildi, dikiş atılmadı, doktorum ilaç da vermedi. Neredeyse 1 hafta oldu ama ağrıkesiciler bazen işe yarıyor bazen de kulağım, boğazım ve başım bile çok ciddi ağırıyor. Aynı zamanda dil üzerinde yaralar da çıktı. Ağrıların bu kadar uzun ve şiddetli sürmesi normal mi? Çekilen yere baktığımda ortada beyaz bir yer görüyorum bu çene kemiği mi? Üzeri kapanmadığı için ağrı olabilir mi?

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında ağrıların olması ve dediğiniz sızlamaların görülmesi normaldir. Yara bölgesi kapanmadığından dolayı görmüş olduğunuz bölge çene kemiğidir. Eğer ağrılarınız devam ederse yeniden doktorunuza başvurunuz.

Merve

Merhaba ben ortodonti tedavisine başlıycam dişlerim çok orta bir vakaymış istersem 4 dişimi çekip yapabilirlermiş ama çekmedende olurmuş o zamanda 20liklerim çekilicekmiş… Ben hayatımda hiç dişçiye gitmemiştim ve aşırı korkuyorum 20likleri çekilen herkes mosmor geziyo çok korkuyorum

Uzman doktor

Merve hanım bu korkularının yersizdir. Öyle bir durum söz konusu değildir. Dişlerinizin sağlığı için bu işlemleri uygulamalısınız.

Merve

Birde söylemeyi unuttum ortodontik tedavim 1.5 sene sürücek şimdi okul başlıyo diye çekmiycekler ama tellerim çıktıktan hemen 1 ay sonra çekmeleri gerekmiş … İşkence gibi mi ben çok korkuyorum

hamza

merhaba ben 20 yasina girdim ve 20 lik disim cikti yemek yiyemyrdum halada oyle doktra gttiim ve dis cekilcek dedi ilac verdi ben disimi cektirmek istemyrum sorun olablirmi

Uzman doktor

Hamza bey 20 lik dişinizin çekilmesinde bir problem yoktur. Hatta doktorunuz çekilecek dediyse ileride sorun yaratacak demektir bu nedenle mutlaka işleminizi yaptırınız.

Derya

Doktor bey .. Kızım lise 2 ye geçti tel tedavisi başlandı 20 liklerin çekilmesi gerektiği söylendi teller çıktıktan hemen sonra çekilmesi gerekmiş ancak 15 tatilde birini de çekebilirlermiş tercihi bize bıraktılar sizce 15 tatilde çektirelim mi çünkü telleride var sıkıntısı çok olur diye korkuyorum

Uzman doktor

Derya hanım çektiriniz bir sorun olmayacaktır.

Aslı

Öncelikle merhaba hocam
Ben hayatımda hiç dişçiye gitmedim dişçiyle işim olmadı ve ilk çekimim 20likler olucak ama çürük falan olduğundan değil… İçine gömükmüş ameliyat diyolar diş yapımı bozma tehlikesi varmış çünkü diş röntgenimde ağzımın içinin küçük olduğu çıktı .. Herkes 20lik çekimi bela diyor. Ablamın arkadaşı çektirmişti ve 1 hafta mosmor gezdi buz takviyeside hiç işe yaramamış asistan yapmış . Beni gerçekleri söyleyerek rahatlatmanızı istesem komik olmaz inşallah

Uzman doktor

Hayır Aslı hanım komik olacak bir durum söz konusu değil. 20 lik diş çekimi operasyonları dişinizin yapısına göre kolayda zorda geçebilir. Eğer kök kısmı yatay bir konumda ise yapılacak cerrahi işlemin bir kaç aşamada yapılması demektir. Bu durum daha fazla çeneye ve bölgeye işlem yükü getireceğinden bölgenin şişmesi ve çenenin basınçtan dolayuı ağrıması normal olarak kabul edilir. Bu ağrılar bir hafta kadar sürebilir. Morarma ve şişme birazda sizin yapınıza bağlıdır. Eğer hasas bir yapınız varsa morarmalarda görülebilir.

İzlem

Vaktinizi 20lik dişle alakalı olmayan bir şeyden çalıyo olucam biliyorum ama burda çok fazla telden soru gelince bende sormak istedim bende ortodontik tedavi göruyorum arayüz fırçası aldım sizce diş ipine hala gerek var mı

Uzman doktor

Arayüz fırçasıda bazen diş ipinin ulaştığı bölgelere ulaşamamaktadır. Bu fırçanızı kullanınız fakat diş ipi kullanımından da özellikle tel tedavisi gören hastalar vazgeçmemeleri gerekir.

meltem

Merhabalar,ben 3 gün önce 2 tane 20 lik diş çektirdim.İkiside sağ tarafta biri gömülüydü diğeri ise çürüktü.Yüzümdeki şiş biraz indi ama şiddetli çene ağrılarım başladı ,ayrıca ağzımın sağ tarafındaki dişler baskı varmış gibi ağrı yapıyor.Ağrı kesici ağrıyı tamamen geçirmiyor ya da hiç etkilemiyor.Ne yapabilirim ?

Uzman doktor

Meltem hanım iltihabın etkisi bu türlü ağrıların oluşmasına neden olacaktır. Doktorunuz iltihap kurutucu ilaç verdi ise kullanmaya devam ediniz. Yeniden diş hekiminize danışabilirsiniz.

Elif

Iyi gunler disimi uc saat once cektirdim ama su an cok fazla agriyor kulagim dahil agriyor yutkunamiyorum normal bi durum mu bu yoksa doktoruma gitmem gerekir mi

Uzman doktor

Hayır elif hanım bu normal bir durumdur. Diş öekimi sonrasında bu tür ağrıların olması normaldir.

Serra

Merhabalar doktor bey
Benim 20 yaş dişlerim içe gömük ve şu şekilde / \ anlatabilmişimdir umarım çekimde ve çekimden sonra çok mu kötü olucam diş hekimim de çok iyi aslında canım tatlıda değildir öyle ama morarma veya şiddetli ağrıdan çok korkuyorum ayrıca ortodontik tedavi görüyorum onda da hiç ağrı kesici kullanmamışımdır. Birde küçük bir sorum daha var ben nescafeyi çok seviyorum onu içmemde bir sıkıntı olur mu mesela kola gazoz çikolata hiç yemem ama kahveden ayrı kalamıyorum.(türk kahvesi değil)

Uzman doktor

Bu tür 20 lik diş çekimlerinde cerrahi bir müdahale gerekmektedir. İşlem sırasnda 20 lik dişinizin 2-3 parçaya bölünerekte alınabilir. İşlem sonrasında ağrılarınız özellikle çene bölgesinde baskı olabilir. Hafif derecede sızıntılarınız yine aynı şekilde olabilir. Kahve tüketimine gelince bu tür gıdalar vücudun daha hızlı yaşlanmasına ve bir takım alerjik reaksiyonlara, tansiyona vb. rahatsızlıklara neden olmaktadır. Özellikle kahve tüketiminin sınırlandırılması konusunda uzmanlarımız sıklıkla bilgi vermektedir.

beril

İyi gunler ben yirmilik disimi 3 gun once cektirdim.ilk 2 gun siddetli agrim vardi ve yanagim cok asiri sisti.ilk defa yirmilik disimi cektirdigimde de olmustu bunlar ama ilkinde uyusukluk 4-5 saat icinde gecmisti.bugun 3. gunu alt dudagimdaki uyusukluk hala gecmedi.Bu kadar uzun sure uyusukluk olmasi normal mi?

Uzman doktor

Beril eğer sinirler çekim sırasında zarar gördü ise bu tür uyuşukluklar olabilir. Doktorunuza mutlaka durumunuzu belirtin çünkü bu uyuşukluklar kalıcıda olabiliyor.

beril

İyi gunler ben yirmilik disimi 3 gun once cektirdim.ilk 2 gun siddetli agrim vardi ve yanagim cok asiri sisti.ilk defa yirmilik disimi cektirdigimde de olmustu bunlar ama ilkinde uyusukluk 4-5 saat icinde gecmisti.Bugun 3. gunu alt dudagimdaki uyusukluk hala gecmedi.Bu kadar uzun sure uyusukluk olmasi normal mi??

hatice

Merhaba benim etin içinde olan yirmilik disim ameliyatla alındı ağrılar oldu ama bana görede normaldi ve hafta sonra iyileşti bisüre sonra çekilen göre az gömuk olan disim ameliyatsız dikissiz zor bir çekimle alındı 10 gün oldu iki defa pansuman yapıldı pansuman sonra 1 gün iyi ama ordaki koyulan gazlı bez çıkınca siddetli dayanılmaz ağrım oluyor bu yazıyı dayanılmaz ağrılar dan uyuyamadigim dolayi gece yazdım ağrı kesici kullanmadan duramıyor normalmi bu kadar gün sonra?

ferhan

İyi günler ben cuma sabahi sağ alt ve üst Yirmilik dizimi çektirdin ikisinde de dikiş varb gündüzleri iyiyim aksamlari agrim sizin artiyo pazar gecesi bogazima da vurdu sisti sanki bogazim agridan uyuyamadim sizce normal mi yapmaliyim

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında bu tür durumların görünebilmesi normaldir. Ağrı kesici alabilirsiniz. Bu konuda doktorunuza soru sormaya çekinmeyiniz.

ferhan

Agri kesici antibiyotik gargara da kullaniyorum

Uzman doktor

Kullanmaya devam edebilirsiniz.

Merve

Ben 20lik disimi aldirali dort gun oldu su an agrim az ama kulagima ve basima vuruyor agrica dikislerimin ipinin ucu cikmis bugun baktik normal bi durum mu bu

Uzman doktor

Merve hanım normal bir durumdur.

Harun

Iyi günler gömülü 20 lik dis ameliyatı oldum. Tam Yatay pozisyonda idi. 4 dikiş falan görüyorum ağzımı acmaya çalıştığımda. Yanak kısmına dogru ve ağzın en arka kısmına dogru da dikiş var. Bugun 5. Günümü tamamladım 6 ya geçtim. Ağzımı düne kadar çay kasığı girecek kadar açabiliyordum. yanağımda şiddetli sislik vardı simdi sislik azaldı. dun biraz acmaya zorladım açabildim ağzımı. Ancak kapatırken birşeyler batıyor acı veriyor. 2-3 dk. Acıyor. Aynı sekilde ağzımı tam kapatmaya çalışsam yine bu sefer ameliyatı bölgede bir seylere değiyor gibi hissediyorum biraz acı veriyor. Antibiyotik simdi sonuncuyu aldım. Dikişlerin acittigini düşünüyorum. Sizce sorun nedir ? Normal mıdır ? Hala çorbadan başka Birşey yemedim yumurta gibi yumuşak şey yemek istiyorum ama bu acitma korkutuyor.

Uzman doktor

Harun bey 20 lik diş çekimi sonrasında bu tür durumların görünmesi normaldir. Bir kaç güne kadar bu durumunuzda düzelecektir.

zehraa

20lik disimden bugün ameliyat oldum fakat çok şiddetli bi agrilarim var bu aralar gözlerime ve başima vuruyor bu agrilar SK SK olur mu ne kadar Lisa surede geçer doktor bey ?

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında bu tür ağrıların olması normaldir. Bir kaç güne kadar geçecektir.

serkann

merhabalar 2 gün önce 20 lik dişim cekildi boş vakitlerimde aşırı bir ağrı oluyor ağrı kesiiici fayda etmiyor sanırım antibiyotik tedaviside var geceleri uyuyamıyorum bu normalmi? doktorumla tekrar görüştüm kendisi zamanle gecicek dedi ama ben korkuyorum

Uzman doktor

Serkan bey 20 lik diş çekimi sonrasında bu tür ağrıların ve sızlamaların olması normaldir. Bir kaç güne kadar ağrılarınız kesilecektir.

serdar

Merhaba Ben salı günü 20 lik dişimi çektirdim ve bugun perşembe yanağım şiş ağzımda hafiften kanamalar oluyor değişik bir renkte tükürüyorum ağzımda değişik bir tat oluşuyor. bu nezaman bitecek şişlik inecek.

hatice

salı günü alt ve ust 20lik disimi cektirdim bir hafta sonr dikislerimi aldırcam ama cok korkuyorum dikisle alinirken aciyormu

furkan

merhabalar 20 yaş dişi cekimi sonrasında şakak bölgelerimde ağrı oluştu hatta bazen başıma dahi etki edebiliyor bu normalmidir acaba

Öznur

Merhaba..1hafta önce 20lik dişimi çektirdim.. Gömülü değildi, oldukça kolay oldu çekimi, dikiş falan gerektirmedi..ancak bir haftadır çok şiddetli çenem ağrıyor.. Günde üç- beş kez agrıkesici alıyorum.. Bu normal midir? Günden güne ağrısı azalır diye bekliyorum ama sanki her gecen gün artıyor.. Ne tavsiye edersiniz?

Sırma

Merhaba doktor bey ben 20likle ilgili sormuycam ama rahatsız etmem umarım benim alt dişlerimin arka kısımlarında kahverengi lekeler olşmuş çürük değil çünkü ağız filmimde de çıkmadı dilimle hissediyorum çok değişik internetten de baktım aynı diş taşı resimlerindeki gibi ortodonti tedavisi görüyorum sizce temizlenmesinde bir sakınca olur mu ya da temizlenebilir mi

sevdaa

Merhaba ben yaklasik 8 ay once gomuk yirmilik disimi operasyonla aldirdim doktor cene kemigimi torpulerek aldigini iletmisti cekilen yerde agrilarim hala ara ara devam ediyor ve simdide dikislerin alinsigi yer apse yapti 8 ay gecmesine

sevdaa

Ragmen agrilarim devam ediyor sizce normalmi kiste donusmus olabilirmi tesekkurler

meltem

Salı günü sag alt gömülü 20 lik dişimden ameliyat oldum.sinire yakın olduğunu ve zor geçtiğini söyledi doktorum.5.gün ama hala ağrım var giderek arttı çeneme baskı yapıyor dayanamyrm,ilaclarm bitti norml mi hala ?dişin hepsi alınmama ihtimali mi oldu acaba?

büşra

Merhaba ben 5 gün once gomulu olan sadece cok az bir kismi gozuken sag alt 20 lik disimi cektirdim. Dikis atildi. 2 gun sonra alinacak dikisler. Ilk 3 gun sisti baya yanak bolgesi. Sonra inmeye basladi ve simdiyse sislik kismen inmis durumda sadece o dikisin yapildigi hizada sanirim sag yanagimin alt taraflarinda yuvarlak sert bir sislik kaldi bu neyden kaynaklaniyodur ve nasil inmesini hizlandirabilirim, dikisle alakali bisey mi yardimci olursaniz cok sevinirim

Sena

20lik diş çekimim öncesi zımparalama tedavisi görüyorumtel takılı ama çok canım yanıyo bu işlem yapılırken neden acaba ve bu ağrı yapılırken geçmez mi

pelin

merhaba. gün önce gömülü olan 20lik dişimi çektirdim. dikiş atıldı. yanak çevrem ve boğazım baya şişti. şişliği kısa sürede indirmem için ne yapmam gerekir.?

Mehmet

Merhaba ben mehmet 1 hafta önce 20 lik dişimi ameliyatla çektirdim, dikişlerimi aldırmam gerekiyormu? Bide kokuyor neden olabilir acaba?

atilla

merhaba.. kızımın 20’lik dişini 2 ay önce çektirdim ( 15 yaşında ) 2 ay sonra yanağı tekrar şişti ve acıdığını söylüyor. Tekrar iltihaplanmış olabilirmi yoksa başka birşey mi var sizce.. teşekkürler.

gozde

Lütfen bu disimun agrisi ve kanamasi dursun ben çok kotiyum

Gül

merhaba. ben dün 20lik dişimi çektirdim. başı görünüyordu ama diğer dişler kadar çıkmamıştı yani bi nevi gömüktü.Bu diş sol alt 38 numara diyorlar adına. ameliyat gerekiyordu. daha önceden çekilen röntgende dişin eğimli olmadığını ve aynı diğer dişler gibi dik pozisyonda olduğunu ve sadece tam olarak çıkmadığını gördüm bende. her neyse doktor çekim esnasında çok zorlayarak iç taraftaki kemiğimi kırdı. sonrada normal bişi bu olabilir diyerek geçiştirdi. ardından dikiş attı ve antibiyotik,ağrı kesici ve gargarayla eve yolladı beni. 10 gün sonra dikişler alınacak dedi. Şuan yanağım ve boğazım tamamen şiş ve inanılmaz ağrıyor. ayrıca özellikle yutkunduğumda kulağımda da ağrı var. yutkunmak bir işkenceye dönüştü. beni asıl endişelendiren şişlik ve ağrı değil. Şuan kemiğim kırık ve kırık yerden birleşik durumda değil bi kemik biraz içe doğru yani kaynaması gereken pozisyonda değiller. —-____ şu çizgilerle kemiklerin pozisyonunu anlatmaya çalıştım. Tam böyle duruyorlar. kemikler dışarıda değil ama deri altında fakat belirginler. Lütfen bana yardım edin ne yapmalıyım bu kemikler hep böyle mi kalacak?

ŞEYMA

merhaba hocam. 20lik dişini cektirdim . ağrı haricinde rahatsız edici tat ve koku var ne yapmam gerek çok kötü bir haldeyim

duygu

Merhaba. Ben bugün doktra gttim ve 20lik dislerimin çekilmesini söyledi. Sag tarftaki dis etlerimin hepsi sisik durumdaydi ve agriyordu 1 haftadir agrisi geçmeye basldi. Ve bgun doktorum sinirlere gelirse dudak kısmında kalıcı uyusukluk olabilcegi söylendi bende cektirmek istemedim. Acaba cektirmesek birs ey olur mu daha sonra yda baska tedavi yolu yok mu ?

nilsu

merhaba doktor bey. benim 20 lik dişim çıktı. çıkarkende önündeki dişimi çürütmeye başladı.çok şiddetli ağrılar var. özellikle geceleri yatamıyorum. yurtta kalıyorum.20 lik olanı çektirip çürük olanada kanal tedavisi yapmam gerekiyormuş.bunun ikisi aynı gün içinde mi olur yoksa belli aralıklarla mı?

erdal kazan

Merhabalar hocam.22.10.2014 de okmeydaninda alt sag 20 lik disi normal sekilde cekti doktor.aradan 4 gun gecti 1saat bile uyuyamadim.dudagimin ve cenemi muthisn bazi bolumu halen uyusuk ve muthis yanma yapiyor geceleri.agri kesici fayda etmiyor.basiminda sag tarafindaki damar bolgesi feci agriyor.nedir sizce hocam bu durum

sedef

Merhaba
Ben bugün saat 9.30 civarı sağ alt yirmilik dişimi çektirdim , çektirdiktwn sonra bana mı öyle geliyo3 bilemiyorum sağ bademcik tarafım şişti ve yutkunmakta zorlanıyorum ve canım yanıyor ağrılarımda var. Bu durum normal midir?

Sinem

Merhaba.4 gun once gömuk olan 20 lk disimi cektrdm dikis atmasi gerekrken öğuruorm die atmadi bn 4 gndr gnde 2 defa dikloron igne vurduruorm okadar dayanamiorum agrilara terleme yapio bnde doktoruma gidiorum kan pihtilasmamis dio bn napmaliyim canm cok acio

Halil

Merhaba 20 lik diş ameliyatı oldum 35. gündeyim yarılarak alındım yan yatmış şekildeydi ama hala şişlik var böyle elleyince hissediyorum birde ameliyat yerimdeki alınan dişin bir yanındaki dişe damağım yapışmış yani siz daha iyi bilirsiniz sorun nedir ?

Hocam yaşım 18 lütfen geri dönüş yapın maile

elif

Hocam merhaba sağ üst 20 lik dişimi 6 gün önce çektirdim.doktor iğne yaparken şiringayı kaydırdı iğne bir tarafa şiringa bir tarafa fırladı.ağzımın içi kan doldu çok korktum sonra hiç bir şey olmamış gibi ağzını çalkala tükür dedi ve 2.iğneyi yaparak dişimi çekti.ancak 6. Gün OLMASINA rağmen sağ üst çiğneme dişlerimle çipneyemiyorum Ağrı yapıyor ve sağ yanağımın içinde uzunca beyazımsı bir damar gibi bir uzantı belirdi içerden elimle dokununca acı veriyor.bu normalmi psijolojikmi yardımcı olursanız çok sevinirim.Dolgu yaptırmaya gidemiyorum korkudan.

caner

İyi günler hocam 3 gün önce 20 lik dişimi çektirdim diş etini kesildi tek dikiş atıldı hala arılarım devam ediyor ağrı kesici haplar olmasa duramıyorum antibiyotikte kullanıyorum. 3 gündür ağrıların olması normal mi ve kaç gün daha bmyle ağrı sürerse doktora gitmem gerekir

onur

İyi gunler hocam altli ustlu iki adaet 20ligimi cektirdim birisi zorlu gecti dikis atildi 24 saati gectikten sonra alkol icersem ne gibi sorunlar olur icsem bisi olurmu? saygilarimla..

buse93

merhaba … benim sorum 2 gün önce 20lik dişimi çektirdim fakat şuan içi yeşilimsi bir renk oldu iltahap kapmış olabilir mi yoksa normal mi ? herhangi bir şişme yok , ağrıda çok çok az yardımcı olursanız sevinirim

semiha

Merhaba hocam. Ben alt 2 tane 20 lik disimi ayni anda cektirdim 3 gün oldu be gün geçtikçe daha çok şişiyor bir tarafta kanama yok ama bir tarafın ki hala şişiyor ve daha cok kanıyor.ne yapmalıyım

semiha

Ilaclarimi duzenli alıyorum. 2 tarafta sisik ama her gün daha çok şişiyor bir tarafimin iltihap ettiginden supheleniyorum. Cok fazla şişti ve hala kaniyor

seçil

Merhaba 8 gün önce yirmilik dişimi operasyon ile aldılar.ilk 3 4 gün çok fazla sıkıntım olmadı.AMa 3 4 gün sonra şiddetli başımdaki kemikler ağrıyor.Sanki mengeneyle sıkıştırıyorlar.İnanılmaz rahatsızım.Doktorum zor bir çekim oldu ondandır diyor ama hala geçmedi.Başka bir sebebi olabilir mi sizce?
(Hemen yanındaki azı dişime de geçici dolgu yapıldı.Belki kanala dönebiliriz dedi doktorum.O dişimde de çok ağrı oluyordu ama bugün fena değil.Doktorum onunda çekimden kaynaklı olabileceğini,biraz beklememiz gerektiğini söyledi.)Teşekkürler.

Dilek

3 gün önce sol alt taraftaki yirmilik dişimi aldırdım, dikiş atıldı. Hiç ağrım olmadı ama yanağım 2 gündür şiş,şişlik biraz geçmesine rağmen iç tarafındaki morarıklık yara geçmedi normal midir bu ?

aylin

Hocam merhabalar benim gömülü 20lik diŞim var 2 hafta sonra çekim yapılacak çekim yaptırmadan önce bir ilaç kullanmalımıyım?
Çekim yapıldıktan sonra ağrılarım ve şişlik olmaması için ne yapabilirim?

bilge

Merhaba 6 gün önce gömülü dişimi çektirdim dişim yandı ameliyattan sonra hiç yemek yiyemedim agzımı dahi açamıyorum kulagım agrıyor yutkanamıyorum ayrıca morluk yanagımdan boynuma kadar indi ve şişlik hala biraz duruyor iltihap topladıgını dusunuyorum sizce ne yapmalıyım ??

cansu

Mrb ben dün 20 lik dişimi çektirdim ağrısı yok ama yanağım şişti bu şişlik neyden kaynaklı ve nasıl geçer 🙁

nur

Merhaba hocam. 20lik dişlerimi çektirdim. 1.si 5dakika olmadan bitti. 2.si yarm saat surdu. Koku dallıymış çook uğraştrdı. Kerpetenle kaç kere çekmeye çalışrkn diğer dişlerime çarptı baskı oldu. Sertçe sallayıp asılırken beynimde bişeyler haraket ediyodu sanki. Tabi uğuşturucu etkisi geçince sağ taraftaki dişlerim gozum beynimde dehşet ağrı çekiyorum 3gundur. Her gün 5 6 ağrı kesici içiyorum dayanamıyorum ağrıya ama tam geçmiyo. Birde çıkmaynca kırdılar koku içerde kaldı. Bişey olmz kalsada dediler. Sizce napmalıyım. Geçermi yoksa tekrar gideyim mi?

Bekir

20’lik dişim çürümüştü. Doktor çekerken kırıldı, kök içeride kaldı. Daha sonra zorlu bir operasyonla iki kökü çıkarıldı. Ancak üzerinden 6 gün geçmesine rağmen ağrılar azalmadı. Bir sorun mu var acaba…

said

20 lik disimi cektirdim 8 gün bitti ama hala bas agrisi yapan özellikle isime yogunlasinca bir durumla karsi karsiyayim ve dislerimde sanki baski yaparmis gibi his war uyumami engelliyor daha

said

Erken uyaniorum ve 2 diş hizasi agzimi fazladan yarmislar su an o 2 diş hizasi fena durumda sis

20lik dişimi çektirdikten sonra ara ara damla şeklinde burun kanamalarım oluyo normalmı

20lik dişimi çektirdikten sonra ara ara damla şeklinde burun kanamalarım oluyo normalmıdır

Hatice

Merhaba ben 12 gun once yirmilik diş ten ameliyat oldum.sag alt tarafta gömülü bicimdeydi. Verilen ilaçları duzgun şekilde kullandim.ameliyattan bir hafta sonrada dikislerimi aldirdim. fakat 12 gun gecmesine ragmen hala hafif agrim ve cok az hafif sislik var.Agzimin ameliyat olan bolgesinden cok kötü koku ve tat geliyor cok rahatsiz ediyor. Ne yapmaliyim. Simdiden Tesekkurler.

memobey

Doktor 20lik disim icin doktora gittim 6gun sonra ameliyat edecegini soyledi agrimamasi icin ne yapim abee yardimci oL

memobey

Doktorrrrrrrrrrr

şehmus

Bugün saat 11 de 20 llık sol alt disimi çektirdim. Şuan ağzımı kapatamiyorum. Çünkü kapatınca yanagimi isiriyiyorum. Ne yapmaliyim

bahar

1 hafta önce 20lik disimi çektirdim tam 1 hafta oldu şimdi de çok kanama oluyor neden acaba acil cvp verir misiniz lutfen

aysen

Mehabalar ben birbucuk ay once gomulu olan yirmilik dislerimi aldirdim ama bir turlu gecmedi agrilari sanki ordan tekrar dis cikarmis gibi agriyor dr gidiyorum tekrar yardi ve temizledi onunla beraber damak agrimda basladi bir turlu gecmiyor cobunaldim ne olur bana bir care soyleyin .

emine

Merhaba, iki gün önce Sol alt yarı gömülü dişimi diş hekimi çekti ama kökü içinde kaldı çıkaramadı ve bi zararı olmaz dedi ve çekerken baya hırpalandı yanağım dudağım,şuan hala çenemde, çekilen yerde,kulağımda bademciğmde çok ağrı var normal bi durum mu

semiha

Merhaba, 4 gün önce sol alt 20 lik dişimi çektirdim. Doktor Antibiyotik ve gargara verdi fakat hamile olduğum için gargarayı kullanmadım. Ağrı ve şişlik yok, fakat hafif iltihaplanma var yeni başlamış, ne yapmam gerekir? Gargarayı kullanmaya başlasam şuan faydası olur mu?

Uzman doktor

Semiha hanım gargarayı kullanmadan önce bir kez daha doktorunuza gözükmenizi öneririm.. Doktorunuz sizi bu konuda yönlendirecektir.

ebru

Merhaba ben 3 gün önce 20lik dişimi çektirdim dikiş atilmadi fakat dişin çekildiği yer siyah gibi kara bi et oldu ve biraz ağrı oluyo ne yapmalıyım.

Uzman doktor

Ebru hanım 20 lik diş çekimi sonrasında ağrı ve sızlamalar bir süre daha devam eder bu normaldir.

emine

bu gün tekrar gittim doktora çekilen dişte yemek artıklarından dolayı enfeksiyon var dedi tekrar uyuşturdu temizledi ilaç koydu rahatlatır dedi ama temizlik işlemi sonrası,üşümee ve şiddetli ağrı oldu acilde serum verdiler….bugün çekileli bir hafta oldu…bu kabus nezaman bitecek. bir de bu ağrılar normal miş dedi..daha ne kadar çekiceğim bu ağrıyı…lütfen cevap yazın üstteki emine benim.lütfen cevap

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında ağrı ve sızlamara 1-2 haftayı bulabilmektedir. Daha sonrasında şiddeti giderek azalacaktır.

özge

Merhaba , ben 20lik dişlerimin 3ünü dikişsiz çektirdim fakat sonuncusu olan sağ alt 20liğim dikişli çekildi.Doktor çeneme çok baskı yapmasına rağmen dişin kolay çıktığını söyleyerek ne antibiyotik yazdı ne buz koy dedi.bugün 3.günü ve şişlik hala inmedi.başka bir doktora gidip antibiyotik yazdırdım 2 gündür kullanıyorum.ağzımı açamıyorum ve hala ağrılarım var.Daha ne kadar sürecek şişlik ve ağrılar. Ve ne yapmam lazım ?

Uzman doktor

Özge hanım 20 lik diş çekimi sonrasında meydana gelebilecek ağrı ve sızlamalar 1 hafta kadar etkisini gösterebilir. Zamanla ağrılarınız azalacaktır.

burcu

hocam merhaba ben 20 lik diş ameliyatı oldum 9 gün önce .dikişler alındı ama dilime bi et parçası değiyor geçermi bu yoksa tekrar ameliyatla alırlarmı birde agrısı hiç geçmedi

Uzman doktor

Burcu hanım zamanla geçecektir. Bölge kapanacaktır.

zehra

Yirmilik disinizn ağrıları dayanilmaz olduysa agzinizi acamaz yemek yiyemez olduysaniz oncelikle hap kullanacaksnz büyük ihtimal sonra dış fikmi ve o dis alinacak.egri gelmesi muhakkaktir eger ucu çıktıysa daha kolaydir alimi. reklam reklam reklam.cok korkutmuslardi yaracaklar dikiş atacaklar diye ama sanki normal azi disimi cekiyo gibiydi.siddetle tavsiye ediyrm

Ufuk

Merhabalar yaklaşık 8 gün önce.diş ağrım vardı doktora gittim 20 lik dişim ve kırık dişim vardı 1 senelik kırıktı ameliyat önerdi ağrı kesici ve 2 tane antibiyotik verdi ağrının şiddetli azaldı ama genede ağırılar oluyor bu durum normalmi yarın ameliyat olacam şimdiden teşekkürler

Uzman doktor

Ufuk bey ağrılarınızın olması normaldir. Ameliyatın ardından bir kaç gün daha ağrılarınız ve hafif sızlama olabilir. Ondan sonra durumunuz düzelicektir.

Melike Çakar

Merabalar ben 16 yaşındayım haftasonu uyandigimda alt on disimin öne doğru ilerlediğini farkettim ve haftaici doktora gitmeye karar verdim gittiğimde doktor röntgen çektirdi cenemin dar oldugunu soyledi 20liklerimin geldiğini ve alt dislerime baskı yaptığını ve çektirilmesini söyledi su ana kadar bir ağrı olmadı sizce ne yapmaliyim ?

Uzman doktor

Melike hanım doktorunuz çekilmesi gerektiğini dile getirdiyse çektirmenizde fayda vardır.

Pınar

Merhabalar , 20 lik dişini çektirmiş biri olarak söylüyojm ki Çektirmeyin!!
Ben çektirdim çok pişmanım :(((

Uzman doktor

Pınar hanım doktorunuz 20 lik dişinizin çekilmesi gerektiğini söylüyorsa çektirilmesi gereklidir.

Duygu

merhabalar 20 gün önce sağ tarafımdaki hem alt hem üst 20 lik dişim çekildi ve ilk gün o kadar ağır oldu ki acilde morfin almak zorunda kaldım acıdan çenem titriyor başım zonkluyor bayılacak kadar kötü olduğum için aldım o morfini…şimdi hala o bölgede 20 gün boyunca da olduğu gibi halen ağrı var ve ağrı kesiciler alıyorum.üniversite hastanesinde çekildi w doktorum ikisinin birden alınmasının sakıncasının olmadığını söylemişti ama kimseye önermiyorum çünkü gerçekten acı çekiyor insan yaşam kalitesi düştü kaç günlerdir
Yanağım sanki alt taraftaki yirmilik dişin üstünü kapatmış gibi ve zaten doktorda ordan diş alınmamış gibi olacak demişti sormak istediğim şudur ki bu kadar uzun ağrı normalmi ve ne zaman geçer? Teşekkür ederim

Uzman doktor

Duygu hanım 20 lik diş çekimi sonrasında ağrılarınızın olması normaldir. Sizin iki dişiniz birden alınmış. Ağrılarınız biraz daha fazla olacaktır. Zamanla bu ağrılar hafifleyecektir. Eğer ağrılarınız şiddetli bir şekilde devam ediyorsa tekrardan doktorunuza bu konuda danışabilirsiniz.

Duygu

google da bu konuyu aramak için girdim düşünün artık ne kadar ağrıdığını:((

Uzman doktor

Geçmiş olsun duygu hanım..

Epvan

Iyi günler….dün sağ alt 20lik dişim Çekildi,çürüdügü için.doktor çok kolay bir işlem olacağını söylemişti ama o da ben de epey sıkıntı cektık.çenem kırılacak gibi hissettim,çok kuvvet uyguladı sonunda çekti bu seferde kökün teki kırılmış.tekrar bi işlem derken oldukça eziyet çektim.uzun süre kanama oldu,sağ çenemin altına dokunamıyorum bile çok acıyor..gece ateşlendm,titreme Nöbeti tuttu.agrı kesici ve antibiyotik kullanıyorum.ates normal mi.?

hayri çölbür

merhaba doktor bey. benim 3 adet 20 lik dişim var. 2si altta 1i üst çenede. 2 hafta önce sol alttakini aldırdım iyileşme süresi tamamlanmadı henüz fakat şişme ve aşırı ağrı olmamıştı.1 gün önce de sağ alttakini aldırdım anestezi etkisi azalmaya başlayınca şiddetli ağrı başladı. buz tedavisi uygulamama rağmen aşırı şişme meydana geldi. Yemek zaten yiyemiyorum (açlıktan öldüm neredeyse) ılık çorba dahi içsem ağrı başlıyor ve dayanılmaz şiddette çeneme ve beynime vuruyor.az önce çeyrek porsiyon çorba içtim içmez olaydım 2 ağrı kesici almak zorunda kaldım.. 3.ü dişi de haftaya aldıracağım fakat neden 2.diş bu kadar ağrıyor ve yüzüm şişti anlayamadım.. ne yapmalıyım sizce?

Seyit

Merhabalar hocam. 4 gün önce sağ alt gömülü 8 numara dişimi çektirdim. Penisiline alerjim olduğu için doktorum klindan isimli bir antibiyotik verdi ve iyileşme sürecimin diğer hastalara göre daha geç olabileceğini söyledi. Dişim çekildiğinden beri sızıntı şeklinde kanamalar devam ediyor. Sabah kalkıp tükürdüğümde açık kırmızı şekilde görünüyor. 4. Günümün gecesinde ise sabaha kadar sızı şeklinde ağrım oldu (sabahları ağrım olmuyor). Dişimin çekildiği 2. Günden beri diş fırçalama, ilaç kullanımı, gargara gibi hiç birşeyi aksatmadım gayet temiz tuttum ağzımı ve diş çekilen tarafımla yemek yemedim. Herhangi bir iltihaplanmadan korkuyorum. Saygılar.

huseyin

Iyi gunler hocam benimsorunum doktora gittim kanal tedavi ola disiin dolgusudusmustu doktor eger yaptirmak istiyorsan on iki disii kesip yenidenyapalim dedi ve iki disimi yan yana olan cekti ama hocam kanal tedavi olanla baya bir ugrasti cok zorlandi makine ile kesti hem kendi hem ben cok yoruldum hocam cektikten sonra dis etim sisti tam 5 gundur inmedi sis etim siskinligi ve agriyo surekli yardimci olursanız sevinirim iyi günler hocam

muge

Merhaba 3 gün önce sağ alt 20 lik dişimi çektirdim. Şişlik indikten sonra dikişler sanki boşta gibi atmış gibi görünüyor.Bir sorun oluşturur mu?

aslı

merhaba hocam ben gun once amelıyat oldum ve ağzım açılmıyor hala yemek yıyemıyorum ağzım sadece belli bı seviyede acıyoda zorlasamda açılmıyor çenem acıyo cunku

aslı

20 gun once oldum çenem hala acılmıyo

sinm

hocam iki gün önce sağ alt 20lik dişimi ameliyatla aldılar bana dikişler konusunda bir bilgi verilmedi aldırcak mıyım yoksa kendiliğinden atıcak mı

Mert93

Hocam iyi günler dün sol üst 20’lik dişim çekildi ama doktor yaranın büyük olduğunu dikiş atamayacağını belirtti bu bana bir sorun çıkartır mı ?

ibrahim

merhaba..
2,3 gün önce 20 lik dişimi çektirdim dikiş falan atılmadı normal çekildi yalnız çok kötü bir koku geliyor bunu neden yaparr

mustafa

merabalar benim dişim cürükdü dolgu yaptırıyorum şuanda ama 3 defa ağrı kesi yaptı yaptıktan 1 hafta sonra ağzımı pek fazla açamıyorum neden dir acaba

Ayşe

Merhabalar hocam, ben on gün önce diş eti çekilmesinden ameliyat oldum.bugun kontrole gittim ve dikişlerimin tuttuğunu ve iyi durumda oldugunu söyledi doktorum.fakat garanti olsun diye haftaya pazartesi dikişlerimi alıcakmış.sormak istediğim dikiş tutmuş ve kapandıysa hala dikişlerim olsa bile sizce sigara içmeye başlayabilirmiyim.cevap verirseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler.iyi akşamlar

Uzman doktor

Ayşa hanım sorunuza bilgi vermiştim. Geçmiş olsun.

Burak

İyi günler ben daha bugün saat 18.30 da 20lik dişimi çektirdim çok kolay oldu 5 dakika kadar sürdü işlem akabinde ben yaklaşık 30 dakika kadar sonra sigara içtim yemek yemeye gittiğimde ağzımı tam açacakken korkunç bir çene ağrısı yaşadım bu yaklaşık 10 dakika kadar sürdü işlemin yapıldığı bölge hala daha ağrıyor ama diş değil çenede oluşan bir ağrı herhangi bir komplikasyon oluşmasın diye 875 mg amoksisilin ve 125 mg klavulanik asit kombinasyonundan oluşan bir antibiyotik aldım. Sizce doğru mu yaptım çok uzun oldu kusura bakmayın. İyi çalışmalar.

Uzman doktor

Burak bey ağrılarınızın olması normal bir kaç gün sigara kullanmayınız. Bu yaralarınız için önemlidir. Eğer herhangi bir şikayetiniz olursa tekrardan doktorunuza başvurunuz.

derya

5sene once ssk hastanesinde film cektirdim disimin kokunun egri oldugunu cene cerraginin cekmesi gerektigini soylediler cene cerragi 1sene sonraya gun verdiler ccekim gunu gitmeyi unuttum bbugun ozel bir hastanede film cekmeden disimi cektiler normal cekim oldu daha once film cektirdigimi disimin egri oldugunu soyledigim halde film cekmeden doktor disimi cekti bo normalmidir

Uzman doktor

Derya hanım, diş hekiminizin dişinizin çekileceğini uygun gördü ve çekti ise sorun olmayacaktır. Ağrılarınız olmadığı sürece bir sorun yok.

Çağlar

Merhaba muayene olduktan sonra dördüne de çekim gerekli denildi..Doktor bugün sadece sağ üst yirmiliğimi çekti sağ alttaki için ameliyat gerekli dedi ve bir ay sonrasına randevu verdi..Diğer dişlerim hakkında ne olacağını bilmiyorum..Sadece onların biraz geride olduğunu söyledi başka da birşey söylemedi..Acaba çekmesini gerektirecek bir durum yok mu boşuna mı acı çekiyorum bu kadar .. Saolun şimdiden

Uzman doktor

Çağlar bey eğer doktorunuz çekilmesi gerektiğini dile getirmisse çekilmesinde yarar var. Bu dişleriniz iltihaplanma yapabilir. Dişlerinizi sıkıştırarak çarpışıklığa neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı doktorunuz çekilmesini doğru bulmuş. Doktorunuza güvenmelisiniz.

Çağlar

Peki hocam doktor diğer iki yirmilik dişim hakkında birşey söylemedi randevu da vermedi yani çekilmeme gibi bir durum oluyor mu..teşekkürler

Uzman doktor

Çağlar doktorunuzun birşey söylemedi ise lüzum görmemiştir. Bu durumda çektirmenize gerek yoktur. Ağrılarınız olursa tekrardan o zaman diş hekimine başvurursunuz.

beyza

Hocam merhaba benim yirmilik disim 5-6 gundur cok agriyor.sisti ve sanirim apsr yapti.2-3 sne oncde doktora gittigmde yirmlk dslermi amlytla aldrmam grektgni soyledi fakat korktgum icin gtmedim ama simdi yine agtilr cok siddyli basladi napmam gerekiyor

Uzman doktor

Beyza hanım mutlaka bu 20 lik dişlerinizin aldırılması gerekiyor. Tedavi olmazsanız diğer dişlerinizde bu durumdan etkilenebilir. Ağrılarınız giderek artabilir.

tarık

hocam 3 gün önce dişimi 20 lik dişimi çektirdim hala çenem yarım açılıyor biraz da sızlama var antibiyotik bugün bitti ne yapmalıyım

Uzman doktor

Tarık bey dilerseniz diş hekiminize yeniden görünebilirsiniz. Ağrılarınız bir kaç güne kadar azalacak ve geçecektir.

Sinem

Merhaba. Ben 4 gün önce gömülü ve yan yatık olan sağ alt 20lik dişimi aldırdım. Ve çekilmesinden bu yana alt dudağımın ve çenemin sağ tarafında uyuşukluk(his kaybı) mevcut. Bu gerçekten aşırı endişe veriyor. Genel olarak görülen bir durum mu bu?
Karıncalanma ve gıdıklanma oluyor gibi bazen ama hiçbir şey hissetmiyorum hatta bu karıncalanma ve gıdıklanma psikolojik mi acaba diye düşündüğüm oluyor hiçbir şey hissetmediğimden dolayı. Böyle bir durum ne kadar süre sonra geçer eğer geçici ise? Geçici ya da kalıcı olduğunu anlamamızı sağlayabilecek herhangi bir şey var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Uzman doktor

Sinem hanım gerçekleştirilen bu işlem sonrasında mevcut bölgede eğer sinirler zarar gördü ise uyuşukluk kalıcı olabiliyor. Bazen bu uyuşukluk psikolojikte olabiliyor. En uygun cevabı size diş hekiminiz verebilir. Bir çene cerrahisi uzmanına da danışarak durum ile ilgili muayene olabilirsiniz.

onur

5 gün önce 20lık dışlerımden tekını çektırdım doktor pazartesı çağırdı dıkışlerımı almak ıçın ama bugun dıkışlerden tekı çözuldu ve şuan kanama yok bunun sıkıntısı varmıdır ne yapmam gerekır ?

Uzman doktor

Onur bey herhangi bir sorun yoktur. Randevu gününüz geldiğinde tekrardan diş hekiminize gidip muayene olunuz.

Yeliz

Hocam merhaba ben 6 gün önce 4 adet 20 lik dişimi aynı anda çektirdim. 2 alt dişim gömülü olduğu için operasyonla alındı sağ altta dikişim çok fazla ve hala kötü bir tatla sıvı ve renk değişkili şeklinde sızıntılar oluyor. Doktoruma gittim birşey yok dedi ve yıkama işlemi yaptı ama ben çok korkuyorum hala o hafif kanlı sızıntı oluyor. Batikonla gargara yapsam yararı olurmu ne yapmalıyım

Uzman doktor

Yeliz hanım 20 lik diş çekimi sonrasında bir kaç gün bu tür durumların yaşanması normaldir. Doktorunuza bu konuda güvenin. Bir kaç güne kadar birşeyin kalmayacaktır.

buğra

20lik dişim ilk bir hafta ağrıdı bazen de hissetmiyordum.Doktora gitti film çekti.Ağtı yapıyormu dedim bazen dedim ve çekilmesi gerektiğini söyledi ve bana haftaya gün verdi.Açıkçası o günden sonra ne bir ağrı oldu ne de birşey ucu çıkıktı zaten hala öyle diyorum ki çektirmesem ileride bir problem yaşarmıyım 2 günüm kaldı ve fazlasıylada korkuyorum

Uzman doktor

Buğra eğer doktorunuz çekilmesi gerektiğini söylüyorsa doktorunuza güvenmelisiniz. İleride sorun olabileceğini görmese çekilmesi gerektiğini dile getirmezdi.

efe

16 yaşındayım pazartesi günü sol alt 20lik dişimi çektirdim ardından aynı hafta cuma günü sabah sağ alttakini çektirdim. en son çekilen dişimin tamamı kemiğin içinden alındı o gün belirli aralıklarda buz tutmama rağmen akşam şişti ve ertesi gün kalktığımda yanağımdaki şiş artmıştı. ilk çektirdiğim dişin de gömülü olmasına rağmen sadece çok hafif bir şişme olmuştu. doktoruma danıştım ve pazar günü olan ameliyatın 3. günü sıcak kompres yapabiliceğimi söyledi zaten gargara ve antibiyotik kullanmaktayım. bu şişkinlik ne kadar daha sürer ? sizin verebileceğiniz başka tavsiyeler var mı ? ayrıca şişliğin tam 1 hafta sonraya kadar geçmesi gerekiyor. teşekkürler

Uzman doktor

Efe 20 lik diş çekimi sonrasında şişlikler görülebilir. Bu sizin yapınıza da bağlı olarak 1 yada 2 haftalık bir süre içerisinde tamamen geçer.

sema

Merhabalar 20yaşındayım tel tedavisi görücem doktorum tedavi sonrası mutlaka yirmilik dislerimi aldirmam gerektigi söyledi. Sizce tedavi başlamadan mı aldırmalıyım ya da tedavi sonrası da aldırmasan ergenlikten sonrası da aldırmasam sıkıştırır mı dişlerimi merak ediyorum teşekkürler simdiden

Uzman doktor

Sema hanım 20 lik dişlerinizin tamamı çıktı mı ? Eğer doktorunuz alınması gerektiğini söylüyorsa işlem öncesinde alınmasında fayda ardır.

Aziz

Merhabalar

Yaklaşık 6 saat önce 20 lik dişimi çektirdim.

Hayatımda en sevmediğim koltuk diş hekimi koltuğudur. Cok korkardım. Hele 20 lik diş olunca doktordan bana genel anestezi yapmasını rica ettim. Oda bana önce sakinleştirici bir hap verdi sonra da beni lokal anesteziye ikna etti. Zaten iğneyi yedikten sonra kesinlikle hiçbirşey hissetmiyorsunuz. Şundan emin olun gömülü diş diye ameliyata girdim. 2.5 dk sürmedi. Burada uzman hekim faktörü çok önemli. Kesinlikle 20 lik dişkerin çekiminde uzman tercihini iyi yapmalısınız. Korkulacak hiçbirşey yok arkadaslar. O kadar yazı okudum bu formda emin olun doktora gitmekten vaz geçiyordum. Ama bizzat basımdan gecen olayları anlatıyorum. Umarım 20 lik dişini çektirecekler bir nebze olsun okuyup rahatlamişlardır.

Benim sorum şu olacak. Diş çekiminden önce doktorun iltihaplanma için verdiği antibiyotik e devam mı edeceğim yoksa yeni verdiği antibiyotiğe mi direk baslayayım?

Uzman doktor

Aziz bey yazılarınız umarım diğer okuyucularada örnek olacaktır. Doktorunuzun yeni verdiği ilaçları kullanınız.

ilayda

Meraba ben bugün yimilik dişlerimi çektirdim Röntgende süt dişleimden birinin hla durduğu onu itmesi geeken dişin yatay olduğu için itemediğini ve üst çene bölgemde kaldığı çıktı. Bu diş sonra dan kist yapabilirmiş. Doktoum senelik mutene önerdi ama tellede tedavisi mümkünmüş.Sizce ilede tümöre dönüşme olasılığı nedi tel kullanmalı mıyım?

Uzman doktor

İlayda hanım bu konuda doktorunuza güvenmelisiniz. Tedavi edilemeden bu konu hakkında yorum yapmamız doğru olmayacaktır. Doktorunuzun önerilerine mutlaka uyunuz.

Oğuz

Merhaba hocam, dün öğle saatlerinde sağ alt Yirmilik dişimi ameliyatla aldirdim ve dikiş atildi. Ameliyattan 24 saat sonra yemek erteleri seyreltik tuzlu gargara yapmaya başladım ama gargara sonrası hafif bir kan sızıntısı oluyor. Normal mi?

Uzman doktor

Oğuz bey bir kaç gün kan sızıntısı olabilir. 20 lik diş çekimi sonrasında bu normaldir.

aylin

Merhaba ben iki hafta once sol alt ve ust 20lik disimi ameliyatla aldirdim ,bir hafta sonra dikisler alindi inanilmaz bir sislik ve iki hafta sonunda bile hala yuzumde ve boynumda morluk ve sislik var bu normal midir ? Dis cekiminden sonra antibiyotik ve agri kesici kullanmistim agrilar gevince biraktim

hediye

merhaba.
Sol tarafımdaki alt ve üst gömülü yirmilik dişlerimi 1 hafta önce ameliyatla aldırdım.antibiyıtik ve gargara kullandım.hiç kanamam olmazken yüzümde ve boynumda aşırı şişlik.ve morluk oluştu.bugün (1.hafta sonu) sızıntı şeklinde kanamalam oldu ve o bölgedr yogun bir pıhtı oluştu.bu normal mi? Bunun sebebi ne olabilir? Ayrıca dün bir.şeylerw kızdıgım içün bagırdım bu kanama sebebi olabilir mi? Lütfen cevabınızı aciken bekliyorum

Uzman doktor

Hediye hanım 20 lik diş çekimi sonrasında ilk bir hafta bu tür durumların gözrünebilmesi normaldir. Ağrılarınız olursa doktorunuza başvurabilirsiniz.

sltn

20 lik dişimi bugün çektirdim Ve hala kanaması durmadı bu normal mi ?

Uzman doktor

sltn ilk bir kaç gün sızıntı şeklinde kanamalarınız olabilir. Aşırı kanama görüldüğü zaman bir sağlık kuruluşuna yada diş hekiminize başvurunuz.

Yasemin

Merhabalar ben 1 hafta önce sağ üst yirmilik dişimi çektirdim eğri çıkmıştı çok ağrı yaratmıyodu ancak doktorum çekelim dedi. Çektirdikten sonra 2-3 gün hiç ağrım olmadı ufak sızlamalar vardı. Şimdi ise ağrı kesici bile fayda etmiyor dün tekrar doktoruma gittim ancak hiç bişey yok dedi çıldırmak üzereyim 🙁 bu ağrının sebebi ne olabilir bişey yok madem neden bu ağrı ?.. Lütfen yardımcı olun..

Uzman doktor

Yasemin hanım eğer herhangi bir hastalığınız yoksa ağrı kesici alabilirsiniz. Bu ağrılar ilk bir hafta kadar sürebilir. Daha sonra hafifleyerek tammen geçer.

ayse

Merhaba azı dısimi bugun öğlen cektirdim ama hala kanıyor . sizce doktoruma gitmelimiym yoksa kanaması normal mi

Uzman doktor

Ayşe hanım diş çekimi sonrasında sızıntı şeklinde kanama olabilir. bu kanama aşırı değilse doktorunuza başvurmanıza gerek yoktur.

engin

İyi günler hocam 6 gün önce son kalan 20lik dişimi çektirdim (sol alt) ilk gün halsizlik ve hafif ateşim oldu fakat önceki çektirdiğim dişim(sağ alt) gibi çenemi kullanamama ve şişme olmadı sadece ağzıma ara ara acı bir sıvı ile ufak zonklamalar geliyor. çenemi ilk gün bile güçlü olarak kullandım çok da şaşırdım fakat kanamam 4 gün sızıntı şeklinde sürdü bu sebeple şişmemesi olabilir mi? Şimdi ki kafama taktığım ağrım ilk 3 gün yoktu gittikçe azalması gerekirken az da olsa ağrıması ve o acı sıvının gelmesi canımı sıkıyor dru mu aradım antibiyotik ve etol fort verdi tabi 6. Günümde ilaca başlıyorum en başta ilaç vermesi gerekmez miydi? Teşekkür ederim..

Esra

Merabalar hocam. Ben 3 gün önce 20 lik diş ameliyatı oldum. Dikiş atıldı. Şiddetli öksürme ve hapşırmaktan dolayı sanırım dikişlerden biri patladı. Çok fazla ağrısı oluyor tek seferde 3 ağrı kesici içmeden ağrı geçmiyor. Hastanye başvurmadım henüz oraya tekrar dikiş atılması mı gerekli acaba.dikişin attığı bölgedeki et kaynamamş,ayrık bi şekilde şuan.

Uzman doktor

Esra hanım dikişlerinizin patlamasından dolayı değil.. 20 lik diş çekilmesi sonrasında ağrıların olması normaldir. Bu arada sigara kullanıyorsanız bir kaç gün ara vermelisiniz. Kan gelmesi durumunda doktorunuza başvurunuz.

Edanur

4gun once sol alt taraf gomuk 20lik disimi cektirdim doktorum antibiyotik agri kesici ve gargara verdi hepsini duzenli kullandim yanagim sisti smdi iniyor fakat tam cekilen yerde disaridan minik bilye gibi bir sislik var ve cok sert bunun nedeni ne olabilir gecer mi daha onceden sag tarafimdaki 2 gomuk disimide ayni doktora cektrmistim bi sorun yasamadan iyilestim fakat simdi hatirlayamiyorum budurumu yasamismiydim acaba diye cok korkuyorum neden boyle olmus olabilir normal mi?

Uzman doktor

Eda hanım eğer 20 lik dişinizde bir iltihaplanma varsa yandaki dişinize de sıçramış olabilir. Bu iltihaplanmanın nedeni mutlaka bilinmeli eğer 20 lik bölgesindeyse bir kaç güne kadar geçecektir. Önemli olan yandaki dişlerde bir iltihaplanmanın olmamasıdır. Bu nedenle kontrol amaçlı olarak doktorunuza vurabilirsiniz.

Esra

Bu güm Yirmilik dişimi çektirdim 3 saat geçti üstünden ağzından yana doğru bir kayma var bu normal bir şey midir ? Hala uyuşuk belirli bir yeri

Uzman doktor

Esra hanım uyuşukluk geçene kadar kendinizi bu durumda hissedebilirsiniz. Bir kaç saat sonra düzelecektir.

Azra

İyi günler benim 20lik dişim normal çekildi ve aradan 34 saat geçmesine rağmen ara ara kanama devam ediyor ağrımda var ne yapmayapmalıyım.

Buse

Merhaba 3 gun once 20 lik gömülü disimi cektirdim. Sislik indi ama kanama ve agri var hala bugun 4.gün sizce normal mi hocam?

cengiz

Hocam merhaba.Bugün sağ üst 20 lik dişimi çektirdim 3 ü daha çekilcek.Bugünkü kolay olanıymış ve acı hissetmedim.Doktor dişini sık,baskı yap kanama azalması için vs dedi.Bende tükürmüyorum dişimi sıktım bekliyorum.Bide tuzlu suyla gargara yap günde iki def fln dedi.Sİzce baskı yeterlimi ağzımı serbest bıraksammmı

cengiz

Birde bu tuzlu su gargarasını çekimden 3 saat sonra yapmamın bir sakıncası vvarmı?

cengiz

bi kaç kişide sakızı dilinle incelt çekilen dişin olduğu yere kapar gibi yerleştir dedi.sizce ?

seda

Hocam bu gün saat 1bucukta 20 lik dişimi cektircem 20 lik dişim sol alt cenemde arkada sizce cekimi zor olur mu cok korkuyorum yardım edin

aysen

Hocam ben dislerimi aldirali 4ay oldu ama sorunlarim hic bitmiyo ben yurtdisinda kaliyorum sag cene kemigimde siddetli agri var icinden bakincada beyaz bir gerdiren bir sey goruyorum .Dr gittim cekildikten birbucuk ay sonra iltihap var deyip kazidilar ama yine agrim var ne yapacagimi sasirdim cok bunaldim bana bir care soyleyin lutfen .

sln

Bir hafta önce 20lik disimi dikissiz ve cok sukur sorunsuzca cektirdim fakat bir iki gun once o tarafta yer alan dolgulu dislerim sızlamaya basladi.cene darligim mevcut disin cekildigi yerde aci yok fkt on unde yer alan dolgulu dislerim agri yapior normal midir?

Uzman doktor

Sln bu dişlerinizin kanal tedavisi olması gerekiyor olabilir. Dişlerinizin muayene edilmesinde fayda vardır. Dolgulu olan dişlerin ağrıması, hassasiyet oluşturması kanal tedavisi olması gerektiğinin belirtileridir.

esra

Mrb 25 subatta 20 lik disimi cektirdim doktor antibiyotik agri kesici ve gargara verdi ne zaman gargarayi kullanmaya baslayabilirim simdiden tesekkurler

Uzman doktor

Esra hanım.. Gargarayı kullanmaya baişlayabilirsiniz. Diğer dişlerinizi düzenli olarak fırçalayınız. Yanlız operasyonun yapıldığı bölgeyi fırçalamayınız.

Aventador

Merhabalar, 2 gün önce sağ üst 20 lik dişi çektirdim. Önündeki diş merkezli olarak, çevre ve alt dişlere de yansımalı ara ara ağrılar devam etmekte. 20 lik dişin baskısı sonucu oluştuğunu düşündüğüm bu durumda, dişlerimi bir miktar sıktım ve bu baskıyla dişin yerine tekrar oturduğunu hissettim. Ağrı yine periyodik devam etmekte. Filmlerde çürük de görülmemekte (doktorum da incelerdi) 20 lik dişin baskı ve etkisiyle oluşmuş ve tekrar normale seyreden bir durum mudur? Teşekkür ederim.

Uzman doktor

Aventador eğer 20 lik dişiniz bölgede ve diğer dişlerde baskı ile ağrılara neden oluyorsa bu dişinizin alınması gerekebilir. Eğer bir sıkıştırma eğilimindeyse ön dişlerinizde çarpışıklığa da neden olabileceği için alınmasını tavsiye ederim. Son kararı muayeneyi gerçekleştirecek olan doktorunuz verecektir. Geçmiş olsun.

Aventador

Yara, dikiş, iltihap durumu da yok. Doktorumun önlem amaçlı önerdiği antibiyotik alımına devam ediyorum. Tekrar teşekkürler.

Uzman doktor

Geçmiş olsun..

emine

Merhaba 3 gün önce sol tarafımda ki 20 lik dişlerimin 2 sinin çekimi oldu. Fakat çenemi hala daha açamıyorum. Ağrılar da devam ediyor. Dişlerimi fırçalamakta aşırı zorlanıyorum.Çene cerrahisi çekti yine de korkuyorum.Bu durum normal mi?

Uzman doktor

Emine hanım 20 lik diş çekimi sonrasında ağrıların ve çenede baskıdan dolayı ağzınızı açamama ve bu bölgede ağır bir ağrı hissedebilirsiniz. Doktorunuzun vermiş olduğu antibiyotik ilaçları ve ağrı kesicileri düzenli olarak doktorunuzun belirttiği şekilde kullanmaya devam ediniz. Bir kaç gün sonra bu ağrılara tamamen geçecektir.

esra

20 lik dislerim cekileli 51 saat oldu dun disimde kanama yok denecek kadardi ama bugun kendimi gayet iyi hissetmeme ragmen afedersiniz tukurugumde kanamalar var bu normalmidir dikislerim patlamis olabilir mi?

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında sızıntı şeklinde kan gelmesi nomaldir. Bir kaç gün içerisinde herhangi bir sorun kamayacaktır.

Özer

Doktor Bey, 4 gün evvel üst 20 yaş dişimi çektirdim. Yaşım 32. Önündeki azı dişe yaptığı ani basınç ağrısı ile hemen müdahale edildi, 3 dakikada kolayca çekildi, dikiş atılmadı. Antibiyotik alıyorum. Önde bulunan azı dişte herhangi bir çürük yok, fakat sıkıp baskı yaptığım zaman önce ağrı oluşmakta sonra geçmekte. Hiç baskı yapmadığım zaman bir ağrı yok. Bu durum; hem 20 lik dişin hem de çekim esnasında oluşan baskının geçici bir sebebi midir? Başka bir sorun mu mevcuttur?

Uzman doktor

Özer bey bir kaç gün bekleyin. Eğer ağrılarınız geçmezse diş hekiminize başvurunuz. Bu ağrılar 20 lik dişinizin çekilmesi ile geçebilir.

Fatma

Merhaba ben gecen hafta sali gunu ameliyat la yirmilik dis cektirdim agrilarim sancilarim henuz gecmedi bu normalmi??

sumeyra

dun sol alt yirmilik disimi cektirdim yanagim cok fena sisti aciyo korktum bi sorun var mi sizce hocam ne yapmaliyim kalici bi hasar olmaz demi..

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında ağrılarınız, şişme, sızıntı şeklinde kan akıntısı görülebilir. Merak etmenyiniz bir kaç güne kadar düzelecektir.

Aleyna

Merhabalar,
Dün sag ve sol ust 20lik disimi aldirdim. Uyusukluk gecince olağan ağrı başladı ancak ağrı 20lik disimin yanındaki sinirleri kopan ve ilacla tedavi edilip kapatilan dişimde oluşmaya başladı.. 20lik dise etki etmis midir yoksa sorunlu diste yeni bir problem mi olyşturmuştur? Tesekkurler

bahadır

20 lik dişimi çektirdim 11gün oldu. Yanağım çok şış dişçıme gidiyorum ara ara geçecek diyor. Yağ dokusuna anestezik solusyonun kaçmasından kaynaklanıyormuş. Bana yardımcı olun lütfen dayanılmaz bir acı bu.

Fatih

hocam meraba 2 gün önce 20’lilk dişimi çektirdim kanama oldukça az,ağzım ve dudaklarım hala şişik,otururkende,yatarkende rahat edemiyorum bu şişiği indirmek için öneriniz nedir ve diş hekimi tarafından mı yoksa çene cerrahı tarafından mı çektimek gerekir

Uzman doktor

Fatih bey 20 lik diş çekimi sonrasında ağrı ve şişlik bir süre olabilir. Fakat bu durumun devam etmesi iyi bir şey değildir. Mutlaka diş hekimine başvurulmalıdır.

Fatih

3 gün önce 20’lik dişimi çektirdim.halen kanama az az sürüyor.ağrı kesici,antibiyotik ve gargara verildi.bunları kullanıyorum fakat karnımda ağrı ve mide bulantım var bu normal mi ve çekimi diş hekiminde mi yoksa çene cerrahında mı önerirsiniz.Teşekkürler

vildan

merhaba, 20 lik dişlerim ağrıları dayanılmaz olunca birçok dr. gittim gömülü alınması lazım vs.diyip tabi ki hepsi alamadığı için çene cerrahı dedi ve röngen verdiler transfer ettiler ve 3 ay sonrasına dr.a sistemden randevu verdiler, geçen 3 ay sonunda beklediğim dr.a gittiğimde neden aldırmak istiyorsun diyince bir kaldım ağrı- gömülü falan dedim ama çıkıyor zaten ve dişlerin sinire yakın kalıcı dudak veya ağız uyuşması olabilir dedi, yine ağzım açık dinleyince gel röntgenin üstünde konuşalım dedi, ama dr.lar ön dişlere baskı yapar eğermiş dediğimde, ama bak burda zaten düz çıkıyorlar bir sorun yok dedi dr.um kafam karıştı tabi, ne diyorsun diyince siz ne tavsiye edersinizi dedim ve ben olsam ameliyat olmam dedi ama ağrılar dediğimde gargara yaparsın dedi ama ağrılarım hala var kafam karışmıştı iyice karıştı.. hatta bir arakadaşım diş mr.ı olduğunu olmadı onu çektiririz dedi ama yine de sormak istiyorum ne yapmalıyım? sonuçta iş-güç, derslerim var ağrılarım var veya psikolojikde artmış olabilir aklım tabi hep dişlerde :/

Uzman doktor

Vildan hanım eğer çene cerrahisi doktorunuz aldırmamanız gerektiğini söylüyorsa aldırmayınız. Yada özelde bir çene cerrahisine gidiniz.

fati kilic

bende bu gün 20 dis cektirdim ve bu ilk 20 dis cektirisimdi cekim ben igneden asiri korkan bir insanim ama uyustururken bile hic acimadi cok rahattim ameliyat esnasinda muzik dinledim telefonumdan ama uyusukluk gecdi suan ve cok az agrim var fakat yutkunurken dikislerim aciyo bu normalmidir?

Uzman doktor

fati kilic 20 lik diş çekimi sonrasında bu tür rahatsızlıklarıb ve ağrıların olması normaldir. Bir kaç gün sonra bölge tamamen iyileşerek ağrılarınız kesilecektir.

sinan

Hocam iyi günler dün Yirmilik dişimi çektirdim akşam ağrı oldu sonra geçti çok ağrır ve bir şey olur diye yemek yiyemiyorum ne tür yemek yemeliyim ve doktor ilaç vermedi hangi ilaci kullanmalıyım

Uzman doktor

Sinan bey hafif dişlerinizin üzerinde baskı yapmayacak sulu gıdalar alabilirsiniz. Bir iki gün içerisinde bölgede iyileşme başlayacaktır. Ağrılarınız olabilir. Bir haftaya kadar bölge tamamen iyileşir.

bahar

Gomulu 20 dis kokum cekildi.5 gun oldu ama hala agrio,sismedi de ama agri gecmior ,artik basim. Agrior,ve dikisli bolge beyaz

Uzman doktor

Bahar hanım 20 lik diş çekimi sonrasında ağrıların olması normaldir. Bir kaç güne kadar ağrılarınız geçer. Uzaması durumunda doktorunuza danışısınız.

bahar

Ameliyatli disim. Cvp acil

öznur

Ii geceler gomulu 20lik disim var hekimim ameliyat önerdi acaba özelde yaptırmak tehlikelimi hocam

serkan

HOCAM 20 LİK DİŞLERİMDEN 3 TANESİ YARI GÖMÜK 1 TANESİDE TAM GÖMÜK CERRAH 3 DİŞİNİN ALINMASI GEREKİYOR DEDİ 1 TANESİ APSE YAPMIŞTI YALNIZ BU YARI GÖMÜK DİŞLERİN AMELİYATSIZ ALINMA DURUMU YOKMUDUR AMELİYATTA KESİ YAPILIYOR VE DİKİŞ ATILIYOR BENDE HİÇ YAPTIRMADIĞIM İÇİN BİRAZ KORKU VAR KANAL TEDAVİSİNDEKİ HİİSSETTİĞİM ACI KORKUYA NEDEN OLUYOR SİZCE NE YAPMAM GEREKİYOR

tuba

Merhaba hocam,4gun once 20lik disimi cektirdim ve dikis atildi. 2.gunden itibaren agrilarim artti. Ozellikle disardayken ve yururken dikis yerlerinin sizladigini hissediyorum. Agumentin ve Arveles kullaniyorum.Dis cekildiginden itibaren afedersiniz bazen garip bir tat aliyorum. Calisan bir bayan oldugumdan is temposu ve soguklarin etkili oldugunu soyleyebilir miyiz? Iltihaplanma olabilir mi? Simdiden cok tesekkur ederim.

Uzman doktor

Tuğba hanım ilk bir kaç gün ağrılarınız olabilir. Sızıntı şeklinde kanamanızda olabilir. Fakat iltihaplanma gibi acı bir tat varsa ağzınızda bu durumda kontrol amaçlı yeniden diş hekimine başvurmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

fırat

Merhaba ik gün önce kısmen çürüyen 20 lik dişim çekildi sağ üst köşede şuan sürekli ağrı hissediyorum ve dilimle dokunduğumda bie şişlik hissediyorum ayrıca hala kan akışı devam ediyor sürekli tükürme ihtiyacı duyuyorum çok tükürmenin sakıncası olurmu. durum normalmidir yoksa doktoruma tekrar görünmelimiyim. Bu arada doktorum herhangi bir ilaç veya gargara vermedi sadece arveles ağrı kesici kullanıyorum ağrıyı dindirmek ve bölgeyi rahatlatmak için öneriniz olurmu.
Saygılar

sevinc celiloglu

Merhaba
6 saat once 20yas disini cektirdim suan agri var dr dudagimi da kesmis badecigim sis gibi yutkunamiyorum . Ne zaman yutkunma guclugum gecer

sevinc celiloglu

Verilen gargarayi hemen kullanmaya baslamali miyim

idris doğan

Hocam bu 20 lik dişler 4 taneside kesin çıkar mı yoksa sayı değişir mi ?

ÖMER

mereba ben dişimi 5 saat önce çektirdim ama kanama hala sızıntı şeklinde devam ediyor bu sızıntı ve agrı daha ne kadar sürer? teşekürler

irem

Merhaba 14 yaşındayım üstten 2 tane 20lik cisim çıkıyor ve çok yamuk yanağıma doğru çıkıyor yanağıma batıyor henüz doktora gitmedim ancak yanağımı acıtıyor ameliyattan korkuyorum sizce basit mi geçer yoksa zor mu ? 🙁

irem

Merhaba 14 yaşındayım üstten 2 tane 20lik cisim çıkıyor ve çok yamuk yanağıma doğru çıkıyor yanağıma batıyor henüz doktora gitmedim ancak yanağımı acıtıyor ameliyattan korkuyorum sizce basit mi geçer yoksa zor mu ? 🙁

esra

Merhabalar 2 ay once 20 lik dis ameliyati oldum sol alt disim alindi gomulu disti dikis falan atildi.2 ay gecmesine ragmen cekim boslugu kapanmadi alinan disin yanindaki azi disimin onunde bosluk var.surekli yemekle doluo kurdanla temizledigimde de pis bir koku seziyorum ayrica ic yanagimdada hafif bir sislik var sizce bu normal mi?..cekim boslugu nezaman dolar?

alev

Merhaba,
Bugun 3 tane 20lik disimi normal cekim ile aldirdim. Sol alt diste kucuk bir parca kaldı ama bunun bir sorun yaratmayacagini soyledi doktorum. Yine de korkuyorum ben. Acaba sonradan aldirmak gerekir mi?

leyla

merhabalar ben 4sene önce 20yaş dişimi çekdirdim normel diş hekimi çekti ama 1tane daha var cerrahmı çekmesi gerek yoksa diş hekimimi

tülin

merhaba hocam ben 2 gün önce yarı gömülü dişimi çektirdim ve bugune kadar agrı ve yanakta şişlık ayrıyeten yutkunmada zorlanıyorum sizce ne yapmalıım ve normal mi???

ben bugün sabah 9.30 sağ üstedeki 20lik dişimi çektirdim hala kanıyo afedersiniz tükürdügümde hep kan var ve ben 2 3 dkka bir tükürüyorum ve agrımaya başladı kanamayı ben evde nasıl durdurabilrim

songül

Merhaba alt sol yirmilik disimi cektirdim 2 gün önce dilimdeki hissizlik ne zaman geçer birde dizlerim baya ağrıyor sürekli yattığım için mi yoksa ilaçların yan etkisi mi bilgi verirmisiniz ?

Tuğçe

Merhabalar hocam 24saat önce 20lik dişim çekildi. Anestezinin tam etki etmediğini söylesemde ısrarla operasyona devam edildi. Şuan yanağım ve dudağım aşırı derece de şiş . normalde kanamam yok ağzımı açtığım an kanıyor . 2 dikişim var yemek yiyemediğim için ilaçları da içemiyorum ne yapmalıyım

Beyza

Merhaba,
Bir hafta önce yirmilik dişimi ameliyatla aldirdım. O gün hic bir şekilde kanamam yoktu fakat bugün şiddetli ağri ve kanama başladı. Operasyondan yaklaşık 4 saat sonra şişme başladı buz koymam gerekiyormuş ama doktorum bana böyle birşey söylemedi. Iki gundür şişlik indi fakat morarmalar meydana geldi çenemdeki morarmanın normal olduğunü düşünüyorum ama bu morluk bogazımdan göğsüme kadar iniyor. Sebebi ne olabilir ne yapmalıyım ? Şimdiden teşekkür ederim.

derya

Hocam merhabalar ben 17 nisan da sol alt ve üst 20lik dislerimi gömük oldugu icin ameliyatla aldirdim. Ameliyat sirasinda alt disimin alinmasi beni cok zorladi doktorum bayagi bi kemik cikardi ameliyat sonrasi da olmasi gerekenden cok daha fazla agrim oldu gecen haftada dikislerimi aldirdim. Dikislerimi alan asistan doktor bisey soylemedi ama dikislerim tam tutmamis gibi hala yarasi devam ediyor ve agzimda hem koku hemde agir bi tat var alt cenemdeki sislikte hala agri yapiyor antibiyotik de kullanamiyorim ne yapmam gerekiyor hocam yardimci olursaniz sevinirim

bugün dişimi çektirdim diş hekimiim çektiği dişin üzerine pamuk koydu ve dediki 2 saat boyunca pamuğu dişle dişledim ama işe yaramadı ne yapabilirim ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER hocam

mavera

Merhaba hocam. Ben 25 yasinda bir bayanim 18 yasinda 3 tane yirmilik disimi cektirdim 1 tane kaldi. Smdi yillar once cekilen yirmilik disin orda bulunun kucuk et parcasi agriyo .3gundur muthis agri cekiyorum bogazim sisti o agridan . doktora da gitmedim ne yapabilirim 🙁

Deniz

Merhaba hocam, bugun gomulu olan 20lik disimden ameliyat oldum, dikis atildi, doktoruma maalesef operasyon sonrasi konusamadigim ve olayin sokunda oldugumdan soramadim; uyurken dislerimi cok sikiyorum dikisleri patlatma ihtimali var midir? Varsa ne gibi onlem alabilirim?

sare

dışımı bugün çektirdim çok ağrım vardı buz koydum yanağıma ağrı geçti sadece yutkununca çok acıyo dikişlerim açılıp kanamasından korkuyorum

Uzman doktor

Sare bu durum bir kaç gün olabilir. Hafif ağrılar ve sızıntı şeklinde kanama daha sonra geçecektir.

mehmet emin

Merhaba hocam. Yaklaşık 10 gün önce 1 saat 15 dklık bir operasyonla gömülü olan 20 yaş dişimi çektirdim. 20 yaş dişimin kökü yanındaki dişin köküne biraz zarar vermiş ve operasyonda parça parça çıkarıldı. Ameliyat noktam hemen hemen düzelmesine rağmen bazen kulağıma etki edecek kadar orta şiddetli devamlı bir ağrım var. Sürekli ağrı kesici kullanmaktan sıkıldım. Doktorum her şey yolunda diyor ama ağrı çekilmez oldu artık. Kanal tedavisi yaptırmalı mıyım yoksa bu ağrı bu şekilde devam edecek mi?

Uzman doktor

Mehmet bey 20 lik diş çekimi sonrasında ağrılarınız 1-2 hafta süre ile olur. Fakat bunun devamında mutlaka bir sorun vardır.

omer

6 saat önce 20 lık disimi cektirdim. Asistanin n koyduğu tampon sanki tam yaranın üzerinde değildi de kenara doğru sıkıştırmısti. Uyuşturucudan dolayı tam anlayamadım. Yarım saat sonra tamponu attım ama kanamalar devam ediyor. Ağzına kan ve tukruk biriktikce yutkunuyorum yutkundukca sanki vakumlaniyor ve her defasında bu döngü ddevam ediyor. Kanın pıhtılaşması için nelere dikkat etmemiz gerekiyor. Yardımlarınızı için teşekkürler

beril

Merhaba Hocam,
1 hafta once sol altta hafif gomulu olan 20’lik disim cekildi. Augmentin 500 e 2 gun sonra agrilarin kesilmemesiyle kendim basladim. Beynime kulagima vuran agrilar ve bogaz agrisindan kurtulamiyorum doktora dun gittigimde iltihap oldugunu soyledi, batikonlu suyla pansuman yapiyorum fakat gecmiyor. Bir de yarik baya derin gibi ucunda kikirdak gibi bi kemik gorunuyor, yarin kontrole gidecegim fakat sizce bu normal mi ? Ne zaman bu aci/pansuman biter ? Tesekkurler.

Uzman doktor

20 lik diş çekimi sonrasında 1-2 hafta ile ağrılarınız olabilir. Daha sonra geçecektir.

ahmet turan

selam diş çekimi yapıldı ağzım pıhtı doluyor bu normal mi

Uzman doktor

Normal bir süreç bir kaç güne kadar düzelecektir.

kbra

hocam 5 gün önce ikinci kez ameliyat oldum dişimi fırçalarken küçük dilimin yan tarafında yuvarlak beyaz birşey var ameliyat oldgmdan beri bogazm da agrı ve balgam oldu sizce bogazmda beyaz yuvarlak şeyin olması normal mi

Uzman doktor

Kübre hanım bu yara aft olabilir. Kendiliğinden bi kaç güne kadar geçicektir. Geçmez ise kontrol ettirilmesi gerekir.

melis

Merhabe ben 4 gün önce 20 lik dişimi çektirdim. 4 gündür ağrıyorve bugünde şişmiş biraz. ne yapmalıyım. çok teşwkkürler

sibel

Bugun yirmilik disimi cektirdim kolay oldu ama dilimi vurunca hala dis parcasi var doktoruma soyledim kemik parcasi dedi yirmilik cekildikten sonra kemik parcasi kalir mi ve bi sorun olur mu lutfen cevap verir misiniz tesekkurler .

MUSTAFA

12 SAAT OLDU 20 lik dişimi cektirdim hala aynı yerden kanaması var normalmı

Ecemm

Hocam ben bugün 2 tane 20 lik dişimi çektirdim sonrasında baya kanama oldu tuzlu su ile gargara yaptım o zaman normale döndü doktorum yapma demişti ama dayanamadım çünkü bütün gün boyunca sürekli kan tükürdüm bide 3 gün sonra bir tane daha 20 lik çekimim ve 20 lik diş ameliyatım var aynı günde olacak ikiside benim ki gömülü değil ama baya çıkmış az bi kısmı içerde ço ağrı olur mu peki sonrasında?

Dolunay

Merhaba,yaklasik on saat once iki tane altli ustlu yirmilik aldirdim ve hala alt dudagim uyusuk durumda. Hala gecmemesi normal mi? Tesekkurler.

Recep

Slm hocam bn sol allt taraftan 20lik disimi cektirdim bundan birhafta once ve 4tane morfin vurdu jyusturmak icin ve simdi dudaklarimin ici hep patlak sekilde. Agzimi acamiyorum simdi neyapmamlazimm

Uzman doktor

Recep bey bu tür durumlar görülebilir. İltihaplı olan dişiniz çekilmiş. Bu kadar iğne yapılmasının sebebide uyuşmadığından dolayı. Bir kaç hafta bu tür problemler görülebilir. Sonrasında düzelecektir. Devam ederse mutlaka diş hekimine başvurunuz.

Saliha

Merhaba ben 4 gün önce sağ alt üst 20lik yaş dişlerimi normal çektirdim alt kısımda dişin boşlugu duruyor acaba kapanır mı? Birde sanırım boşluğun içinde artıklar var siyay beyaz bir şeyler görünüo bunun için ne yapmalıyım?

Uzman doktor

Saliha hanım bu bölge zamanla kapanacaktır. Bölgenin yemek artıklarından çok iyi temizlenmesini sağlayınız. Yoksa ağızda bakteri oluşumuna ve kötü koku oluşmasına neden olacaktır. Geçmiş olsun.

ramazan

İyi günler ben 4 gün önce 20 ilk diş imi aldirdim biraz iltihap vardi koyu renkte siviyla birlikten kan geliyor bu normal mi

Uzman doktor

Ramazan bey 20 lik diş çekimi sonrasında bu tür durumların görülebilmesi normaldir. Geçmiş olsun.

REYHAN

Gömülü işim çekildi.15 Gün oldu çekileli diş atılmadı.Gün aşırı pansuman yapıldı fakat hala damağımda ağrı var.Yeri iyileştikten sonra kaplama yapılacak fakat hala ağrı devam etmekte.Acaba ağrı ne zaman geçiçek

Uzman doktor

Reyhan hanım diş çekimi sonrasında ağrılar 1-2 hafta arasında sürebilir. Bu kiiye bağlıdır.

Mukaddes

İyi gunler hocAm bir hafta once. Gomulu yirmilik disimi aldirdm ama hala 15 20 dk bir sozonti seklinde kaniyor bir puroblem olabilir mi

melike

Hocam ben 2 gun once gomulu 20lik disimi ameliyatla aldirdim 2 gundur kanamiyodu bugun uykumdan agzimda kan pihtilariyla uyandim ve hala kaniyor sicak biseyde yemedim icmedim ne yapabilirim

Ayse

Merhaba. Dun yirmilik disini cektirdim alt ust olarak ikisini ayni anda cekti. Agrinin gecmesi ne kadar zaman alir

Hilal

Merhaba hocam, 4 Ağustos günü saat 11 de alt yirmilik dislerim operasyonla alındı. Doktorum ilk 2-3 gün şiş olabileceğini söyledi. Bugün 4. Günüm ancak bi önceki gün şiş epeyce inmisti, bugünse artmış ve sol yanağımda da morarma var, ilaçlarımı düzenli kullanıyorum, gargara da yapıyorum, yeme içme önerilerine de uydum. Bu şişlik ne zaman geçer ve morarması normal mi?

cansu

merhaba, 5 gün önce sağ alt 20lik dişimi çektirdim. Çok zorlu bir operasyon oldu. Ağrı kesicimi ve antibiyotiğimi düzenli içmeme rağmen sağ kulağımda inanılmaz şiddetli bir ağrı var. Normal midir hala ağrımın olması ?

Ahsen

Persembe gunu yirmilik disimi aldilar bu sabah uyandigimda dudagimda cok buyuk sisme vardi acip baktigimda dudagimin sol alt tarafinda kocaman kirmizi kenarlari sarimsi bir sislik var alt dudagimin icinde bu nedir cok korktum? 🙁

Sare

Merhaba hocam ben 20li yaş disimi 2.5 gün önce cektirdim ve şişme yapti yanağıma dogru agridan çok bu şikayetim var ve sanki yaramin etrafı beyaz beyaz sivilce gibi oldu küçük. Buzda koydum dışına neden şişme yaptı ve o beyaz iltihap mı??? Doktorum çok uğraştı alt disim çok zor bu alt dişler dedi gömülüydü??? Sorularimi yanitlarsaniz sevinirim. Teşekkür ederim..

Ayse

Merhaba 20 lik dişimi ameliyat ile 2 gün önce aldırıdım. 2 dikiş vardı. Bu gece dişlerimi fırçalarken sanırım dikişe bir şeyler oldu kanamam başladı ne yapmam lazım acil yapabileceğim bir şey var mı ?

sena

1 hafta önce 2 tane yirmilik dişimi aldirdim. 1 haftadir agridan duramiyorum. Cok şiddetli agriyor. Hala sizinti seklinde kan geliyor bazen. Ve agzimda iğrenç bi koku var neden hocam ? Şimdiden teşekkür ederim

Cnd

Merhaba hocam ne yaklaşık 2 ay önce 20 lik dışımı cektirdim 1 haftada iyileşti fakat dün akşam ağrıma ya başladı bugün daha kötü normalmi bu durum

nagihan

Merhabalar çarşamba günü 20lik dis ameliyatı oldum bugün 3 gün ve yüzüm daha yeni şişti 4disimi birden çektiler yüzüm ne zamn normale döner

nergül

yimilik dişlerimimn hepsi bir yıl önce ameliyat ile alındı şimdiyse tekrardan dişlerim varmış gibi semptomlar gösteriyor alt çenemdeki yirmilik diş yerlerim şişti yemek yiyemiyorum konuşamıyorum dilimi acıtıyor dktora gittim film çektiler ancak içerde kırık falan gözükmüyor sebebi ne olabilir söyler misiniz

Ahmet

Merhaba 1 hafta önce gömülü yirmilik dişimi çektirdim ve dikişleri dün aldırdım . Hiç ağrım sızım kalmadı fakat çenemi eskisi kadar açamıyorum 2.5-3 cm kadar açılıyor iki çene arası. Bazı yiyecekleri yerken zorlanmış oluyorum haliyle. Sizce daha gevşer mi çenem ? Yapmam gereken birşey var mı ?

DERYA

Merhaba. Bir hafta önce gömülü 20’lik dişimi cektirdim. Dikişlerimde alındı. Ağrımda yok gayet iyiyiyim ama dıştan çok belli olmasada elimle yanağıma dokunduğumda küçük bi sertlik var. Zamanla geçermi. Tekrar doktora gitmelimiyim. Teşekkürler…

alevli

4 gün oldu 20 lik dişim çektireli fakat doctorum cerahiye başvurmadan sol alt en son dişimi çekti çok ağrı var halen geçmedi yeri çok çukur sonradan dolarmı ağrı kesiçiler alıyorum tık faydası yok filim çekildi bişey yok dedi ama çok ağrım var acil yerdım

emre

Iyi geceler . 8 10 nobetinden selamlar . Ben askerim Bingöl’de dağın başında . Ne doktor nede dis hekimi var . Sorunlar nedeni ile birlikten ayrlmak mümkün değil. Bana yardımcı olurmsnz acil . Ön dört dişim kaplama zirikonyum . Ağrım çok 3 4 gecedir uykusuzum . Bugün burun tarafmda şişkinlik oldu uyandigimda . Bu ne zamana kadar devam eder yada bana durumumu belirtrigim gbi yardmci olucak tavsiyeleriniz varmi lütfen şimdiden allah hepinizden razi olsun .

Uzman doktor

Emre bey hepinize kolay gelsin allha yardımcınız olsun.. Ön dişlerinizde bir iltihaplanma söz konusu mümkün olduğu en kısa zamanda diş hekimine başvurmalısınız.

yalın

dün 48 numaralı dişimi ameliyatla aldırdım dişin konumu yamuk ve yer olmadığı içim çene kemiğimden de bir miktar alındı.ağrım yok ama yanağım şişmeye devam ediyor hekimim bunun normal olduğunu söyledi benim bu şişliği indirebilecğim bir yöntem var mı?buzu yanağıma mı dişime mi uygulamalıyım?

Uzman doktor

Buz uygulamasına yanak bölgesinde bir kaç dakika uygulayıp bir kaç dakika uygulamalısınız. Şişlik oluşabilir normal bir süreçtir.

emre

Hocam merhaba şimdiden teşekkür ederim yanıtınız için.

Ben 24 saat önce sağ altttaki 20 lik dişimi çektirdim gömülü değildi ağrıda yapmıyordu apsede değildi son zamanlarda çenemde kasılmalar olduğu için çektirmek istedim çektirme çok kolay oldu ağrı duymadım fakat bundan sonra doktur tavsiyesi dinlemedim tamponu erkenden çıkardım bol bol tukurdum ve 2 saat sonra yemek yedım sonrasında sıgara ıcmeye devam ettım su an ıcın dıs etımde alvemeoıt e daır bırsey goremedım ama su anda hafıf sızlama ve sağ kulagımda hafıf bır tıkanıklık gıbı bırsey var bırde ben 24 saat ıcerısınde 2 kez dıs fırcaladım hocam bu kulaktakı tıkanıklık ve hafıf cene kasılmasn devam etmesı ve hafıf agrı alveomıt baslangıcımıdır

Uzman doktor

Emre bey 1-2 hafta süreli olarak baskıdan ağrılar oluşabilir. Normaldir.

meltem

Hocam ben bir yıl önce yirmilik dişimi cektm şuan 18 yasindaym bazen cok ufak agrim okuyrdu bugün ise ameliyat oldgm diş yerimde tık diye bir ses gekdi ve aynaya baktmgmda ameliyat olan bolgedeki Şişlik gbi duran et parçası koptu ama diş etime bağlı bir tarafı suan ağzımda sarkik gibi duruyo nedir bu acaba korkuyorum

Uzman doktor

Meltem hanım görmeden birşey söylemek doğru olmayacak bir diş hekimine başvurabilirsiniz.

duygu

merhaba yaklaşık 5 gündür özellikle geceleri başlayan korkunç bir ağrı çekiyorum ve uyuyamıyorum
2 kez apranax kullanmak zorunda kaldım ve normalde ağrı kesici kullanmamaya çalışan biriyim ağrılarım devam ettiği için doktora gitmeye karar verdim yarın gidiyorum
hangi dişimin ağrıdığını tam anlamış değilim ama sanırım çıkamayan bir yirmilik dişim var çünkü diğerleri küçük bir sekide görünür olarak çıktılar ve onlarda hiç ağrı çekmemiştim
size sorum doktorla randevumda hemen o dişe müdahale edilir mi yoksa başka bir güne çağırırlar mı
20lik diş alımı ne kadar sürüyor?
dişçime bu sorunu hemen halletmesini söylersem kabul eder mi artık rahat uyumak istiyorum ama bu işlem sonrası dahada kötü şeyler yaşıyormuşuz! açıkçası korkuyorum
tek başıma yaşıyorum geceleri bir sorun yaşar mıyım
şimdiden teşekkürler

Uzman doktor

Duygu hanım Bir panoromik röntgen filmi ile ağrı yapan dişiniz hakkında bilgi sahibi olunacaktır. 20 lik dişiniz eğer doktorunuz uygunsa çakecektir.

gokce

merhabalar ben sağ üst diş bölgemde ağrı ve şişlik problemi ile doktora başvurdum ve bunun üst 20 lik dişim değilde alt 20 lik dişimden kaynaklandığı söylendi 3 gün önce sag alt 20 lik dişimi ameliyatla aldırdım ve dikiş atıldı. antibiyotik kullanıyorum fakat şu an sağ üst diş bölgemde yogun bi ağrı ve şişlik hissediyorum tıpkı aldırmadan önceki gibi bu durum sizce normalmi yoksa yanlıs diş mi alındı ?

Azime

Merhaba. Bir gün önce gömülü yirmi lik diş ameliyatı oldum. Dün az bir şişlik vardı, bugün sabahtan beri bayağı şiş. Buz ile kompres yaptım ama inmiyor. Normal mi?doktora gitmeli miyim?

Uzman doktor

Azime hanım 20 lik diş çekimi sonrasında şişlikler Ağrı olabilir bu şişlik ve ağrılar yaklaşık olarak 2 hafta kadar devam edebilir

Ozlem

Merhabalar ben 10 gun once sag altcene gomulu 20lik disimi cektirdim. Dikis atildi gun sonra dikisleri aldirtmaya gittim. Hersey yolunda gibiydi ancak 7 numarali disim ve yanagim arasinda v seklinde bir cukur kaldi belki sandigimdan dahada derin. Yemek yerken parcalarin oraya girdigini hissediyorum ve sonrasida elimle ve gargarayla temizliyorum ancak taktir edersiniz ki cok korkunc. Etin kemigi yapismasi gerekiyordu. Aciklik kapanir mi acaba ?? Orayi temzlemeye calisirken tekrar tekrar daha once kesilmis olan yerleri kanatiyorum. Bir tavsiyeniz var mi? Tesekkurler

Uzman doktor

Özlem hanım dediğimiz de Gayet net bir şekilde anlıyorum bölgede bir çukur oluşması normaldir bu bölgenin yemek sonrasında Çok iyi bir şekilde temizlenmesi ve gargara yapılması gerekmektedir buranın iyileşmesi 1 ay 1 buçuk ay kadar bir zaman olacaktır Geçmiş olsun

özkan

hocam 20 gün önce 20 lik dişimi çektim sıkıntı yoktu sadece ılk gunler hafıf zonklamalar gelıyordu ama gün geçtikçe farklı farklı dişlerimde acayip ir ağri olusuyor çektiğim diş sağ üst bu durumda sağ alt dişlerimin hemen hemen tümü ağri yapıyor diş hekımıne sordum bu gayet normal dedı ama 20 gun oldu bu normaldr lütfen yardımcı olursanız sevinirim bu yazıyı yazarken bile diş ağrisi çekerek yazdım 😀

Uzman doktor

Özkan Bey merhabalar 20 lik diş çekimi sonrasında ağrıların olması gayet normaldir bu ağrılar iki hafta kadar sürebilir 20 lik diş bölgesindeki ağrılar diğer bölgelerde vurabilir özellikle çene ve kulak bölgesinde ağrılar hissedebilirsiniz aynı zamanda aşağıdaki dişlerinizde meydana gelen ağrılar diş etlerinizden meydana gelmiş olabilir 2 hafta sonrasında diş hekiminize tekrardan başvurmalısınız.

Ozlem

Ben Yirmilik dış operasyonu geçirdim ilaçların bitti bi pureblemim yok ama boğazın çok ariyo doktora gidebilir miyim antibiyotik verirse içe bilirmiyim dikişlerin daha alınmadı

Ozlem

Ben Yirmilik dış operasyonu geçirdim hocam ama biyandan GRP oldum boğazların iltap olmuş dikişlerin perşembe alınacak cisim de sorun yok bogazlarim çok kotu dkr gidebilir miyim ilaç verirse içe bilirmiyim TSK şimdiden.

Uzman doktor

Özlem Hanım yaşamış olduğumuz rahatsızlığı doktorunuza anlatınız Doktorunuz uygun görürse Size gerekli ilaçları verecektir uygun görmediği takdirde Zaten size herhangi bir ilaç vermez bu muayene sonrasında belli olabilir

Dilara Ulusal

Merhabalar, dün tam gömülü yirmilik diş ameliyatı oldum fakat hala ağzımı açamıyorum ve dudaklarımdaki uyuşukluk geçmedi. Sizce bu normal mi, kalıcı uyuşukluk olma ihtimali var mı?

Uzman doktor

Merhaba Dilara hanım Baskıdan dolayı ağızda ve çenede ağrılar oluşabilir bu normaldir bu süreç bir ya da iki hafta kadar devam edebilir

Merve

Iyi gunler doktor bey. 1 ay önce 3 tane 20lik diş aldırdım. Asıl ağrı yapan dişim sağ alt dişimdi fakat bana zoru olmayan 3 dişimi aldılar ağrı yapan dişin üstünde ki dişetini aldılar sadece ağrısı geçer dediler ama geçmedi 1 hafta önce  gittik tekrar serumla yıkayıp  ilaç verdi bugün  tekrar gittik orada ağrı yapacak bir diste yok dedi ama var ağrıyı hissediyorum sürekli olarak ağrı bir artıyor bir azalıyor 1 ay takip edelim ağrıda azalma olursa müdahele etmeyiz artarsa ederiz dediler sizce şimdi ne yapmalıyım?

Uzman doktor

Merve hanım merhabalar Öncelikle geçmiş olsun diliyorum Bu konuda doktorunuza güvenmelisiniz Doktorunuz verdiği süre boyunca ağrılarınız devam ederse mutlaka bir müdahalede bulunacaktır. Ağrılarınızın bir nedeni olarak Tabiki tedavi etmeden bir şeydi söylenmesi oldukça güç Fakat 20 lik diş çekimi sırasında apseli bir parça bölge içerisinde kalır ise bu ağrılara neden olabilir.

nurdan

merhaba 20 lik diş ameliyatı olalı bir ay geçti ama ameliyat yerimde ağrı var ve dilimi oraya götürdüğümde dilime bişey takılıyo

Uzman doktor

Mehmet Bey merhabalar bir tedavi yöntemi yapıldığında Konuşma da herhangi bir zorlanma olmamaktadır

selda

MERHABA HCM 20 LİK DİŞİM 3 SENEDİR ÇIKMAYA ÇALIŞIYO DÖNEM DÖNEM ŞİDEETLİ AĞRI OLUYO ÇENEMİ AÇAMİYORUMM DİŞİ ALDIRMALIMIYIMM

Uzman doktor

Selda Hanım merhabalar size rahatsızlık veriyorsam mutlaka bu dişinizin kaldırılması gerekmektedir bunun için bir Diş hekimine başvurmanız tedavinizi gerçekleştirmeniz gerekir

ilker

Merhaba Doktor bey ben 20 lik dişimi aldıralı 10 gün geçti. Şişlik ve ara sıra ağrı oluşuyor. Ne yapmam gerek ? Bu normal bir durum mudur?

Uzman doktor

İlker Bey merhabalar yirmilik diş çekimi sonrasında ağrılar ve sızlama yaklaşık olarak bir iki hafta kadar devam edecektir Bu normal bir süreçtir Geçmiş olsun

oytun

Merhaba ben 10 gun once yirmilik diş ten ameliyat oldum.sag alt tarafta gömülü bicimdeydi. Verilen ilaçları duzgun şekilde kullandim fakat 12 gun gecmesine ragmen hala hafif agrim ve cok az hafif sislik var.Agzimin ameliyat olan bolgesinden cok kötü koku ve tat geliyor cok rahatsiz ediyor. Ne yapmaliyim. Simdiden Tesekkurler.

Uzman doktor

Oytun Bey merhabalar ağrılar ve şişlik yaklaşık olarak bir iki hafta kadar devam edecektir Bu normal bir süreçtir Geçmiş olsun

Selçuk

Merhabalar hocam ben 8 gun once sol alt en arka dişimi dolgun kanal tedavısı yapıldığı için cektırdım ameliyatla o bolge temızlendi fakat 8 gundur dudağımın ve cenemın yarısını hıssetmıyorum. Bazen sızı seklınde ağrım oluyo. Acaba sınırleremi zarar verildi ve gecermi

Uzman doktor

Selçuk Bey merhabalar Evet Selçuk Bey diş çekimi sırasında sinirler ile zarar gördüyse bu tür bir uyuşukluk meydana gelebilir

ahmet

Hocam merhabalar 1 hafta önce 20lik diş ameliyatı oldum ilk iki gün şişliğim oldu. İkinci günden sonra şişliğim inmeye başladı. Şuan tamamen indi gibi ama yanağımdan baktığımda dişimin olduğu yerde sert bir kemik gibi bişey var geçermi acaba ? 2 gün sonra doktora dikişlerimi aldırmaya gidecem ama takıntı yaptım sürekli elim oraya gidiyo dokunuyorum. böyle kalmaz dimi ?

Uzman doktor

Ümmühan Merhabalar kesinlikle normal bir durum değildir Mutlaka bir pedodonti uzmanına başvurmanız gerekiyor evinizin dişlerine sürekli olarak temizleyin ve aynı zamanda Diş Hekimi kontrolünde imal etmeyin

Büşra

Hocam 2 sene önce 20 lik diş ameliyatı oldum. Yanlız iki gündür aynı bölgede bir yara var ve çektirmeden önce ki şikayetlerim aynısını yaşıyorum abse yaptı şiş ve acayip bir sızlama ile baş ağrısı da yapıyor ve ben korkmaya başladım yardımcı olurmusunuz?

Ne zman cevap alıcam

Buse

Merhaba, ben dün 20 lik dişimi çektirdim fakat yutkunamıyorum. Yutkunamayınca da bütün gece uyuyamadım gündüz de sürekli tükürmek zorunda kaldım. Yemek de yiyemiyorum ve antibiyotiği ve ağrı kesici hapları aç karna içmek zorunda kalıyorum. Çok ağrılı oldu ve çok şişti. Ağrı kesiciler de fayda etmiyor. Normal mi? Ne yapmam lazım ?

ebru

Merhaba ben 8 gün önce 20lik dişimi çektirdim. Ameliyat olmadı ama yarı gömülüydü. İlk günler çok değildi ama ağrım artmaya başladı ve ağzımı açıp yemek yiyemiyorum bu durum normal midir ?

ebru

Rıca tükük bezimde şişti napmalıyım

Ozlem

İyi günler. 3 buçuk hafta önce gomulu olan sağ 20 lik dişlerimi aldirmistim. Ondan iki hafta önce de sol taraftakileri aldırdım. İkisinde de birer hafta sonra şişlik de kanama da sona ermesine rağmen bi kaç gün önce sağ tarafim tekrar sismeye başladı. Doktorum rontgen çekti ve herhangi bir parça kalmadığını söyledi. Su an antibiyotik kullanıyorum ancak neden disimin sistigini anlamış değilim. Ayrica bugün sol taraf da biraz sismeye basladi. Korkuyorum herhangi bir sorun mu var diye. Sizce neden olmuş olabilir? Nelere dikkat etmeliyim? Ne zamana geçer ve sürekli devam eder mi bu şişlik?

esma

20lik dis çektirdim sonra ayni disteki 2 dikis ipi alinmadan çıktı 2 hafta oldu orasi acik sekilde pekisti yemek kaçıyor. Tekrar gidip dikiş artırmam lazim mi yoksa kendiliğinden kapanir mi

Diyar

Sol altaki arka dişimı cektim tam 3 saattir kan sürekli akıyor ne zaman duracak Bu kan ve ne yapmalıyım dr. Hiçbişey de söylemedi ??

Merhaba bugün 20 yas disimi çektirdim tam anlamıyla çıkamamıştı ve doktorun cekilmesi gerektiğini söyledi suan 4 saat oluyor ancak boğazımda sanki üşümüşüm gibi ağrı var disimin cekildigi taraf şiş gibi normal mi

Sümeyra

Merhaba. Beş gün önce dişimi çektirdim ilk iki gün biraz zorlandım ama şu anda dişimin yeri gayet iyi herhangi bi ağrı yok yemek yerken zorlanmıyorum ağzımı açıp kapamada bir sorun yaşamıyorum Gelgelelim iki gün önce şiddetli baş ağrıları başladı sanki boynumdan yukarda dolaşan kan basınç yapıyor gibi arada bir de Bıçak saplanmadı gibi ağrılar oluyor acaba bu dişimi çektirdiğimden dolayı mı oluyor yoksa başka bir sebeb mi var ?

Durmus

MERHABA HOCAM BEN 20LİK SOL ALT CENEMDEKİ DİŞİMİ ÇEKTİRDİM 5 GÜN OLDU HALA AĞRI SİZİ VAR SOL CENEMIN ORTASINDA HAFİF ŞİŞLİK VAR VE İÇ SOL DAMAKLARIM DA SİSİ NE YAPAMAM GEREKLİ HOCAM TSKLER

İsmail

Hocam 20 lık 2 tane dişimi çektirdim sağdan altlı üstlü 3 gün oldu ama dudağımda hala uyuşma var hissetmiyorum normal mi hocam bu yoksa sinirlerde sorun mu oluştu

Ayşe wwwww

Merhaba ben 2 ay önce sol alt 20 lik dışını cektirdim.dişin olduğu yerdeki yanagimda sanki tel var ve sürekli cenemi oynatinca kasıyor ve o tarafta agrin var neden agriyor olabilir ?

berna

hocam merhaba ben 16 haftalık hamileyim ve 20 lik dişimin çekilmesi ferekiyor ne yapmalıyım

berna

hocam acil cevap bekliyorum cunku artık ağrılar dayanılmaz hale geldi sizce bir zararı olurmu 16 haftalık hamileyken

Aykut özal

Merhaba, 1 hafta önce sağ alt 20 lik çektirdim. Fakat sağ çenem dudak ve ön alt 3 dişim narkozlu gibiz çeneme devamlı sızı giriyor karincalaniyor. Doktorum sinirlere yakin degil dedi ama bu uyusukluk gecmiyor. Çok mutsuzum. B vitamini verdi iciyorum. Ama hic gececek gibi degil. Doktorum zamanla gececek dedi. Dudagima ve sağ dis etime sivri birseyle dokundu, hissediyorsan camanla gececek dedi. Evet hissediyordum . Bunun baska tedavisi varmisir ya da baska bir doktora gitmem gerekirmi

Şehriban

Hocam iyi günler bir sene önce çektirdim disimi şimdi ameliyat yerim sisti ve beyazladı ve çok kaşınıyor bir şey yiyemiyorum ağrıdan ne yapabyapabilirim

Emre

Hocam merhabalar,
Yaklaşık 1 ay önce 20 yaş diş operasyonu geçirdim.Hala ufak bi şişlik var operasyonun olduğu yerde ve her gün kısa süreli ufak sızlamalar oluyor.Bunlar normal midir yoksa doktora başvurmam gerekli midir?

Büşra

Merhaba hocam gomulu 20 lik diş ameliyati olacağım fakat
çok aşırı korku var ne yapmam lazım o masaya oturduğum zaman bayılma durumum var

Onur

Merhaba hocam. 4 gün önce 20 lık dişimi aldırdım bu 2. amaliyattı fakat 4 gün geçmesine rağmen hafif kanama ve aşırı ağrı birazda şiş var ne yapmalıyım

onur

hocam ben 20 lik dişi cektirdim dikişlerin alımında agrı olurmu veya şişlik olurmu ?

Zeki

Kisa oz anlatmak istyorum 20lik disimi cektirirken kirildi diger parcalari bi sekilde cikardi doktorum 1 hafta gecti dis etlerimde agri ve anladigim kadaryla iltihaplanma oldu tekrar disciye gitme olanagim cok düsük askeri personelim kotu sartlar altinda calisiyotum . 3 ay bu agriyi cekmek zorundayim onerebileceginiz bir sey varmi.

Selin

Hocam Merhaba. 11 gün önce 20 lik dişimi çektirdim bir dikiş atıldı ağrısı yavaş yavaş geçmeye başladı yanağım hala şiş ve ağzım açılmıyor ne zaman normale döner bu veya ne yapmalıyım

Merve

Merhabalar dişimi çektireli 2günü geçti ve ilk defa bugün kanama meydana geldi. Alkol aldığım için ordaki dokuya zarar verdim ve parçalandı gibi hissettim. Yaranın iyileşme sürecini bozmuş olabilir miyim? Tavsiyeniz nedir?

Emrah kaya

İlk bir gün sigara bir hafta ise alkol olmayacak yazıyor verdikleri bilgilendirme kağıdında. Derdin neydi içecek daha ağzın yara içindeyken anlamıyorum.

Çiğdem

Merhaba hocam cuma günü 20 lik dişimi çektirdim hala ağrım dewam etmekte önceki kadar olmasa da ama diğer dislerede ağrı vuruyor normal mi bilemedim şimdiden teşekkürler ederim

murat

Hocam öncelikle herkese birer birer cevap verdiğiniz için ilgi ve anlayışınıza teşekkur ederim,,, 5 gunden beri kırık ve çuruk olan sol alt 20 lik diş ağrısı çekiyorum,,, bu diş duzgun bir diş,, gömulu veya eğri değil,,herhangibi iltihap veya apsede yok,,ağrı kesiciler fayda etmiyor,, artık sancılar kulak ve şakaklarıma kadar ulaştı,, problemli 20 lik haricindede 2-3 dişim daha ağrımaya başladı,,,doktora gittim ve dişin çekilmesi gerektiğini söyledi ve panografik galiba tam telafuz edemiyorum rontgen çekildim,,, aynı sol altta kırık ve çuruk ama ağrısız başka bir azı dişim var,,, doktor çene kemiğimin önceki apselerden dolayı incelmece olduğunu söyledi ve bu 20 lik dişi çekmedi,, çene kemiğinin kırabileceğini duşundu ve başka hastaneye gitmemi istedi,, bende tırstım ve evde 5 gunden beri ağrılarla özellikle akşam ve gece ağrılarıyla uğraşıyorum,, adını vermeyim gunde en fazla 3 alınması gereken ağrı kesiciden 5 tane içiyorum hiç bir faydası olmuyor,, bi yol gösterin lutfen,,,gece 1 olmuş bakın bunları yazıyorum,,

Melis

Hocam merhabalar. Salı günü sağ üstte ki 20 lik dişimi çektirdim. Aradan 5 gün geçmesine rağmen şişlik arttı ağzımı bile açamıyorum. Şişlik bütün yüzümü sağ tarafimi kapladı göz bölgemin altına kadar hatta. Dün dişçimde kontrole gittim antibiyotik ve bir kaç ilaç yazdı. İçmeye başladım geceden bu şişlik ne zaman iner geçer?

Gmz

Mrblar pzt. Gunu disciye giytigimde üst 20lik disimi cekti uyusukluk gectikten sonra agri basladi 2 gun olacak hala dayanilmaz bi agri var uyuyamiyorum yanindaki disim de. ÇOk agriyor. Agzimi acip bisey yiyemiyorum ne yapmaliyim gecermi bu agri

Neslihan

Merhabalar alt cenemde ıkı tane 20 lik dış var dişlerim gayet normal dıger dıslerımle aynı düzen ıcınde fakat soguk alıgınlıgı gibi rahatsızlık gecırdıgım donemde diş apse yapıyor şişme ve agrıya sebep oluyor herhangı bı rahatsızlıgım olmadıgı donemde bı sıkıntı yasatmıyor cektırmem dogru bı karar olurmu ?

Tuba

Merhaba.Yarin alttaki 20lik dislerimi cekecekler. disimin biri tam cikti sadece uzerinde et var digeri yari gomulu sayilir uzeri etle kapli ama disim gozukuyor sorum ise tamamen gomulu olan dislerin cekilmesine oranla bu dislerimn cekilmesi daha az agrili ve kolay mi olurr ..sinavlarm var agridan calisamiyacgm diye korkuyorum

glhn

merabalar 3 gün önce gömülü 20lik diş ameliyatı oldum ilk gün kanamam oldu ikinci gün kanamam olmadı 3.gün ise dikişlerimin olduğu bölgeden kan gelmeye başladı hemen hemen sabahtan akşama kadar devam etti halada kanıyor bu normal midir şimdiden teşekkür ederim

Hasan Çoban

Hocam merhaba ben 3 gün önce sağ alt 20ligimi aldirdim. Bugün uyandığımda sol tarafımın şiş olduğunu gördüm. Bu durum normal mi sol tarafım bir hayli şiş kulağımdan çenemin altına kadar üstelik basınca ve çiğneme durumda acıyor

şerife

Hocam bugün sag alt gömülü yirmiligimi cektirdim. Eve gelince buzla tampon yaptim cok bir sislik yok. Sag üst disimde kanal tedavim vardi agrilarla birlikte kanal olan disimdehafif agri ve kasinti var. Birde dikislerim patlarsa diye korkuyorum ne yapmaliyim.

Zeliş

Merhaba dört gün önce yirmilik dişimi aldırdım dikiş attılar dördüncü gün aşırı bir kanama başladı ani şekilde gece yarısı diş hastanesine gittim ve oraya aşırı baskı uyguladılar kanama daha da arttı zor durdular sizce dikişlerim mi açılmıştır problem olur mu bundan dolayı?

Emrah kaya

Hocam mrb, bugün sağ alt 20’lik dişimi ameliyat ile aldırdım ancak dikiş atılmadı.Dr’a sorduğumda gerek yok dedi. Bu sizce normal bir durum mu. İyileşme sürecim nasıl devam edecek? Daha mı kolay daha mı zor? Bir de son olarak soğuk içerecek ya da dondurma yesem iyi gelir mi ?

Hande

Hocam mrhaba, 5 gün önce sol alt 20ligi cektirdim. Ancak diş biraz gömülüydü. Doktor kesmeden cekerek cikardi ancak minik bir parcasi kalinca 1 bucuk saat kadar ugrasti cikarmak icin. Sonrasinda da antibiyotik veya agrikesici vermedi. Agrikesici ben kendim aldim. Ancak 2. Günden sonra cekilen disin hizadindaki tüm diskerde dayanilmaz bir agri basladi, siddetle zonkluyor kulagima ve başıma vuruyor agrisi. bu normal mi? Bir de sehir degistirdim bilmedigim bir doktora gitmek durumunda kalacagim. Ne önerirsiniz? Tesekkurler

ELİF

Tamamen gömülü olan 20 lik dişlerim çekileli 10 saat kadar oldu ve kanama hala durmadı.Düzenli olarak tampon yapıyorum .Bir daha dikiş gerekir mi yoksa tampona devam etmemi mi önerisiniz? Teşekkürler.

ELİF

Şişlik olması gayet normal ödem olmuş benimde oldu baya bi şişti bir haftaya iniyor sen sık sık buz tut

ebru

merhaba hocam,bir hafta önce 20 lik dişimi aldırdım diş köküm yatay olduğu için çekim üç saat sürdü hatta bir ara doktor ben alamıyorum bu dişi diyip eşi devam etti çekime. bir hafta geçmesine rağmen şiddetli ağrılarım var yemek yiyemiyorum konuşurken acı hissediyorum sizce ne yapmam gerek?

Fatma

Merhaba 24 saat önce iki yirmilik diş çektirdim yüzüm cok sismedi ama cok agrim yutkundugum kan yutuyorum tükürüğum kanli dikis falan da atmadılar cenemi acamıyorum

Sıla

İyi günler ben bundan 10 gün önce sol alt ve üst gömülü 20 lik dişlerimi çektirdim. Dikişlerimi de aldırdım fakat ağrılar ve sızlama çok aşırı derecede devam ediyor kulağıma da vuruyor ağrılar geceleri uyuyamıyor ağrı kesiciler etki etmiyor bu normal bir durum mu acaba?

Hülya

Merhaba 1 hafta once 20 lik disimi normal olarak drum cekti geceleri inanilmaz agrilar cekiyorum ustelik kotu bir agiz kokusu var ben burnumda et oldugundan cok fazla kokuyu alamiyorum ama esim cok rahatsiz oluyor zamanla gecermi agrilarim ve koku

Furkan

Merhaba ben 3 gün önce sol alt 20 yaş dişinin operasyon ile aldırdım il gün gece kanadı baya sonra yanakta sarı bir et parçası gibi birşey oldu yanaktan başlayıp ameliyat bölgesini kaplıyor acaba bu ne olabilir ?

Betül

2016 ekimde sol 20lik dişimi çekmişlerdi çene kemiğine bağlı diye baya uğraşılmıştır en son başımda 6 hekim vardı tansiyonum düştüğü için hatırlamıyorum pek. Sonrasında 1 hafta da sarartılar şişlikler olmuştu. Ama sonunda geçti ve orası düzeldi. Bugün sağ 20lik dişi çektirdim buda dikişli ve tamponum 3. Koyuşum oldu kan durmuyor ağzım doluyor yutmakta sorun yok ama kanında durmaya niyeti yok. İlaç içmem gerek bunun içinde yemek yemem lazım antibiyotik verdiler bide arveles. Doktorun dediğine göre kökü çengelliymiş baya çekerken kolum şişti dediğini duydum. Şuan bu kan durmuyor ve ağzımdaki iğnenin etkisi geçmeye başladı ağrıdan gebericem. Ne oluyor da böyle oluyor ya? Ne zamana düzelicek lütfen açıklarmısınız?

enes

hocam merhaba ben 5 gun gomulu diş ameliyati oldum ama 5 gundur kana ma durmadı sızıntı şeklinde halen devam ediyor doktora gittim normal dedi ne yapmam gerekiyor

Oya

Erkek arkadaşım 32 yaşında.
20 lik çürük dişini çektirdi. Baş dönmesi migde bulantısı. Eklem sırt agrilari olur mu kaç günde geçer. Geçmesi için ne yapmalıyız.

AYŞE

MERHABALAR,
BEN 5 AY ÖNCE GÖMÜLÜ 20 LİK DİŞİMİ ÇEKTİRDİM. ÇEKİM SONRASIN YEMEK YERKEN AĞZIMI AŞAĞI AÇAMIYORDUM AĞRI YAPIYORDU. AYNI ŞEY NEREDEYSE SON 1 HAFTA DA YİNE TEKRAR AĞRI YAPMAYA BAŞLADI ARADAN 5 AY GEÇMESİNE RAĞMEN. 5 AY İÇERİSİNDE BÖYLE BİR ŞİKAYETİM YOKTU. AĞZIMI AŞAĞI DOĞRU AÇTIĞIMDA 20 LİK DİŞİMİ ALDIRDIĞIM YER AĞRIYOR. SİZCE NEDEN OLABİLİR?
YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER..

Mahir

Gömülü diş çektirdim20 zor çekildi 1 hafta sonra dikiş aldırdım ağrılarım hala devam ediyordu çekilen yerin 2 diş yanındaki dişte dolgu altı ağrı dediler dolgu dişi temizleyip sinirini aldılar tekrar dolgu yapıldı yani 20 gün oldu hala o tarafta sürekli ağrı var

Kubilay

Mrb ben bugün sabah saat 11 gibi 20 ilk dişimi çektirdim dikiş atilmadi
Ağrı yok ama kanama haalen daha durmadı bu normalmi

Kubilay

Mrb hocam bugün sabah 11 de 20ilk dişimi çektirdim dikiş atilmadi
Kanama haalen devam ediyo koyu renkte bu normalmi

Fatih

20lik dişimi aldırdım dikiş atıldı çenemde çok fazla kasılma oluyor normal mi ?

Talat emre

Merhabalar sol arka alt cenemde batık diş cıktı ve cektirmedim daha ve bütün diş etlerim agrı ve kanamaya başladı hasas oldu birden hepsi batık dişten dolayımıdır sizce

Nuray

Merhaba ben 38 yaşında bı bayanım 8 gün önce 20lik dişimi çektirdim diş kemiğe yapışmış dedi doktor baya zorladı ben hala ağrı kesici antibiyotiklerle ayakta duruyorum ne yapalibirim bu normal mi hocam

Hatice

Ben 3 gün önce gömülü 20lik dişimi çektirmiştim. Ve hapşurunca kan tadı alıyorum. Herhangi bir sorun olur mu dikişlerim için

sibel

merhaba benim 3 gün önce 20lik gömülü alt dişlerimi ameliyatla çıkardılar ama şimdi yutkuninca sol taraftaki dişle rim çok ağrıyor bu neden kaynaklanıyor?

Engin ipekcan

Merhaba 1 ay önce bir dis çektirdim. Üst azı disimi. 5 gun sonra ağrı geçmediği için tekrarvacildi bir daha temizlendi. Şu an tam bir ay oluyor aman hala ağrılarım geçmedi. Cene cerrahisi baktı mr tomografi rontgen çekildi hepsi temiz çıktı, iltihap enfeksiyon yok dendi. Bu agrilar normal mi. Bilgi verir misiniz. ve daha ne kadar surer tesekkur ederim

Yunus

Hocam 20lik sag alt disi alidirdim amelyat olali 3 hafta dikisler alinali 2 hafta oldu dun kana oldu simdiye kadar pek kanama olmamisti yanliz dun bugun o bolgede sabah kalkinca baya agzim dolmus kan simdide az az devam ediyor kanama neden olur normal midir ne yapmaliyim

Merhabalar; 17 Nisan Salı günü sedasyon adı altında sağ alt gömülü 20lik diş ameliyatı oldum. 5 gün geçmesine rağmen sadece doktorun verdiği ilaçla durabiliyorum ilaç etkisini kaybedince tekrar ağrı giriyor. Şuanlık şişlik yok fakat belirli aralıklarla kulağıma hafif bir ağrı giriyor ve lenf bezim hafif şiş durumda. Bunun nedeni nedir sizce?

Dilara

Merhaba.ben bugun gomulu 20lik disimi aldirdim.aynadan bakinca dikis ipliginin ucunu goruyorum bu normal mi

gizem

merhaba bende bugun muayane oldum 2 üst ve 2 slt 20lik dişimin ameliyatla çekilmesi gerekiyomuş dişini çektiren arkadaşlar çok zorlandınız mı ve hocam hepsini bi günde mi çeker sizce cevap verirseniz sevinirim

Ahu kösem

Merhaba hocam 24.07.2018 20 lik diş ameliyatı oldum yarım saat sonra tamponu cıkardım kanama olmucak dediler kanamam durmuyor ağridan ystamiyorum konuşamıyorum antibiyotik ağrı kesici içtim ama hiç faydası olmadı ne yapmam gerekiyor hocam

Nazli

Merhaba hocam ben 20 lik dişimi 4 gün önce çektirdim ve şu anda yüzüm hala şiş, ve kanamam oluyor . Ağrı kesici içmeden duramıyorum. Neden bu kanama oluyor acaba sonuçta 4 gün oldu

İrem

Hocam sol alt ve üst yirmilik dişlerimi çektireli 5 gün oldu dikiş atılmıştı bugün dişlerimi fırçalarken fark ettim alt dişimde hafif kanama olmuş ağrım yok hatta ağrı kesiciyi 1 gün önce bıraktım hala hafif şişlik hissediyorum iltihap kapmış olabilir mi ya da iltihap kapma olasılığı nedir bu kanama normal mi?

Naz

Hocam dün üst yirmilik dişimi normal çekimle çektirdim. Zor çekim oldu. Kanama devam ediyor. Birde sürekli pıhtı şeklinde kan geliyor. Şuanda ağzımda üstten alta kan pıhtısı sarkıyor rahatsız oluyorum. Yüzümde şişti neden olur bu sorun mu sizce pıhtıyı ellemiyorum ama rahatsız oluyorum

tuba

iyi gunler 2 gun once 20lik disimi cektirdim disim kirildigi icin 3 dikis atti 2 gundur asiri agri var sislik var hic bir ilac yazmadi sadece apranax ic dedi gargarada yapmadim hic demedigi icin enfeksiyon kapmis olabilirmi hic birsey yiyemiyom agrilar normalmi bu kadar siddetli

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce