Ağız Kokusu Tedavisi Nasıl Yapılır ?

agiz-kokusu

Ağız kokusu en çok çekinilen ve neredeyse toplumun yarısında görülen bir problemdir. Kişinin sosyal anlamda hayatını etkileyen bu durum kişinin psikolojik açıdan da yıpranmasına neden olmaktadır. Kişinin ağız bakımı ve ağız kokusuna neden olan etkenler konusunda bilinçli olması ileriki nesillerde sağlıklı toplumlar yetişmesi açısından son derece önemlidir.

Fizyolojik ve patolojik etkenler nedeni ile ortaya çıkan ağız kokusu problemlerin teşhis ve tedavi önemlidir. Bazı kişiler bu konuda bilinçli davranırken bazı kişiler de sorunu kabullenememekte ve tedavi olmayı reddetmektedir.

Ağız kokusunun giderilmesi neler yapılmalıdır ?

– Ağız kokusu ile mücadele de ağızdaki mevcut problemlerin giderilmesi çok önemlidir. Diş hekiminize tam bir ağız muayenesi yaptırmalısınız ve mevcut diş ve diş eti problemleri ile beraber ağız koku testleri yaparak oluşan hastalığın yada hastalık etkenlerinin tesbitini yaptırmalısınız.

– Ağız kokusu tedavisi aynı zamanda ağız ve diş problemlerinin de tedavisidir. Ağızdaki çürük dişlerin temizlenmesi, diş eti problemlerinin giderilmesi, diş taşlarının temizlenmesi ve iyi bir ağız hijyeni sorunu kökten çözebilir.

– 20 lik dişler ve diş eti bölgesinde oluşan apselerde kötü kokunun etkilerindendir. Gömük dişin çekilmesi ve ağızdaki diğer sorunlu dişlerin tedavisi kokunun giderilmesinde önemlidir.

– Diş hekiminizin önerileri ile diş yüzeyleri temizlenmeli, özel dil fırçası ile dil üzerinde biriken bakteriler diş fırçalama sırasında temizlenmeli, ağız enfeksiyonları ağız ortamından uzaklaştırılmalı, gargara ve diş ipi kullanımına özen gösterilmelidir.

– Su hem vücut sağlığı hemde ağız sağlığı için son derce faydalıdır. Gün içerisinde su içmeyi hiç bir zaman ihmal etmeyin. Su tükürük akışınızı ıslandıracak, ağız kurluğunu giderecek ve en önemlisi ağız ortamında bakterilerin birikmemesini sağlayacaktır.

– Sakız çiğnemelisiniz. Gün içerisinde şekersiz sakız çiğnemek diş üzerinde biriken bakterilerin temizlenmesi ve tükürük akışını hızlandırır. Dişleri korur ve ağız kokusunu ortadan kaldırır.

– Beslenme alışkanlıklarınıza dikkat edin.. Doktorunuzun önerceği mevye ve sebzeleri mutlaka tüketin özellikle bolca su yapan domatez, kereviz, pırasa gibi besin maddeleri ve bunlara ek olarak elma, portakal, çilek gibi meyvelerde hem dişlere hemde ağız kokusu tedavisinde birebirdir.

– Ağız kokusuna neden olan soğan, sarmısak ve diğer baharatlı yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.

– Ağızda oluşan kötü kokunun giderilmesi için portakal, limon kabuğunun emilmesi yada kahve tanesi çiğnenmesi iyi gelecektir.

– Alkol ve özellikle sigaradan mutlaka uzaklaşın bunlar ağız kokusu oluşumunda ve diş sağlığının olumsuz bir şekilde etkilenmesinde büyük rol oynayan alışkanlıklardır.

Eğer ağız kokusu çekiyorsanız mutlaka bu konu hakkında bir uzman hekimden yardım alınız. Çok basit işlemlerle ağız kokusundan kurtulabileceğiniz gibi bu durumun önemli hastalıkların habercisi olabileceğinide unutmamalısınız.

Ağız kokusu hakkında diğer bilgiler

Ağız Kokusu Nedir?
Ağız Kokusu Tedavisi Nasıl Yapılır ?
Ağız Kokusuna Son Veren Yöntemler
Mide Ağız Kokusu Yaparmı ?
Nefes Kokusu
Bademcik Ağız Kokusu Yaparmı ?
Ağız Kokusunda Kanser Riski Var Mı ?
Sabah Oluşan Ağız Kokusu Nasıl Engellenir ?
Ağız Kokusundan Kurtulabilirmiyim ?
Ağız Kokusu için Bitkisel Çözüm
Ağız Kokusu Psikolojik Sorunlara Neden Oluyor

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Hamilelikte diş çekimi nasıl yapılır ?
Handan tarafından 1 gün önce
Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce