Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi

images

Diş çürükleri diş üzerinde koyu renklenmelerin oluşması ve bu renklenlemeleri oyukların takip etmesi şeklindeki bir süreçtir. Bu süreci her yada geç yaşamayan bir insan yoktur. Diş çürükleri öncesinde alınacak tedbirlerle önlenebildiği gibi oluştuğu durumlarda tedavi ettirilebilmektedir.

Diş çürükleri neden oluşmaktadır ?

Yemek sonrası özellikle şekerli ve unlu yiyeceklerden sonra ağızda kalan bakterilerin oluşturdukları bakteri plağı dişin minesinin bozulmasına, dişin güçsüz ve korumasız kalmasına neden olmaktadır. Sonuç olarak temizlenmeyen ve bakımı eksik yapılan dişlerde oluşan bakteriler çürüklere ve diş hekimlerinin kavite olarak adlandırdıkları oyuklar oluşmaktadır.

Çürüğe neden olan etkenler nelerdir ?

Önceleri nedeni bilinmeyen diş çürükleri nedensiz bir hastalık olarak adlandırılırken bugün diş çürüklerinin bir çok sebebe bağlı bir hastalık olduğunu biliyoruz. Diş çürüklerine neden olan etkenlerin başında ise;

– Diş plaklarının oluşması

– Karbonhidratlı besin maddelerinin tüketilmesinden sonra gerekli diş bakımının yapılmaması

– Genetik bazı etkenler: Dişin yapısı, tükürükteki bileşenlerin etkileri vb.

Yukarıda saymış olduğumuz etkenlerden herhangi biri diş çürüğüne neden olabilir.

Çürük oluşumunun belirtileri nelerdir ?

Çürük oluşumu koyu rengi, ağrılı olması, sızlaması yada oyulmuş şekli ile hemen anlaşılmaktadır. Bazı durumlarda diş çürümleri içten olabilir. Dışarıdan hiç bir çürüme etkisi görülmezken diş yardımcı tanı cihazları diş röntgeni vasıtası ile teşhis edilebilir.

Diş aralaralında kalan çürüklerde vardır. Bu tür çürükler uzun süre görülmezler ve genellikle bu dişler çürüyerek güçsüzleşir daha sonra yemek yerken yada sert bir cisim ısırıldığında kırılmaya mahruz kalırlar.

Diş hekimine başvurulara nasıl olur ?

Diş çürüğü olduğunda diş hekimine gitmenin en belirgin özelliği ağrıların oluşmasıdır. Ağrılar oluşmadan kişi genellikle diş hekimine gitmemektedir. Ağrılar ise sıcak, soğuk yada ekşi bir şeyler yediğimizde sızlama şeklinde kendisini gösterir.

Çürüklerde ağrıların şiddeti nasıldır ?

Çürük oluşumunda ağrıların şiddeti çürüğe ve kişiye göre değişir. Etken ortadan kaltığı zaman ağrıda duyulmaz. Tedavisi yapılmayan çürüklerde ise ağrılar sürekli olarak devam edecektir.

Diş çürüklerinin ilermesi nasıl olur ?

Çürükler öncelikli olarak dişin üst yüzeyinde başlar. Tedavisi yapılmayan ve ilerleyen çürükler dentin tabakasını aşındırmaya başlar. Dentin tabakası daha fazla organik madde içerdiği için çürükler burada daha fazla yayılır ve ilerler. Çürüklerin ilerleme hızı kişiden kişiye değişmektedir.

Çürükten korunmak için yapılması gerekenler nelerdir ?

Diş çürüklerine karşı önlem almak için yapılması gereken en önemli şey belirli aralıklarla diş hekimi kontrolleridir. Diş hekiminiz dişlerinizin bakımını yapacak varsa diş taşı oluşumlarını önleyecek ve dişlerinizin bakımı hakkında sizleri bilgilendirecektir. Sizler diş hekiminin vermiş olduğu önerilere göre hareket edeceksiniz. Ayrıca günlük olarak diş bakımı, diş ipi kullanımı ve gargara ile dişlerinizle yakından ilgileneceksiniz.

Diş plakları ve şekerli besinlerin çürük oluşumuna neden olmasının sebepleri nelerdir ?

Yapılan araştırmalarla ağızda oluşan diş plağı ile birlikte alınan şekerli yiyeceklerin çürük oluşumunda en önemli faktör olduğu tesbit edilmiştir.

Diş plağı nedir ?

Diş plakları dişlerin boyun kısımlarından ve iki diş arasında görülen beyazımsı kirlerdir.

Diş çürükleri en çok kimlerde oluşur ?

Çürükler herkeste oluşabilir. Burada beslenme alışkanlıkları çok önemlidir. Öğünlerinde yada ara öğünlerde karbonhidratlı besinleri fazla tüketen insanlar çürük oluşumu ile daha çok karşı karşıya kalırlar. Tükürük ve tükürüğün yapısı diş çürükleri ile savaşmada en etkili silahtır. Tükürük miktarını azaltıcı ilaçlar kullanan kişiler çürük tehlikesine daha fazla mahruz kalacaklardır. Şekersiz sakız çiğnemek tükürük akışını hızlandırdığı için oldukça önemlidir.

Çürüklere karşı bir aşı varmıdır ?

Çürük oluşumu bir çok sebebe bağlıdır. Hangi etkene karşı aşı hazırlandığı bilinmediği için böyle bir aşı türü yoktur. Diş hekimleri ve bilim adamları bu konu hakkında uzun araştırmalar yapmaktadır.

Çürükleri yok eden yada çürük oluşumunu engelleyen antiboyotikler varmıdır ?

Çürük oluşumunu yok eden bir antibiyotik yoktur. Ayrıca antiboyotikler süt dişleri döneminde dişlerin rengini bozarak dişlerin daha koyu bir renk almalarına yol açarlar.

Çürük oluşumuna etkili olan antiseptik gargara varmıdır ?

Çürük oluşumuna karşı en etkili silah diş fırçalarıdır. Gargara bir nebze olsa ağız hijyeni sağlar.

Dişlerin çürümesi nasıl engellenebilir ?

Diş çürüklerinin oluşmasındaki en önemli etken sabah kalktığımızda ve akşam yatarke dişlerin fırçalanmasıdır. Günlük olarak diş ipi kullanımı ve ağız gargarası da diş çürüklerini önlemede etkendir. Beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi, çukulata veya diğer şekerli ürünlerin ara öğünlerde değilde ana öğünlerle birlikte alınması önemlidir. Ayrıca diş hekimi kontrolleri ile beraber diş hekiminizin önereceği diş macunu ve diş fırçası kullanılmasıda çürüklerin oluşumuna karşı alınacak önlemler arasında yer almaktadır. Başkasının diş fırçası kullanılmamalı, diş fırçasının kılları orta sertlikte olmalıdır. Diş fırçalama öncesi fırça ıslatılmamalıdır. Her 2-3 ayda bir diş fırçanızı değiştirmelisiniz. Diş macunu ise florür etkili olmalıdır.

Diş çürükleri nasıl tedavi edilir ?

Diş çürükleri kendi kendine iyileşen bir hastalık değildir. Diş çürümelerinde ise geri dönüş yoktur. Çürük tedavi edilmediği müddetçe ilerlmeye ve diğer dişlere doğru yayılmaya devam edecektir. Çürükler diş özüne kadar ilerlemeden önlem alınmalı ve tedavisi yapılarak doldurulmalıdır.

Tedavi sırasında neler yapılır ?

Önce çürük bölge temizlenir

Diş çürükleri fre dediğimiz özel uçlarla temizlenirler.

Temizlenen çürük doldurularak şekillendirilir

Çürük temizlendikten sonra bölgede bişr çukur oluşur bu çukur diş dolgu malzemesi doldurulur ve şekillendirilir.

Diş kontrollerini hangi sıklıkla yaptırmalıyım ?

Çürük oluşumunun kontrol edilmesi ve önceden önlem alınması çok önemlidir. Bu kontrollerin ise yılda en az iki kez olmak şartı ile aralıksız olarak gerçekleştirilmesi gerekir. Yapılan kontollerle çürük oluşumuna neden olan etkenler ortadan kaldırılır. Kişi daha sağlıklı bir diş yapısına kontroller sayesinde ulaşmış olacaktır.

Diş çürükleri ile ilgili diğer bilgiler

Dişlerin Çürümesine Neden Olan Hatalar
Diş Çürükleri Anneden Bebeğe Geçiyor
Biberon Çürüğü Oluşumu Nasıl Engellenir ?
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Çürük oluşmasını önlemek için dikkat edilmesi gerekenler
Biberon Çürüğü Nedir ? Biberon Çürüğü Tedavisi
Hamilelik (Gebelik) Döneminde Diş Çürükleri
Çocuklarınızı Diş Çürüklerine Karşı Koruyun
Diş Aşısı

227 Yorum

Yorum Yaz

Zehre

Doktor bey merhabalar çocuğumun dişleri 1,5 yaşından beri çürük şu anda 4 yaşına geldi. ve çürümeler hala devam ediyor. Hamilelik boyunca antibiyotik tedavisi görmedim ve çocuğumu 2 yaşına kadar anne sütü ile besledim. Diş hekimine götürdüm azı dişlerine tedavi uyguladı fakat diğer azı dişlerindeki çürümeler gittikçe büyüyor. Acaba çürükler giderek artmadan füssür örtücülerle çürükler engellenebilir mi ?

Uzman doktor

Dişlerde lekeler görüldükten sonra uygulanan flourun koruması maalesef fazla olmuyor,ama doktor lekelenmenin ilk safhasında cavitron ile temizleme yapabilir ve çürüğün derinleşmesini beklemeden dolgu yaparsa daha uygun olabilir..geçmiş olsun

Hazal

Dişlerimi temizleyin ve alt ön dişlerimin araları biraz açıldı . Arka tarafında ise çukur var . Ne yapmalıyım bunları yok etmek için ?

Servinaz

Doktor bey merhabalar arka dişlerim çürümeden dolayı tedavi görmüş ve dolgu yapılmıştır. Yapılan dolgular diğer dişlerin de çürümelerine neden olur mu ?

Uzman doktor

Dolgular diğer dişlerin çürümesini tetiklemezler, ancak yandaki doğla diş ile temas eden dolgu yüzeyi doğru şekilde yapılmamış ise, arayüze yiyecek artığı girmesi ve temizlenememesi sonucu yandaki diş de çürüyebilir. Ağızda dolgu yapılmamış çürüklerin bulunması ise, diğer dişlerin çürümesine neden olabilir. Çünkü çürüklerde var olan çürük mikrobu gidip diğer dişlere yerleşebilir ve bu da yeni çürüğe nden olabilir.

Perran

Doktor bey merhabalar 2 yaşında bir kız çocuğum var süt dişleri çürümeye başladı. Siyahlıklar ise diş etlerine yakın bölgelerdedir. 3 yaşında da bir çocuğum var onunda aynı şekilde oldu doktor bir tedavi uygulamadı ve dört dişi çürük bir şekilde sadece kökleri kaldı. Beni bilgilendirirseniz sevinirim

Uzman doktor

Çocuğunuzun dişlerinin 4 yaşında bu seviyede çürümesi çok hızlı çürüdüğünü göstermekte mutlaka bir dişhekimine başvurun ve çocuğunuza diş tedavilerinini yanı sıra koruyucu tedavi de yapılsın.

Nermin

Doktor bey merhabalar yaşım 30 ve arkadaki dişlerim yoklar. İmplan fiyatları yüzünden implant tedavisi yaptıramıyorum. Küçüklüğümden beri diş probblemi yaşamaktayım hocam bana bir yol gösterirmisiniz ?

Uzman doktor

Ağzınızda hangi dişler var ve sağlıklı mı?bunları bilmek ve görmek gerekiyor.Eğer ağzınızda tedavisi yapılabilecek dişler var ise o dişlere bağlantı yapılarak estetik ve rahat kullanılabilir dişler yapılabilir.Bunun için ağzınızı ve dişlerinizi görüp ona göre bilgilendirilmeniz gerekir.

Refika

Doktor bey merhabalar 15 yşındayım vve ağzımda sağda ve solada olmak üzere 8 tane dişim çürümüş durumda Dişlerimi çok fırçalamıyorum. Çürük dişlerimi sürekli olarak fırçalarsam eskisi gibi düzelirler mi ? Doktora gitmelimiyim ?

Uzman doktor

Dişler fırçalamayla eski haline gelmez. Dişin en üst mine tabakasından içeri mikrop girmişse ve dişin sert yapısını yumuşatıp bozmuşsa çürük diyoruz dişlere ve sürekli fırçalasanız da içerdeki mikrobu temizleyemezsiniz, dişin yumaşamış bozulmuş kısmını eski haline getiremezsiniz. Dolgu yapılması için diş hekimine gitmenizi tavsiye ederim. Bundan sonra her gün yemeklerden sonra en az iki kere dişlerinizi fırçalayın.

Sümeyra

Doktor bey ben yıllarda ağzımda sü dişimi taşıdım. Sü dişimin yerine çıkması gereken diş çıkmış fakat süt dişimin arkasında damağımda duruypordu. Süt dişim çürüdü fakat görüntü ile ilgili bir problem olmadığından beklettirdim. Şimdi ise görüntüyüde bozuyor. Bir diş hekimine gittim bana ortodontik tedavi olduğunu söyledi. Acaba tel tedavisi ile bu düzelirmi alttakini çektirip diğer dişide tel tedavisi uygulatıcam. maliyeti ne olur.

Uzman doktor

Ortodontik tedaviler hem estetiğinizi hem de fonksiyonunuzu düzeltir. Köpek dişlerimiz de hem esttik hem de fonksiyon açısından en önemli dişlerdir. Yaşolarak her yaşta dişsel tedaviler şayet ağız bakımınız ve sağlığınız iyiyse yapılabilir. Tedavi şekli ve ücretini muayene olduğunuzda öğrenebilirsiniz..Muayene olmaya giderken panoramik filminiz varsa götürünüz.

ESMA

Hocam merhaba. 22 yaşındayım 4 yıl ortodontik tedavi görmüştüm ortaokul yıllarımda. Tedavim esnasında doktorum temizlemem için arayüz fırçası kullanmam gerektiğini söylememişti ve dişlerime çok dikkat etmeme rağmen şimdi diş çürüklerinden kafamı kaldıramıyorum. En iyi diş macununu en iyi fırçayı günde en az 1 kere diş ipimi ve gargaramı kullanıyorum. Buna rağmen devlet hastanesindeki diş doktorum her çürüğe dolgumu yaptı 10 tane sanırım dolgum oldu. Bir tanede dolgu arkasında oluşmuş kanal tedavisi görmen lazım dedi. Hocam nerde yanlış yapıyorum bir de size danışmak istiyorum. Daha yaşım bu kadar gençken bu kadar dolgular tedaviler bana hiç normal gelmiyor. Hep ağrı çekiyorum. Sıcak soğuk hiç bişey içmedim zaten hayatımda, içemiyorum da. Ne yapmalıyım hocam?

Uzman doktor

Diş bakımını doğru yapıyormusunuz ? Günde kaç kez dişlerinizi fırçalıyorsunuz. Gece yatmadan önce dişlerinizi fırçalıyormusunuz ? genetik olarak ailede diş çürüklerine yatkınlık var mı ? bu çürükler vitamin eksikliğine bağlı olabilir mi ? Bir çok soru işareti olabilir. Nedenini anlıyabilmek için sizi muayene etmem gerekir.

mustafa sadi

Doktor bey merhabalar 16 yaşındayım ismim mustafa ön dişimlerimde iki adet çürük var ben bu çürüklerin giderilmesini ve dişlerimin eskisi gibi beyazlatılmasını istiyorum bu mumkünmüdür ?

Uzman doktor

Ön diş çürükleri temizlenip diş rengi dolgu yapılabilir. Diş renginiz koyu ise beyazlatma da yapılabilir.

sadrazam

merhaba doktor bey dişlerim çok sıklar ve diş araları çürüdüler. Acaba diş araları nasıl tedai edilebilir ? Bu konuda bilgilenmek istiyorum ? İsterseniz size resimlerimi gönderebilirim.

Uzman doktor

Bu çürüklere aproksismal diş çürüğü denir yani dişlerin birbiriyle yan yana duruştaki değim noktası (kontakt noktalarında meydan gelen) çürükledir..her diş çürüğü gibi diş hekimleri tarafından tedavi metoduna göre dolguları yapılır. yüzeyel oldukları gibi derin çürüklerde olabilirler.derin olup pulpaya yani dişin özüne inenler kanal tedavisi yapılarak dolguyla tamamlanırlar..

Saniye

Doktor bey merhabalar geçen hafta diş doktoruna gittim dişlerim alt bölgesinde yani diş eti bölgesinde çürükler vardır. Bunların tedavisini yptırmak istedim ve dişlerimde hassasiyet oluştu. Sıcak yada soğuk bir şeyler yiyemiyorum. Doktor bana hiç bir işlem yapmadan beni evime gönderdi. Bunun sebebi nedir ? Bu dişlere müdahale yapılmasına gerek yok dedi.

Uzman doktor

Diş doktorunuz bahsedilen dişlerde çürük olmadığını ve herhangibirşey yapmaya gerek olmadığını söylediyse gerek yoktur.her görülen siyahlık çürük değildir.ya da çok ufak henüz yeni başlayan bir çürükse iyi bir bakımla da çürük durabilir.

Esen

Doktor bey merhabalar bende ağız kokusu şikayeti var. Bu ağız kokusunu ben bir türlü geçiremedim. Sebebini dişlerimin çürümesine yorumluyorum. Bu ağız kokusu ağzımdaki 8 – 9 tane çürük var acaba ondan mıdır ? Diş taşlarımda var ?

Uzman doktor

Merhaba diş taşlarınız temizlenmiş olsa da siz düzenli fırçalamazsanız diş etinizdeki enfeksiyon geçmez, ağız kokusu ve iltihab devam eder ,temizlik sonrası doğru ve sık fırçalamayı unutmayın.Tabii diş çürükleri de koku yapar hem genel sağlığınız hem de diş sağlığınız ve ağız kokusundan kurtulmanız için çürüklerinizi de dolgu yaptırın düzenli bakımla beraber şikayetiniz geçecektir

nezz

Merhaba bende ağız kokusunda şikayetçityim. Dişlerimde çürükler var ağzımı yıkamama rağmen bu kokular ağzımdan gitmiyor ne yapabilirim lütfen yardım edin doktor bey ?

Uzman doktor

merhabalar hanfendi ağız kokusunun başlıca sebebi ağızda onarılmamış dişler ve diş taşlarıdır çürüğün içini yıkayabilmeniz mümkün deyil öncelikle çürüğünüzü tedavi ettirip diş taşlarınızı temizletmeniz gerekiyor hoşçakalın

NURİ

Doktor bey merhabalar eşimin dişleri çok sıkı yapıdalar bu nedenle doktora gittik ve dişlerinin sıkı olduğundan dolayı eşimin ağzında çürükler gözükebilirmiş bu normal bir durum mu ? Acaba diş ipi ve diş fırçalama işlemleri yapsa bile eşim bu çürüklerden kurtulamaz mı yinede bu çürükler olmaya devam eder mi ?

Uzman doktor

Diş ipi ve fırça büyük ölçüde geriletir.Ama çürükleri tedavi ettirin.2 ayda bir hekim kontrolundan geçin.

Buket

Doktor bey benim azı dişimde çürük ve bu çürükten dolayı ouyk oluştu. Faat dişimde ağrı yok. Dişim çekilir mi acaba nasıl bir tedavi uygulaması yapılması gerekir ?

Uzman doktor

Merhaba muhtemelen çürük temizlenip dolgu yapılır. Korkmanıza gerek yok.

Bahar

Merhabalar doktor bey alt azı dişimde büyük bir dolgu yapılması gerektiği söylendi ancak dolgunun kötü bir görünüm yaratmasından korkuyorum. Diş renginde dolguların olduğunu ve her 2 en fazla 4 yılda bir tekrar yaptırılması gereken dayanıksız bir dolgu olduğunu duydum. Siz bu konuda ne önerirsiniz?

Uzman doktor

Kompozit Dolgu Fiyatları
İnley (Onley) Dolgu Fiyatları
Amalgam Dolgu Fiyatları

Dolgu çeşitleri bunlardan konuyu okumanızı ve konu hakkında bilgilenmenizi öneririm..

sitki

Hocam mrb benim dorum bir haftadir alt tarafin sol yani en arka iki dis bolgesin de belirli zamn agrilar oluyor curuk yok dis rotgenindede gorunmuyor 20 lik dislerimde cikali baya oldu en son dis macunu colgate dis macununa baslafim dis etleri icin gecmedi dislerimide sikmiyorum sonuc ne olabilir sizce

Uzman doktor

20 lik dişinizden kaynaklı ağrılar olabilir. 20 lik dişiniz apse yapmış olabilir. Yada 20 lik dişiniz çenede kendisi için yeterli alan bulamadığı için dişer yandaki dişlere baskı yapıyor olabilir.

fatoş

mrb ben 28 yasındayım bir hafta ıçinde hç curumez dediğim dişlerim curudu hemde 3 4 tanesi aynı anda acaba sebebi nedr ve cok tuhaf hepsi yandan curumüs ve kırılıyo ne yapmam gerekiyor tesekkurler.

Uzman doktor

Mutlaka bu konuda tedavi olmalısınız. Geciktirmeyin. Belliki önemli bir sorun var diğer dişlerinize de yayılabilir.

serhat

Dişlerim çürüktü dolgu yaptırdım 13 yaşındayım çürükten kurtulmak için ne yapmalıyım çektirince diş gelirmi?

Uzman doktor

Çürükten kurtulmak için dişlerinize günlük olarak bakım yapacaksınız. Dişlerinizi fırçayacaksınız ve yılda en az iki defa olmak üzere diş hekimi kontrollerinizi yapıcaksınız. Alttan dişlerinizin gelip gelmeyeceğini görmek için sizi muayene etmem gerekiyor. Doktorunuzda bunu görebilir. Doktorunuza giderek tedavi olunuz ve aklınızda oluşan soru işaretlerinizi sorunuz.

ahmet

merhaba doktor bey ben 17 yasındayım suan süren bir kanal tedavim var ve doktor dedi ki sinir cok dar mıs bu dis belki çekilmesi gerekebilir mis ve dislerime günde 2 defa fırcalamama rağmen çürüyorlar bunu icin ne yapmalıyım ve bu durum babamdada vardı 38 yaşında tüm dişleri dökülmüstü yani bu hırsi olabilir mi?

Uzman doktor

Hırsi olabilir fakat bu durum dişlerinize az etki edebilir. Diş bakımınız bu konuda çok daha büyük önemi vardır.

sinem

doktor bey benm 20 lik dişim çıktı yekek yemekten zorlanıyorum daha 15 yaşındaymmm ablamlara söylemekten korkuyorum doktora gitmektende çnkü kötü bsey derler diye 20lik dişimmin biri cürümekte agrıyor çnkü diyeri ise çok çürümüştü ve cıktı suan dişimiz içi boş kenarları etle kaplı ve curuk yemek atıkları içine giriyor ne yapmam lazım ilerde dişim çıkarmı çoook korkuyorummmm

Uzman doktor

Ablanlara durumunu anlat. Dişçiye gitmekten değil gidememekten kork çünkü dişçi seni iyileştirecektir. Çürük dişler ise size acı verecektir.

Aykut

Doktor bey benim dişlerimin üzerinde siyah lekeler var ben bir kaç gün önce bu siyah diş bölümlerine dolgu yapılması için doktora gittim fakat doktor bunlarda bir sorun olmadığını söyledi ve dişlerime dolgu yapmadı. Diş eti ile dişlerimin birleştiği bölgelerde çürükler var acaba neden dolgu yapmadı ?

Uzman doktor

Diş doktorunuz bahsedilen dişlerde çürük olmadığını ve herhangibirşey yapmaya gerek olmadığını söylediyse gerek yoktur.her görülen siyahlık çürük değildir.ya da çok ufak henüz yeni başlayan bir çürükse iyi bir bakımla da çürük durabilir.geçmiş olsun..

Ramazan

Doktor bey ağzımda bir tane çürük diş var kırıldı ama kökü hala duruyor. Bu ne yapılması gerekir. Birde üst üste olan yamuk dişlerimde çürüme var.

Uzman doktor

Çürük dişlerin tedavi edilip doldurulabilir.Üstüste olan dişlerini görmek gerekir bir şey söyleyebilmek için.

hale

Doktor bey ben geçen gün küçük kızmı diş hekimine götürdüm kızım daha 5 yaşında fakat altta ve üste iki diş olmak üzere çürükleri var doktor bu çürüklerin çekilmesi gerektiğini söyledi. Aynı zamanda bu çürükler ağız kokusuna da neden oluyor. Çocuğuma tatlı yedirmiyorum sadece süt içiriyorum. Tadavi olarak ne yapılmalı neden bu çürükler olmaktadır ?

Uzman doktor

Dişlerinde ki çürükler daha fazla ilerlemeden dolgu yaptırmalısınız.süt dişlerinde çürükler çok çabuk ilerler.eğer dolgu yapılamayacak ve çekilecek durumda ise de mutlaka çekimden sonra yer tutucular yapılarak altan gelecek dişin yerinin korunması gerekecektir.süt içtikten sonra da mutlaka dişlerini fırçalatmalısınız..

Tayfun

Doktor bey dişimde çürüme var ve durum sürekli olarak soğuklardan dolayı dişimin sızlamasına neden olmaktadır. Dişçiye gidicem ama dişçi korkum var. Dişçi makinelerinden ve aletlerinden korkuyorum. Acaba tedavi olsam ağrı yapar mı ? Şu aralar dişim çok ağrıyor ve günde 6 – 7 tane ağrı kesici alıyorum.

Uzman doktor

Merhabalar malesef ağrı kesiciler çözüm değil . Çürüyen diş tedavi olmazsa çürük dahada ilerleyip basit bir dolguyla kurtarılabilecek diş kanal tedavisine hatta hatta çekime kadar gidebilir artık teknoloji çok ileri ve diş tedavisinde ağrı duyulmuyor. Lütfen en kısa sürede diş hekiminize başvurun

Kezban

Doktor bey merhabalar çocuğum 13. ayına giriyor ve yaklaşık olarak 12 dişi çıktı fakat kontrol ettiğimda azı dişlerinde çürük görüyorum.Çocuğumun dişleri 4. ayında çıktı acaba erken çıktığı için mi dişleri çürüyor. Neden acaba ?

Uzman doktor

Hayır alakası yok. erken çıkabilir. dişlerini temiz tutmanız gerekir. sadece suyla ama siz fırçalayarak temizliyeceksiniz ve süt içmiş haliyle uyutmayacaksınız. çürükleri de tedavi olur. dolgu yapılır. canı acımaz korkmayın geçmiş olsun.

İlgin

Doktor bey bir kaç yıl önce tel tedavi kullandım. Tel tedavisi gördüğüm süre boyunca düzenli olarak diş kontrollerine giderdim. Teller yaklaşık olarak 3 yıl kadar ağzımda kaldılar. Dişlerimde tel takılı olduğu dönemde çürükler oluştu. Ne kadar fırçalasamda bunlarda kurtulamıyorum yandaki dişlere çürükler sıçradı acaba bu durum tel tedavisinden dolayımı oldu böyle ?

Uzman doktor

Dişlerinizdeki çürükler tedavi sırasındaki yetersiz fırçalamanızdan bunların kesinlikle tedavisi yapılmalıdır. Fırçalama çürükleri düzeltmez. Çürük dişlerin yanındaki dişlerde çürük bölgesinde besinlerin takılmasına bağlı çürüyebilir. Dolgu ile bu sorun giderilir.

Sezen

Doktor bey merhabalar sıcak yada soğuk bir şeyler yediğimde hatta tatlı birşeyler yediğimde de dişlerim ağrımaya bşlıyorlar. Acaba bu ağrıların bir nedeni varmıdır ? Dişlerimi fırçalarkende dişlerim sürekli olarak kanıyorlar.

Uzman doktor

Çürüklerden yada diş etlerinizden kaynaklanıyor olabilir. Tedavi olmanız gerekir.

Kemal

Doktor bey merhabalar benim dişlerim çürük olduklarından dolayı çekildiler bu çekilen dişlerime implant yaptırmak istiyorum acaba iki azı dişi için implant fiyatları ne kadardır ?

Uzman doktor

Her hangi dişe implant yaptırmanın maaliyeti aynıdır. Fiyatlar için lütfen telefon numaralarımızdan iletişime geçiniz.

Gökhan

Doktor bey merhabalar ben liseye gidiyorum 16 yaşındayım Ön dişlerimdeki çürükler beni çok rahatsız ediyor ve kendime olan güvenimi yitirmeme neden oluyor. Sizce bu çürük olan dişler için ne yapılması gerekir ? Beyazlatma uygulaması yaptırsam yararı olur mu ?

Uzman doktor

Merhaba, çürük dişlerin beyazlatılmaz, çürükler temizlenip dolgusu yapılır, böylecede beyazlamış olur :)Bunun için bir dişhekimine gitmen yeterli. Geçmiş olsun dileklerimle, sağlıklı güşlüşler.

Deniz

merhaba doktor bey benim oğlum şu anda 8 yaşında azı dişinde çürümeler oldu ve diş parça parça kopuyor. Diş kökü kaldı diş hekimi herhangi bir şey yapmadı acaba bu durum ne olacak ?

Uzman doktor

Alttan gelen diş bu parçaları atabilir.Ayrıca arkadaki dişlerin öne hareketini engelleme görevi görebilir.

Dursun

Doktor bey merhabalar yaşım 24 diş çürüklerim ve eksik olan dişlerim var acaba fazladan implant yapılabilir mi ? Kök hücre diye bir tedavi yöntemi duydum acaba bu yintem ile diş yapılması mümkün mü ?

Uzman doktor

Henüz kök hücre ile diş yapımı mümkün değil ne yazıkki, ancak implant tedavisi ile kaybettiğiniz dişlerinzin yerine kendi dişiniz gibi kullanacağınız dişler yapılabilir. implant tedavisinin hiçbir zararı yoktur aksine çene kemiğinizin erimesini engeller ve ağzınızın sağlıklı çiğneme fonksiyonunu geri getirir. çürükleriniz için de en yakın zamanda çürüklerinizi temizletim dolgu yaptırmanızda fayda vardır.
geçmiş olsun.

Nispet

Doktor bey benim yaşım 22 bir bayanım sürekli olarak dişlerimi fırçalamama rahmen ağzımda çürükler oluşuyor. Bundan yaklaşık olarak 3-4 ay önce tüm dişlerimi porselen yaptırdım doktor dişlerim sağlıklıydı fakat yine çürümeye başladılar neden oluyor ne yapmalıyım çok kötüyüm dişlerimde de sürekli kanamalar oluyor

Uzman doktor

Diş çürüğünün ağızda oluşabilmesi için çeşitli faktörler vardır.bunların ortadan kaldırılmasında ne kadar başarılı iseniz çürükle karşılaşma ihtimaliniz o denli azalacaktır.birincisi ağızda oluşan bakterilerin -mikroorganizmaların uzaklaştırılması gerekmekte.bu da diş fırçalama demektir.dişlerimizi günde en az 2 kez DOĞRU fırçalamalıyız (bunun nasıl olduğunu diş hekiminizden öğrenebilirsiniz).Diş aralarına biriken gıdaların temizliğinde ise diş ipi kullanmalıyız. ayrıca yanak ve dilimizinde fırçalanarak temizlenmesi gerekmekte.tüm bunları düzenli yaptığınızı düşünüyor iseniz ozaman başka sebepleri aramak gerekir. nedir onlar:
doğru beslenme,genetik faktörler,tükrüğünüzün asiditesi…….
bana göre günde sadece 5 dakika sürecek bir bakım ve düzenli diş hekimi kontrolüyle sorunlarınızın üstesinden gelebilirsiniz.
istediğiniz marka,ama mutlaka flor içerikli diş macunu kullanmanızı tavsiye ederim.
diş etlerinizde kanama oluyorsa muhtemelen diş taşı veya diş etlerinizde enfeksiyon olabilir.hemen diş hekiminize kontrole gidin derim.

Sevtap

Doktor bey tel tedavisi görüm ve dişlerim çürüdüler. Dişlerimi sürekli olarak fırçalasam bile bu çürükler diğer dişlerimi de yayılıyorlar. Neden oluyor ve ne yapılması gerekiyor acil cevap ?

Uzman doktor

Ortodontik tedavi sırasında çok iyi ağız bakımı gereklidir. Dişler iyi temizlendiğinde tedavi sırasında dişlerde herhangi bir çürük oluşmaz.
Dişlerinizde çürük varsa bunların doldurulması gereklidir. Fırçalama bu çürükleri azaltmaz sadece diğer dişleri korur.

Rıza

Doktor bey benim ön dişlerimin aralarında çürükler var acaba bu dişlere nasıl dolgu yapılabilir. Birde 20 lik dişlerim çıktığından dolayı çok ağrılar çekiyorum hocam..

Uzman doktor

Çürüklerinizin muhakkak surette dolgu yapılması gerekiyor. 20 yaş dişlerinizden dişhekiminiz röntgen çekip çekilmesi gerekip gerekmediğini size söyleyebilir.

tuğba

Doktor bey şu anda ilkokul birinci sınıfa giden bir kız çocuğum var sağ tarafta hem azı dişi hemde azı dişinin üstündeki üst çenedeki dişi çürümüş durumda üst çendeki dişine dolgu yaptırdım. Alttaki diş ağrımadığı için bir şey yaptırmadık. Kızımın ağzında kokular var. Ağız kokusu için sprey kullanıyorum acaba bir zararı olur mu ?

Uzman doktor

Bu yaştaki çocuğun ağız kokusunu hem diş çürükleri oluşturur hem de karışık dişlenme döneminde olduğu için dişetlerindeki kızarıklıklar da bunu meydana getirebilir. Çürüğünün ağrı yapmasını beklemeden tedavi ettirmeniz büyük önem taşır. Ağız spreyi kullanmanızı çok öneremem.

Esra

Diş Ağrım var baya çektim geçti ama arada sızlıyo doktora gidicem ama çok korkuyorum acıycak diye napıcam bilmiyorum eyer korkumu yenersem bir süre sonra gitmek isityorum nasıl korkumu yenebilirim acaba ve diş çekme veya dolguda diş çok hasar görüp acıyo mu ? 🙁

Uzman doktor

Esra hanım çekmiş olduğunuz acıdan daha mı çok dişiniz acıyacak sanıyorsunuz. Dişçiye gitmekten değil gimemekten korkmalısınız. Dişinizi tedavi ettirmezseniz çürük diğer dişlerinize de sıçrayacak ve tüm dişlerinizi kaybetme durumuna geleceksiniz. Takma dişlerle dolaşmak istemiyorsanız hemen diş hekimine gidin ve dişlerinizi tedavi ettirin..

Esra

he bide 1 dişim değil 4-5 dişim napıcam bilmiyorum korkumu nasıl yenebilirim

Esra

bide en arka dişimm yok gibi çürük ama berbat halde 🙁 bunu naparlar ?

cem

Doktor bey merhaba yaşım 24 benim azı dişim çürük neredeyse diş etinin içinde kaybolacak. Hiç acı yok bu durum bana zarar verirmi yada ne yapmalıyım. şimdiden teşekkürler

Çağla Sveta

bende var ağiz kokusu 8,9 yildir fakat dişlerimi aksatmadan fırçaliyor ben en arkadaki diş yillar önce kirilip kök kaldi içerde :\ ağız kokusu yaparmi o ağizda devamli ?

Uzman doktor

Evet yapabilir. Bunun tedavisi sonrasında ağız kokunuzun olup olmadığı yeniden kontrol edilir. Varsa başka çözüm yolları aranır.

Çağla Sveta

o kirilan kök çürük bir kismi dışarda çürük gözüküyor? bu sebep olurmu ağiz kokusuna ?

Uzman doktor

Büyük ihtimalle koku yapar..

burak

Hocam mrb ben 16 yasindayim sağ on tarafta iki dişimin arasında neredeyse ikisinin yarisi kadar çürük var tam emin. Değilim ama küçüklükten beri war herhalde bi ara doktora gittim oraya dolgu yapariz ama tutmaz dedi. Cekersekde bidaha gelmez dedi ne yapmam lazim

baran

ama yoksa ama yoksa napacsm ben dişlerim önde gidecem lefkoşaya tedavi görecez babamı bekliyom mayız hazıran temmuz gibi gelin dedi hazirandayız yazan baran yaz oku amaya hadi ona göre lan yaz ha

baran

benim dişler geriye gidmesi için bir macun yaz diş dişler önde azımı kapatamıyom ona göre bir diş macunu yaz

hakan

Hocam benim curuk disimi cikardim yeni dis koyacam.kac gun dinlendirmeliyim

Uzman doktor

en az 3 ay bir süre geçmesi gerekir. Daha sonra bölgede implant tedavisi uygulanabilir.

Elif

Hocam merhaba ben 20 yasindayim dislerimin alti tanesinjde nokta ve cok ince cizgi seklinde siyahlik var doktora gittim ve onlari gorme dedi derin degil dedi ve dolgu yapmadi ama duzenli takip edilmesi derinlestigini gorursek tedavi ederiz dedi bide yirmi sene boyle kalabilir dedi belli bi yastsliyoan sonra dis curumesi yavasliyo dedi curuklerin dolgu olmasi disimde olmasindan daha iyi degil mi

Uzman doktor

Hayır Elif hanım.. Doktorunuzun önerisi doğrudur. Sizin yapmanız gereken dişlerinize çok iyi bakmanız. Diş fırçalama alışkanlıklarınızı devam ettirmeniz ve düzenli diş hekimi kontrolleri ( senede en az iki defa ) gerçekleştirmenizdir.

yunus

merhaba hocam. dişimde çürük var ve içi kırıldı oyuk oluştu şimdi ağrım var diş hekimine gidemedim kpss sınavına gireceğim acaba geçtirmem bir soruna neden olur mu ne kadar zamanda gitmem gerekir

Uzman doktor

Dişinize kanal tedavisi uygulanması gerekiyor. Geciktirmeniz durumunda dişinizde ape olabilir ve bu durum çok daha fazla ağrılarınızın oluşmasına neden olabilir.

kerem

diş doktorum dişimin çekileceğini söyledi klomaks bıd 1000mg antibiyotik verdi bitince çekim yapılacak idrarımda kan geldi acaba bu ilacın yan etkisi olabilir mi yoksa başka bir sorun mu vardır

Dilara

Mrb ben 17 yaşındayım dişlerimi her gün fırçalıyorum şu an ramazandayız şimdi bile sabah işe giderken akşam yatarken ve sahur yemeğinden sonra fırçalıyorum ama buna rağmen arka taraftaki dişlerim çürüyor siyahlasmaya başladı ve arada bi ağrı oluyor bizim genetikte de var annemde onun da öyleydı çürüktu şimdi yaptırdı bana bi yol gösterin ne yapmam gerekir acaba diş macunundan falan olabilir mi önerebileceğiniz hangisi var yardımcı olursanız çok sevinirim

Emircan

Merhabalar. İki tane diş çürüğüm var.
1- Bu diş çürüklerinin dolgusu kaç lira tutar?
2- Sigorta geçerli olur mu?
3- Diş beyazlatma işlemi kaç lira?

ayse zeynep

Merhaba ben 13 yasimdayip ve ndimikendimi bildim bileli hep dislerim curuk ve on disleriimdde sari ama ben disleerimi gunde 3kere firlaalarim evet cok şeker yerim ama ben ddhhaa cpcugum ve arkadaslarimda yiyiyor ama benim dislerim curuyorr bu needen ve bennm ustte14 alltta 14 disim var bu cok degilmi simdi kalsiyum ola besinleer tuketince ise yaramazminlutfen geri yaziin daha arkaadaslaarimdda yeni cikan disleer bennde. Ciktida dolgunyapilddidaantekrar curudu diiger. Bir disime. Kannallbtedavisi uygukanmaasi gtrekkti yapmamak iciin israr ettim ve 2ay geciktirdim sonrada doktorr. Gerek yok dedi yani az kaalsin odda yapiliyorrdu daha 13yadimddayyim bunlaar nedenn oluyor

Gözde yılmaz

Merhaba,4.5 yaşında bir kızım var azı dişinde bir çürük mevcut öndeki üst dişindede kararma var sanki içten çürüyormuş gibi ve doktor lafını duyunca ağlamaya başlıyor. Ön dişteki çürük için nasıl bir uygulama olur acaba açıklarsanız sevinirim teşekkürler

beyza

Disim cok çürük ici oyuk hicbiryeri beyaz değil dişim yumuşamıs gibi çok acıyor ne yapmalıyım ?

zeynep

ön dişimin arkası karardı ve öne doğru kararmaya devam ediyor doktora gideceğim ama dolgu yaptırınca diş rengimin tonuyla aynı tonda olmamasından korkuyorum. Doktorum ne yapar bunun için? Ve üst öndeki 2 dişim biraz yamuk tel tedavisi olarak nasıl yaptırabilirim pahalı mı olur?

Uzman doktor

Zeynep hanım anladığım kadarı ile (muayene sonrası netleşecektir) dişinizin kökü ölmüş ve kararma bu nedenle meydana gelmiş. Dişinize kaplama uygulaması gerekebilir. Doktorunuz konu hakkında sizi bilgilendirecktir. Ön dişleriniz için ortodontik tel tedavisi görmelisiniz.

burcu

merhabalar ben 13 yaşındayım ve dişlerimde çok fazla çürük var bunun sebebi tükürük nedeniyle çürüdüğünü söyledi diş hekimimiz bunu araştırdık ama hiçbir sonuç alamadık bunun için ne yapmalıyız benim tükürüğümde ne olabilirki lütfen beni bilgilendiriniz 🙁

Betül

Merhaba ben 14 yasındayım Üst ön dişlerimin ortasında çürük oldu ve ben dış görüntüsünden çok rahatsızım . Bide Yan kesici dişlerim ile ön dişlerimin arasında küçük küçük çürük oluşmaya başlamış.Acaba bu çürükler için dolgusuz düzelmesi mümkün mü ? Bide dolgu yaptırsak ne kadar tutar ? Teşekkürler

Uzman doktor

Betül bu dişlerin dolgu ile düzeleecekler. Başka bir uygulama yöntemi yok. Mutlaka dolgu işlemini yaptır. Aksi taktirde dişlerin daha da bozulacaktır.

Özlem

Merhaba doktor bey. Ben 15 yaşındayım ama ön dislerimin tam ortası ve yanlarında çürükler oluştu. Çok kötü gözüküyorlar . Dişçiye gidiyorum ama okul başlamadan yetişmedi . Bitkilerle felan geçirebilir miyim??

Uzman doktor

Özlem maalesef ki bitkiler ilaçlar diş çürüklerinize hiç birşey yapamazlar. Ağrılarınızı dindiren bitkisel ilaçlar var fakat diş çürüklerinde mutlaka bir diş hekiminin müdahale etmesi gerekir.

beyaban

Doktor bey benim ön dişlerimin birleştiği yerlerde küçük çürükler oluşmaya başladı bende bunun üzerine florürlü paradontax diş macunu aldım acaba o küçük çürüklerin giderilmesinde etkili olurmu yardımcı olurmusunuz

Uzman doktor

Beyaban oluşan çürükler diş macunu ile tedavi edilemez. Dişler kendi kendilerini onaramazlar. Aksine zamanla bu çürükler daha da büyüyeceklerdir. Diş hekimine giderek oluşan bu çürükleri tedavi ettirmelisiniz. Bunun tek tedavi yöntemi dolgudur.

Cansu

Doktor bey cevp veren lftn üst sag tarafta en sondaki dişimin dibi çürümş ve birz kırılmış çektirmem gerekiyor mu ? yoksa başka çözümü var mi ?

Cansu

Doktor abi cevp verin lftn üst sag tarafta en sondaki dişimin dibi çürümş ve birz kırılmış çektirmem gerekiyor mu ? yoksa başka çözümü var mi ? Agrı yapmıyor ama koku yapıyor ve çok rahatsız oluyorum cevap verin lütfenn

beyaban

Doktor bey ben arastırdım biraz yeni oluşmaya başlayan cürükleri florürlü diş macunlarıyla giderebilir yazıyordu bunun hakkında bilgilendirebilirmisiniz

buse

Ön dişleriden biri çürük. Süt dişimmi kendi disimmi onuda bilmiyorum. 13yasindaym. Boyle tm ortasi buyuk bir derinlik var. Sari gibi kahverengi gibi. Rahatsiz oluyorum. Gulemiyorum. Ne yapmaliyim bilmiyorum. Dis doktoru fobim var. Tek seansta duzelecegini bilsem gidicm ama iste 🙁 NE YAPMALIYIMM??

Berk

Hocam ben 14 yaşındayım 2 sene önce bir dişim kırıldı diş hekimine gittik dişin sivri tarafı yanağıma sürtüyordu düzeltti eve yolladı şimdi içinde çukur oluştu içi siyah ama ağrı veya herhangi bir şey yok ve aynı dişin üzerinde diş etim şişti içinden diş çıktı ve alta doğru gidip yerini aldı ama hala siyah diş orada duruyor dişimi çeker mi ? yoksa kanal tedavisi mi yapar ? veya çekilip kanal tedavisi yapılmasına biz karar verebiliyormuyuz ?

Rana

Benim ön dişlerimin ortasında ama arka tarafta küçük bir çürük var doktorda gördü ama bana biraz daha fazla olsun gel dolgu yapalım dedi..peki bu çürük fırça,diş ipi vb şeylerle geçmez mi ve ya doktor çürüğüm daha küçükken dolgu yapılsa daha iyi olmaz mı hem arka tarafta olduğu için daha iyi olur diye düşünüyorum …

Rana

Benim ön üst dişlerimin arkasında küçük bir çürük var doktora gittim bana bu çürüğün şimdilik küçük olduğunu çürük büyüyünce yanına gelmemi istedi. Peki bu küçük olan çürük dişimi fırçalarsam, diş ipi kullanırsam vb..şeyleri yaparsam bu çürük geçer mi ya da diş hekimi niye bu dişimin çürüğü bu kadar küçükken dolgu yapmıyor bizim için daha az acı olmaz mı ve dolgunun belirginliği daha az olmaz mı ?

Merve

mrb doktor bey benim dişler doğuştan sorunlu çıkan dişlerim yamuk ve sarı çıkıyor eksik diş doğmuşum alt 20likler zorluo die ameliyatla ikisini aldırdım dolgu yaptıralı 10 yıl oldu şimdi diş kırıldı dolgular kaldı alt sağ ve soldaki aynı hizadaki dişlerimin doktorun dediğine göre kökleri erimeye başlamış birini çekti diğerini çektirene kadar sağ üst aynı hizadaki azı dişimde ağrıdı ki filmde 10 gün önce çıkmamıştı bi sorun şimdi üst sağ azı dişimide çekecek sağ tarafın ağrısını çekerken bugün sol üst azı dişimde ağrımaya başladı.filmde çıkmayan bu dişler nasıl oluyoda birden kökü eriyip çekilmek zorunda kalıyor aydınlatırsanız sevinirim

Emre

Merhaba hocam benim ön dişlerimde sıkıntım yok gayet iyiler . Aslında kök dişlerimdede yokta kök dişlerimin arasında artı(+) şeklinde çürükler var . günde en az 2 kez fırcalıyorum dislerimi. Bu çürükler giderilirmi ? Doktora gitmeden yapılacak bir şey varmı ?

Sıla

Doktor bey merhaba, 14 yaşındayım ve 18 ay boyunca diş teli taktım ve çıktıktan sonra en ufak bir renk değişimi bile olmadı fakat sorun şu ki ön iki dişimin tam arasında çürük olduğunu gördük. Yani iki dişte de çürük mevcut. Dişçiden çok korkuyorum çünkü kanal tedavi işlemi gerçekleşirken dişim uyuşmadı, iki iğne vurdu hala biraz acıyordu o yüzden yine aynı şey olacak diye çok korkuyorum.

Uzman doktor

Sıla gerekli tedaviyi diş hekiminizden başkası gerçekleştiremez. Yeniden diş hekimine gitmelisin.

Ebru

Merhaba, benim ön iki dişim dolgulu ve çürük yanlarındaki iki dişlerede çürüklük bulaşmış ve arada ağrı yapıyorlar ne önerebilirsiniz? Doktora gitmeye de korkuyorum çok acısı olur diye.

Uzman doktor

Ebru hanım bu durumunuza ancak diş hekimi çare olabilir.

melek

Su an farkettim 13 yasindayim bir disimde cok küçücük bir curuk var doktora gitmeden gecirebilirmiyim acil cevap istiyorum

şahin

doktor bey dişimin en arka kısmındaki dişler çikolata yiyince ağrıyor normalde ağrımıyor baktım hafif çürümüş bu firçalamayla geçermi ?

Eda

Merhaba doktor bey azı dişim çürüdü dolgu yaptırdım fakat o da düştü herhangi bir tedaviye gerek var mı yoksa yeniden dolgu mu yapılacak bir bilginiz var mı ???

Uzman doktor

Eda hanım dolgunuzun neden düştüğü çok önemli… Eğer bu dişinizde bir apse varsa mutlaka tedavi görmelisiniz. İhmal etmeyiniz ve en kısa zamanda diş hekiminize başvurunuz.

abdulkadir

doktor abi ben 15 yasındayım sol üst disimde hem curuk hemde kırİk dolgu yaptırsam cok acırmı ön dislerim kirik duzelirmii

Uzman doktor

Abdulkadir kardeşim hepsi düzelir. Bir diş hekimine gitmelisin.

seda

Benim dişim cok ağrıyodu 3 ün agumentin 1000gr bide ağrı kesici minoset kullandım yüzümdeki şişlik cene altına indi boğazım da yutkunurken zorlanıyorum ne yapmalıyım doktor bey sizde dişin kökünden mi bi sorun var

Uzman doktor

Seda hanım dişiniz iltihaplanmış doktor bilgisi dışında ilaç kullanmayınız ve bir an evvel diş hekiminize başvurunuz.

Aysu

Merhaba doktor bey. Benim tel tedavim yeni bitti fakat bugün bir şey fark ettim üstte bulunan büyük ön dişlerim ile hemen Yanındaki dişlerimin ikisininde de kenarlarında sanki yemek kalıntısı varmış gibi iz var. Yemek kalıntısı olarak düşünüp iple de temizledim fakat geçmedi. Çürük olmasından endişeleniyorum. En yakın zamanda doktorumla görüşeceğim fakat dediğim gibi çok endişeliyim. Eğer kenarlardaki çürükse tedavisi nasıl olur? Ya da umarım değildir çürük değilse başka ne olabilir ve onun tedavisi nedir?

MERHABA. . Önden iki diş çürük. Geri kalanı SİYAH şekilde üzerlerinde. Yaptırmak amacım ancak ne kadar zaman alır. Ve de tahminen fiyatı ne olur?

Uzman doktor

Sedef hanım bu diş üzerine dolgu uygulamaları yada kaplama uygulamaları ile estetik kaygılarınız giderilerek çürük dişlerinizde sağlığına kavuşturulabilir. Fiyatlar hakkında bilgiyi ancak tedaviyi uygulayacak olan doktorunuz verebilir. Fiyatlar hastanın durumuna, diş kliniğine tedaviyi gerçekleştirecek olan doktorunuza ve uygulanacak olan tedaviye göre değişkenlik gösterecektir.

cemre

Merhabalar benim butun azi dislerim cürük agzimda inanilmaz kotu koku var acaba ne tedavisi uglanir ve tedavilerin suresi ne kadar olur ?
Simdiden tesekkurler

yeliz

Merhaba benim ön disimin arkasi curuk heralde dilimi goturdugumdemde bir delik var ve onu beyazdan siyaha donmeye basladi doktora gidicem fakat on tarafa dolgu yapilmasini istemiyorum arka taraftan disimi temizleyip arka taraftan dolgu yapsalar ondeki siyah gibi gorunmede gider mi ???

pınar

dişimin üstündeki orta yerde çürüme var açılmış su üflüyünce çıkıyo dolgu yaptıralımmı doktor bey acırmı 13 yaşındayım

İyi günler.Ben 16 yaşındayım ve azı dişimde çürük var,kanal tedavisi yapılacak.Kesin çözüm olur mu?

Yasemin

Merhaba, daha önceden kanal yapılan dişim kenarından kırıldı ve doktora gittim film ve rvg çekiminin ardından dişin kurtaramayız çekmek lazım dedi. implant önerdi. bununla beraber azı dişlerimde yıllardır süre gelen siyahlıklar vardı. hiç ağrı hissetmedim bugüne kadar. Doktor onlarında dolgu yapılması gerektiğini söyledi.daha ileriye gitmemesi ve diş kaybına yol açmaması için. İşleme başladık ve bir azı dişimde dolgu diye başladı ama bu kanal’a gidiyor diyerek.o dişime kanal yaptı. hiç ağrısız dişe kanal yapılabilir mi?

Son olarak yine hiç ağrı olamayan altlı üzlü 2 tane 20lik dişim yarı gömülü olduğu için çekilmesi gerek dedi. Bu gerekli mi?

burak

doktor bey dişim çürüktü kırıldı doktora gitmedim bi zaman sonra diş etim kırılan diş parçasının yerine sıkıştı sağ üst tarafım hiçbir fonksiyon göremiyor bunun için dişçiye gitsem nasıl bi tedavi uygulanır arada ağrı yapıyor ve sızlıyor acil cevap lütfen dişçidende korkuyorum o yüzden gidemiyorum 🙁 🙁

ebru

meraba benim üst arka azı dişimden biri çürüktü vee Kendiliğinden çıktı vee daha sonra öğrendim ki küçüçük bi diş kökü kalmış diş etimde Nasıl bi tedavi uygularlar acaba ?

Ilayda

Merhaba ben 14 yasindayim ust sag ve sol azı dislerim curudu cektirsem yenisi cikarmi

Murat

Merhaba, 24 yaşındayım. Son 10 yılda toplam 20 kez ancak dişlerimi fırçalamışımdır. Ağzımda 1 tane bile çürük yoktu. Ne zaman 20’lik diş denen bu bela şey çıkmaya başladı. Sol alt küçük azı dişim ile ikincil azım birbirine baskı yapmaya başladı. Ağrılar başladı 1 ay içinde küçük azı dişim resmen grileşti çürüdü hatta ikincil azı’ya yakın olan kısmı da kırıldı. Kırılması ağrıları inanılmaz azalttı rahatlattı ancak şimdi tekrar ağrılar başladı. En kısa zamanda diş hekimine gideceğim dersanemi aksatmak istemediğim için gidemiyorum hafta içi hafta sonu açıkmı hastaneler ki? Bide bu 5 te 1’i kırıldı dişimin orası düzelir mi dolgu ile ?

Ahmet

İyi günler doktor bey benim sol en arka dişimde siyah leke ve çok çok ufak bir delik var yaklaşık 1.5 ay yaptırma şansım var düzenli olarak dişlermi fırçalıyorum bu 1.5 ay süre zarfında çürüğün ilerlemesi çok fazla olurmu yani kanal tedavisine kadar gidermi yoksa yine dolgu olurmu

Ahmet

Pardon 1.5 ay yaptırma şansım yok

Uzman doktor

Ahmet bey sağllığınız herşeyden önemlidir. Mutlaka tedavinizi en kısa sürede yaptırınız. İlerlemesi muhtemeldir.

muhammed

meraba ben 18 yaşındayım ön dişlerimn biri çürük hangi tedavi yöntemini tavsiye dersiniz doktor bey

gülay

merhaba bundan yaklaşık 6 ay önce dişlerimde çürüme olduğu için dolgu yapılsın diye doktora gittim.ama doktor arka dişlerimin yanlarında çürükleri bırakmış ama ağrım falan yok sizce ileride sorun çıkarır mı?

Nisa

Doktor bey kızımın dişi apse dişi apse indi şişi ama o dişin altından diş çıkıyor kızım acıyor diyip parol içiyor ve dişini fırçalasa ne olurve apseyi nasıl geçiririzgeçiririz. Bide kızımın dişi yavaş çıkıyor ne yapıcağım

ali

Merhaba ön disimin yan tarafinda nokta seklinde curuk var bu nasil duzelir dolgu yapilirsa eger gulerken dolgu oldugu belli olurmuu

Uzman doktor

Ali bey bu bölgedeki çürüğün durummuna bakılması gerekir. Bazen bu tür durumlarda pek bir işlem yapılmamaktadır. Diş hekiminize başvurursanız yada yakın çevrede tanıdığınız bir diş hekimine muayene sonrasında size bilgi verecektir.

metin

nerhabalar hocam yasım 24 ve 3 tane dısım yan ortadan curumustur bunu tedavı edebılırmıyız ve yapılıyor ıse sıgortalı bırı ıcın ucret ne olur yardımcı olursanız sevınırım tsk

ismail

Merhaba doktor bey , benim dislerim son zamanlarda cok zayifladi. Arka dislerim cogu curuk. bi tanesi de kirildi ve doktorum bende derin curuk oldugunu soyledi. su aaralar hic randevu yok. bu derin curuk olan dislerimi kurtarmam icin kac gun icimde tedavi olmam gerekir

gül

doktor bey oglum daha bir yaşında kan şurubu kulanıyorduk dişlerindeki lekeleri şuruptan sanmıştım ama oyulmaya başladı ve hızla artıyor ne yapmam gerekiyor amur cumur yemez anne sütü alıyor yeni yemek yemeye başladı

burak

Doktor bey merhaba 16 yaşındayım dişlerimde çürükler vardı dolgu yaptırdık bir 4-5 ay önce yaptırdığımızdan beri sağ alt orta kısımda leke vardı şimdi onun arka kısmında da leke var düzenli fırçalama ile bu lekeler geçer mi

Beyza

İyi günler , 1 ay önce diş ağrılarım sebebiyle doktora gittim , şekerli şeyler yiyince dişim çok ağrıyordu , gittiğimde doktor hiç bir çürük yok dişlerin çok iyi 20lik diş diğer dişlere baskı yapıp ağrı oluşturuyor olabilir dedi, oysa ki ben 16 yaşındayım . 1 ay boyunca bir gargara verdi ve bir ay sonra tekrar gittim aradı ve yine bişey bulamadı en son üst ikinci küçük azı dişimde küçük bir çürük olduğunu ve onun ağrıtabildiğini söyledi sonra da bi anda dolgu yaptı. Dolgu yaptırdığıma çok pişmanım ve ağrıyan dişim hala ağrıyor keşke farklı bir dişciye daha gitseydim diyorum. Size sorum şu çürük başlangıç ve küçük bir çürükse dolgu haricinde bir asit veya jelle temizlenemez mi yoksa illa dolgu mu yaptırılmalı

Furkan

Küçük azı dişlerden 2.si nokta kadar çürük oluştu bir kaç seferde buna benzer birşey olduğunda fırçaladığım da geçiyordu ama şimdi geçmedi ne yapmalıyım yaş 20

Furkan

hocam merhaba kolay gelsin. oncelikle ben 19 yasindayim dislerimde ufak tefek lekeler vardi ama son zamanlarda sag ustte disim dipten cok agrimaya basladi muhtemel curuk oldugunu dusunuyorum doktora da gidicem fakat ben mesela gunde en kotu 1 kez dis fircaliyorum ama halw beyazlama yok yaklasik 6 yildir bunu duzenli yapiyorum. ve bi kac kez sakiz cignerken yada yemek cignerken dislerim ust uste gelip ufak ufsk kirildi bu neden acaba kalsiyum dan mi yani wut ve sut urunlerinide cok tuketiyorum. onerileriniz nelerdir. sizinde fikirlerinizi almak istiyorum. tesekkurler.

gizem

Merhabalar doktor bey benim sag üst disimde sızlama oldu soguk sıcak degiremiyordum doktora gittim curuk var bitane dedi komposit yaptı bide diz taslarimi temizledi ama sızı gecmedi sonra yine gittim fim cekti dişime iyi görünüyor biraz daha bekle devam ederse gel dedi devam etti 2gun önce yine gittim busefer söktü amalgam yaptı daha 2 gun oluyor şimdide özellikle çikolata yedigimde o dişimin oldugu taraftan bir çürük kokusu geliyor normalmi? Yoksa tekrar gitmelimiyim?

gizem

Bu arada 23 yasındaym ve daha once hiç dolgu falan cürügüm olmadı cok ufakken olmustu curuk dislerim çekildi yerine yenileri çıkmıştı.

ihsan

merhaba doktor bey 14 yaşındayım üst ön dişimde baya bi çürük var sıcak soguk hassasiyetim yok doktora gittim dolgu olmaz dedi,kaplamada olmaz yaşın kucuk dedi napabilirim bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler…

Türkü

Merhabalar öncelikle ben 2.5 yıl diş teli taktım çıktığında 1.5 sene boyunca hiç sorun olmadı. Fakat alt ön dişlerimin arasında köke doğru çürümeler oluştu. Yine alt ön 2 dişimin arasında çürük göremiyorum fakat biryerlerde karartı var ve oradan ağzıma taş gibi birşey geldi. Bu durumdan çok korkuyorum. Ne yapmalıyım

erdal

merhaba ben 28 yasındayım dişlerim çürüyor 10 yaşınan berrı süreklı fırçalıyorum ama dişlerim çürüyor tatlı yemiyorum diş kemiğimdede sorun yok napabilirim nası engel olabilirim çürümemesine?

Uzman doktor

Erdal bey yanlış bir diş temizleme uygulaması söz konusu olabilir. Doğru ve yeterli bir diş temizliği için aynı zamanda 3-6 aylık periyodlarla diş hekimi muayenelerini de gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Tunzale

Merheba doktor.Ben Azerbaycandan size yaziyorum. Curuk dişde eger agri yoksa dolgu yapilan zaman sinirlerin cikarilmasi şart midir? ya sadece curuk yer temizlenib dolgu işlemi yapila bilir mi? cevaplandirdiginiz icin teşekkur ederim

busra

Merhaba doktor bey 18 yasındayım.bu güne kadar azı dişlerim düşmediler.ve dişlerimde cürük var acaba çürük disler cekilirse yerine yeni azı dislerimin çıkma ihtimali var mı?

Gunel

Benim 17yasim var arkadaki sut disim hayla yerinde ama curuk onu cikarsam yerine yeni dis gele bilermi???

Uzman doktor

Günel hanım merhabalar Daimi Dişiniz bölgede gömülü olarak kaldıysan bu dişinin yerine yeni diş gelmeyecektir bir çene cerrahisi uzmanına danışmanızda ve tedavi olmanızda fayda vardır.

merhaba ben 16 yaşındayım ön dişlerimde 1 tane çürük diş var bide hemen yanında sarı dişim var bunları nasıl temizletebilirim.

Uzman doktor

Mustafa Bey merhabalar bir Diş hekimine başvurarak çürüyen ve hasar gören dişlerinizin bir an evvel tedavi ettirmelisiniz.

Beyza

Merhabalar doktor bey 16 yasindayim. Arka disim Kırık çürümüş küçüçük kalmış 1 ay önce falan apse yapmıştı doktor antibiyodik verdi 1 hafta sonra gel cekelim dedi bende korktum 1 1.5 aydır gitmiyorum napmalıyım çekilecek dedi

Uzman doktor

Beyza Hanım merhabalar Ee Diş hekimine gitmezseniz bu bölgede bir kist oluşur sorunlar daha duruyor Bir an evvel diş hekimliği gitmelisiniz ve dişini çektirmek iyisiniz

Seçkin

22 yaşındayım hocam 4 günden beri sağ alt dişlerim kesintisiz aşırı derecede sızlıyor uyuduğum zaman diş ağrısı daha da artıyor dişçiden randevu aldım oda 3 hafta sonraya arı kesiciler de fayda etmiyor azı dişimde de buyuk oyuk var sebebi o olabilir mi lütfen geri dönun

Uzman doktor

Akla ilk olarak dişlerinizi sıktığınız geliyor. Siz kendiniz gece uyurken bir kontrol edin zaten sabah kalkar kalkmaz anlarsınız çenede ve dişlerde ağrı olur eğer gece dişlerinizi sıkıyorsanız gece plağı kullanacaksınız.

Mrve

Doktor bey merhaba ben 17 yasindayim ve sag ve sol arkadaki ust dislerim karsilikli olarak cok fazla curuduler cok kotu durumdalar acaba dolgu olurmu yada baska bir cozumu varmidir ve agizdaki butun sut disleri dökülür mu?

Emre

Merhaba Hocam 17 Yaşındayım Arka Bir Dişimin İçi Boşaldı Ama Hala Kalan Parça Var Doktora’Da Gitti Kaplama Yapıcak Dedi Sizce Kaplama Veya Diş Yaptırma Arasında Acı Konusundan Bir Fark Var Mı ?

Esra

Merhaba hocam, 16 yaşındayım azı dişlerimin çiğneme bölgesinde küçük çizgiler ve noktalar halinde çürükler var küçük ve acı vermiyor ama rahatsız edici bir görüntü ve büyümesini istemiyorum. Nasıl bir tedavi gereklidir?

Alpcan

Doktor bey mehaba, ben yaklaşık 2 hafta önce sakiz çiğnedigimde veya bir şey yediğimde arka disimden küçük küçük diş minesi dökülmeye başladı ve her sakiz çiğnedigimde oluyor neden acaba ve o dişim çürük.

Yusuf

Merhaba , doktor bey ben 16 yaşındayım . Uzun zamandır dişlerimi fırçalamaya üşendim üşendim durdum dişimde plak oluşmaya başladı artık korkudan fırçalıyorum bu fakat bu plak hayla geçmedi napmam gerekiyor ?

HAKAN

Merhaba yapılan göz muaynesinde doktor tarafıma 20 lik dişleri çektirmem gerektiğini belirtti ileride sorun yaratabilir dedi çektirmek ne kadar doğrudur ve çekilmesi zahmetlimidir.Yaşım 30
Teşekkürler

Ahmet

Merhaba. Dişlerimde çürükler var ve azı disimin bir tanesinde çürükten dolayı disimin 1/4 ayrıldı ve kırıldı . Sanırım çürük köke indi. Ve aşırı derecede diş tedavilerine fobim var. Ne yapmam gerekiyor?

Yasemin

Merabalar doktor bey benim arka dişimde kırılma oldu ve dişimin bir tarafı kırık oyuk biçimde oyuk olan bölümde çürümüş yaklaşık 1 senedir ama ağrı 1 seneden sonra oldu şimdi hafiften ağrı var tatlı yedikten sonra oldu evde ağrıyı kesmek için ne uygulayabilirim. kanal tedavisi olurmu ve kanal tedavisi can yakarmı 15 yaşındayım okuyorum çok zaman alırmı kanal tedavisi evde çürüğün ağrısının hafifletebilirmiyim neler yapılabilir doktora kesinlikle gidilmesi gereken bir durummudur evdede halledilmezmi? Ağrı kesici kullanılabilirmi? Bilgilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

gizem

1 hafta önce ön iki dişime dolgu yaptırdım ince bir çürük vardı dişlerimi fırçaladıktan sonra diş ipi kullandım iki dişimin ortasına bir an basınç oluştu bir sorun olur mu sizce diş ipi kullanmamda bir sakınca var mı ve başka dikkat etmem gereken unsur var mı ?

aynur yılmaz

Doktor bey benim tam dişlerin alttan yukarı doğru çürüyor ve siyah kötü bir goruntu oluyor gulemiyorum hayata kustum ama disciden korkuyorum nasıl bir işlem uygulanır uzun surermi şimdiden teşekkür edrim

Acil

Doktor bey ben yaklaşık 4 ay falan dişim siyahladi bizim doktora 1-2 ay içinde gidemiyecez ve arada yemekyerken sizliyor ne yapmalıyım tavsiye ederseniz sevinirim bu arada cikolata yiyom azaltmalimiyim yememelimiyim

Fidan

Merhaba doktor bey ben 22yasindayim ve yirmilik dislerim cikali cok oldu fakat ust yirmilik dislerim onundeki iki dism yan tarflarindan curudu ve doktor cekilmeli diyor eger bu dislerimi cektirirsem yirmilerim bu dislern yerine kayarmi?

Özge

Meraba doktor bey ben 15 yaşındayım benim 1 tane baya oyuk çürük bi dişim var onun üstündeki dişimdede çürük oluşmaya başlıyo hergün düzenli olarak fırçalamama rağmen dişlerim çürüyor bunun sebebi nedir?

Muhammed

Doktor bey azı disim iyice curudu ve su an damak seviyesinde yasim 15 cekimle kolay sekilde alinirmi yoksa amaliyatla damagi kesip mi alinacak

ahmet

Doktor bey benim size iki sorum var 1-)bir diste siyah bir cizgi olursa o dis ilerledigi zaman curuk oluyorya o disi o cizgilerden kurtarabilirmiyiz
2-)benim alt 4sut dislerim hep agriyor ne yapmaliyim

Fadime

Doktor bey benim on dişimin yanında küçük bir açılma oldu curumek gibi ama içe doğru aciliyor bir sikintim yok ama sordugum zaman az gorunmiyor falan daha açılınca git diyorlar buna ne tedavi uygularlar.

Çilem

Doktor Bey merhaba ben 17 yaşındayım arka disimde çürüme başlamışdı dolgu olacak denmişdi agri olmadgi icin gitmedim agri baslamaya basladi ve 2 ay sonra dolgu için başka doktora gittim ve azı dişim de çurük oldugu soylendi fakat hiç ağrı yokdu ve cürügümn acildgnda disimn cansizlastgı kanamadği soylendi kanal tedavisi şartmış ve ben cok sasrdım o disim hic agrimiyordu. Arka disimdeki curuge de dolgu olacakmıs. Bilgi verir misinz agrisiz dis curugu oluyo mu boyle ve o dis canszlasmis

Emre

Hocam benim 7 tane curuk disim var 1 i alinacak dis taşlarım da var hic fırçalamiyordum ama artik her gun fircaliyorum dislerim kurtulur mu

Fatih

Merhaba hocam 18 yaşındayım dişim çürüdüyerek kırıldı dolgu veya başka bi tedavi yöntemi varmı?

arif

hocam merhaba benim ön alt dişlerimin önden görünümünde bi sıkıntı yok ama iç kısımdan bakıldığında aralarında siyah çürüme belirtileri gibi bi belirti gözüküyormuş gibi oluyor sizce bu neden kaynaklanıyor olabilir çürümemi

Hazal

Dişlerimi temizleyin ve alt ön dişlerimin araları biraz açıldı . Arka tarafında ise çukur var . Ne yapmalıyım bunları yok etmek için ?

selvi

Merhaba doktor bey arka disim çürüktü kırıldı cok az kökü kaldi onu nasıl cekicekler korkuyorum

fatma

Doktor bey benim dişlerimin ön tarafları pürüzlü ne yapmam gerekiyor

Furkan

Doktor bey ben 18 yaşındayım sağ üst arka dişlerimden biri çürüdü ama içi bayağı delindi ve arka tarafı da kırıldı diş hekimine gitsem dişimi çeker mi yoksa kanal tedavisi ile düzelir mi?

aylin

Doktor bey benim dişlerim çok çürüyor arka dizlerimde dolgu vardı onlarda düşmüş şimdi ön üst dişlerimde çürümeye başlamış ne yapmalıyım yardım edin. :*

Melike

Hocam merhaba benim yaşım henüz 21 olmasına rağmen ağzımda düzgün diş kalmadı küçüklüğümden beri dişlerim çürüyor dolgu yaptırmak zorunda kalıyorum bu çürükleri önlemek için ne yapmalıyım? Birde bir tane dolgumun altındaki damakta kist olduğunu söyledi doktorlar henüz aldırmadım bu kist diğer dişlere yayılır mı acaba şimdiden teşekkür ediyorum

Hacer ozel

Hocam benim arka tarafta bir disime dolgu yapıldı arasına yiyecek giriyor cikariyorum vs buda sorun yaratıyor doktora gittim ağrı yoktu dolguda Aralık var oda dış etimin siyrildigini kanal tedavisi yaparım fakat dışı kaybedebiliriz çünkü dişin altı curuk dedi şuan az ağrıyor fırçala idare et dedi ağrı yoktu az az sızlıyor neyapabilirim 🙁

Serife

Mrb hocam.kizim 23 aylik ve ust on iki disinde kiriklar olustu.ust 2 azisida curumus.dr.umuz bu yasta bisey yapilamayacagini sadece fircalayarak curuklerin ilerlemesini onleyebilirsiniz dedi.3 yasinda genel anesteziyle tedavi yapilabilecegini soyledi.1 yil da bu disler cekilecek duruma gelmez mi ne yapmaliyiz?

Nur

Merhaba hocam. Benim azı sag ve sol tarafta birer tane çürük dişim var. Ve onu kenarindaki azı dişlerimin üzerinde de siyahlaşmalar oluştu. Ve şuan sol azı dişlerimde çok ağrı var birşey yiyemiyorum ne yapmam lazım. Şimdiden teşekkürler .

Zehranaz

Merhaba hocam benim sağ ön dişimin kenarı çürüdü ne yapabilirm

Ayşe

Merhaba .dişimde kanal tedavisi yaptırdım ve aynı dişe posrelen kaplama yapıldı . 2yıl oldu .kaplamam düştü . Farklı bir dişçiye gittim . Kaplama olan dişin yanındaki dişim yani en arkadaki son dişimin kenarının çürüdüğünü söyledi . Kaplamayı yapıştırmadı . Daha sonra kendi dişçime gittim . Şuan bir çürük görünmüyor dedi ve kaplamayı yapıştırdı . Acaba dolgu yaptırsa mıydım ?

Aykut

Doktor bey sol azi ust disim ici oyuldu agri yok ama bisey yiyemiyorum bide disimi somurdugum zaman aciyor nasil bi tedavi uygulanir

eda

Merhabalar disim çürük agrimiyor ama cok kokuyor ne yapmam gerekir.

eda

Merhabalar disim çuruk agrimiyor ama cok kokuyor ne yapmam gerekir

Mehmet

7 ay önce sol alt küçük azı dişime kanal tedavisi uygulandı. Kanal tedavisi uygulanan dişimin yan tarafında morluk oluştu . Bu normal bir durummu ne yapılması gerekir???

Mustafa

Doktor bey merhaba, benim ağzımda 20lik dişler dahil hepsi duruyor, fakat bugün farkettim ki üst dişlerimde hem sağ hem de sol taraftaki 1er azı disimde damağa yakın tarafında bakınca belli olmayınca ama tirnagimla yoklayinca çizik gibi birşey hissettim. Tirnagimla yokladigimda sizi oluyor . Sizce nedir bu tedavi olmak gerekiyor mu ?

deniz

merhaba doktor bey, benim sağ köpek dişimin yanındaki dişimde her gün fırçalamama rağmen çürüme olmuş delik var ve bağzen ağrı yapıyo bazı dişlerimin de arka yüzeyinde hafif kararmalar var bir dişçiye gideceğim ama yurt dışında okuyorum türkiyeye dönünce yaptırmak istiyorum iki ay gibi bi süre beklersem iki ayda diğer dişlerime yayılması ve köklerini çürütmesi muhtemel midir yoksa iki ay beklenebilir mi?çok teşekkürler

Mustafa

Merhaba hocam 17 yaşındayım sağ üst dişimde ilerlemiş çürük var fakat geceleri o diş değilde onunla aynı bölgede olan alttaki dişim ağrıyor bu dişimde bir sorun yok üstteki çürükten dolayımı ağrıyor?

Güneş

Merhaba. Üst çene ön dört dişim kaplama. On sene kullandım ve düştü. Düşme sebebi en baştaki dişin çürümesi. Çözüm ise çürüğün yanındaki sağlam dişin de kaplama yapılması. İmplant pahalı. Sağlam dişime kaplama yaptırmak istemiyorum. Başka bir çözüm yolu yokmudur. Teşekkürler

Menekşe nur

Benim alt dişlerim acaba arası galiba biraz açılmış mi ne benim etime degiyor ve yapışıyor ne yapicam bilmiyorum çok rahatsız oluyorum ne yapmam lazım

Ayşe

Merhabalar ben 14 yaşındayım. Yaklaşık 3-4 ay önce benim dişlerim sızlıyordu. Çok diş fırçalamazdım düzenli bir şekilde. Bu nedenle çürüdüğünü düşünüp doktora gittim. Doktor dişinde herhangi bir sorun yok dedi ama benim hala arada dişim ağrıyordu bazen yemek yerken bazen ağzıma hava girince bile sızlıyordu. Onların anlamadığını düşünüp başka bir doktora daha gittim orasıda çürük gözükmüyor ama dişlerini düzenli fırçala dediler. Sonra fırçalarken fark ettim diş etimin belli bir yeri hep kanıyordu. Üstte 4-5. diş arası kanıyordu ve bastırınca o sızlayan yerin burası olduğunu fark ettim. Bu çürük değil mi çürükse doktorlar neden sorun yok diyor? O 4-5 arası fırçalarken hem kanıyor hem ağrıyor ne yapmalıyım??

Hakan Kayhan

Slm yasim 36 . Dislerim cok kotu arka tarafta cekikmekten PEK dis kalmadi onler siyah hocam ..cogu zaman abse yapip hep birlikte agriyolar ..Dis hastenesine gidince hic bi doktor yardimci olmuyo tek yaptiklari dis cekmek . Yalvarmama rahmen yardimci olmadilar aci cekiyom ve dis hekimleri yardimci olmuyor sordugum sorulara cevap vermiyolar dislerime bakmalarini temizlemelerini bende insan gibi yasamak istiyom ..yesil kartlinin hic bi hakki yok mu ?

Aleyna

Merhaba azı dişinde küçük bir çürük var aynı zamanda bu çürük birazcık içeri doğru bir bombe oluşturmuş durumda siyah siyah değil ama çukur oluşturup orayı çürük gösterecek kadar belirgin ve çikolata falan yediğimde ağrıyor bu dolgu mu olur

Onur can Aka

Doktor bey paylaşımınızı okudum ancak benim dişimde kırılma vardı diş hekimine de gidemedim. Ancak bu kırık çürüdü ve şu anda oyuk şeklinde dişim yanağımla temas edince çenemde ağrı oluşuyor. Bu çok ilerledi sanırım en kısa sürede diş hekimine gidip muayene olacağım ancak diş kaybı olurmu yoksa kanal tedavisi ile kurtarılabilir mi

burcu

merhaba benim ön disimde çuruk var dolgu yaptrdm aamaa rengi sarardi neden acaba boyle dier dusimede yaptrcam ama cok korkuyorm cok acimisti on dis oldugu icin olabilirmis birde yine ön disimde ust taraftan bi soyahlik var ustten curumeye baslarmi dis ve nasl tedavisi olur 🙁

yeliz

20 lik dişimin yanındaki dişimin içi çürüdü ve kenarı kırık doktora gıtsem ne yaparlar

Sude

Disim curuk ve curukten dolayi küçük bir kısmı kırıldı . (Azı disi) . Hava aldıkça aciyor. Tedavisi nedir ?

Seren

Merhabalar benim dişlerimde kahve rengi turuncuya bakan lekeler var ve ön iki disimin yanındaki diş çürüyor sanırım çünkü sallaniyor sürekli de fırçalamiyorum hayatimda hiç dişçiye gitmedim utanıyorum ve onlar yüzünden öz güven problemi yaşıyorum dişlerime nasil bi tedavi uygulanmali lekeler geçmiyor

On üst dislerim çürük ve aşırı iğrenç bi görüntüsü var ve 18 yaşındayım bi tedavisi var mi aceba

Hocam 25 yaşındayım önde sadece altı dişim kaldı diğerleri hep çürük ve oyuk tamamen kurtarılması imkansız gözüküyor alt daki dişlerimde isa arka taraflar da 4 veya 5 çürük var onlarda hemen hemen aynı durumda ve ben bu iekilde 3 senedir yaşıyorum maddi durumum yetersiz olduğundan dolayı bir türlü doktora gidemedim fajst devlet hastenesine niye gitmiyorsunuz derseniz oradaki dpktorlar ilgilenmiyor ve bir dolgu yaptırdım üç tane üç de düştü ne yapmalıyım bir sene veya iki sene daha böyle idare etsem sağlığım açısından bir sıkıntı opur mu bir de bende panik atak hastalıpı var bu üç senedir ve bu bir sene içinde kalp çarpıntısı vardı kalpten bir şey çıkmadı şu an iyyim Allaha şükür ama bir soruyym dedim acaba dişlerimin bu durumunu bir iki sene daha böyle idare etsem vucuduma bir sıkıntusı olur mu cevaplarsanız sevinirim hocam.

Nursel

Sag alt 3 azi disim sol alt 2 azi disim dipten curuk ve dipleri oyuk. Cekilirse yerine ne yapilacak cok tedirginim

yaren

Ben 17 yaşındayım azı dişim çürüdü ve kırıldı. Kırık çok derin. Nasıl tedavi edilebilir..

Şafak

Merhaba Doktor Bey,
23 yaşımdayım. Yirmilik dişlerimden birinin kenarında, azı dişime bitişik olan yerde minik bir siyahlaşma var. O siyahlık azı dişime zarar verir mi? Çoğu insan yirmilik dişlerin gereksiz olduğu söylüyor. Sizce de gereksiz mi? O minik siyahlığı tedavi mi ettirmem gerekir yoksa çektirmem mi?

Teşekkürler..

Şeyma

Merhaba Ben 18yasindayim dört ön dişimin arasi çürük . Dislerimin 4 e 1 çürük ve delik var. Cok rahatsiz oluyorum gulmek dahi istemiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Ömer Faruk

Merhaba Doktor Bey..
Benm Dişlerimin Üst Kısmın Sol Tarafındaki Dişin En Sonundaki Diş Bir Ara Yemek Yerken Yan Taraftan Kırıldı. Yaklaşık 1 2 Sene Önce. Acı Yoktu Önceleri Sonradan Biraz Başladı. Şuan Yazarken de Yaklaşık 30 Saniye Aralıklarla Sanki İğne Batırıp Çıkarıyorlar. Kırıldıktan Sonramı Öncemi Çürümüş Bilmiyorum Bir Uzmana Gitmelimiyim. Bide Ön Dişlerimin Dişeti Altında Küçük Çizik Şeklnde Çok Küçük Lekeler Var Bana Zararı Olurmu Veya Nasıl Kurtulabilirim. Teşekkürler.

İbrahim

İyi günler doktor bey ben 22 yasındayım üst ön iki dişimde kaplama var dişim kırıltı kaplama yapıldı. Ve suan 20 lik dişim be o jarici 8 beya 10 tane dişimde çürük var hem 20 lik dişim hemde diğer curk dişlerim dişlerimn arsmdaki curukler agrı yapıyor asırı derecede sag üstteki dişimn arasndaki cürükte oyulmus diş arası benim suan ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim

İbrahim

Ben 22 yasındayım suan dişimde 10 tame kadar çürük var diş araları be diş üstü bir cok yerde 20 lik dişim be bu curuk dişler agrı beriyor ve ayrıc nefes alırken sag üst tarftaki be sol aşt taraftaki dişlermden hava aldhını hissdiyoruö be bu ağrılar bütün çenemi agrıtıyor suan ne yapmaşıyım çürüklerden be bu oluşan çürük oyuklarından kurtulmam için ayrıca ön üst iki dişmde kırık oldugu için kaplama olmustu onların yandaki dişlerle arasndada cürük var suan benm agzımdaki tüm çürüklerden kurtulmam için ve agzımın saglıklı hale gelmesi için ne yapmaşıyım ??

Elif

Merhabalar hocam 15 yaşındayım diş teli tedavisi gördüm ve dişlerime iyi bakmadığim için çürükler ön tavşan dişlerim yanındaki dişler full çürük ve alt on dişlerinin arasında çürükler başladı dişlerume nasıl bir tedavi uygulanır şimdiden teşekkürler 🙂

Elif

Hocam ön dişlerim çürüdu ve sarardi gulemiyorum çok üzülüyorum küçüğüm ne gibi bir tedavi uygulanır

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce