Dişlerin Çürümesine Neden Olan Hatalar

çürük

Gün içerisinde farkında olmadan dişlerin çürümesine neden olan bir çok hata yapmaktayız. Bu hatalar dişlerin sağlıksız olmalarına ve kötü görünmelerine neden olmaktadır.

Dişlerin çürümesine yol açan sebepler nelerdir ?

– Gün içerisinde sürekli olarak verilen kahve molaları, yemek sonrası atıştırmalar, tatlılar ve şeker içeren gıdalar, asitli içecekler diş bakımı için uygun bir alan oluşmadığından dolayı gün boyunca diş üzerine yapışan baktariler dişlerin çürümesi için elverişli bir ortam hazırlarlar. Aynı zamanda dişlerin sağlıksız olmasının yanı sıra sigara, çay ve kahve lekeleri dişlerin görünümünü de etkilemekte dişlere sarımsı bir renk vermektedir.

– Gün içerisinde sigara tüketimi dişlere ve ağız sağlığına en çok zarar veren etkenlerdendir. Dişlerin sararmasına ve ağız hastalıklarına neden olan sigara dişlerin yok olmasındaki en önemli faktörlerin başında gelmektedir.

– Yetersiz diş bakımı diş ipi kullanımının olmaması yanlızca diş fırçalamanın ağız ve diş sağlığı için yeterli olacağı düşüncesi dişlerin çürümesine neden olan bir başka etkendir. Diş fırçalarının ağızda ulaşamadığı bazı yerler vardır. Özellikle sık dişli olan kişilerde diş araları kesinlikle diş ipi temizlenmesi gerekmektedir. Diş ipi kullanımı bilincine erişememiş olan hastalarda diş aralarında çürükler daha fazla görünmektedir. Aynı zamanda ağız gargarası da dişleri koruyucu bir bakımdır.

– Ağız ve diş sağlığının en önemli olmazsa olmaz bakımlarından birisi diş fırçalamadır. Diş fırçalama işlemini günde en az iki defa ve özellikle yatmadan önce gerçekleştirmeliyiz. Aynı zamanda diş fırçalama işlemini doğru şekilde gerçekleştirmeli diş fırçamızı 3 aylık periyodlar şekilde değiştirmeli ve macun diş fırçasına kuru şekilde sıkılmalıdır.

– Diş sağlığı için son derece önemli olan alışkanlıklardan birisi de şekerli gıdaların ara öğünlerde değil ana öğünlerle beraber tüketilmesidir. Bu durum dişlerin çürümesi ile direkt olarak alakalıdır. Dişlerin korunması için ana öğünlerle beraber tüketilen şekerli gıdalar öğün sonrası dişlerin fırçalanması ile beraber dişlerin çürümesine neden olamayacaktır.

– Yemek sonrasında bir bardak su içimek son derece önelidir. Aynı zamanda dişlerin çalkalanması da ağızdaki asidik ortamı nötr yapacak ve dişlerin korunmasını sağlayacaktır. Yemeklerden sonra içilecek olan bir bardak süt ise dişlerin kalsiyum açısından güçlenmelerini sağlayacaktır.

– Gün içerisinde özellikle televizyon karşısında tüketilen çiğnenemeyen tatlılar olarak nitelendirilen sakız, yapışkanlı tatlılar ve çerez tarzı kuruyemişler nadiren tüketilmeleri gerekmektedir. Bu tür yiyecekler diş sağlığı için zararlı iken beden sağlığımızı da tehdit eden etkenlerdir. Bu ürünler nadirende olsa tüketildiklerinde mutlaka dişler iyi bir şekilde çalkalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.

– Günlük olarak bolca meyve ve sebze tüketin. Bu bilinci diyetisyen uzmanları da size aşılamaya çalışırlar. Bu sağlıklı ve dengeli beslenmenin bir gereğidir. Sebze ve meyve tüketimi vücudunuz için ne kadar önemli ise dişlerin güçlenmesi için de o kadar önemlidir.

– Eğer sakız çiğnemeyi çok seviyorsanız size şekersiz sakızı önerebilirim. Şekersiz sakız dişlerin temizlenmesini, aralarda kalan artıkların giderilmesini, tükürük akışkanı hızlandırarak dişlerin bakterilerden korunmasını sağlayacaktır.

Diş çürükleri ile ilgili diğer bilgiler

Dişlerin Çürümesine Neden Olan Hatalar
Diş Çürükleri Anneden Bebeğe Geçiyor
Biberon Çürüğü Oluşumu Nasıl Engellenir ?
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Çürük oluşmasını önlemek için dikkat edilmesi gerekenler
Biberon Çürüğü Nedir ? Biberon Çürüğü Tedavisi
Hamilelik (Gebelik) Döneminde Diş Çürükleri
Çocuklarınızı Diş Çürüklerine Karşı Koruyun
Diş Aşısı

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce