Hamilelikte (Gebelikte) Diş Tedavisi Yaptırılır Mı ?

Hamilelikte (Gebelikte) Diş Tedavisi Yaptırılır Mı

Hamilelik döneminde diş hekimine gitmekte ve rutün kontrolleri yapırmakta herhangi bir sakınca yoktur. Diş tedavisi konusunda ise anne adayının daha önceki gebelik dönemlerine bakılmaktadır. Eğer anne daha önce bir düşük geçirmisse hekim anneye bu duruma göre bir tedavi uygulayacaktır. Hamileliği ilk üç ayı içerisinde diş hekimleri herhangi bir tedavi uygulamamaya geçici ilaç tedavileri ile sorunları diğer aylara taşımaktadırlar. Çünkü ilk üç ay gebeliklerde düşük riskinin en fazla olduğu dönemlerdir. Özellike anne adayları daha önceki gebeliklerinde düşük yapmışlarsa risk daha da büyümektedir. Bu konuda hem anne hemde doktor ortak bir hareket ile ağızda bulunan sorunları sonraki dönemlere kaydırırlar. Diş hekimi tedavisi sırasında uygulanan anestezik işlemlerin hem anne hemde bebek üzerinde olumsuz etkileri bilinmektedir. Soktor tarafından anneye verilecek ilaçlar ise doğum kontrol uzmanlarının denetimi altında verilmektedir. Bu durumlarda ortak haeket etmek en iyi sonuca götürmektedir.

Hamilelik döneminde diş tedavisi nasıl olmaktadır ?

Hamilelik döenimini diş hekimleri üç ayrı evrede değerlendirmektedirler. Bu evreler bebek ve annenin sağlığı açısından son derece öenemlidir. Yapılacak yanlışlar veya tedbirsizlikler düşük tehlikesine yol açabilmektedir.

ilk üç aylık evre: Bu evrede çocuk oluşumu yeni yeni olmaktadır. ilk üç ayda çocuğun organları oluşmaya başlayacaktır. Bu dönemde yapılacak tedavi bebeğin gelişimine olumsuz yönde etki eder ve çocuğun düşmesine yol açabilir. İlk üç aylık evrede doktor hastasına herhangi bir tedavi uygulamaz fakat doğum kontrol uzmanlarının kontrolünde bir takım ilaç tedavileri ile dişte olan probelemleri bir süreliğine geçiştirebilmektedir.

ikinci üç aylık evre: Bu dönemde bebek gelişimini tamamlamış ve büyüme evresine geçmiştir. Bu dönem ilk üç aylık döneme göre risksiz olarak tabir edilen dönemdir. Diş hekimleri çok acil olmadıkça bir müdahalede bulunmazlar fakat geciktirilemeyecek diş dolgusu, diş kanal tedavileri, diş çekimi gibi işlemleri bu evrede gerçekleştirebilirler.

son üç aylık evre: Doktorunuz erken doğum ve annenin aşırı reaksiyonları nedeniyle bu evrede de kesinlikle bir tedavi uygulamaz. Bu tedavileri doğum sonrası döneme bırakır.

Hamilelik döneminde lokal anestezi yapılabilir mi ?

Mümkün olduğunca tedavi uygulamalarının yapılmamasına diş hekiminiz özen gösterecektir. Çok acil durumlarda ve yukarıda saymış olduğumuz evreler doğrultusunda anne adayı ikinci evre içerisinde bulunduğu dönemde lokal anestezi ile işlem görebilir. Lokal anestezi ile yapılan işlemlerde anne herhangi bir ağrı dumayacağı için işlemler basit ve risksiz olacaktır. Riskli görülen durumlar ve doğum uzmanının onay vermediği tedaviler kesinlikle yapılmamaktadır.

Hamilelikte diş röntgeni çekilir mi ?

Hamilelik döneminde diş hekiminiz, doğum uzmanının onayı olmadan kesinlikle röntgen çekmez.. Özellikle ilk üç ay içerisinde çekilecek diş röntgenleri bebeğe çok ciddi zararlar verebilmektedir. Sonraki ikinci üç aylık evre dediğimiz bölümde röntgen çekilebilir fakat bu durumda belirttiğimiz gibi doğum uzmanı kontrolünde olmaktadır.

Hamilelik döneminde kullanılan antibiyotik ve ağrı kesicilerin bebeğe etkisi varmıdır ?

Hamilelik döneminde alınacak tüm ilaçlar doğum uzmanı tarafından mutlaka kontrol edilmelidir. Diş hekimleride bu konuda oldukça bilinçi bir şekilde hareket etmektedirler. Anneye verilebilecek tüm ilaçları doğum uzmanı kontrolünde vermekte yada verilen ilçaları anne adayından doğum kontrol uzmanına danışmasını istemektedir. Alınacak her ağrı kesici ilaç yada antibiyotikler anne ve çocuk için bir risk taşıyabilmektedir.

Hamilelik döneminde ağız bakımı

Diğer yazılarımızda da belirttiğimiz gibi hamilelik dönemi anne adaylarının ağız bakımına en çok dikkat etmeleri gereken dönemdir. Bu dönemde salgılanan hormonlar hem dişlere hemde diş etlerine oldukça zarar vermektedir. Aynı zamanda gebelik döneminde kusmalarda mide asitleri dolayısıyla dişlere zarar verirler. Bu dönemde özellike diş fırçalama konusunda hassas olması gereken anne adayları günlük ağız ve diş bakımının yanı sıra diş hekimlerinin önerecekleri gargara ve diş iplerinide sıklıkla kullanmaları gerekmektedir. Ilık tuzlu su ile yapılan gargara işlemleriylede diş etlerini rahatlatmaları önerilmektedir.

Hamilelik (gebelik) döneminde diş bakımı hakkında diğer bilgiler

Hamilelikte diş çekimi nasıl yapılır ?
Hamilelik döneminde diş tedavisi yapılabilir mi ?
Hamilelik döneminde diş sağlığı nasıl olmalıdır ?
Hamilelikte (Gebelikte) Diş Etleri
Hamilelikte Diş Röntgeni Çektirmek
Hamilelikte (Gebelikte) Diş Tedavisi Yaptırılır Mı ?
Hamilelik (Gebelik) Döneminde Diş Kayıpları
Hamilelik (Gebelik) Döneminde Diş Çürükleri
Hamilelikte diş röntgeni çekilebilir mi ?

100 Yorum

Yorum Yaz

Ayten

Merhaba doktor bey ben 5 -6 ay önce doğum yaptım. Nur topu gibi bir beeğim var benim hamilelik sırasında dişlerimde çok problemler oluştu. ve dişlerimin yüzeylerinde aşınmalar oluştu. 2 dişim kaplama oldu diğer dişlerimdeki aşınmalar ve kırılmalar devam ediyor. Diş etlerimde de kanamalar devam ediyor. Porselen dişlerimdeki renk farklılıkları canımı sıkıyor nasıl bir tedavi önerirsiniz ?

Uzman doktor

Merhabalar; hamilelik sırasında kalsiyum ihtiyacına bağlı olarak diş ve dişetlerinde sorunlar oluşabilir.Anlsdığım kadarıyla dişlerinizde çok yaygın çürük problemi var.Öncelikle bunların tedasviolması gerekiyor.Diş etlerinizdeki kanamalar da diş etlarinde iltehab olduğunu gösteriyor.Bununda acil tedavisi gerekiyor.kAPLAMALARINIZ ile diğerleri arasında renk farkı varsa ya kaplamalarınızın rengini değiştirin.Yada eğer diğer dişleriniz daha koyu kaldıysa onlara beyazlatma uygulatın.

Fahriye

Merhaba doktor bey 15 haftalık hamileyim. Dişime kanal tedavisi yapılması gerekiyormuş. Hamileyken bunu yaptırabilirmiyim ?

Uzman doktor

gebeliğinizi takip eden kadın doğum uzmanınızın izniyle bazı tedaviler yapılabilir.
geçmiş olsun

nazmiye

Merhaba doktor bey ben reglimin bir kaç gün önce kanal tedavisi için doktora gittim lokal ile beni kanal tedavisi yaptı. Daha sonra dişime geçici bir dolgu yaptı. reglim bitti ve korunmuyorum çocuğumuz olsun isytiyorum. Geçici dolgu yerine şimdi dolgum yapılacak acaba bu işlemlerin bebek için bir sakıncası olur mu ?

Uzman doktor

hamilelik durumundaki acil diş tedavileri kadın doğum hekiminiz izniyle yapılabilir.yapılan tedavilerin kanıtlanmış yan etkileri yoktur yinede tedbirli ve hassas olmakta fayda vardır.

Emine

12 haftalık hamileyim!diş dolgum düştü!kanal tedavisiyle dişim yapılmalıymış!bi sakınca olur mu?

Uzman doktor

Bu tür işlemleri 4,5,6 aylarda yapmalısınız. Hamileliğinizin ilk üç ayında dikkatli olunması gerekir. Ayrıca işlemler için doğum uzmanınızın izni alınması gerekmektedir.

hatice

Merhabalar benimde hamile lik şüphe m var şimdide kaplama ma min altında ki diş Ağrısı çekiyorum Neyapim bilmiyorum

Uzman doktor

Röntgen filmi çekilmedikçe bir sorun olmaz. Bu konuda bir doğum uzmanından da yardım alabilirsiniz.

EMINE

Merhaba doktor bey su anda dis tedevisi goruyorum yirmilik dislerimi cektirdim iki hafta once simdide iki tane dolgu yaptirmam gerekli bi yandanda bir bebek istiyorum size sorum dis tedevim bittikten sonrami cocuk dusunmeliyim yoksa hamile kalsam bi sorun olmaz mi (ilk gebeligim olacak)simdiden tesekkur ederim

selin

merhaba doktor bey şuanda korunmuyorum adet olmamada 15 gün gibi bir süre var bu 15 gün içerisinde dolgu yaptırmam gerekiyor 🙂 peki ya hamile kalırsam çocuğa bir yan etkisi olurmu.. şimdiden teşekkür ederim..

Uzman doktor

Röntgn filmi çektirmediğiniz sürece tedavi olmanızda sakınca yoktur. Tedavinizi olunuz.

ulka

Merhaba doktor bey.ben 32 haftalik hamileyim.dolgu yoktu disimde bu yuzden kanal tedavi yaptirdim dun.doktor bey sizce zarar verirmi bebegime? :'(

Uzman doktor

Hamileliğin son haftalarında işlem yaptırılmaması daha doğrudur. İşleminiz yapıldıysa problem yok. Doğu kontrol uzmanına bu konuları danışmalısınız.

esra

merhaba ben yaslasık 15 gun once kanal tedavısı yaptırdım fakat suan 3 haftalık hamıleyım bunun bebege bır etkısı olur mu bana yardımcı olursanız sevınırım daha tedavım devam edıyo ne yapmalıyım bılmıyorum.

Uzman doktor

Hayır fakat bir jinekologtan bu konuda destek almanızı öneririm..

Emine

Bana ulaşa bilirmisim

zeliha

13 haftalik hamileyim dolgulu disin altinda curukten dolayi iltihap olmus agri yapiyor kanal tedavi yapilmasindane gibi bi sakincasi var bebege

Uzman doktor

Hamileliliğin ilk üç ayında işlem yapılmaması gerekir. İkinci üç ayda işlemler yapılabilir. Bu duruma en iyi kararı jinekoloğunuz verecektir.

zehra

Sa ben 10haftalik hamileyim ve disimin kanal tedavisi olmasi gerekiyor siddetli agrilardan dolayi duramiyorum artik acisina katlanamiyorum ne yapmam gerekiyor

Uzman doktor

Bir diş hekimine giderek muayene olabilirsiniz. Sakıncası olacağını zannetmiyorum. Ama mutlaka diş hekiminizi ve jinekoloğunuzu bu durumdan haberdar etmelisiniz..

fikriye

meraba ben 6 haftalık hamileyim dişim çok ağrıyor kanal tedavisi gerekiyormuş ne yapmam gerekiyor duramıyorum ağrıdan bana bilgi verirmisiniz

Uzman doktor

Hamileliğinizin ilk haftaları çok önemli bu haftalarda işlem yapılmaması gerekiyor. Mutlaka diş hekiminizi ve jinekoloğunuzu konu hakkında bildiriniz ve işlem için onların onayını alınız.

Veda

Merhaba, 25 Nisan 2014 son adet tarihim. Korunmuyorum. Bir dolgu tedavisi yaptırmam gerekiyor. Uyuşturma işleminin eğer hamileysem bir zararı olur mu. Teşekkürler.

Uzman doktor

Hamileliğiniz ilk dönemleri risklidir. Öncelikli olarak bunu kesinleştiriniz. Jinekolog doktorunuzdan bu konuda yardım alabilirsiniz.

semiha

merhaba hocam ben 6 aylık hamileyim diş dolgum düştü yeniden yaptırsam sorun olurmu acaba hocam

Uzman doktor

Hayır bu dönemde yaptırabilirsiniz. Geç kalmayın ve mutlaka jinekoloğunuzdan durum ile ilgili bilgi alınız.

selda

Merhaba Hocam;15 haftalık hamileyim ve ön dişimin bir parçası kırıldı.Anestezi almadan dolgu ya da yapıştırma gibi bir tedavi yapılabilir mi?Teşekkür ederim

Uzman doktor

gebelikte en rahat müdahale edebildiğimiz dönem 4,5,ve 6. aylardır. Dişinizi bu aylar içerisinde tedavi ettirebilirsiniz. Geç kalmadan bir diş hekimine muayene olmanızda fayda var.

selda

TEŞEKKÜR EDERİM,İYİ ÇALIŞMALAR

selma

ben 5 aylık hamileyim çok önceden diş dolgusu yaptırdı ve 5 aylık hamileyken diş dolgum düştü bu durumda ne yapmalıyım çaresiz kaldım 🙁

Uzman doktor

Hamileliğin 3-4-5 aylarında tedavi yaptırabilirsiniz.

Seda

Ben 6,5 aylık hamileyim diş dolgum düştü hamileyken çok ağrıyor geceleri artıyor ne yapabilirim doktora gitsem tedavi uygular
mı uygulamazsa ne yapabilirim.

Uzman doktor

Hamileliğinizin on 3 ayı içerisinde tedavi yapılmaması önerilir. Jinekoloğunuza danışmanızı öneririm..

Ayse

9 haftalik hamileyim bundan 6 ay öncede düsük yaptim, simdi alt sol iki disim cürük feci agriyo üst sol arka disimde kirik agri yapiyo geceleri uyuyamiyorum dis tedavisi yaptirsam 3 dise bebege zarari olurmu? Karanfil koymamda bi sakinca varmi

nuray

Doktor bey şuan 2aylık hamileyim dış kissim olduğunu söylediler gittiğim bütün dr lar buna impilat dedi kimi de lazerle kurtulacağını söyledi ne yapacağımı bilemiyorum bana bu konuda yardımcı olur musunuz ağrısı şakaklarıma vuruyor ne yapmam lazım lütfen yardım.

gülsüm

Merhabalar! Ben 5 buçuk aylik hamileyim. Üst ön kesici dişim çürümeye başladı.sanırım dörtte biri çürümüş durumda. Diş tedavisi için hamileliğin bitmesini beklemeliyim. Anestezi almak istemiyorum. Şu an için bir ağrım da yok çok şükür.

Uzman doktor

Hamileliğinizin son üç ayı içerisinde işlem yaptırmamanız önemlidir.

gülsüm

Beklemeli miyim yazacaktım. Sorum eksik kaldı.

isimsiz

hocam 1 haftalik hamileymişım fakat haftaya diş dolusu için randevum var napmali yim yardimcı olabilir misin ıZ

Uzman doktor

Hamileliğinizin ilk günlerinde işlem yaptırmamanız çok önemlidir. Durumunuzu doktorunuza ve doğum uzmanına belirtiniz. Bilgi alınız.

neslihan

Mrh ben altibucuk aylik hamileyim disim kirildi ve agrisina dayanamiyorum gecici dolgu yaptira bilirmiyim bana acil cevap verebilirmisinizz lutfen

snm

Merhaba reglime 2 gün var çok ihtimal değil ama hamile olabilirim bugün çok ağrı yaptığı için dolgum değişti ve tartarlar temizlendi bir zararı olur mu ne yapmalıyım..

hayriye

Benim hamilelik şüphem vardı ve diş filmi çekildi eğer hamileysem bebeğe ne gibi bir etki yapar o an için unuttum hamile olduğum ihtimalini eğer hamileysem ne yapmam gerekiyor

ceylan

Merhaba doktor bey ben daha yeni hamileyim dişlerimin kanal tedavisi gerekiyo ne onerirsiniz?

ebru

hocam ben bırbucuk haftalık hamıleyım sağ alt dısımde kırık var ve dolgu yaptırmam lazım bana bilgi verırmısınız cok agrı yapıyo

Hakan

Eşimle korunmayi birakali bir hafta oldu. Esim bugün disine dolgu yaptirdi.Amalgam yapmamasini ozellikle istedim beyaz dolgu yapildi.Lokal anestezi yapildi. Simdi icim icimi yiyor. Sakincasi var midir? Sakincalarinin sebebi nedir? Ne gibibsorunlara yol acabilir?

Uzman doktor

Hakan bey hangi dişine dolgu yapıldığını yazmamıssınız.

yesim

Merhaba ben 36 haftalik hamleyim son zamanlarim fakat dişim çürümüş ağrısı doğum korkumu unuturum iltihap dan dis etlerim sisti bir müdahale yapmiolar benim rahatlama mi sağlıcak bişey var mı kanal yaptırmalı miyim

murat

hocam mrb eşim 15 haftalık hamile sağ alt azı dişi kırık fakat içi dolgu geçen eşimin doktoruna danıştık diş doktoruyla aynı sekilde görüştük konuyuilevk diş doktoru ROVAGYL 3 M.I.U Spiramisinkullanmasında sakıncası varmıdır 4 aylıkken çekim yapılabilirmi saygılarımla(Parol 500 mg kullanabilirmi…)

Uzman doktor

Murat bey.. Hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde ve son üç ayı içerisinde işlem yapılması sakıncalı olabilir. 4. ayda eğer doğum uzmanınız izin veriyorsa işlem yapılabilir. Fakat doğum uzmanınızdan izin almanız çok önemlidir. Ayrıca doğum uzmanınızı kullandığınız ilaçlarla ilgili bilgilendirmelisiniz.

yasemin

Merhaba doktor bey 5 haftalık hamileyim 1 senedir de diş teli var zararlımı acaba teller

Uzman doktor

Yasemin hanım tellerin hamilelikte herhangi bir zararı yoktur.

hatice

Mrb ben 22 haftalik hamileyim her iki taraftan dislerim kirildi 2 dolgu 1 kanal tedavisi gerekiyor…yemek yemekte cok zorlaniyorum yiyemiyorum diyebilirim…doktorum bu ay icerisinde yaptirabilecegimi soyledi sizce bir riski varmidir..kanal tedavisini sonraya mi birakmam iyi olur onda anestezi biraz daha fazla yapiliyor…acil cevap lutfen…

alev

Mrb dr. Bey ben 18 haftalik hamileyim ve disime kanal tedavisi uygulaniyor suanda gecici dolgu var fakat 1 2 gun sonra normal dolgu yapilacak acaba uyusturma esnasinda kullanilan ilacin bebegime bir zarari olurmu kadin dogum dr. Izni ile dis hekimine gebe oldugumu bildirerek bu tedavi uygulandi tesekkürler.

GAMZE

Mrb. 35 haftalık hamileyim ve bu sabah ön dişimdeki dolgum düştü. Dişimde herhangi bir kanal tedavisi yok. iç dudağımı kesiyor ön diş olduğu için. Yardımcı olabilirmisiniz

sema

Doktor bey ben 21.hafta icinde hamileyken diş rontgeni cektim fakat int.baktigim bazi bilgiler beni korkuttu sizce bir sorun olusur mu bebek uzerinde?Saygilarimla…

Uzman doktor

Sema hanım allahın izni ile bir şey olmayacak doğum uzmanı ile görüştünüz mü ?

sema

Sayin doktor bey, doktorum ile görüşmedim yurtdışında yaşıyorum burada rontgen cekilirken çelik yelek kullanılıyor inşallah dediginiz gibi bir sorun çıkmaz içime su selptiniz Allah razı olsun…Saygılarımla…

Burcu

merhaba ben 8 aylik hamileyim ve daha önce gecici dolgu yaptirmistim sinirleri falan alindi ama simdi dolgum düstü hanikeykn gitsem acaba dolgu yapilirmi

Sevgi

Merhaba 20 haftalık hamileyim… Dişlerim çok kotu gerek yapısı gerekse rengi. Ve oda yyetmezmiş gibi dişlerim aiyahlasmaya lekelenmye başladı. İlk önce bir disimken iki yan dişime kadar sıçradı resmen. Bu durumdan cok mutszm. Dişlerini kaplama yaptırabilir miyim.

Uzman doktor

Tabiki sevgi hanım kaplama uygulamaları ile estetik görünüm kazandırılabilir. Fakat öncelikli olarak mevcut sorunların giderilmesi gerekmektedir.

Nuray Özcan

Doktor bey ben bugün kanal tedavisi yaptırdım ama uyuşukluk geçince bir ağrı sizi var ne kadar çekerim bu ağrıları ve 18 haftalik hamileyim ?

Nuray Özcan

Doktor bey ben bugün kanal tedavisi yaptırdım ama uyuşukluk geçince bir ağrı sizi var ne kadar çekerim bu ağrıları ve 18 haftalik hamileyim ? ve baya bi ağrı var ve hassasiyetle ver dişlerimi birbirine deydiremiyorum dokunamiyorum bile dilim ?

pakize

Merhaba dr bey 6 haftalik hamileyim ben hamile oldugumu bilmiyodum dis rontgeni cektirdim acaba sakincasi nedir simdide dr dolguda bi sorun olmaz demis ama korkuyorum dolgu yaptirmak iatemiyorum

Uzman doktor

allahın izni ile birşey olmayacaktır. undan sonra dikkatli olunuz. Pakize hanım

pinar

Merhaba hocam 6 haftalik hamileyim bebegimin kalp atislari daha baslamamis fakat on disim dolguydu oda dustu simdi disim kirildi agzimi acamiyorum hava aldiginda rahatsiz oluyorum birsey yiyip iceniyorum lutfen bana yardim edin ne yapmam lazim

Uzman doktor

Pinar hanım allah bebeğinizi sizlere bağışlasın sağsalim inşallah. Doğum uzmanınızla konuşarak eğer izin olursa gerekli muayeneleri yaptırabilirsiniz.

zahide

mrb hocam 22 haftalık hamileyim. 3 aylıkken dişim kırlmıştı ama parçası düşmemişti sallanıyordu. bugün düştü acaba bişey olurmu

Uzman doktor

Zahide hanım eğer doğum uzmanınız bu konuda onay verirse dişinizin tedavi edilmesinde bir sakınca yok. Fakat mutlaka doğum uzmanınızdan onay almalısınız. Geçmiş olsun.

SERPİL ÖZGÜN

benim 15 aylık bebeğim var dişlerime kanal tedavisi yaptırdım doktora emzirdiğimi söylemeyi unuttum. ve eve geldiğimde emzirdim. çocuğuma nasıl biz zarar verir .sonuçta lokal anestezi aldım ….

Uzman doktor

Serpil hanım merhabalar yapılan uygulamanın çocuğunuza herhangi bir zararı bulunmamaktadır

derya

10 5 günlük hamileyim 20 lik dişim çürümüş ağrı yapıyo cektirsem zararı olurmu bebegi

Uzman doktor

Derya hanım merhabalar hamileliğin ilk haftaları Bu şekilde bir diş çektirmek zararlı olabilir bu konuda doğum uzmanları danışmalısınız eğer çekilmesine izin verirse Yani herhangi bir sakınca görmezse Dişiniz çekilebilir Bunun dışında çekilmez

Sunduz

Benim diş telin var ama hamilelikten suphenelyom zarari varmı

Uzman doktor

Sunduz Merhabalar diş telinin hamileliğe hangi bir zararı bulunmamaktadır

Mrb hocam 28 haftalık hamileyim şidetli diş ağrısı çekiyorum artık kulağım gözüm ağrıyor doktor antibiyotiklik bi durum yok kanal tedavisi yapılması gerekli son 3 ayı böyle tamamlayamazsın dedi ağrı kesici de fayda etmiyor artık ne yapmalıyım.

Uzman doktor

Serap hanım merhabalar bu konuda doğum uzmanınızdan izin almanız gerekiyor Eğer Doktorunuz onay verirse diş hekimliği tedavinizi gerçekleştirecektir

cansu

merhaba Hocam;ben bebek düşünüyorm ancak suan öyle bir durum yok,imlant takılması gereken 3 dişim var, onun öncesinde tel takılması gerekiyor, bu süreçte hamile kalırsam tel tedavisi sorun yaratabilir mi bana ve bebeğe?

Gülden

Doktor Bey 12 haftalık hamileyim ve bi haftadır diş ağrısından ne uyuyabiliyorum ne konuşabiliyorum. Diş doktorum köprü yapılacağını söyledi bunun bebeğime bi zararı olur mu?

Ozlem kılıçoğlu

Hocam merhaba. 28 haftalik hamileyim ve bugün azı dişim kırıldı yani ortadan ikiya ayrılmış durumda herhangi bir kopma yok fakat yumusak dokuyu hareket ettikçe zorluyor ne yapabilirim.

Nilüfer

Doktor bey dışimde çürük vardı diş hekimine gitmeden 5 gün önce gebelik testi yaptırdım hamile değildim iki tane kurşun yeleği üst uste giyerek röntgen çektirdim aynı gün dişte cektirdim 1 hafta sonra tekrar gittim ve 20 lik dişimi aldirdim ve aynı gün hamile olduğunu öğrendim ve bu durumların bebeğe zararı olurmu ? Bebeğim daha keseden dışına çıkmamış yani kısacası ultrasonda bebek gözükmüyor psikolojim bozuldu lutfen cevap verin !

Nuryiğit

Doktor bey dışimde çürük vardı diş hekimine gitmeden 5 gün önce gebelik testi yaptırdım hamile değildim iki tane kurşun yeleği üst uste giyerek röntgen çektirdim aynı gün dişte cektirdim 1 hafta sonra tekrar gittim ve 20 lik dişimi aldirdim ve aynı gün hamile olduğunu öğrendim ve bu durumların bebeğe zararı olurmu ? Bebeğim daha keseden dışına çıkmamış yani kısacası ultrasonda bebek gözükmüyor psikolojim bozuldu lutfen cevap verin !

Elif

Merhaba 31 haftalık hamileyim dişim kırıldı ne gibi bir tedavi uygulanması gerekir.

Betül

Mrhb doktor bey ben daha önceleri dış teli tedavisi oldum ve bir yıl oldu cikartali ama yine problem oluştu doktorum on üst ve alt iki disimin arka tarafına küçük bir tel tedavisi uyguladı ben 9 haftalık hamileyim sizce bu tedavi beni olumsuz etkiler mi ? Rutin kontrollerde gitmek zorundayım bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim şimdiden çok tsk…

gülşen

3 gün önce yumurtlama dönemimde ilişkiye girdik birleşmede içine boşalma oldu ve şimdi kanal tedavisi olmam gerektiğini söyledi doktor röntgende çekindim kanal tedavisinin ve röntgenin şüpheli bir gebeliğe zararı olurmu adetimein olmasına daha 11 gün var beta hcg yaptırsam ilişkiden 3 gün sonrasında hamilelik belli olurmu

JALE

MERHABALAR Hocam şiddetli diş ağrım var 7aylık hamileyim kanal tedavisi yaptırmam lazım yapılan iğnenin bi zararı varmıdır sizce

gamze

Merhaba doktor bey ben 17 haftalık hamileyim kök dişimden kulağıma vuran bir ağrım var ve ne yaptıysam geçmiyor herhangi bir tedavi uygulanabilir mi ne yapmam lazım yemek bile yiyemez hale geldim yardım edin lütfen

Aysenur

Merhaba hocam bn 10 aylik evliyim. Gomulu bir kopek disim var ortodent tel takmam gerektigini 2 yil surecegini soyledi.bebek yapmama engelmidir. Cevabinizi bekliyorum.

FUNDA

merhabalar 7 haftalık hamileyim dişim inanılmaz ağrıyor kanal tedavisi gerekiyor mecburen yaptırcam bebeğe ne gibi olumsz etkisi olabilir yardımcı olursanız sevinirim

Tugce

Meb doktor bey 6 bucuk aylik hamileyim dogum 23 nisan gibi her iji tarafimdada ici bos dislerim var ne birsey yiyemiyorum isine giriyor ve hemen agriyorr cok canm yaniyor dolgu yaptirablr myim

Sırma

Acil yardim.suan 5 haftalik hamileyim butun dislerim agriyor ve iki disim de curume gözüküyor hicbisey cigneyemiyorum dislerim hamur gibi sanki tedavi yaptirabilirmiyim bebege zararlimi

Fatma

Merhaba doktor bey 3ay önce dişlerime tel taktırdım hamile kalırsam bi sorun olurmu acaba doğumda sezaryen olur

Banu

Merhaba ben hamile olabilirim 1 hafta yada 10 gün sonra adet günüm bekliyorum..disimde çürük var kanal tedavisi ve dolgu yaptırmamda sakınca olurmu.

Hafize

HocAm 1 haftalık hamileyim ve dişlerimde tel var bi zararı olurmu

hatice

doktor bey ben 3 bucuk aylik hamileyim ve bugun dusen protezlerimi yapistirtmak icin doktora gitttim ama hamile oldugumu soylemeyi unutttumm su an cok suphedeyim sizce zarar olmusmudur bebegime

Szdr

Merhaba doktor bey ben 10+3 haftalik gebeyim son 2 haftada bi disim dayanilmaz agrilara yol aciyor doktorum bana adrenalin siz igneyle tedavi olabilecegimi soyledi ama gittigim dis doktoru adrenalin siz igne olmadigini sadece daha dusuk seviyede olan igne oldugunu soyledi bunun uzerine kadin dogumcum 3 ay aydan sonra dusuk riskine karsi sana bi igne vuralim sonra dis doktoruna git dedi 3 aydan adrena lini dusuk igney le kanal tedavim yapilirsa herangi bir sorun olurmu simdiden ilgi ve alakanizdan dolayi tsk ederim

Dis telleri varken hamile kalınır mi ?

Nil

33haftalık gebeyim 2 dişim apseli yüzüm şişti ilaç kullanma diyorlar ağrıdan duramıyorum

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce