Hamilelikte Diş Röntgeni Çektirmek

Hamilelikte Diş Röntgeni Çektirmek

Hamile iken diş röntgeni çektirmek özellike ilk üç aylık evrede bebeğin oluşum bozukluklarına hatta bebeğin düşmesine neden olabilmektedir. Tüm hastanelerde röntgen odasına hamileler giremez ibaresi koyulmaktadır. Bu durum bebek açısından son derece sakıncalıdır.Eğer çok ciddi bir durum söz konusu ise hamileliğin ikinci üç aylık evresinde koruyucu yeleklerle düşük dozajlarda olmak kaydıyla ve mutlaka doğum kontrol uzmanı kontrolünde röntgen çekilebilmektdir.

Gebelik döneminde çekilen röntgenlerin bebeğe etkileri neler olabilir ?

– Anne karnında ölüm gerçekleşebilir.

– Gelişim bozuklukları görülebilir.

– Büyemede sorun olabilir.

– Bebeğin kanser olma riski vardır.

– Bir çok çeşit malformasyonlar gözlemlenebilir.

Yukarıda sözü geçen etkiler gebeliğin hangi dönemlerinde olduğuna ve verilen röntgen dozajına göre farklılıklar göstermektedir. Kesin bu sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir gibi bir söylem yoktur fakat bu durum riske edilebilecek bir durum değildir. Yapılacak tedavi ve röntgen aşamaları doğum sonrasına bırakılmalıdır.

Eğer bir anne adayı çocuğunun olup olmadığını bilmiyorsa ve röntgen çektirdiyese ne olur ?

Döllenmenin ilk 14 – 15 gününde embriyo radyasyonun etkilerine karşı çok hassastır. Ya düşük olur yada embriyo yaşamaya devam eder. Bu evrede embriyonun radyasyona mahruz kalması herhangi bir gerilemeye neden olmayacaktır. Fakat bu evreden sonra radyasyona mahruz kalan ambriyoda zeka, göz veya yüz bölgesinde yada herhangi bir organda gelişim geriliği görülebilmektedir.

Röntgen sonrası çocukta ne gibi gelişmeler gözlemlenir ?

Böyle bir tdbirsizlik yok denecek kadar az görülebilen bir gelişme olmaktadır. Diş hekiminiz sizi röntgenden kesinlikle uzak tutacaktır. Mümkün olduğunca bu tür işlemler gerçekleştirilmeyecektir. Röntgen filmlerinin çocuklar üzerindeki etkileri Japonya’ya atılan atom bombasından çıkan sonuçlara göre söylenmekte ve hastalara bilgiler verilmektedir.

Buradaki etkiler ise çocuklarda;

– bazı organlardan dolayı özürlü olmaları

– ölümlerle

– düşüklerle

– zeka geriliği ile

– genetik bozukluklarla

ve kanser (lösemi)

bu tip sonuçlar atom bombası sonrası çocuklarda gözlemlenmiştir. Röntgeninde bebekler üzerinde bu tür etkileri olacağı bilinmektedir.

Hamilelik döneminde röntgen odasına girilmesi

Bu durum ancak hamile olduğunu bilmeyen hanımların başına gelebilecek bir durumdur. Eğer sizin başınıza böyle bir durum geldiyse çok fazla endişelenmek yersiz olacaktır. Çünkü röntgen filmelerinde dozaj önemlidir. En yüksek dozu röntgeni çektiren kişi alır yanındakiler bu durumdan oldukça az etkileneceklerdir. Ayrıca yanında bulunan kişiler kurşun yelek giydilerde bu durumda kişi oldukça yüksek oranda röntgenden korunmuş demektir.

Sonuç olarak bu gibi durumlarla karşılaşan kişiler kesinlikle endişeye kapılmasınlar. Röntgenden çocuklarının etkilenmesi yok denecek kadar azdır. Yinede bir doktora danışmanızda ve durumu en ince ayrıntılarıyla doktorunuza anlatmanızda fayda vardır.

Hamilelik (gebelik) döneminde diş bakımı hakkında diğer bilgiler

Hamilelikte diş çekimi nasıl yapılır ?
Hamilelik döneminde diş tedavisi yapılabilir mi ?
Hamilelik döneminde diş sağlığı nasıl olmalıdır ?
Hamilelikte (Gebelikte) Diş Etleri
Hamilelikte Diş Röntgeni Çektirmek
Hamilelikte (Gebelikte) Diş Tedavisi Yaptırılır Mı ?
Hamilelik (Gebelik) Döneminde Diş Kayıpları
Hamilelik (Gebelik) Döneminde Diş Çürükleri
Hamilelikte diş röntgeni çekilebilir mi ?

49 Yorum

Yorum Yaz

rana

Doktor bey ben hamile olmadan önce diş röntgeni çektirmiştim. Daha sonra çenemin röntgeninin filmin çekilmesinden sonra 2 -3 hafta sonra hamile kanılınırsa çocuğa zararı olur mu ?

Uzman doktor

(henüz embriyo oluşmadığı için) sorun olmaz.

zeyno

Doktor bey ben 10 günlük hamileyim. Diş operasyonu geçirdim ve 20 lik dişlerim bu operasyonla alındılar. Bu işlemler sırasında 2 defa röntgen filmim çekildi. Bebeğime herhangi bir problem olmuşmudur ?

Uzman doktor

Eğer flimler hamilelik öncesinde çekildiyse hiç bir sorun olmaz. Hamilelik döneminde çekildiyse de bizim kullandığımız cihazların radyasyon değeri çok çok düşük, allah’ın izniyle herhangi bir sorun olacağına ihtimal vermiyorum. Siz yinede hamilelik için kontrollere gittiğinizde durumu kadın doğum uzmanına iletin.

zehra

Ben iki gun once disimin.agrimasi sonucunda rotgen.cekildim hamile olup olmadogmi.bilmiyorum.ve korkuyorum eger hamilieysem bu ay cocugun durumu nasil olur

Uzman doktor

Öncelikli olarak hamile olup olmadığınızı öğrenmelisiniz.

zehra

Doktor bey lutfen bana yardim edin cunku gercekten cok tedirginim

ayla

Doktor bey merhaba ben hamileligimi bilmeden dis rontgeni cektirdim.suan cok huzursuzum tahminimce 2 haftalik veya 3 haftalikti. Bebegime bisey olmusmudur??

Uzman doktor

Kullanılan cihazların radyasyon değerli çok düşük.. Sorun olacağına ihtimal vermek istemiyorum. Doğum kontrol uzmanına tedavi ettiniz.

sena

Doktor bey 6gunluk hamileyim disimin tedavisi sirasnda uyusmasi icin anestezi verildi ve portabl dis rontgeni cekildi cok icin risk derece nedir?cok huzursuzum.tesekkuler

Uzman doktor

Hamile olduğunuzu bilmiyormuydunuz ? Uygulanan cihazların radyasyon değeri çok düşük olmasına karşın yinede tedbiri elden bırakmamak gerekir. Mutlaka bir doğum uzmanına kontrol olunuz.

sena

Doktor bey 6gunluk hamileyim disimin tedavisi sirasnda uyusmasi icin anestezi verildi ve portabl dis rontgeni cekildi cocukk icin risk derecesi nedir?cok huzursuzum.tesekkuler

ayşegül

Günaydınlar ben hamile olduğumu bilmeden 19günlükken akciğer filmi çektirdim şuanda 13 haftalık gebeyim herşey çok şükür normal rad değerlerine baktığımda çok düşük ama aklımda soru işareti kalıyo yinede aydınlatırsanı sevinirim son adet tarihinin ilk günü 17aralık akciğer için rontgene 06 ocakta girdim teşekkür ediyorum merakla bekliyorum iyi günler dilerim

Uzman doktor

Radyoaktif etki çok düşüktür. Allahın izni ile birşey olmuyacak..

ayşegül

Günaydınlar ben hamile olduğumu bilmeden 19günlükken akciğer filmi çektirdim şuanda 13 haftalık gebeyim herşey çok şükür normal rad değerlerine baktığımda çok düşük ama aklımda soru işareti kalıyo yinede aydınlatırsanı sevinirim son adet tarihinin ilk günü 17aralık akciğer için rontgene

06 ocakta girdim teşekkür ediyorum merakla bekliyorum iyi günler dilerim

ünzile

Doktor bey hamile oldugumu bilmeden dis rontgeni cektirdim daha sira icim rahat etmedi kan tahlik yatirdim daha degerler cok dusuk dusuk bir hafta sobra tekrar kan tahlili yapti gebelik kesinlesti dogum doktoruma sordum rahime uzak bir film oldugu icin zarari olmaz dedi dogum yaptim bebegimde goz albinosu varmis bununla alakali olabilirmi

Uzman doktor

Bunun için bir takım tahliller yapılmalıdır. Mutlaka bu nedenden dolayıdır diyemeyiz.

medine

Doktor bey nisan 27si ve01 arası adet gördüm
04 diş röntgen çekildi 1 hafta snr test yapım negatif ayn 24 de yapım pozitif dr şu an 6 haftalık diyor çok korkuyorum ltf cvp verebilirmsniz

Derya

İyi günler doktor bey,
Ben 09 Haziranda adet oldum, dişlerimde kis tedavisi görüyorum, 23 Haziranda kanal tedavisi yapıldı ve panoramik diş filmi çekildi, 27 Haziranda ağrılarım sonucu tekrar diş filmi çekildi, hamile olduğumu 8 temmuzda evde yaptığım test ile anladım, Kadın Doğum Doktoruna gittim, diş filmi çektirdiğim dönemin tam döllenme ve yumurtanın rahme gömülme tarihlerine denk geldiğini ve bu yüzden bir sıkıntı olmayacağını diş filminde 0,01 rad radyasyon olduğunu söyledi, bebeğin etkilenmesi için 5 radın üzerinde radyasyona maruz kalması gerektiğini söyledi.Benim içim ferahladı ama yine de aklımın bir köşesi hala bunu düşünüyor.Şuanda 7+3 haftalık kalp atışları,amino kesesi herşeyi normal dedi dortor ama işte içim icimi yiyor…

Uzman doktor

Derya hanım doktorunuz gerekli açıklamaları yapmış.. Eğer bebeğiniz etkilenmiş olsaydı bu duruma gelemezdi. Allahın izni ile birşey olmayacaktır. Bundan sonraki aşamalarda dikkat ediniz.

yıldız

merhabalar ben gebelik düşünüyorum korunmayı bıraktım diş ağrısı nedeniyle diş röntgeni çekilmem gerekiyor ki bu da adetin 12.gününe denk geliyor. bu durumda röntgen çekilmemim hamileliğe etkisi olur mu?

Serap

Merhaba,

Benim bir sorum var, ben hamile olduğumu bilmeden çene röntgeni çektirdim ve şuan tam 5 haftalık hamileyim.. Bebeğime ne gibi zararı olur çok endişeliyim lütfen bilgi verirseniz çok sevinirim..

Uzman doktor

Diş hekimliğinde çekilen röntgenin yaydığı radyasyon bebeği etkileyecek düzeyde değildir. Fakat her ne olursa olsun röntgen filminden uzak durulması gerekmektedir. Allahın izni ile bir şey olmayacak fakat bu konuda dikkatli olunuz ve doğum uzmanınıza konu hakkında bilgi veriniz. O sizi bu konuda daha iyi bilgilendirecektir.

fatma

Iyi günler doktor bey benim sorum şu oğlum 4 yaşında ve dişlerinde çürük var şuan hastanedeyiz röntgen çekildi ben odaya girmedim eşim girdi çıktığında eşim bize çok yaklaşma zararlı olabilir mi acaba dedi 39 haftalık hamileyim…

nurcan y.

Mrb doktor bey.ben 23 eylul son adet gunum.ben 16 ekimde dis rotgeni cektirdim.ama gitmeden evde yapilan idrar testi yapmistim fakat negatifti.23 unde adetim gecikince hamile oldugumu öğrendim ve suan cok korku icindeyim.kadin doguma gittim.hgc 921 cikti.acaba birsey olurmu ne olur cvp yazin

yasemin

Merhaba,
Ben 24 haftalik hamileyim.dis doktorum karnima koruyucu ortu ortup dislerimin rontgenini cekti.yinede icim huzursuz.aceba bebegime bir zarari olurmu.bir hafta sonrada dis etime anestezi yapip uyusturup dolgu yapacak. O morfininde zararini ogrenmek istiyorum.cvp icin simdiden tesekkurler.

rabia

Merhaba Ben 36 haftalik hamileyim ve dislerimden cok rahatsizim resmen sancimdan duramiyorum Rontgen cektirsem bi sorun olurmu lutfen yardim edin doktorum

Uzman doktor

Rabia hanım hamileliğinizin bu dönemi çok tehlikelidir. Bu dönemde işlem yapılmaması gerekir. Özellikle röntgen kesinlikle çektirilmemesi gerekir. Bu bebeğinizde kalıcı hasarlar oluşmasına neden olabilir. Doğum uzmanınıza danışmadan kesinlikle işlem yaptırmayınız. Doğum sonrasına tedaviniz sarkacaktır.

zeynep

24 haftalık hamileyim 2 aydır diş ağrısı çekiyorum 20lik diş çürüdü ve yarısı kırıldı diş eti kanamasından dolayı çiğneyemiyorum 20lik dişimi çektirsem bebeğe zararı olur mu

Uzman doktor

Zeynep hanım doğum uzmanınızın izni olmadan herhangi bir işlem yapılması tehlikeli olabilir.

Gülsem

Merhaba uzman doktor bende yirmilik dişimi çektirdim adet olamadım zaten gecikiyordu biuseferde daha çok gecikti nedenacaba bilemedim?

nisa yağmur

Merhaba dr bey ben 36 haftalık hamilieyim 2-3 haftadır dişim ağrıyo bi dişime dolgu yapıldı diğerine de yaplıldı sonra sökülüp ilaç koyuldu iki kere morfin aldım şuan kanal tedavili dişim ağrıyo ve çekilmesi gerekiyomuş kadın doğum dr izin verdi 36 haftalığım çektireyim mi

Uzman doktor

Nisa hanım kadın doğum uzmanından izin aldıysanız sorun olmayacaktır. Diş hekiminiz dişinizi çekecektir. Eğer bekleyebiliyorsunuz doğum sonrasına bırakmanız tüm riskleri ortadan kaldırabilirdi.

aysegul Yorulmaz

Iyi günler hocam ben 24 haftalik hamileyim Panoromik dis röntgeni çektirdi bugün ama coj endiseliyim bebegime bişey olacak diye bilgilerinize ihtiyacım var kanal tedavisi yaptırdım bi hafta sonrada dolgu veya çekebilir let mis

tuğçe

Merhaba doktor bey ben hamileliğimin 3. Haftasında 2 kez diş röntgeni çektirmiştim 11. Haftamda bebeğime kistik higroma ve hidrops teşhisi kondu 15. Haftamda gebeliğim sonlandı bunun diş röntgeniyle ilgisi var mıdır öğrenmek istiyorum..?

Sinem

Merhaba hocam oglumun rahatsiźligi icin 2 ve 3 tane filim çektirdim hamile oldugumu bilmiyordum yanındaydım hamileligin ilk günleriydi tahminimce sizce tehlikesi nedir

Uzman doktor

Sinem hanım hiç korkmayın ve endişelenmeyin. Siz çektirmiş olsaydınız bile bebeğinize zarar gelmesi için 20-30 röntgen çekilmesi gerekirdi. Bunun dozu çok çok az.. Zarar verme ihtimili yok diyebiliriz. Allahın izni ile birşey olmayacak.

ahmet

eşim hamile olduğunu bilmiyordu ve 2 defa rötgene girdi diş rötgeni çekildi 04 11 2015 tarihinde girdi ve bügün 6 haftalık gebe olduğunu öğrendik bişey olrmu cevabınızı bekliyorum tşkr lr

Uzman doktor

Ahmet Bey merhabalar Allah’ın izniyle Herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

ahmet

eşim dişini dolgu etirdi ve 2 defa rötgene girdi rötgen tarihi 04 11 2015 ve bugün yani 27 11 2015 tarinde 6 haftalık gebe oldugunu öğrendik aca bişey olur lütfen yardımcı olrmusunz tşkrler

Uzman doktor

Hamit Bey merhabalar Allah’ın izniyle Herhangi bir problem söz konusu değildir Bebeğinize bu konuda herhangi bir şey herhangi bir zarar gelmeyecektir tabii ki Allah’ın izniyle hem bölge çok uzak olmasından dolayı radyasyon etkisinin çok çok düşük olmasından dolayı bebeğe herhangi bir zararı yoktur yaklaşık olarak bin adet bile röntgen filmi çekilse ancak bebeğe etki edebilir bu nedenden dolayı içiniz rahat olsun

Duygu

Hocam merhaba,
14.12 de kontrol amaçlı diş doktoruna gittim doktorum daha önce dolgu yaptığı dişe 2 defa röntgen çekti ve anestezi ile kanal tedavisi uyguladı. Hamile olduğumu bilmiyordum. O an da düşünemedim daha dikkatli olmam gerekirdi. Daha önce 1 kez düşük yaptım. Acaba bebeğe zararı olur mu? Ne gibi etkileri olur..?

Uzman doktor

Duygu Hanım merhabalar buradaki röntgenin etkisi çok az olduğundan dolayı Allah’ın izniyle evinizde herhangi bir sorun olmayacaktır. Bebeğinizde röntgenin etki edebilmesi için yaklaşık olarak bin kez tekrarlaması gerekirse Yalnızca bir defa sorun teşkil etmeyecektir

seda

4 haftalık gebeyim ocak ayının 6 7 8 11 14 gunlerı arasında kanal tedavisi yaptırdım gunde 6 doz rpntgen cekıldi anastesi yapıldı bebege zararı nedir

leyla

Doktor sizden allh razi olsun ne guzel sabirla cevaplamisinz benmde sorunum ayni panoramik dis rontgeni ile tek dis rontgeni ayni rad mi? Bende betahcg ye baktrdm 2.84 idi doktor panoramik rontgen istedi bir hafta sonra tekrar baktrdm betahcg 335 cikti 5 raddan buyuk mu

Hira

Ocak 22 de disciyee gittimm ve panoramik rontgen cektirdimm ardindan 12 gun sonra gebelikk testinde gebe oldugumuu ogrendim ve cokk korkuyorumm bii bilgii verirmsniz zararii olurmu ??

vuslat

13haftalık hamileym aşırı derecede diş ağrısı var dr eski filmlere bakıp kökte erime başlamış muhtemelen kanalın ucuda erimiş büyük ihtimal çekilecek 16.haftaya kadar parolla idare edin dedi
16.haftada hiç filme girmeden çektirmek daha mı iyi olur riskler film için mi morfin için mi geçerli

gamze

merhaba hocam 8aylik hamileyim disimcok kotu sekikde agriyo gece gunduz demeden hic gecmiyo doktoorum sokturmeme izin verdi ama neyapsam dogru olur

Merve

Merhabalar 3 bucuk aylık hamileyim dolgu olan dısım suan inanılmaz agrıyor ne yapılması gerektiğini söylermısın diş rotkenı olur mu celtirmek yahut

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce