Dişin İçinde Boşluk

dis-bosluk

En sık görülen diş boşlukları ön iki diş arasında diestema dediğimiz boşluklardır. Estetik olarakta kaygılar yaratan bu boşluklar hastalarının sıklıkla şikayetçi oldukları konulardan birisidir. Ön dişlerde bulunan bu boşluklar estetik diş uygulamaları ve ortodontik tedavi uygulamaları ile tedavi edilebilmektedir.

Diş boşlukları bazı ses problemlerinede neden olabilmektedir. Dilin bu boşluklar arasına girmesi ve bu boşluklardan gelen rahatsız edici sesler kişinin ikili ilişkilerinde ve sosyla yaşantısında bir takım sıkıntılara neden olabilir. Ayrıca dilin dişler arasındaki boşluklarda gezmesi ilerleyen dönemlerde bu boşlukların daha da açılmasına neden olabilmektedir.

u_26-07-2013-225924disler-arasi-bosluklar

Dişlerde boşlukların oluşmasına neden olabilen nedenler vardır. Bu nedenler dişlerde kırılma, çürüme yada dişlerin olması gereken büyüklüklere erişememesi olduğundan küçük olması dişlerde yapı bozukluklarına ve boşluklara neden olabilmektedir. Ön bölgede yan kesici dişlerin normalinden küçük olması ön dişlerde boşluklara ve arka dişlerde dişlerin gelişmemesinden dolayı oluşan boşluklar da ön dişlerin geriye doğru hareketlenmesine ve ön bölgede boşlukların oluşmasına neden olabilerler.

Dişlerdeki boşluklar çok fazla ise yan ve arka dişlere kron, veneer yada bonding uygulamaları yapılarak arka dişler doldurulur. Eğer ön dişlerdeki aralıklar rahatsız edici boyutlarda değilse yapılacak kompozit dolgu işlemleri ile mükemmel estetik sonular ortaya çıkabilmektedir. Diş hekimi ortodontik tedavi ile diş arasındaki boşlukların tedavi edilmesine karar verirse Hasta bir takım muayene aşamalarından geçecektir. Dişlerin pozisyonları panoromik röntgenler çekilerek tespit edilecek, hastanın resimleri çekilecek ve gerekli ölçüler alınarak labaratuar aşamasına geçilecek.. Daha sonra uygulanacak olan ortodontik tedavi ile hastanın durumuna göre bir tedavi süreci işleyecektir.

Diş Boşlukları

Ağızda oluşan diş boşlukları ön dişler yada arka dişler, diğer dişler için her zaman bir tehlike oluşturur. Bu tehlike diğer dişlerin yapısının bozulmasına ve estetik görünüm kaygılarına neden olabilecek durumlarla sonuçlanır. Hastalar estetik bir kaygı oluşmadan diş doktoruna gitmezler. Fakat ağızda oluşan diş boşlukları ileride hastanın çok daha fazla sıkıntılar çekmesine ve diğer dişlerininde kaybedilmesi ile sonuçlanabilir. Diş boşlukları arka bölgelerde ise ön bölgedeki dişler hareketlerini arka bölgelere doğru sürdürürler. Hareket eden dişler birbirinden ayrılmaya ve kendi aralarında boşluklar oluşturmaya devam ederler.

dis-bosluklari1

Diş boşluklarının ortaya çıkardığı sorunlar

– Arka bölgedeki dişlerde oluşan boşluklar ön dişlerin zamanla bu bölgeye doğru ilerlemesine tedavi edilmeyen sürelerce bu dişlerinde dökülmesine neden olur.

– Ağızda oluşan boşluklar diğer dişleride tehlikeye atar ve çekilmeleri ile sonuçlanabilir.

– Diş çürüklerinden dolayı ve ağızda oluşan boşluklardaki eğilmeler, yükseltiler dişlerde kovukların oluşmasına çiğnenen yiyeceklerin bu kovuklarda birikmesine neden olur.

– Diş boşlukları diş eti hastalıklarını, diş yatağı hastalıklarını ve sağlıksız dişleri beraberinde getirir.

Diş boşluklarında dolgu işlemleri

Diş dolguları, fonksiyonu ve estetiği kaybolmuş olna dişe doğal görünüm verilerek estetik ve fonksiyonelliğin yeniden kazandırılmasıdır. Ön ve arka dişlere uygulanan diş dolguları özellikle derin boşluklar oluşturan arka dişlerin çürümesinde sıklıkla kullanılır. Dolgular amalgam dolgular, kompozit dolgular ve inley dolgular olarak adlandırılır. Doktorunuz sizin için en uygun olan dolguyu kullanacaktır.

Diş hekimi ile ilgili en sık sorulan sorular

Diş Macunu Markaları
Apseli Dişin Tedavisi Klorür
Diş Sallanması
İçten Tel Fiyatları
20 lik diş 30 yaşında çıkar mı ?
Oruçluyken Damak Ölçüsü
Takma Diş Mide Bulantısı
Cerrahi Yöntemle Diş Çekimi
Görünmez Braketler
Dişin İçinde Boşluk
Şiddetli Diş Ağrısı

1 Yorum

Yorum Yaz

Gıyas

Merhaba hocam arka dişimde herhalde boşluk var tatlı yedim mi sızlıyor arasına kaçınca çok ağrıyor ne yapmam gerekiyor.

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce