Bonding Fiyatları

bonding

Bugünlerde, medyada sıkça karşımıza çıkan konuların başında “Bonding” gelmektedir. Maalesef bazı meslektaşlarımızın eksik veya yanlış tarifleri sonucu bu kelime hastalarımız tarafından tam manası İle anlaşılmamış ve yeni bir keşifmiş gibi kafalar karıştırılmaktadır.

Bonding; aslında diş hekimliğinde çığır açan bir kavramdır. Bu kavramı Japon bilim adamı Prof- Dr. Nakabayashi 1982’de geliştirmiş ve bugünkü anlamını kazandırmıştır. O tarihe kadar, diş hekimliğinde yapılan dolgular mekanik prensiplere dayanarak dişlere tutunmaları sağlanmaktaydı. Elbette mekanik tutunma özelliğini yaratmak için bazen dişi çok aşındırmak gerekmekteydi veya çoğu zamanda mekanik tutuculuğu tam olarak sağlayamadığımızdan, dolgunun düşmesi, yani yapılan restorasyonun başarısızlığı kaçınılmazdı. Japon bilim adamı Prof. Dr. Nakabayashi tarafından ortaya atılan Bonding kavramında, Mekanik tutuculuğun yanında Kompozit (beyaz dolgular) veya porselen dediğimiz; diş rengindeki malzemelerin rezin esaslı malzemeler kullanarak dişe kimyasal olarak yapıştırılmasıdır.

Ancak bu kavramı bazı meslektaşlarımız (yurtiçinde ve yurt dışında) kompozit gibi dolgu maddelerini, rezin esaslı malzemelerle dişe yapıştırılması ile yapılan bir takım kozmetik değişiklikler olarak da tarif etmektedirler.

Bonding nedir ve nasıl çıktı ?

2000’li yıllara kadar dişimiz çürüdüğünde halk arasında “siyah dolgu” diye tabir edilen yani amalgam dolgular kullanılırdı. Amalgam dolgu, gümüş, kalay, bakır alaşımının civayla karıştırılmasıyla elde edilir ve tam sertleşme süresi 48 saat sürmektedir; kabul edilebilir sertliğe ulaşması ise beş dakikadır. Amalgam dolgular mekanik olarak dişe tutunur ve dolayısıyla diş çürüğü temizlense de çoğu zaman dişte açılan çukurun (kavite) belli prensiplerde olması için sağlam mine dokusunda da aşındırma yapılırdı. Böylece dişlerde oldukça büyük çukurlar açmak, üzerine gelen kuvvetlere karşı koyabilmesi açısından dişi zayıflatırdı.

Elbette bu dolgular gerekli görüldüğü takdirde diş hekimi tarafından günümüzde halen kullanılmaktadır. Ancak 1990 lı yılların sonuna doğru yapılan bazı araştırmalarda amalgam dolgu maddesinin içinde bulunan civanın insan sağlığına zararlı olduğu tespit edildi. Çünkü amalgam dolgu dişe konulduktan sonra ağız içinde kimyasal bir reaksiyon üreterek sertleşmekte ve bu sırada ortaya çıkan civa buharı kana karışmaktadır. Civa gibi ağır bir metal özelikle böbreklerden atılamamakta ve bazı sağlık sorunlarına sebep vermektedir. Bunun yanında amalgamın tıbbi literatürde belirtildiği gibi civa zehirlenmesi, fibromiyalji, anoreksi, depresyon, kronik yorgunluk gibi birçok rahatsızlığa neden olduğu iddiası mevcuttur.

Hastalar genellikle amalgam dolguları söküldükten sonra bu hastalıklardan kurtulduklarını iddia etmiştir. Ancak bu söylenenden her amalgam dolgu yaptıranda görülür gibi bir anlam asla çıkarılmamalıdır ve amalgam yüzünden hasta olduğunu söyleyenlerin ağzında genellikle 10-15 adet gibi yüksek sayıda amalgam dolgu olduğu rapor edilmiştir. Daha da ilginç olan, amalgam dolgunun sağlığımıza verdiği en büyük zararın, dolgu yapılırken ve hasta ağzından sökülürken olduğu tespit edilmiştir. Hatta bu zararın ağzına amalgam dolgu yapılan hastadan daha çok dolguyu yapan hekime verdiği rapor edilmiştir. 150 yıllık tarihi olan ve belki milyarlarca kişinin ağızda kullanılan bu dolgu çeşidi yerini 1990’li yılların sonunda büyük bir reklam kampanyası ve elbette renginin beyaz olması nedeniyle estetik açıdan popüler olan kompozit dolgulara kaptırmıştır. Bu beyaz dolguların en büyük sorunu amalgam dolgular gibi çiğneme kuvvetlerine karşı gelebilen sert dolgular olmamalıdır. Aslında beyaz dolguların ortaya çıkmasında “bonding” malzemelerinde olan gelişmelerin etkisi vardır.

Bonding Fiyatları

Türk Diş Hekimleri Birliği asgari ücret tarifesi cetvelinden alınan bu fiyatlar bonding fiyatları hakkında bilgiler sunmaktadır.

Diş hekimlerinin kendi web sitelerinde fiyat yayınlamaları yasaklanmıştır. Eğer tedavilerle ilgili fiyat almak istiyorsanız telefon numaralarını arıyarak fiyatları öğrenebilirsiniz.

Diş hekimi fiyatları hakkında diğer bilgiler

Diş Estetiği Fiyatları
Empress Diş Fiyatları
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
Diş Beyazlatma Fiyatları
Diş Eti Estetiği Fiyatları
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
Diş Taşı Temizleme Ücreti
Dişlerde Köprü Fiyatları
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
Diş Estetiği Fiyatları, Diş Estetiği Resimleri, Diş Estetiği Görüntüleri
Ortodonti Tedavisi, Ortodonti Ücretleri, Ortodonti Fiyatları
Doğum Fotoğrafçısı Fiyatları
Çocuk Diş Fiyatları
Pedodonti Fiyatları
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
Diş Zirkonyum Fiyatları
Protez Diş Fiyatları
Diş Röntgen Filmi Fiyatları
Diş Hekimi Muayenesi Fiyatları
Kanal Tedavisi Fiyatları
Diş Dolgusu Fiyatları
Amalgam Dolgu Fiyatları
İnley (Onley) Dolgu Fiyatları
Kompozit Dolgu Fiyatları
Bonding Fiyatları
Diş implant fiyatları
İçten Tel Fiyatları

36 Yorum

Yorum Yaz

ramiz

Doktor bey yaşım 25 dişlerim inanılmaz derecede araları açık doktoruma danıştım ve bonding yapılması gerektiğini söyledi. Üst dişlerimde ve alt dişlerimde yapılacak tedavi işlemi bu tedaviyi nerede yaptırmamı önerirsininz üniversite doktorları bu işlemi yapıyorlar mı ?

Uzman doktor

merkezlerde yapılıyormu bilmiyorum, ancak üniversitede gerek görülürse yapılır

duygu

Doktor bey ön dişim kırıldı ve bonding uygulaması yaptırmak istiyorum. Uygun bir yöntem olup olmadığını size sormak istiyorum. Ücretleri hakkında bize bilgi verirmisiniz?

Uzman doktor

Diş kırıklarında kırığın durumuna göre bonding diye tabir ettiğiniz kompozit dolgular (diş rengindeki dolgular) yaptırılabilinir. Fiyatlar kırığın şekline büyüklüğüne göre değişilik göstermektedir.

Nur

Doktor bey benim üst ön dişlerimden 3 4 tanesinin araları açık sizce bonding uygulaması gerekiyor mu ? Uygulanırsa ağız yapım bozulur mu?

Uzman doktor

Dişlerinizi görmemiz gerekiyor. Bonding yada yaprka porselen uygulaması ile tedavi sonuçlanabilir. Randevu alırsanız sorununuzu giderebiliriz.

gül

Doktor bey benim dislerim küçük ve kare. Büyütmek istiyorum bu islemi yaptirabilir miyim yada baska hangi yontemle buyutebilirim

Uzman doktor

Diğer estetik uygulamaları yaprak porselen, lamina, zirkonyum estetik uygulamaları yapılabilir. Öncelikli olarak diş yapınızı görmek için muayene olmasınızı randevu için telefon numaralarımızı arıyabilirsiniz.

şeyda

Doktor Bey 22 yaşındayım üst dişimin yarısı kırık ve dişimin arası açık dişime bonding uygulanıp daha sonra sadece üst dişlerime tel takılır mı? 2sinin toplam fiyatı ne olur teşekkürler.

Burak

Size bi sorum olucaktı . Ben 17 yaşındayım ön iki (tavşan)dişlerimin arasında ırsi olarak bir boşluk var Bonding dolgu yöntemi ile kapatılabiliyormuş . Bunu yaptırabilmek için yaşım uygunmudur?

Uzman doktor

Uygundur. Kaplama ve bonding uygulamaları diş araları kapatılabilir.

aynur

doktor bey üst ön dişlerimin arasında hafiften açıklık var bonding uygulaması ile kapatılıyor fiyatı nedir acaba

Uzman doktor

Öncelikli durumunuzu kontrol ve fiyatlar için randevu almanızı öneririm..

melike

bonding fiyatları ne kadardan baslıyo eger yardımcı olursanız cok sevinirim

Uzman doktor

Fiyatlar konusunda öncelikli olarak muayene olmalsınız.

Didem

Bonding yaptırıp aynı zamandada dişin iç kısmına tel taktırılabilir mi?

Uzman doktor

Tabiki yaptırılabilir Didem hanım.. Diş hekiminiz durumunuz kontrol edildikten sonra daha net bir bilgi verilebilir.

ELARA

7 SENE ÖNCE TEL TEDAVİSİ GÖRMEME RAĞMEN HALA DİŞLERİM ÇARPIK. AMA BENİ ASIL RAHATSIZ EDEN BİR KAZA SONRASI ÖN DİŞİMİN ALTI ÇOK AZ KIRILDI DOKTORA GİTTİĞİMDE BUNU TÖRPÜLER DAHA SONRADA PORSELEN YAPIŞTIRIRIZ DEDİ. TÜM ÖN DİŞLERİM İÇİN DE 6.000 LİRA FİYAT ÇIKARDI. ÖNCELİKLE SORUM BONDİNG VE YAPRAK PORSELEN ARASINDAKİ FARK NEDİR? BU DURUMDA TEK DİŞE YAPTIRMAK MI DAHA İYİ YOKSA YAPTIRMİŞKEN ÖNDEKİ 4 DİŞE YAPTIRIP ÇARPIŞIKLIKLARIN DA ÖNÜNE GEÇMEK Mİ DAHA İYİ OLUR? AYRICA FİYATLAR KONUSUNDA DA İNTERNETTEN NET BİLGİ EDİNMEK ZOR GİTTİĞİM YER ANKARA GAZİOSMANPAŞA DA AÇIKÇASI LÜKS BİR YERDİ. ÖLÇÜLERİMİ DE ALDI AMA BEN YANAŞMADIM SON DAKİKA FAZLA TUZLU GELDİ. SİZDEN DE BİLGİ ALMAK İSTEDİM ÇOK DA YAMUK DEĞİL ASLINDA AMA EN AZINDAN KIRIK DİŞİMDEN KURTULMAK İSTİYORUM

gülistan

merhabalar. benim öndişlerimde ayrıklıklar mevcut. bunlar için full porselen kaplama düşünüyorum ama bu sefer dişlerin kesilmesi ile ilgili sorunlardan korkuyorum. özellikle alt ön dişlerimle ilgili estetik anlamda sıkıntılarım var. hem sağlık hemde maaliyet açısından ne tavsiye edersiniz. ben şuan marmara üniversitesinde implant tedavisi yaptırıyorum. halen devam ediyor ve protez aşamasına geçtiğimde nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler

Uzman doktor

Gülistan hanım anladığım kadarı ile dişlerinizde ortodontik bir sorun mevcuttur. Eğer dişlerinizin kesilmesini istemiyorsanız ortodontik tel tedavisi ile dişleriniz istediğiniz konuma getirilebilir. Bu daha az maliyetli bir işlemdir.

Gizem

Sadece tek bir veya bir kac dişe (3) bonding uygulaması yapılabilir mi ?Muayene ucretli midir ? Tesekkürler

kübra

doktor bey benim ön iki dişim ayrık ayrıca köpek dişlerim önceki gittiğim doktorun söylediğine göre süt dişiymiş.hiç bir fotorafımda gülümsemem yok ve bu konuda çok muzdaribim. Şuan üniversite okuyorum uşakta lütfen bana yardım edin size ulaşmak istiyorum

Hilal

Merhaba Doktor Bey, 16 yaşındayım ve üst ön iki dişim ayrık sizce yaşım bonding tedavisi veya diğer tedaviler için uygun mudur? Teşekkürler..

Uzman doktor

Hilal 18 yaşını beklemelisin.

ismail

merhaba doktor bey bn 16 yaşındayım ve üst öndeki dört dişim ayrık ve görünümünden rahatsız oluyorum sizce hangi operasyonu önerirsiniz ve fiyat çok pahalı olur mu ? konyada yaşıyorum.

Uzman doktor

İsmail yaşınız daha çok genç kaplama uygulaması olmanız için iki sene daha beklemeniz gerekir. Bu nedenle ortodonti tedavisi yani tel tedavisi olmanız gerekmektedir.

Muhammet

Merhaba benim alt dişlerim çok aralıklı.diş hekimi ne gösterdiğim de tel tedavisi veya kaplama diyor.ben bonding yaptırmak istiyorum mümkünmüdür acaba.

tuğba

On dişlerimden birine bonding uygulatmak istiyorum. Bu konuyla ilgili en kısa zamanda geri dönüş yaparsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

su

merhabalar ön iki dişim küçükken kırıldı ve doktor onları aldı iki diş yotu zamanla birbirlerine yaklaştılar ve nnormal olarak dişleerim arası açıldıhala ön dişlerimin arasında yarım diş kadar boşluk var bunada bonding uygulanır mı?

Rabia

Doktor Bey, üst ve alt dişlerim arasında (öndeki 2 diş) yaklaşık yarım santimetrelik kapanmayan bir aralık var ve aralık geriye doğru azalıp azı dişlerimde son buluyor. Sizce bu duruma en mantıklı uygulama bonding midir?

Mehmet Erkan

iyi günler doktor bey. benim 2 tavşan dişleri denilen dişlerim arasında boşluk var ben kapatmak istiyorum kaç seansta bitebilir tahmini bir süre öğrenebilirmiyim?

kübra

benim dişlerim küçük ve geride gülerken gözükmüyor ayrıca üst ön dişimde çok küçük bir kırık var ve üst ön dişlerim ayrık telle dişlerim öne gelip ayrıklık tedavi edilir mi yoksa başka tedavi yöntemleri mi denemeliyim

Abdullah

İyi günler doktor bey benim sorunum açıkçası tavşan dişimin birisi yarıya kadar kırık bundan çok rahatsız oluyorum bonding tedavisini duydum ve araştırdım bazı tedavilerde açıkçası korkutuyor insani bondıng tedavisi yapılabilir mi teşekkürler.

Faruk hatipoğlu

Doktor bey ben dislerimi beyazlatmak istiyorum. Fakat on dislerimde kompozit dolgular var ve doktorum beyazlatma isleminde sikinti olacagini soyledi. Acaba bonding teknigi ilw beyazlatma yapmam mumkun mu ? Ve bunun omru ne kadar olur.

Yavuz

ön iki tavşan dişi arasında boşluk var bonding yaptırmak istiyorum fiyatı ne kadar acaba kötü görünüyor.

melis

merhaba ben 17 yaşındayım üstte öndeki 4 dişimin arasında boşluk var sizce en uygun ve kalıcı yöntem nedir? ve yaşım bunları yaptırmak için uygunmudur?

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce