Kuron Kaplama Diş Fiyatları

kuron

Kron kelimesini genellikle diş hekimliğinde duyarız. Kuron kaplama olarak tabir edilen sözcük diş hekimliğinde bir diş kaplama şekli olarak bilinmektedir. Kron diğer orjinal anlamıyla sözlememiz gerekirse crown bir diş kaplama malzemesi değildir.

Kron dişin dışarıdan görünülebilen kısmıdır. Dişin en üst kısmı yani taç kısmı pozisyonunda bulunan yapıya verilen addır.

Kuron kaplama nedir ?

Dişin üst görünen bölgesindeki hem görsel hemde işlevsel özelliğini kaybetmiş olan dişlerde bu özelliğini geri kazandırmak için dişe yapılan özel bir kaplama şeklidir. Kuron dişler protez diş şekillendirmelerinden yararlanılarak oluşturulmaktadır. Kuron kaplamalar yüksek ısırma basınçlarına ve kırılmalara karşı son derece dayanıklı bir yapıdır.

Kuron kaplamalar nasıl yapılır ?

Dişlerde var olan koruyucu mine tabakasının zamanla işlevini yapamaması ve dişi olması gerektiği gibi koruyamaması durumlarında yapay bir koruyucu olarak diş hekimi tarafından yapılan kuron kaplamalar ağızdan alınan ölçülerle diş teknisyenlerinin belli kalıplar içerisinde oluşturdukları suni olarak üretilirler.

Üretilen kuron hasta ağzına oturtulup çiğneme ve konuşma fonksiyonları ağız içerisinde ayarlandıktan sonra hasta ağzında dişin üzerine kalıcı olarak yapıştırılır. Bu uygulama kuron kaplama tedavisi olarak nitelendirilir. Kuronun hasta ağzına yapıştırılması için öncesinde dişte bir kesi işlemi gerçekleştirmek gerekmektedir. Kesi işlemindeki amaç kapalama yapılacak olan dişin diğer dişlerle aynı özelliklerde olması, konuşma ve çiğneme fonksiyonlarının düzeni, görünüm olarak doğallığın sağlaması ve üzerine gelecek olan kronun diş ile kolayca bütünleşebileceği bir şekle getirilmesi amaçlanmaktadır.

Yapılan işlem sırasında hasta kesinlikle ağrı veya sızı hissetmeyecektir. Yapılacal işlem öncesinde diş ve dişe bağlı çevreler lokal olarak uyuşturularak hissizleştirilir ve işlemde hasta herhangi bir rahatsızlık duymaz.

Kuron kaplama malzemeleri hangileridir ?

Diş kesilerek kuron kaplamaya hazır hale getirildiğinde üzerine seramik, zirkonyum, metal yada porselen malzemelerden üretilen kuron kaplama yerleştirilebilir. Kuron kaplamada kullanılacak olan malzeme hasta ve doktorun seçimine bağlı olarak uygulanır. Bu malzemelerin arasında fiyat ve görsel olrak farklılıklar vardır.

Kuron kaplamaların bakımı nasıl yapılır ?

Sabit kuronlar normal günlük diş bakımındaki gibi en az iki kez dişlerin fırçalanması ve ağız hijyeni sağlamak için diş ipi, gargara vb. temizlik işlemlerini gerçekleştirmelisiniz. Yapılan temizleme işlemleri ile tartar oluşumlarını ortadan kaldıracaksınız. Kuron kaplamalarda diş eti ile dişin keşisim noktası çok önemlidir. Bu bölgedeki plakların ve oluşan tartarların temizlenmesi çok önemlidir. Ayrıca kuron kaplamanın gerçekleştirildiği dişlerde ceviz, fındık vb. sert yiyecekleri çiğnememeye ve kırmamaya özen göstermelisiniz. Diş hekiminize belirli aralıkla giderek yapılan diş kuron kaplamaları göstermeyi ihmal etmeyiniz.

Kuron kaplamalarının görünümü nasıldır ?

Kuron kaplamalar yapılırken diş hekiminizin hedefi görünümünü doğal dişe mümkün olduğunca benzetmek olacaktır. Benzetme aşamalarında kullanılan malzemeler, dişin renginin diğer dişlerin rengi ile olan uyumu, dişin boyutunun diğer dişlerle olan uyumu vb. değerlere her zaman dikkat edecek ve kuron kaplama işlemlerini bu değerleri baz alarak gerçekleştirecektir.

Kuron kaplamaların avantajları nelerdir ?

– Kuron kaplamalarda kullanılan malzemelere göre doğala en yakın görünüm elde edilir.

– Kuron kaplamalar estetik olduğu kadar sağlam ve dayanıklı yapılardır.

– Diş etleri ile mükemmel bir uyum içindedirler.

– Alerjik reaksiyonlar göstermezler

Kuron kaplama fiyatları

Diş hekimlerinin kendi web sitelerinde fiyat yayınlamaları yasaklanmıştır. Eğer tedavilerle ilgili fiyat almak istiyorsanız telefon numaralarını arıyarak fiyatları öğrenebilirsiniz.

Diş hekimi fiyatları hakkında diğer bilgiler

Diş Estetiği Fiyatları
Empress Diş Fiyatları
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
Diş Beyazlatma Fiyatları
Diş Eti Estetiği Fiyatları
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
Diş Taşı Temizleme Ücreti
Dişlerde Köprü Fiyatları
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
Diş Estetiği Fiyatları, Diş Estetiği Resimleri, Diş Estetiği Görüntüleri
Ortodonti Tedavisi, Ortodonti Ücretleri, Ortodonti Fiyatları
Doğum Fotoğrafçısı Fiyatları
Çocuk Diş Fiyatları
Pedodonti Fiyatları
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
Diş Zirkonyum Fiyatları
Protez Diş Fiyatları
Diş Röntgen Filmi Fiyatları
Diş Hekimi Muayenesi Fiyatları
Kanal Tedavisi Fiyatları
Diş Dolgusu Fiyatları
Amalgam Dolgu Fiyatları
İnley (Onley) Dolgu Fiyatları
Kompozit Dolgu Fiyatları
Bonding Fiyatları
Diş implant fiyatları
İçten Tel Fiyatları

35 Yorum

Yorum Yaz

Gülbahar

Doktor bey bana bir diş hastanesinde kuron kaplama yaptılar. Bu iyi mi oldu kötümü oldu hep soru işaretleri kaldı kafamdı. Ben kuron yerine porselen kaplama olsun isterdim. Hangisi iyi olurdu sizede sormak istiyorum.

Uzman doktor

kuron national dillerde taç anlamındadır ve dişin taç kısmını, yani ağızda görülen, kökün üstündeki kısmını betimlemek için kullanılır. Kuron tarzı protez çalışmalarında kullanılan malzemeler metal destekli porselen (metal-seramik), zirkonyum oksit, aluminyum oksit veya magnezyum oksit destekli porselen; ya da tam-seramik (cam-seramik) olarak sıralanmaktadırlar.

Hidayet

Merhaba doktor bey benim ön dişlerimde problemlerim var ve dişlerime zirkonyum kaplama yaptırmak istiyorum. Ön dişlerim diğer yandaki iki dişe göre daha küçükler bu durum estetik bir kaygı oluşturuyor. Bu ön dişlerime zirkonyum yapabilirmisiniz ? Eğer zirkonyum yapılırsa diğer dişlerimle aralarında çok büyük farklar oluşur mu ? Fiyat olarak bana ne olur ?

Uzman doktor

Ön bölge sabit protez çalışmalarında birincil malzeme seçeneği ışık geçirgenliği doğaya daha yakın olduğu için aluminyum oksit olmalıdır, ancak mekanik açıdan gereksinim var ise zirkonyum oksit tercih edilir. Çapraşıklık olan dişlerin morfolojisinin düzeltilmesinde sabit protez (kuron) uygulanabilir.

İrem

Merhaba doktor bey benim azı dişlerimde kuron kaplama mevcut. Bu kaplamalarım beni belli bir zaman sonra rahatsız ettiler ve doktora gittim. Doktorum bu kaplamarı çıkarıp yeniden taktı. Şimdi ise durum daha kötü oldu ve ağzımda azı dişlerim bölgesinde yükseklik hissediyorum. Daha sonra tekrar doktora gittim durumumu belli ettim bölgede aşındırma işlemi yaptı. Acaba aşındırma işlemi sonucunda dişimde bir hasar olmuş olur mu ? Problemlerim devam ediyor. Kuron kaplamayı değiştirmemi tavsiye edermisiniz ?

Uzman doktor

Bence kaplamaları tekrar söktürüp yüksekliği ayarlatıp parlattırıp tekrar yapıştırtın. Çıkmıyorsa, yeniden yaptırtabilirsiniz.

Kerem

Doktor bey merhabalar kolay gelsin ben şu sıralar dişlerimi kaplama yaptırmak için doktora gidiyorum. Dişim şu anda kesilmiş durumda fakat hocam ağrılarım var. Bu ağrılar neden oluyor. Ağrıyan dişin üzerine kaplama olur mu bana bilgi verirmisiniz ?

Uzman doktor

Sabit protez (kuron veya köprü) uygulamasında kesilerek küçültülen dişlerde, dişin ortasında bulunan sinir bölümüne yakınlaşıldığı için hassaiyet oluşabilir; bunu engellemek için kesilen dişlere koruma sağlayan “geçici kuron veya köprüler” aynı seansta yapılarak ağıza uygulanırlar. Geçici kuron-köprülere rağmen hassasiyet dayanılmaz boyutta ise hemen “kanal tedavisi” yapılarak dişin sinir bölümü çıkartılmalıdır.

Meral

Merhaba doktor bey benim 2 sene önce dişlerim metal kron kaplama oldular. Yapılan bu kaplamalar sökülerek yeniden yapılmaları mümkün müdür ? Keşke bu kronları yaptırmasaydım eski dişlerim çok daha güzellerdi. 🙁

Uzman doktor

Dişlere uygulanan sabit protezler (kuron-köprü) değiştirilmeleri gerektiğinde kuron sökücü adı verilen mekanik cihazla veya kaplama dişlerin kesilmesi yolu ile ağızdan çıkartılabilirler. Günümüzde metal içermeyen zirkonyum oksit-seramik protezlerin kullanımı (doku dostu oldukları için) giderek yaygınlaşmaktadır.

Neşe

Merhaba doktor bey benim dişlerim araları çok boş hem alt bölgede hemde üst bölgede durum böyle.. Acaba hangi yöntemlerle diş boşlukları kapatılabilir ? Ayrıca dişlerimide beyazlatmak istiyorum ssk bunu karşılıyor mu ?

Uzman doktor

Dişler arasındaki boşluklar ortodontik tedavi, kompozit dolgular, laminat venerler, veya kuron kaplamalar ile giderilebilirler. Çürük dişler dolgu, inley veya kuron kaplamalar ile tedavi edilirler. SGK kapsamında hangi tür tedavilerin uygulandığını kuruma sorunuz.

Refika

merhaba doktor bey benim yaşım 20 bir bayanım bir kaç sene önce dişlerime porselen yaptırmıştım. Daha sonra ağzımda kokular oluşmaya başladı. Özellikle sabah kalktığımda bu kokuları yoğun bir şekilde hissediyorum. Ayrıca dişlerimde sararmalarda oluştu. Nasıl beyazlatabilirim ve ağız kokusunu nasıl gecirebilirim.

Uzman doktor

Kaplamalarınızın altını diş arası fırçası ile temizlemeniz gerekmektedir, çünkü diş ipi bu bölgelere ulaşarak temizleme yapamaz. Kuronların yapıştırılması için kullanılan maddeler çok farklı özelliktedir. Kalitesiz olanlar kısa sürede erir ve koku yapmaya başlarlar, tekrar dişhekiminize kontrole gitmenizi öneririm.

Azra

arkadaşım düşme sunucunda öndeki 4 dişini kökten kaybetti ne yapılmalıdır???

Uzman doktor

Bu bölgeye implant uygulaması yapılması gerekir. Randevu alabilirsiniz.

yasin

merhaba dr bey benim üst dişlerimi venner kron seramik yaptırdım komple arka dişler iyi ama önden 4 dişim yemek yerken yada ekmek yerken bir boşluk hisseder gibiyim sanki dişler oturmamış yerine dişlerimi yaptıralı 1 hafta oldu acaba ne yapmalıym beklemelimiyim yoksa doktora tekrar gitmelimiyim….

Uzman doktor

Eğer aradan bir hafta geçmisse ve siz bu duruma alışmamıssınız. Bir problemin olduğu bellidir. Boşluk hissetmeniz hatalı bir uygulamanın sonucu olabilir. Yeniden doktorunuza gidin ve şikayetçi olduğunuz durumları belirtin..

Mehmet

Merhaba Doktor Bey. Benim dişime darbe geldi ve grileşti öneriniz nedir?

Uzman doktor

Diş kökünüz ölmüş kanal tedavisi yapılması, beyazlatma uygulaması sonrasında kaplama ile dişiniz diğer dişlerinizin görünümüne getirilebilir.

Yıldız

merhaba doktor bey ben ön dişime kanal tedavisi yaptırdım bu dişime kuron kaplama olur mu ?

Uzman doktor

Kanal tedavisi sonrasında diş genelde kararır ve bu durumda estetik kaygılar ortaya çıkar. Ön dişlerde ışık geçirgenliği önemli bir estetik sorundur. Işık geçirgenliğinden kastımız yüzeysel tarif edersek dişin beyaz, diğer dişlerle aynı renk ve doğal olmasıdır. Bunun için en uygunu lamina kaplama uygulamalarıdır.

Ufuk

Merhaba doktorum . Benim ön dişlerim kaplama yapılacak ben görünüm olarak mükemmel olsun yani öyle görünsünki doğal diş gibi dursun istiyorum hangi kaplamayı yaptırmam gereklidir yardımcı olabilirseniz çok sevinirim 🙂

Uzman doktor

Ufuk bey lamina diş kaplama uygulamaları Lamina Diş Kaplama Fiyatları ve Yaprak Porselen Diş Fiyatları porselen kaplama uygulamaları ışık geçirgenliğine sahip kalitemli malzemeden uygulanan kaplamalar ile son derece estetik görünüme sahip dişlere kavuşabilirsiniz. Fakat bu doktor seçimi çok önemlidir. Konusunda uzman olan bir diş hekimine bu işlemi yaptırmalısınız.

bilge

Merhabalar doktor bey benim azi disim ileri derecede curuk ve 2 yani tamamen dokuldu cekilmesi mi gerek ? Cekildikten sonra oraya kuron kaplama olabilir mi ?

merhaba hocam.Benim üst ön dişim diğer ön dişimin üzerine doğru hafif çarpık vaziyete geldi ve çarpık olan dişimde iltahap oluştuğundan kanal tedavisi yaptırdım..Kanal tedavisi yapılan bu dişe estetik yapılırmı

Melih

Hoca oncelikle kolay gelsin. Ben yurt disindayim kanal tedavisi yaptirdim her seferindede evde agriyla ugrastim suanda doktor dokulari aldi curuk buyuk oldugundan crown takicaz dedi ama pahali biraz yurtdisindada uygulamalar simdi asil sorum su metal olan crown bana mantikli geldi sonradan arastirdim metal diyorum ama dis icin kullanilabilen elementlerden nasil yapsak daha saglikli olur.Disimda en arkadan bir on azi dislerden cokda on planda degil gercek dis gibi gozukmesinede gerek duymadim.

Melih

Kusura bakmayin ‘M’ harfi basmamis hocam 🙂

semanur

ben 18 yasındayım ve yan kesici dişlerin büyümedi küçük kaldı. ben bundan rahatsız oluyorum gülümsememe de yansıyo . bu işlem uygulanırsa fiyat ne kadar olur ?? yardımcı olursanız sevinirim …

Uzman doktor

Semanur hanım merhabalar bu dişlerinize kaplama tedavisi yapılarak istediğiniz estetik diş görünümüne sahip olabilirsiniz

pinar

Doktor bey 1 gun once ssk da alt dis koprusu yaptirdim.ve hic memnun degilim.kendi dislerimin 2 misli dis yapildi bana.ve ic kenardan tam oturmadi aciklik var ve bisey yedigimde sanki o araliktan hava aliyo gibi.doktora soyledigimde ssk da anca bu kafar oluyo cevabini aldim simdi bu takilan koprulere itiraz edip yeniden yaptirma hakkim varmi.yada ne kadar zaman gectikden sogra tekrar yaptirabulirmiyim

Enver kolay

Tek disin jaket fiyati nedir..uygun malzemeden..

Daha

Vedat

Hocam merhaba
latarel kesici disim ile
||kucuk azi dislerimin arasindaki toplam 4 tane disim kırıldı ama kokleri duruyor kanal tedavisi olmustum kirilmadan once ne yapmaliyim..

musa

merhaba hocam. benim 24 ve 25 numaralı(yan yana) üst azı diş için doktora gittim bana kron kaplama için gün verdi. bu dişler önceden kanal dolgusu yapımıştı ve şimdi karardı biraz. benim sorum kron kaplama yaparken sadece bu iki dişe mi işlem yapılır yoksa köprü falan yaparak diğer sağlam dişlere de zarar verilir mi. ben doktoruma sormadım sonradan aklıma geldi.teşekkürler

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce