Ağrıyan Dişe Ne Yapılmalı ?

diş ağrısı

Diş ağrıları farklı zamanlarda farklı nedenlerden dolayı kendisini göterir. Diş ağrılarına en çok neden olan problemler ise diş çürümesi başta olmak üzere, diş minesinin aşınması, diş etlerinde meydana gelen iltihaplanmalar, dişlerin aralarında yiyecek artıklarının kalması vb. durumlardır.

Diş ağrıları hemen hemen herkesin başına gelen bir durumdur. Dişleriniz ne kadar sağlıklı olursa olsun, günlük bakımlarınızı ve diş hekimi kontrollerini ihmal ederseniz başınızdan eksik olmayacak bir problemdir. Günümüz toplumunda diş hekimi bilinci biraz daha artsada bilinç altındaki düşünce hiç biz zaman değişmedi. Ufak ağrılarda alınan ağrı kesicilerle geçiştirilmeye çalışılan diş ağrıları küçük ve önemsenmeyen ağrılar olur. Ne zaman ki artık diş ağrıları dayanılamayacak seviyeye ulaşır bizlerde o zaman diş hekimine gideriz. İlk çare olarak düşünülmesi gereken diş hekimleri bizim için her zaman son çare olmuştur.

Diş ağrılarının sebeplerini hemen hemen hepimiz az çok biliyoruz ve bu konu hakkında hepimizin bir düşüncesi vardır. Biz ağrı nedenlerini sayacak olursak;

– Diş çürümesi

– Diş minesinin aşınması

– Diş etinde meydana gelen rahatsızlıklar

– Yirmilik dişlerin iltihaplanması

– Diş apseleri

Diş ağrısı nedeniyle diş hekimine başvuran hastaların ortalama %90 çürükten meydana gelmektedir. Yine ortalamaya vuracak olursak toplum genelinin %95’inde diş çürüğü vardır. Diş ağrılarının ve dişlerde oluşan çürüklerin en büyük nedeni yetersiz bakım ve diş hekimi kontrollerinin bir kere dahi yapılmamasıdır. Bu gerçekten üzerinde durulması gereken çok önemli bir problemdir. Gelir seviyesi düşük olan ailelerde bireyler 1 kere dahi diş hekimine gitmedikleri yapılan anketlerle anlaşılmaktadır. Toplumumuza diş hekimi bilincini aşılamak için yoğun bir şekilde çalışmamıza karşılık yinede bazı kesimlere ulaşamıyoruz.

Diş ağrıları zonklama şeklinde başlar ve bir müddet sonra kendiliğinden durulur. Bu durum bizde ağrılarım tamamen geçti şeklinde bir duygu uyandırır fakat bu durum fırtınadan önceki sesizlik gibidir. Bir müddet sonra şiddetlenerek devam edecek olan ağrılar sonunda dişinizi kaybedeceksinizdir. Diş ağrısı dönemlerinde soğuk ve sıcağa karşı olan hassasiyet son derece artar. Diş çürükleriyle beraber basınca dayanaksız hale gelen dişlerde kırılmalarda görülebilmektedir.

Hiç bir diş ağrısı kendi kendiliğinden geçmez bunu bu yazımızda net bir şekilde anlıyoruz. Şiddetlenerek artacak olan ağrılar mutlaka ama mutlaka bir diş hekimi tarafından kontrol edilmelidir. Bu durumu ihmal etmeyiniz. Yine kendi kendinize dişinize iğne, kürdan vb. cisimler sokarak karıştırmaya çalışmayınız. Bu durum mevcut ağrılarınızın daha fazla artmasına neden olacaktır.

Diş ağrılarına çözüm önerileri

– Diş ağrısı durumlarında ağrıyan bölgeye yada dişin üzerine aspirin yada buna benzer ağrı kesici ilaçlar koymayınız. Toplum arrasında en sık yapılan hatalardan birisidir. Bu durum ağrı kesicilerin içerisinde bulunan kimyasalların çözülerek diş ve diş etlerinde tahribata neden olmasına ve daha fazla ağrıların oluşmasına neden olmaktadır.

– Ağrıyan dişinizin içerisine herhangi bir madde sokmamaya özen gösterin. Eğer dişinizin arasında herhangi bir yemek artığı kaldıysa bunu diş ipi ile yada diş fırçası ile temizlemeye çalışın…

– Çay bardağı içerisine bir miktar tuzlu suyu karıştırarak gargara yapın

– Geceyi geçirmek için ağrı kesici ilaçlar alınabilir

– Diş ağrılarınızdan dolayı yüzünüzde şişlik oluşmussa buz ile soğuk kompres uygulayabilirsiniz.

Mutlaka diş hekimine başvurulması gerekmektedir.

Diş ağrısı ile ilgili diğer öneriler

Acısız, Ağrısız, Kanamasız Diş Tedavisi
Diş Ağrısı Evde Nasıl Geçirilir ?
Diş Eti Şişmesi, Diş Eti Ağrısı, Diş Eti Kanaması, Diş Eti Tedavisi
Baş Ağrılarınızın Sebebi Diş Hastalıkları Olabilir
20 lik Diş Çekimi Sonrası Kanama ve Ağrılar Ne Kadar Sürer ?
Diş Çekimi Sonrasında Ağrı
Hamilelik Sonrası Diş Ağrıları
Ağrıyan Dişe Ne Yapılmalı ?
Yirmilik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?
Diş Ağrıları, Şiddetli Diş Ağrısı ve Diş Ağrısı Tedavisi
Diş Hekimi ve Diş Ağrıları Hikayesi
İmplant ağrılı ve acılı bir yöntem midir?
İmplant diş tedavileri ağrılı bir süreç mi ?

20 Yorum

Yorum Yaz

Halis

Merhaba doktor bey benim ağzımda sabit protezler var protezleri tutan diş zamanla çürüdü ve çok ağrı yapıyor. Ağzımda protezleri tutan bu diş ağzımın tam ortasında bulunuyor. Sanırım bu diş bu kadar ağrıyorsa çekilme vakti geldi gibi peki çekilirse ne olur ?

Uzman doktor

Bu dişiniz protezlere köprü ayağı olarak kullanılmış. Bu durumda protezler sökülerek protezleri tutan bu köprü ayağı dişinize kanal tedavisi ve dolgu tedavileri uygulanmalıdır. Eğer dişiniz bu şekilde kurtarılırsa köprü yeniden kurulabilir. Bu durumlarda yeni protez yapılması çok daha mantıklı bir yol olmaktadır.

Nurgül

Doktor bey benim azı dişim ianılmaz derecede feci bir şekilde ağrıyor. Sanki iltihap kapmış gibi dilimle bile dişime değdiremiyorum. Acaba 20 lik dişim mi çıkıyor ? Fakat 20 lik diş çıktığını belli eden bir hareketlilik yok. şişlik falan yok acaba neden bu şekilde oldu tedavisi nedir ?

Uzman doktor

2. büyük azı dişiniz aradan çürüyüp kanal tedavisine gitmiş olması ihtimali yüksek görünüyor. Arkadan gelebilecek 3. büyükazı yani 20 yaş dişi gelmeye çalışırken dişetini acıtır önündeki dişi acıtmaz ya da hiç ağrı olmaz. O nednel bir dr a gidip ağrıyan dişinize baktırmalısınız.

Gülbiz

Doktor bey dişim çok ağrıyor fakat ben ağrıyan dişimi bulamıyorum. ağrılı olan yer nasıl bulunabilir ve tedavi edilir bana bilgi verirmisiniz.

Uzman doktor

Diş hekiminiz bu ağrıların kaynağını bulacaktır. Mutlaka diş hekimine gitmelisiniz.

Gül

Merhaba doktor bey ben hamileyim ve dişlerimde bir takım işlemler yaptırıyorum. Bu işlemler sırasında 3 – 4 defa narkoz uygulandı acaba benim açımdan ve çocuk açısından bir sakınca olabilir mi ?

Uzman doktor

lokal anestezikler zarar vermez. ancak sizi takip eden doktorunuzla görüşün. onun kontrolü dışında ilaç kullanılmasın.

benim dişimin içi boş çok ağrıyor çözüm önerileriniz nelerdir

Uzman doktor

Kanal tedavisi ve dolgu olabilir. Muayene olmalısınız.

cevdetu

hocam benim dis kirildi ici bosaldi siskinlk lustu doktora gittin cekilmesi gerek dkiyo ana bn cektirmk istemiyorum onerilriniz nelerdir

Uzman doktor

Eğer doktorunuz çekilmesi gerek diyorsa doktorunuza güvenin ve çektirin. Korkmanıza yada endişelenmenize gerek yok. Artık diş implant uygulamaları var yapay diş kökü ile kendi dişiniz gibi yerine diş yapılabilmektedir.

murat

diş ağrım git gide artıyor evde nasıl geçer dişimde çürük yok ama genede ağrıyor nedeni ne olabilir

nurullah

20lik diş diğer dişleri sikistiriyo ve çokagriyo ne yapmaliyim

süleyman

doktor bey benim dolgum düştü ve çikolata yemiştim şimdi ağrıyo naapmalıyım ? lütfen cevap vein 😀

süleyman

lütfen kısa süre içinde cevap verin :p

Hande

Meraba doktor amca benim kök dişim çok ağrıyor her yolu denedim acaba ne yapmalıyım?

Hande

Lütfen hemen cevaplayın çok kötüyüm

GÜLER

hocam geceleri sağ üst çenemdeki kök dişlerim çok ağrıyo ve çektirmekmeten çok korkutorum ne yapabilirim

Berkan

Doktor bey 2 gun once siddetli dış agrisindan dis hekimine gittim rontgen istedi.kanal tedavisi dedi gun verdi 15 araliga ve iki ilac verdi ama bir turlu agrim kasilmiyor ne yapmam gerekli lutfen yardimci olurmusunuz vok tesekkur ederim

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce