Baş Ağrılarınızın Sebebi Diş Hastalıkları Olabilir

bas-agrilari

Eğer sürekli olarak baş ağrıları çekiyorsanız bunun sebebi ağız-çene ve diş ile ilgili sorunlar yaşadığınızdan dolayı olabilir. Eğer devamlı olarak baş ağrıları yaşıyorsanız mutlaka bir diş hekimine gözükmeli ve şikayetlerinizi bilgirmelisiniz.

Sürekli olarak baş ağrıları çektiğinden şikayetçi olan bir çok insan var çevremizde ve baş ağrılarının asıl sebebini bilmiyorlar. Bunun nedeni dişlerin kapanış bozukluğu yada çenelerin birbiri ile olan ilişkisi olabilir. Çenelerin birbiri ile olan ilişkileri eklemlere, eklemlerde sinirlere ve kaslara baskı yapabilir. Bu baskılar baş ağrılarını ve migreni tetiklemektedir. Sabah kalktığınızda baş ağrılarınızdan ve migreninizden şikayet ediyorsanız, boyun ve omuz bölgelerinizdeki ağrılardan ve sinüs bölgesinden şikayetçiyseniz mutlaka bir diş hekimine gözükmeli ve durumu haberdar etmelisiniz.

Çene bölgesindeki ve dişlerdeki düzensizlikler aynı zamanda dişlerde kırılmalara, dişlerin sallanmasına ve nedensiz yere diş ağrılarına neden olmaktadır. Bu durumlar önemli bir sağlık sorunu olarak ele alınmalı ve vakit kaybedilmeden bir diş hekimine başvurulması gerekmektedir.

Malokluzyon: kapanış bozuklukları da baş ağrılarına neden olmaktadır. Dişlerin kapanışı normal şekilde değilse yada tamamen yanlış bir kapanış söz konusu ise daha iyi bir kapanma için ortodontik tedavi kullanılması gerekebilir.

Çiğneme düzensizliklerinden dolayı baş ağrılarıda oluşabilmektedir. Çiğneme tüm dişlerin doğru dizilişi ve doğru bir şekilde konumlanması ile birlikte düzgün şekilde çalışır. Çiğneme her iki taraflı olarak eşitdesteğe ihtiyaç duyar. Bu sebeple ağızdaki eksik dişler çiğnemenin tam olarak sağlanamamasına neden olmaktadır. Tedavide implant uygulamaları, parsiyel protezler ve köprü protezler yapılmaktadır.

Ağızda diş eksikliklerin olmaması çenenin dengeli bir şekilde kapanması, eklemlere daha az baskı yapılmasını sağlamaktadır. Bu durum eklemlerden kaynaklı olaşabilecek baş ağrılarını da önlemektedir.

Diş eklem rahatsızlıklarında ve aşırı baş ağrılarında diş hekiminize mutlaka tedavi olmalısınız.

Diş ağrısı ile ilgili diğer öneriler

Acısız, Ağrısız, Kanamasız Diş Tedavisi
Diş Ağrısı Evde Nasıl Geçirilir ?
Diş Eti Şişmesi, Diş Eti Ağrısı, Diş Eti Kanaması, Diş Eti Tedavisi
Baş Ağrılarınızın Sebebi Diş Hastalıkları Olabilir
20 lik Diş Çekimi Sonrası Kanama ve Ağrılar Ne Kadar Sürer ?
Diş Çekimi Sonrasında Ağrı
Hamilelik Sonrası Diş Ağrıları
Ağrıyan Dişe Ne Yapılmalı ?
Yirmilik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?
Diş Ağrıları, Şiddetli Diş Ağrısı ve Diş Ağrısı Tedavisi
Diş Hekimi ve Diş Ağrıları Hikayesi
İmplant ağrılı ve acılı bir yöntem midir?
İmplant diş tedavileri ağrılı bir süreç mi ?

6 Yorum

Yorum Yaz

Albay

Doktor bey bir kaç haftadır belli periyodlarla başımın sağ bölgesinde ağrılar oluyor. Sabnki dişimin ağrısı oraya vuruyor gibi. Dişimin ağrıdığını da hissediyorum ama başımdaki ağrı dişimindekinden çok daha fazla bu ağrıların nedeni ne olabilir acaba ? Ne yapmam gerekiyor ?

Uzman doktor

Öncelikle bir diş hekimine, olmazsa bir nöroloji uzmanına gidin.

Ravza

Doktor bey sebebini bilmediğim baş ağrılarım var ve şu sıralar iyice arttılar. Bu baş ağrılarını dişimin ağrısı yapabilir mi ? Sol taraftaki azı dişime bir kaç sene evvel kanal tedavisi ve dolgu yapıldı. Üzerine bastırdığım zaman acıyor. Yemek yerden falan acıyor yani. Kulağıma ve başıma vuran şiddetli ağrılar. Birde 20 lik dişimden de şüpheleniyorum acaba neden bu ağrılar oluyor. Başım çatlıyor ya ????????

Uzman doktor

Apseli dişten dolayı baş ağrısı olabilir ama sizin anlatmaya çalıştığınız ağrı gerilim tipi veya küme baş ağrısı olabilir. çok rahatsız ediyorsa muayene olmanızı tavsiye ederim. geçmiş olsun

Nilgün

Merhaba doktor bey üst yirmilik dişlerim çıktılar. alttaki dişlerim çıkmıyor doktora gittim ve doktor bana ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Oluşan ağrılar ise başımı sızlatacak ve beni delirtecek kadar fazla oluyor. Ne yapılabilir yada benim ne yapmam gerekir önerileriniz nelerdir ?

Uzman doktor

Çıkamamış 20 yaş dişleri kulak ağrısı yapabilir. Dişetlerinizde tüm ağzı etkileyen bir ağrı varsa mutlaka dişetlerinizin kontrol edilmesi gerekir.

Sorunuzu Gönderin
EN ÇOK OKUNAN KONULAR

Diş implant Fiyatları
8078946 kez okundu
Diş eti çekilmesi nasıl durdurulur ?
5678946 kez okundu
Porselen Diş Kaplama Fiyatları
4859032 kez okundu
20 lik Dişler
4309836 kez okundu
Ağız ve diş sağlığının önemi nedir ?
3891269 kez okundu
Protez Diş Fiyatları
2698402 kez okundu
Diş Dolgusu Fiyatları
2457036 kez okundu
Dişlerde Köprü Fiyatları
2238602 kez okundu
Yaprak Porselen Diş Fiyatları
1894583 kez okundu
Lamina Diş Kaplama Fiyatları
1579302 kez okundu
Diş Zirkonyum Fiyatları
1043865 kez okundu
Diş Beyazlatma Fiyatları
936201 kez okundu
Estetik Diş Hekimi
738596 kez okundu
Görünmeyen Diş Teli Fiyatları
573805 kez okundu
Çapraşık Dişlerin Tedavisi
346902 kez okundu
Diş eti çekilmesi nedir ?
246693 kez okundu
Diş Kırılması, Diş Kırığı
164976 kez okundu

SON YORUMLAR

Diş Sallanması
Halide tarafından 1 gün önce
Dilde Çıkan Uçuklar, Dil Yaraları, Ağız Yaraları
Filiz yıldız tarafından 1 gün önce
Diş apsesi, Diş iltihabı, Apseli diş
Mahsun tarafından 1 gün önce
Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi
Nur Banu tarafından 1 gün önce
Diş apsesi olanların dikkat etmesi gerekenler
Gns tarafından 1 gün önce